Δαιμονισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    18

    Δαιμονισμος

    Καλησπέρα.πασχω χρόνια από ιδψ και το έχω ρυθμίσει με φαρμακα.τελευταια μου έτυχε κάτι δυσαρεστο(ατυχημα ευτυχώς με καλή εκβαση).ξαφνικά κι απ το πουθενά μάλλον από το τρομερό αβχος μου κόλλησε ότι μπορεί να κάτοικει κάποιο πνευμα μέσα μου και να με ελενχει.ξερω ότι είναι βλακειών όλα αυτά αλλά μου φέρνουν απίστευτο ανχος.ειναι η μόνη ιδεοληψίες πού δεν μου χει ξανατυχει.εχει ξαποιος περάσει κάτι παρόμοιο πως το αντιμετωπισε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εγώ πίστευα πως έχω την αμαρτία μου μέσα και για αυτό συμβαίνουν διάφορα στη ζωή μου. Νομίζω πως η θρησκεία και όσα μας έχουν μάθει στο σχολείο ή και μετέπειτα αποτελούν συχνό αντικείμενο ιδεοληψιών.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    18
    Πάσχω χρόνια παίρνω θεραπεια κι ακόμα όταν στρεσάρονται κάτι μου κολλάει και με τυραννει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    αν νομιζεις οτι εχεις δαιμονιαστει να πας σε εναν παπα να σου κανει εξορκισμο για να σου φυγει η ιδεα.
    η επιτυχια ειναι παντα βεβαιη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Litsa198523 View Post
    Καλησπέρα.πασχω χρόνια από ιδψ και το έχω ρυθμίσει με φαρμακα.τελευταια μου έτυχε κάτι δυσαρεστο(ατυχημα ευτυχώς με καλή εκβαση).ξαφνικά κι απ το πουθενά μάλλον από το τρομερό αβχος μου κόλλησε ότι μπορεί να κάτοικει κάποιο πνευμα μέσα μου και να με ελενχει.ξερω ότι είναι βλακειών όλα αυτά αλλά μου φέρνουν απίστευτο ανχος.ειναι η μόνη ιδεοληψίες πού δεν μου χει ξανατυχει.εχει ξαποιος περάσει κάτι παρόμοιο πως το αντιμετωπισε;
    Η ιδεοψυχαναγκαστική σου τείνει προς τη ψύχωση, πρέπει να προσέξεις

    και εγώ στην αρχή ένιωθα οτι κατοικούν πνεύματα μέσα μου ώσπου άρχισα να τα ακούω κιολας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Η ιδεοψυχαναγκαστική σου τείνει προς τη ψύχωση, πρέπει να προσέξεις

    και εγώ στην αρχή ένιωθα οτι κατοικούν πνεύματα μέσα μου ώσπου άρχισα να τα ακούω κιολας
    Τι ακριβώς ακουγες; τι έλεγαν;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τι ακριβώς ακουγες; τι έλεγαν;
    Ξεκινόντας να πω οτι δεν έχω κάνει ποτέ χρήση ουσιών ούτε αλκοολ ούτε τίποτα

    Ξεκίνησε όταν ξαπλωμένος ένιωσα μια φλόγα εσωτερική να διαπερνάει από τα άκρα μέχρι το κεφάλι. Αρχικά είπα είναι η libido αλλά μετά ένιωσα ότι ξύπνησε ένας δαίμονας μέσα μου. Μετά η σκέψη πήγε σε ένα επόμενο επίπεδο, ένιωθα ότι μπαινοβγαίνουν θετικά αρχέγονα πνεύματα ή και δαίμονες, όλα αυτά τελοσπάντων ενίσχυαν το διωκτικό μου σύνδρομο ήταν σαν να λάμβαναν μέρος στο σκηνικό καταδίωξής μου από αστυνομία, υπηρεσίες κτλ, είτε βοηθώντας με ειτε ασκώντας πολεμική

    Επειδή στο ψυχωσικό είχα και στοιχεία διπολικότητας, μανίας μόνο και χωρίς κατάθλιψη, ήμουν πηγή ανεξάντλητης ενέργειας την οποία την αισθανόμουν με διάφορους τρόπους. Τότε αυτά μου έλεγαν ότι είμαι βαμπίρ και κλέβω ενέργεια από τους άλλους. Μετά μου έλεγαν ότι επειδή έχω ιδιαίτερες ικανότητες είμαι στόχος. Μετά ανακαλούσαν απο το υποσυνείδητό μου με λέξεις κλειδιά όλες τις εμπειρίες που με γέμιζαν ενοχή και φόβο. Έπειτα βίωνα πως είναι η κόλαση ως δέσμιος των δαιμόνων. Έκανα και ιδεοψυχαναγκαστική μέσα σε όλα αυτά γιατί μπήκα σε ένα φαύλο κύκλο κατάκρισής μου από τις φωνές.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Ξεκινόντας να πω οτι δεν έχω κάνει ποτέ χρήση ουσιών ούτε αλκοολ ούτε τίποτα

    Ξεκίνησε όταν ξαπλωμένος ένιωσα μια φλόγα εσωτερική να διαπερνάει από τα άκρα μέχρι το κεφάλι. Αρχικά είπα είναι η libido αλλά μετά ένιωσα ότι ξύπνησε ένας δαίμονας μέσα μου. Μετά η σκέψη πήγε σε ένα επόμενο επίπεδο, ένιωθα ότι μπαινοβγαίνουν θετικά αρχέγονα πνεύματα ή και δαίμονες, όλα αυτά τελοσπάντων ενίσχυαν το διωκτικό μου σύνδρομο ήταν σαν να λάμβαναν μέρος στο σκηνικό καταδίωξής μου από αστυνομία, υπηρεσίες κτλ, είτε βοηθώντας με ειτε ασκώντας πολεμική

    Επειδή στο ψυχωσικό είχα και στοιχεία διπολικότητας, μανίας μόνο και χωρίς κατάθλιψη, ήμουν πηγή ανεξάντλητης ενέργειας την οποία την αισθανόμουν με διάφορους τρόπους. Τότε αυτά μου έλεγαν ότι είμαι βαμπίρ και κλέβω ενέργεια από τους άλλους. Μετά μου έλεγαν ότι επειδή έχω ιδιαίτερες ικανότητες είμαι στόχος. Μετά ανακαλούσαν απο το υποσυνείδητό μου με λέξεις κλειδιά όλες τις εμπειρίες που με γέμιζαν ενοχή και φόβο. Έπειτα βίωνα πως είναι η κόλαση ως δέσμιος των δαιμόνων. Έκανα και ιδεοψυχαναγκαστική μέσα σε όλα αυτά γιατί μπήκα σε ένα φαύλο κύκλο κατάκρισής μου από τις φωνές.
    Τρομακτικό μου ακούγεται αλλά και ενδιαφέρον
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τρομακτικό μου ακούγεται αλλά και ενδιαφέρον
    τρομακτικό δεν λέγεται με τίποτα είναι σαν να είσαι στην κόλαση το ενδιαφέρον για μένα είναι 3% έχουν πάθει ψυχωτικό επεισόδιο και πόσοι είναι αυτοί που δεν έχουν πάρει πρέφα . δηλαδή επανήλθαν και αυτό που έζησαν το έχουμε πάρει σαν δεδομένο ότι ότι ζήσανε ισχύει κιόλας . άμα σκεφτείς το ποσοστό θα φρικάρεις

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    δηλαδη δεν ειναι απλα σκέψεις, ακούς κανονικά *ηχητικα φωνές?

    παντως ξέρω μια ψυχίατρο στην Αθήνα (εξάρχεια) η οποία θεωρείται τοπ και είχα μάθει ότι είχε θεραπεύσει και άτομα που άκουγαν φωνές. Νάσια Λινάρδου λέγεται

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    δηλαδη δεν ειναι απλα σκέψεις, ακούς κανονικά *ηχητικα φωνές?

    παντως ξέρω μια ψυχίατρο στην Αθήνα (εξάρχεια) η οποία θεωρείται τοπ και είχα μάθει ότι είχε θεραπεύσει και άτομα που άκουγαν φωνές. Νάσια Λινάρδου λέγεται
    Εμένα μου παραποιούσε τις φωνές αλλά άκουγα αλλά έλεγε και το παρατηρούσα στην τηλεόραση Γιατί έψαχνα να βρω πάλι αυτά που είχα ακούσει και δεν το έβρισκα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι συνέβαινε . Μέχρι που μπήκα στην κλινική και μου δωσαν χάπια και ηρέμησα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    αν νομιζεις οτι εχεις δαιμονιαστει να πας σε εναν παπα να σου κανει εξορκισμο για να σου φυγει η ιδεα.
    η επιτυχια ειναι παντα βεβαιη
    Πειραχτηρι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πειραχτηρι...
    δεν ειμαι καθολου πειραχτηρι!
    λεω την αληθεια!

    εαν καποιος πιστευει οτι δαιμονιαστηκε, τοτε θα πρεπει να ξερει οτι η εκκλησια εχει εδω και χιλιαδες χρονια το αντιδοτο για αυτο το προβλημα.
    σε τετοια θεματα οι πολλες θεωριες η επιστημη κτλ κτλ δεν εχουν επιτυχια αντιθετα η πιστη εχει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μέσω της αυθυποβολής εννοείς;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    18
    Τι λέτε ρε παιδιά τι ψυχισμός και τέτοια και με τρελαίνετε. Εγώ ξέρω το έχω εδώ και χρόνια ιδψ και στοιχεία κατάθλιψης.παιρνω αγωγή αλλά όταν συμβαίνει κάτι δυσαρεστω επιστρέφουν αυτές οι περίεργες σκέψεις που με κάνουν να αμφιβάλλω.καθε φορά και διαφορετικές.νομιζω δεν πρέπει να υπάρχει παράλογη σκέψη που να μην την έχω σκεφτεί.οτι πιο κουφό.το χειρότερο μακράν είναι μην τυχόν τα χάσω και βάψω τον εαυτό μου η κάποιον άλλο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΔΨ- ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΟΣ
    By pokemongo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-07-2016, 14:12
  2. Δαιμονισμός
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 87
    Last Post: 06-04-2011, 01:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •