Κατά πάσα πιθανότητα έχω Covid - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 96 of 96
  1. #91
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !
    τι εννοεις έπαιρνε κορτιζονη ?
    πριν το εμβολιο ,κατα την διαρκεια ή τωρα στο νοσοκομειο ?

    Κορτιζονη σε εισπνοουμενο παιρνει και ο αντρας μου στα πλαισια εξαμηνης θεραπειας για το αλεργικο ασθμα που εχει ωστε να ειναι απολυτα καλυμμένος αν σε περιπτωση νοσησει λογο ιστορικου .
    Δεν θα μας ανεφερε η γιατρος μας κατι τετοιο γι αυτο θελω να μου πεις .
    Έπαιρνε και λίγο πριν από το εμβόλιο αλλά και μέχρι τώρα, ένα χάπι που έχει κορτιζόνη (αν δεν κάνω λάθος για κάποιο πρόβλημα στο γόνατο ή για την νεφρίτιδα που έχει). Στο νοσοκομείο που πήγε του χορηγούσαν μαζί με τα άλλα φάρμακα και αντιβιωτικά, επίσης κορτιζόνη (μάλλον σε μεγάλη δόση).
    Απλά, οι γιατροί στο Αττικό του εξήγησαν ότι ίσως η κορτιζόνη που έπαιρνε για το γόνατο να εξασθένησε την δράση του εμβολίου. Επίσης, του είπαν ότι και σε ανθρώπους με αυτοάνοσα νοσήματα δεν είναι αποτελεσματικό το εμβόλιο.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Έπαιρνε και λίγο πριν από το εμβόλιο αλλά και μέχρι τώρα, ένα χάπι που έχει κορτιζόνη (αν δεν κάνω λάθος για κάποιο πρόβλημα στο γόνατο ή για την νεφρίτιδα που έχει). Στο νοσοκομείο που πήγε του χορηγούσαν μαζί με τα άλλα φάρμακα και αντιβιωτικά, επίσης κορτιζόνη (μάλλον σε μεγάλη δόση).
    Απλά, οι γιατροί στο Αττικό του εξήγησαν ότι ίσως η κορτιζόνη που έπαιρνε για το γόνατο να εξασθένησε την δράση του εμβολίου. Επίσης, του είπαν ότι και σε ανθρώπους με αυτοάνοσα νοσήματα δεν είναι αποτελεσματικό το εμβόλιο.
    Eπισης ανθρωποι που έκαναν Ιανουαριο, Φεβρουαριο το εμβόλιο και αυτοί πλέον έχουν λίγα αντισώματα και μάλλον θέλουν ξανά και τρίτη δοση τον Σεπτεμβρη.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα Λεονη.
    πως τα πας;

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Έπαιρνε και λίγο πριν από το εμβόλιο αλλά και μέχρι τώρα, ένα χάπι που έχει κορτιζόνη (αν δεν κάνω λάθος για κάποιο πρόβλημα στο γόνατο ή για την νεφρίτιδα που έχει). Στο νοσοκομείο που πήγε του χορηγούσαν μαζί με τα άλλα φάρμακα και αντιβιωτικά, επίσης κορτιζόνη (μάλλον σε μεγάλη δόση).
    Απλά, οι γιατροί στο Αττικό του εξήγησαν ότι ίσως η κορτιζόνη που έπαιρνε για το γόνατο να εξασθένησε την δράση του εμβολίου. Επίσης, του είπαν ότι και σε ανθρώπους με αυτοάνοσα νοσήματα δεν είναι αποτελεσματικό το εμβόλιο.

    Θα κανω μια συζητηση και με την δικη μας γιατρο γιατι απλα μας επισήμανε οτι μονο τα αντιφλεγμωνοδη εχουν σαφη ενδειξη οτι επηρεαζουν τα αντισωματα γι αυτο και στο εμβολιο σου λενε μονο ντεπον ή παναντολ .

    Εμας ομως μας ειπε να κανουμε και τεστ αντισωματων μολις παρελθει ενα χρονικο διαστημα και μαλλον ισως οφειλεται και στην κορτιζονη που παίρνει.

    Για τα αυτοανοσα το ξερω και μαλιστα ελοχεύει κίνδυνο αναζωπύρωσης δυστηχως ..

    Σε ευχαριστω πολυ!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #95
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα Λεονη.
    πως τα πας;
    Καλησπέρααα! Είμαι καλύτερα δόξα τον Θεό. Ο Κοβιντ μ άφησε λίγο βήχα αλλά όλα καλά βγήκα και αρνητική. 13 μέρες κράτησε !
    Το μόνο π έχω και πρπεει να αντιμετωπίσω είναι οι φοβίες που μου άφησε.. τι είναι αυτό ρε παιδιά με τα ψυχοσωματικά! Χαίρομαι να γυρίσω στην ρουτίνα μου και να συνεχίσω την ψυχοθεραπεία μου να το αντιμετωπίσω και αυτό . Εύχομαι να είστε όλοι καλά και υγεία πάνω απ’ολα !
    Και πάλι σας ευχαριστώ παρά πολύ για την παρέα σας εδώ με βοηθήσατε παρά πολύ !

  6. #96
    Quote Originally Posted by Λεονη View Post
    Καλησπέρααα! Είμαι καλύτερα δόξα τον Θεό. Ο Κοβιντ μ άφησε λίγο βήχα αλλά όλα καλά βγήκα και αρνητική. 13 μέρες κράτησε !
    Το μόνο π έχω και πρπεει να αντιμετωπίσω είναι οι φοβίες που μου άφησε.. τι είναι αυτό ρε παιδιά με τα ψυχοσωματικά! Χαίρομαι να γυρίσω στην ρουτίνα μου και να συνεχίσω την ψυχοθεραπεία μου να το αντιμετωπίσω και αυτό . Εύχομαι να είστε όλοι καλά και υγεία πάνω απ’ολα !
    Και πάλι σας ευχαριστώ παρά πολύ για την παρέα σας εδώ με βοηθήσατε παρά πολύ !
    Μπράβο, να είσαι πάντα γερή! Μπόρα ήταν και πέρασε.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Κορίτσια απαντήστε με πάσα ειλικρίνεια...
    By mindcrime in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 66
    Last Post: 07-12-2020, 00:06
  2. Πιθανότητα εγκυμοσύνης;
    By BraveHeart97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-2018, 01:54
  3. Πιθανότητα για ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας;
    By nasiaser in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 21-12-2012, 13:00
  4. Πιθανοτητα εγκυμοσυνης
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 13-09-2012, 15:28
  5. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ!!!
    By GIANNA76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-06-2008, 17:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •