Ψυχαναλυτική ή γνωσιακή συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεία;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Foteini21 View Post
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας. Βασικά ειμαι πολυ ενοχικη και γενικά σκέφτομαι αν στενάχωρη τον άλλον και προτιμω να στεναχωριεμαι εγώ από τους γυρω μου. Είμαι ανασφαλής ως προς τις επιλογές μου και για αυτό σκέφτομαι συνεχώς αν έκανα καλά ή όχι που σταμάτησα τη γνωσιακή, γιατί παρολο που κάνω ψυχανάλυση αυτό τον καιρό οι φοβίες συνεχίζουν να υπάρχουν και είναι ένας λόγος αυτός που σκέφτομαι ότι ίσως δεν εκανα καλά που σταμάτησα τη γνωσιακή. Όσον αφορά το παρελθον, η ψυχολόγος της γνωσιακής μου είπε ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει, γιατί δεν έχει κάνει εκπαίδευση σε αυτό και θα ήταν λάθος. Το μόνο που θα μπορουσε να με βοηθήσει είναι να κάνουμε συνδέσεις στο πώς το παρελθον μου με επηρέασε στο τώρα ως προς τις συμπεριφορές. Εγώ επέλεξα να σταματήσω, καθώς όλα αυτά που περνάω στο σπίτι μου ξυπνησαν αναμνήσεις του παρελθοντος , όπου ήμουν θυμα σωματικής, λεκτικής και ψυχολογικής κακοποίησης από τους γονείς μου (κυρίως από τον πατερα μου), και όλες αυτές οι μνήμες και τα συναισθήματα που μου δημιουργοντουσαν είχαν σαν αποτέλεσμα να ξεφευγω από τους στόχους που βάζαμε μέσα στην εβδομάδα σχετικά με το τι δεν πρέπει να κάνω όταν με πιανουν φοβικες σκέψεις κι άγχος. Γενικά δεν είμαι στα καλυτερα μου με τις φοβίες και με όσα συμβαίνουν στο σπιτι μου,νιωθω ότι πνιγομαι μέσα στο σπιτι κι ότι θέλω να φυγω. Για παράδειγμα, ο πατερας μου μίλησε παρα πολυ άσχημα και εγώ δεν εκανα κάτι,απλα σκεφτόμουν ότι ίσως κάτι φταιει στη συμπεριφορα μου,οτι ίσως κάνω κακό στους άλλους κι ότι μου αξίζει μάλλον να μου φέρονται με αυτόν τον τροπο,ότι θα ήταν καλυτερα χωρις εμένα και φοβόμουν στην ιδεα μήπως κάνω κάτι στον ίδιο μου τον εαυτό. Απλά με την ψυχανάλυση δεν ασχολουμαστε με τις φοβίες, αν και η ψυχαναλυτρια πιστευει πως οι φοβίες πηγαζουν από παλια, και επειδή συνεχίζω να εδώ φοβίες κάθε μέρα σκέφτομαι ότι ίσως να ήταν λάθος αυτή η αλλαγή. Τέλος, συνεχώς σκέφτομαι μήπως στεναχωρησα την παλια μου ψυχολόγο και τα όσα δεν της είπα κατά το κλείσιμο λόγω άγχους. Σκέφτομαι συνεχώς να της στείλω μήνυμα να της εξηγήσω, αλλά ξέρω ότι δεν είναι σωστό.
    Το καλό είναι ότι αρχίζεις να καταλαβαίνεις ότι η συμπεριφορά των άλλων π.χ. του πατέρα σου δεν οφείλεται σε δικά σου λάθη ή συμπεριφορές κι ας είναι η πρώτη σου αυτόματη σκέψη αυτή. Μια σοφή κουβέντα του γιατρού μου είναι ότι δεν μας αφορούν τα πάντα. Κάποιος που μας μίλησε άσχημα ή μας στραβοκοίταξε το έκανε συνήθως για λόγους άσχετους με εμάς. Όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα μην περιμένεις θαύματα από τη μια στιγμή στην άλλη είτε με την ψυχανάλυση είτε με τη γνωσιακή. Ίσως να πρέπει να σκεφτείς να μην περνάς πολλές ώρες σε ένα τόσο δυσάρεστο περιβάλλον...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Θα προσπαθήσω να αποφευγω τους δικους μου στο σπίτι, γιατί δεν αντέχω άλλο. Γενικά έχω ένα προβλημα με το χρόνο, νομίζω ότι δεν μου φτάνει κι ίσως για αυτό το λόγο βιάζομαι και δεν δίνω χρόνο στις θεραπείες. Κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι αν επιτρέπεται να κανει κάποιος συνεδρία με δυο διαφορετικούς ψυχοθεραπευτες ή αν κάποιος έχει μια παρομοια εμπειρία με δυο θεραπευτές.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Foteini21 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Θα προσπαθήσω να αποφευγω τους δικους μου στο σπίτι, γιατί δεν αντέχω άλλο. Γενικά έχω ένα προβλημα με το χρόνο, νομίζω ότι δεν μου φτάνει κι ίσως για αυτό το λόγο βιάζομαι και δεν δίνω χρόνο στις θεραπείες. Κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι αν επιτρέπεται να κανει κάποιος συνεδρία με δυο διαφορετικούς ψυχοθεραπευτες ή αν κάποιος έχει μια παρομοια εμπειρία με δυο θεραπευτές.
    Δεν έχω εμπειρία με την ψυχοθεραπεία αλλά μήπως πρέπει να κρατήσεις έναν θεραπευτή και μία μέθοδος οποία σου κάνει κλικ καλύτερα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν τίθεται θέμα απαγόρευσης αλλά δεν ενδείκνυται. Μεγάλο κομμάτι της ψυχοθεραπείας είναι η επένδυση εκ μέρους σου, η σχέση εμπιστοσύνης που δημιουργείται με τον ψυχοθεραπευτή κλπ και όταν θα ακολουθείς δύο μεθόδους πώς θα επενδύσεις; Το πιθανότερο είναι να είσαι σε μια διαδικασία σύγκρισης που δεν θα βγάλει πουθενά. Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Έχετε δίκιο, αλλά ειχα διαβάσει πως κάποιοι θεραπευομενοι το έκαναν κρυφά αυτό από τους θεραπευτές τους, εννοώ να βλέπουν δυο παραλληλα. Θα ήθελα πολυ να το δοκιμάσω, γιατί το έχω σκεφτεί καλά και πιστευω πως δε θα μπερδευτώ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Eσυ ξέρεις καλύτερα αλλά είναι και τα λεφτά που δίνεις όμως, θα μπορούσες να αρχίσεις ένα χόμπι με αυτά.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Eσυ ξέρεις καλύτερα αλλά είναι και τα λεφτά που δίνεις όμως, θα μπορούσες να αρχίσεις ένα χόμπι με αυτά.
    Σκεφτόμουν να έκανα δύο φορές το μήνα με τη μία προσέγγιση και τις υπόλοιπες δυο με την άλλη προσέγγιση. Περιττό να σου πω ότι είδα στο δρόμο την παλια μου ψυχοθεραπεύτρια χθες και σήμερα και ένιωσα άσχημα για το γεγονός ότι της ζήτησα διακοπή ενώ εκείνη είχε αφιερώσει χρόνο σε μένα εκτός συνεδριών και με έβαλε πάλι σε σκέψεις να ξαναρχίσω μαζί της. Όσο να'ναι είχαμε αναπτύξει μια σχέση αυτό τον 1,5 χρόνο και όταν την είδα μου έλειψε αυτή η σχέση και η επικοινωνία που είχαμε αποκτήσει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Foteini21 View Post
    Σκεφτόμουν να έκανα δύο φορές το μήνα με τη μία προσέγγιση και τις υπόλοιπες δυο με την άλλη προσέγγιση. Περιττό να σου πω ότι είδα στο δρόμο την παλια μου ψυχοθεραπεύτρια χθες και σήμερα και ένιωσα άσχημα για το γεγονός ότι της ζήτησα διακοπή ενώ εκείνη είχε αφιερώσει χρόνο σε μένα εκτός συνεδριών και με έβαλε πάλι σε σκέψεις να ξαναρχίσω μαζί της. Όσο να'ναι είχαμε αναπτύξει μια σχέση αυτό τον 1,5 χρόνο και όταν την είδα μου έλειψε αυτή η σχέση και η επικοινωνία που είχαμε αποκτήσει.
    Για να σκέφτεσαι τόσο γλυκά γι αυτήν σίγουρα σου έκανε πολύ μεγάλο καλό και ίσως πρέπει να την ξαναδεί. Εμείς οι πονεμενοι με συναισθηματικές δυσκολίες έτσι είμαστε και λίγο καλό να μας κάνει ο άλλος θέλουμε να του το ανταποδωσουμε, είσαι γλυκύτατη. Όμως ή κατάθλιψη θέλει και τα δικά της να βγαίνει, να περιποιησαι να επικοινωνείς. Αν νιώθεις πως οικονομικά ανταπεξερχεσαι τι να σου πω.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εξαρτάται. Εγώ σε ψυχίατρο κάνω ψυχοθεραπεία. Πρέπει ο ψυχίατρος όμως να είναι και ψυχοθεραπευτής. Οι ψυχίατροι μπορούν να είναι και ψυχαναλυτές. Ανάλογα δηλαδή σε τι επιλέγουν να εξειδικευθουν μετά την απόκτηση ειδικότητας. Απ'ο,τι ξέρω τόσο οι ψυχολόγοι όσο κι οι ψυχίατροι που θέλουν να είναι ψυχοθεραπευτές παρακολουθούν εκπαιδεύσεις για κάποια χρόνια π.χ. στο Αιγινητιο.
    Ο ψυχιατρος ψυχοθεραπευτης με τον ψυχιατρο ψυχαναλυτη τί διαφορα εχουν;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Η ψυχανάλυση κυρίως βασίζεται στον Φρόυντ. Υπήρξαν και συνεχιστές του που έκαναν αλλαγές σε αυτά που είπε αλλά κυρίως βασίζεται σ'αυτόν και επικεντρώνεται στο παρελθόν. Η ψυχοθεραπεία ακολουθεί άλλες προσεγγίσεις, όπως η γνωσιακή, η συστημική και άλλες που κυρίως επικεντρώνονται στο παρόν με αναγωγές στο παρελθόν όπου χρειάζεται. Έχουν εξειδικευθει επομένως διαφορετικά μετά την απόκτηση ειδικότητας.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Η ψυχανάλυση κυρίως βασίζεται στον Φρόυντ. Υπήρξαν και συνεχιστές του που έκαναν αλλαγές σε αυτά που είπε αλλά κυρίως βασίζεται σ'αυτόν και επικεντρώνεται στο παρελθόν. Η ψυχοθεραπεία ακολουθεί άλλες προσεγγίσεις, όπως η γνωσιακή, η συστημική και άλλες που κυρίως επικεντρώνονται στο παρόν με αναγωγές στο παρελθόν όπου χρειάζεται. Έχουν εξειδικευθει επομένως διαφορετικά μετά την απόκτηση ειδικότητας.
    Σε ευχαριστω παρα πολυ :)

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Για να σκέφτεσαι τόσο γλυκά γι αυτήν σίγουρα σου έκανε πολύ μεγάλο καλό και ίσως πρέπει να την ξαναδεί. Εμείς οι πονεμενοι με συναισθηματικές δυσκολίες έτσι είμαστε και λίγο καλό να μας κάνει ο άλλος θέλουμε να του το ανταποδωσουμε, είσαι γλυκύτατη. Όμως ή κατάθλιψη θέλει και τα δικά της να βγαίνει, να περιποιησαι να επικοινωνείς. Αν νιώθεις πως οικονομικά ανταπεξερχεσαι τι να σου πω.
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξαναξεκινήσω μαζί της. Συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά όλες αυτές τις ημέρες είμαι σε ένταση και δεν είχα όρεξη να απαντήσω. Παρά το γεγονός πως βρίσκομαι διακοπές, είμαι σε μεγάλη ένταση και άγχος και δεν με αφήνει να χαρώ τις διακοπές μου. Έχω συνεχώς έντονες φοβίες σχετικά με την υγεία μου και έχει αυξηθεί η μικροβιοφοβία (να φασταστείς αποφεύγω να ακουμπήσω πράγματα που προέρχονται απέξω γιατί φοβάμαι για τον κορωνοϊό) και η αλήθεια είναι πως θέλω να επιστρέψω στο σπίτι μου. Έχω κουράσει τους γονείς μου και την αδερφή μου όσο είμαι σε διακοπές με αυτές τις φοβίες και όλο αυτό με βάζει σε σκέψεις μήπως έκανα λάθος που άφησα τη γνωσιακή για να ξεκινήσω ψυχανάλυση.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Καλησπέρα παιδιά και πάλι! Εγώ εξακολουθώ ακόμα να σκέφτομαι το τι να κάνω πάνω σε αυτό το θέμα. Η ψυχαναλύτρια μου είπε να σταματήσουμε τη δεύτερη εβδομάδα του Ιουλίου και να ξεκινήσουμε πάλι τη δεύτερη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου λόγω καλοκαιριού. Ωστόσο, μου είπε ότι αν την χρειαστώ κάτι, μπορώ να της στείλω στο skype, όπου θα τα βλέπει μια φορά την εβδομάδα. Να που την χρειάστηκα, καθώς ήρθα αντιμέτωπη με τη νοσοφοβία μου πηγαίνοντας τελικά διακοπές και μπαίνοντας σε καράβι εν μέσω κορωνοϊού. Η νοσοφοβία, η μικροβιοφοβία, η ΙΨΔ και το άγχος ήταν στα ύψη, ώσπου δεν άντεξα και της έστειλα μήνυμα στο skype. Αν και έβλεπα ότι έμπαινε skype, δεν το είχε διαβάσει και τελικά το διάβασε μετά από μια εβδομάδα και μου απάντησε, όπου μπορώ να πω πως δε με κάλυψε πλήρως η απάντησή της και ένιωσα πως πραγματικά δεν ήταν εκεί για μένα αφού έκανε μια εβδομάδα να απαντήσει. Όταν πήγαινα για γνωσιακή συμπεριφοριστική, αν χρειαζόμουν κάτι και δεν άντεχα μέσα στην ημέρα, είχα το ελεύθερο να στείλω στην τότε ψυχολόγο μου και πάντα μου απάνταγε άμεσα (μπορώ να πω πως σπάνια να απάνταγε μετά από 3 ώρες) ή μου πρότεινε να την καλώ για να μιλήσουμε έστω και 10 λεπτά. Αντίθετα, η ψυχοθεραπεύτρια που έχω τώρα και κάνω ψυχανάλυση δε μου επιτρέπει να μιλάμε εκτός συνεδριών και μόνο τώρα που θα είχαμε να βρεθούμε πολύ καιρό πρότεινε ότι μπορώ να της στείλω αν χρειαστώ κάτι. Νιώθω μια ανασφάλεια πως δε θα είναι διαθέσιμη αν χρειαστώ κάτι εν αντιθέσει με την παλιά μου ψυχοθεραπεύτρια.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι αλήθεια ότι η ψυχανάλυση είναι πιο "αυστηρή", παραδοσιακή στις σχέσεις ασθενή και θεραπευτή. Στη γνωσιακή όταν αναφερόμενος στον εαυτό μου με αποκάλεσα ασθενή, ο ψυχίατρος μου είπε "γιατί; Από τι πάσχεις;". Βέβαια ο τωρινός ψυχοθεραπευτής μου που ακολουθεί συστημική και γνωσιακή υιοθετεί τον όρο ασθενής για τους πελάτες του.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω! Μου μοιάζει πολύ μακριά η δεύτερη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου. Είχα κατά νου όταν δεν ήμουν ήρεμη ότι δεν μπορώ να στείλω στη ψυχαναλύτρια να μιλήσουμε και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να στείλω στην παλιά ψυχοθεραπεύτριά μου

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια.
    By theo1972 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 25-04-2018, 09:57
  2. γνωσιακη συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια
    By boo in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 23-03-2018, 10:19
  3. γνωσιακη-συμπεριφοριστικη θεραπεια
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2008, 23:21
  4. ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By velout in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 24-02-2007, 01:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •