Ψυχαναλυτική ή γνωσιακή συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεία;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25

    Ψυχαναλυτική ή γνωσιακή συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεία;;

    Καλησπερα παιδια!! Αντιμετωπίζω διαφορά θεματα στην καθημερινότητα μου που με ταλαιπωρουν και αυτά είναι κυρίως η νοσοφοβια, η μικροβιοφοβια, η ΙΨΔ, καθώς και το γεγονός ότι δυσκολευομαι να διεκδικήσω και να μιλήσω,με αποτελεσμα να καταπιεζω τις δικές μου επιθυμιες βάζοντας τους άλλους πανω απο εμενα, ενώ δεν εχω ξεκαθαρίσει ακόμα τον σεξουαλικό μου προσανατολισμο .Ξεκίνησα γνωσιακή συμπεριφοριστικη θεραπεία τον Νοέμβριο του 2019 μετά απο την παραπομπη της ψυχίατρου και ζήτησα από την ψυχοθεραπευτρια μου να κάνω ένα διάλειμμα. Εκείνη φυσικά μου το έδωσε και διακόψαμε για ενα μηνα περιπου, όπου αυτό το μήνα εγώ επισκέφτηκα μια ψυχολόγο που ειδικεύεται στη ψυχανάλυση. Στράφηκα σε άλλη προσέγγιση, καθώς οι στόχοι που βάζαμε σχετικά με τη διαχείριση του άγχους μου προκαλουσαν τελικά μεγαλυτερο άγχος και περισσοτερες φοβίες, ενώ αξιόλογουσα τον εαυτό μου για το πώς τα πήγε πανω στη διαχείριση του άγχους και, αν δεν τα πηγαινα καλά, ένιωθα πως απογοήτευω τους γυρω μου και την ψυχολόγο μου. Ωστόσο, πρέπει να αναφέρω πως η πρωην ψυχολογος μου ενημέρωνε την ψυχίατρο μου για την προοδο μου, με την τελευταία να μου μεταφέρει τα λεγόμενα της πρωτης με λάθος τρόπο κι έτσι εγώ να νιώθω διχασμένη με όσα μου μετέφερε λάθος και να αποτελεί αυτο ένα αγκάθι στην ψυχοθεραυτικη σχέση μου με την ψυχολόγο μου, η οποία με διαβεβαίωσε ότι δεν είπε ποτέ κατι τέτοιο κι ότι η ψυχίατρος μου τα λέει πιο χυμα. Είχαμε επικοινωνία εκτός συνεδριών με την παλια ψυχοθεραπευτρια μου όταν δεν ένιωθα πολυ καλα και όταν έγινε η δευτερη παρεξηγηση μου είπε ότι δεν προκειται να ενημερώσει ξανά την ψυχίατρο για να προστατευσει τη μεταξυ μας σχέση και να μην της στείλω ξανά εκτός συνεδρίων εκτός αν προκεται για κάτι πολυ σοβαρό. Ωστόσο, όπως ανέφερα σχετικά με τους στόχους που βάζαμε για να ξεπεράσω το άγχος και κυρίως τη νοσοφοβια και την μικροβιοφοβια, τους τελευταίους μήνες δεν τα κατάφερνα πολυ, διότι η προσοχη μου βρισκόταν στο σπίτι μου, όπου οι σχέσεις μου με τους γονείς μου ήταν τεταμένες και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να θυμάμαι την παιδικη μου ηλικία (εχω βιώσει ψυχολογική, λεκτική και σωματική κακοποίηση κυρίως από τον πατερα μου, ενώ η μητέρα μου δε με προστατευε και γενικά είναι πολυ επεμβατική και πιεστικη μέσα στη ζωή μου). Όταν της είπα ότι μου ξυπνάνε μνήμες από το παρελθον με τα όσα γίνονται στο σπίτι, εκείνη ήταν ειλικρινής και μου είπε ότι θα ήταν λάθος να μιλήσουμε για το παρελθον γιατί δεν έχει εκπαιδευτεί σε αυτό και ότι μπορεί να μου έκανε ζημιά αν γινόταν κάτι τέτοιο και ότι στο μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι να κάνουμε συνδέσεις του παρελθοντος με το τώρα και πως με έχει επηρεάσει στην καθημερινότητα μου. Εγώ βέβαια την ρώτησα αν γίνεται να κάνω δυο προσεγγισεις ταυτόχρονα μιας και δεν ασχολείται με το παρελθον και εκείνη μου είπε ότι θα μπερδευτώ και ότι είναι αντιδεοντολογικο. Έτσι, πηρα την απόφαση να θυσιασω τη δουλειά για τις φοβίες που κάναμε ώστε να αφοσιώθω στο παρελθον και στις σχέσεις που βασανιζομαι. Φυσικά, κλείσαμε ραντεβου μετά το διάλειμμα για να της εξηγήσω τους λόγους της διακοπής και εκείνη το πηρε ψυχραιμία, ενώ εγώ ήμουν τέρμα αγχωμένη μήπως την στεναχωρήσω, γιατί ένιωθα κι ακόμα ξιωθω ευγνωμοσυνη που μου αφιέρωνε χρόνο εκτός και που έκανα μια μικρή προοδο, αλλά όχι αυτή που περιμενε. Απο το άγχος μου, δεν της είπα τα όσα σκεφτομουν να της πω και παρολο που έχει περασει Ενας μήνας ακόμα τη σκέφτομαι, διότι δεν της είπα τα όσα ηθελα. Επίσης, από τότε που διακόψαμε, υπάρχουν συνεχόμενες μέρες που εχω πολλες φοβίες και συνεχώς σκέφτομαι αν έκανα καλά που παρατησα τη γνωσιακή για την ψυχανάλυση (οι γονείς μου εχουν κουραστει από τις φοβίες που εχω και μου λένε ότι εχω επαναπαυτει, ότι δεν ζω τη ζωή μου, ότι τις χρησιμοποιώ ως δικαιολογίες για να αποφυγω πραγματα, ότι δεν προσπαθω κλπ). Όλα αυτά που μου λένε οι γονείς μου σε συνδυασμό με τους φίλους μου με έχουν βάλει σε σκέψη αν ήταν λάθος που σταματησα τη γνωσιακή παρα το γεγονός οτι μια φίλη μου επισήμανε ότι με ακουει πιο ήρεμη τώρα που κάνω ψυχαναλυση... Είμαι πολυ μπερδεμενη με το όλο θέμα απο τοτε που διέκοψα υστερα από αυτά που ακουω και μετά το γεγονός οτι είδα την παλια μου ψυχολόγο στο δρόμο πριν δυο εβδομάδες. Μακάρι να μπορουσα να κρατήσω και τις δυο προσεγγισεις. Με ενδιαφέρει να ακουσω πολυ την άποψη σας, γιατί πραγματικα χρειάζομαι βοήθεια. Το σκέφτομαι ολη μερα και παω να τρελαθω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Aν ή ψυχίατρος ακολουθούσε κάποια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση γιατί πηγές και σε ψυχολόγο ; Σου είπε ή ψυχίατρος να πας; Εγώ σε όσους ψυχιάτρους πήγα φιλη μου κανένας δεν ακολουθούσε κάποια μέθοδο ούτε για το παρελθόν ούτε για το παρρον, ούτε στόχοι υπηρχαν. Τι έκανα την βδομάδα ήταν ή ερώτηση και πώς ένιωθα τίποτα άλλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Πόσο καιρό έκανες ψυχοθεραπεία; Ψυχανάλυση πόσο καιρό κάνεις; Παίρνεις και αγωγή και πηγαίνεις και σε ψυχίατρο;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Παίρνω αγωγή και για το λόγο αυτό πηγαίνω σε ψυχίατρο. Η ψυχίατρος μου είχε πει από το πρώτο ραντεβού πως καλό είναι να κάνω γνωσιακή για να διαχειρίζομαι το άγχος μου και να ξεπεράσω τις φοβίες. Γνωσιακή έκανα 1,5 χρόνο, ενώ ψυχανάλυση κάνω τους τελευταίους δύο μήνες αν και τώρα σταματήσαμε λόγω καλοκαιριού και θα με ξαναδεί τον Σεπτέμβριο. Στην ψυχίατρο, πάω μόνο για τη φαρμακευτική αγωγή και για να δει την πρόοδό μου και αναλόγως αποφασίζει για το πώς θα συνεχίσουμε φαρμακευτικά, δηλαδή δεν αναλύαμε πράγματα, όπως έκανα στις ψυχολόγους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Aπο όλα όσα ειπες παραπάνω εγώ στέκομαι στο ότι δεν μπορείς να διεκδικήσεις πράγματα για τον εαυτό σου και κανείς πάντα ότι ευχαριστεί τους άλλους. Αυτό πρέπει πολύ να το δουλέψεις, είναι αιτία πολλών δεινων και για μένα γι αυτό στο λέω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Είναι δύσκολο να δώσει κανείς συμβουλή σε κάποιον να κάνει το ένα και να μην κάνει το άλλο. Δεν είναι μόνο η μέθοδος, η προσέγγιση που παίζει ρόλο αλλά και ο θεραπευτής και η χημεία μεταξύ σας. Εγώ κάνω τέσσερα χρόνια σε ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή που συνδυάζει συστημική και γνωσιακή και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι στον 1,5 χρόνο δεν είχαμε προχωρήσει σε βαθμό που θα μου προσέφερε ισχυρά εφόδια. Βέβαια μιλώ για μένα γιατί ο χρόνος που απαιτείται εξαρτάται από τα προβλήματα που έχεις και από ένα σωρό άλλα πράγματα. Οι φοβίες υποτίθεται ότι είναι αυτές που απαιτούν τον μικρότερο συγκριτικά χρόνο αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Όταν παλιότερα είχα ξεκινήσει σε άλλον γνωσιακή απέφυγε να μου απαντήσει ευθέως για τον χρόνο που θα έπαιρνε η ολοκλήρωση της ψυχοθεραπείας. Και σε ένα κέντρο που έκαναν την πρακτική τους οι ψυχολόγοι εφάρμοζαν γνωσιακή σε πρόγραμμα δώδεκα εβδομάδων και φυσικά δεν με βοήθησε καθόλου λόγω μικρού χρονικού διαστήματος και απειρίας του ψυχολόγου. Στα λέω όλα αυτά για να οπλιστεις με υπομονή. Είναι πολύ σημαντικό η εύρεση του θεραπευτή που θα μπορεί να σε βοηθήσει. Μια άποψη για την γνωσιακή την έχεις ήδη, ίσως να έχεις και για την ψυχανάλυση παρόλο που κάνεις ελάχιστο χρόνο. Εγώ ψυχανάλυση δεν έχω κάνει αλλά είμαι ικανοποιημένος με τη θεραπεία που κάνω. Από αυτά που λες μήπως εκτός από φοβίες έχεις και δυσκολίες στο να παίρνεις θέση, αποφάσεις και να τις στηρίζεις; Κι από τα λάθη μας μαθαίνουμε, γιατί να σου γίνει έμμονη ιδέα μήπως έκανες λάθος που επέλεξες να σταματήσεις τη γνωσιακή; Μήπως είσαι ενοχική; Εξάλλου δεν είπες ότι δεν μπορούσε να σε βοηθήσει σε ο,τι αφορά στο παρελθόν; Ίσως να έπρεπε έτσι κι αλλιώς να βρεις κάποιον πιο έμπειρο. Επίσης αν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί η ψυχανάλυση μπορείς να ξαναλλαξεις. Εγώ όταν ξαναξεκινησα ψυχοθεραπεία παρόλο που είχα τον παλιό μου γιατρό σε εκτίμηση δεν πήγα σε αυτόν γιατί για κάποιον λόγο δεν ήθελα να συνεχίσω την πρώτη φορά και είμαι σίγουρος ότι αν πήγαινα σε αυτόν πάλι θα σταματούσα. Γενικά να δίνεις χρόνο στις επιλογές σου και να εμπιστεύεσαι περισσότερο τον εαυτό σου και το ένστικτο σου πέρα από ενοχές κλπ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Δηλ.παιδια ο ψυχίατρος είναι απλά για να παρακολουθεί τα φάρμακα και ο ψυχολόγος για ψυχανάλυση;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Εξαρτάται. Εγώ σε ψυχίατρο κάνω ψυχοθεραπεία. Πρέπει ο ψυχίατρος όμως να είναι και ψυχοθεραπευτής. Οι ψυχίατροι μπορούν να είναι και ψυχαναλυτές. Ανάλογα δηλαδή σε τι επιλέγουν να εξειδικευθουν μετά την απόκτηση ειδικότητας. Απ'ο,τι ξέρω τόσο οι ψυχολόγοι όσο κι οι ψυχίατροι που θέλουν να είναι ψυχοθεραπευτές παρακολουθούν εκπαιδεύσεις για κάποια χρόνια π.χ. στο Αιγινητιο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εξαρτάται. Εγώ σε ψυχίατρο κάνω ψυχοθεραπεία. Πρέπει ο ψυχίατρος όμως να είναι και ψυχοθεραπευτής. Οι ψυχίατροι μπορούν να είναι και ψυχαναλυτές. Ανάλογα δηλαδή σε τι επιλέγουν να εξειδικευθουν μετά την απόκτηση ειδικότητας. Απ'ο,τι ξέρω τόσο οι ψυχολόγοι όσο κι οι ψυχίατροι που θέλουν να είναι ψυχοθεραπευτές παρακολουθούν εκπαιδεύσεις για κάποια χρόνια π.χ. στο Αιγινητιο.
    Είσαι ευχαριστημένος με τον ψυχίατρο σου;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας. Βασικά ειμαι πολυ ενοχικη και γενικά σκέφτομαι αν στενάχωρη τον άλλον και προτιμω να στεναχωριεμαι εγώ από τους γυρω μου. Είμαι ανασφαλής ως προς τις επιλογές μου και για αυτό σκέφτομαι συνεχώς αν έκανα καλά ή όχι που σταμάτησα τη γνωσιακή, γιατί παρολο που κάνω ψυχανάλυση αυτό τον καιρό οι φοβίες συνεχίζουν να υπάρχουν και είναι ένας λόγος αυτός που σκέφτομαι ότι ίσως δεν εκανα καλά που σταμάτησα τη γνωσιακή. Όσον αφορά το παρελθον, η ψυχολόγος της γνωσιακής μου είπε ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει, γιατί δεν έχει κάνει εκπαίδευση σε αυτό και θα ήταν λάθος. Το μόνο που θα μπορουσε να με βοηθήσει είναι να κάνουμε συνδέσεις στο πώς το παρελθον μου με επηρέασε στο τώρα ως προς τις συμπεριφορές. Εγώ επέλεξα να σταματήσω, καθώς όλα αυτά που περνάω στο σπίτι μου ξυπνησαν αναμνήσεις του παρελθοντος , όπου ήμουν θυμα σωματικής, λεκτικής και ψυχολογικής κακοποίησης από τους γονείς μου (κυρίως από τον πατερα μου), και όλες αυτές οι μνήμες και τα συναισθήματα που μου δημιουργοντουσαν είχαν σαν αποτέλεσμα να ξεφευγω από τους στόχους που βάζαμε μέσα στην εβδομάδα σχετικά με το τι δεν πρέπει να κάνω όταν με πιανουν φοβικες σκέψεις κι άγχος. Γενικά δεν είμαι στα καλυτερα μου με τις φοβίες και με όσα συμβαίνουν στο σπιτι μου,νιωθω ότι πνιγομαι μέσα στο σπιτι κι ότι θέλω να φυγω. Για παράδειγμα, ο πατερας μου μίλησε παρα πολυ άσχημα και εγώ δεν εκανα κάτι,απλα σκεφτόμουν ότι ίσως κάτι φταιει στη συμπεριφορα μου,οτι ίσως κάνω κακό στους άλλους κι ότι μου αξίζει μάλλον να μου φέρονται με αυτόν τον τροπο,ότι θα ήταν καλυτερα χωρις εμένα και φοβόμουν στην ιδεα μήπως κάνω κάτι στον ίδιο μου τον εαυτό. Απλά με την ψυχανάλυση δεν ασχολουμαστε με τις φοβίες, αν και η ψυχαναλυτρια πιστευει πως οι φοβίες πηγαζουν από παλια, και επειδή συνεχίζω να εδώ φοβίες κάθε μέρα σκέφτομαι ότι ίσως να ήταν λάθος αυτή η αλλαγή. Τέλος, συνεχώς σκέφτομαι μήπως στεναχωρησα την παλια μου ψυχολόγο και τα όσα δεν της είπα κατά το κλείσιμο λόγω άγχους. Σκέφτομαι συνεχώς να της στείλω μήνυμα να της εξηγήσω, αλλά ξέρω ότι δεν είναι σωστό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Fotini τα ίδια βιώνουμε πάνω κάτω. Έτσι είναι και μένα ο πατέρας μου, φωνάζει από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ολη μέρα γκρίνια και βρισιες .Δυστυχώς αν δεν έχεις χρήματα μένεις εκεί. Και δουλειά να εχεις δυστυχώς δεν μπορείς να πληρώνεις ενοίκια, φώτα κτλ.οποτε υπομενεις. Τώρα δουλεύω part time οπότε να φύγω δεν υπάρχει καν θέμα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Fotini τα ίδια βιώνουμε πάνω κάτω. Έτσι είναι και μένα ο πατέρας μου, φωνάζει από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ολη μέρα γκρίνια και βρισιες .Δυστυχώς αν δεν έχεις χρήματα μένεις εκεί. Και δουλειά να εχεις δυστυχώς δεν μπορείς να πληρώνεις ενοίκια, φώτα κτλ.οποτε υπομενεις. Τώρα δουλεύω part time οπότε να φύγω δεν υπάρχει καν θέμα.
    Εγώ δυστυχώς δε δουλεύω, γιατί ακόμα σπουδάζω (βασικά κάνω την πτυχιακή μου και παράλληλα κάνω την πρακτική για το πανεπιστήμιο), οπότε θα πρέπει να τα υπομείνω όλα αυτά, αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα. Πιστεύω πως πλέον είμαι σε οριακό σημείο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Foteini21 View Post
    Εγώ δυστυχώς δε δουλεύω, γιατί ακόμα σπουδάζω (βασικά κάνω την πτυχιακή μου και παράλληλα κάνω την πρακτική για το πανεπιστήμιο), οπότε θα πρέπει να τα υπομείνω όλα αυτά, αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα. Πιστεύω πως πλέον είμαι σε οριακό σημείο...
    Θα τελειώσεις τις σπουδές σου και τοτε θα βρεις πολύ καλή δουλειά. Μην αγχωνεσαι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Είσαι ευχαριστημένος με τον ψυχίατρο σου;
    Ναι είμαι.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    25
    Πραγματικά όμως δεν ξέρω τι να κάνω με το θέμα των ψυχολόγων. Το ιδανικότερο θα ήταν να συνεχίσω και με τις δύο προσεγγίσεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια.
    By theo1972 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 25-04-2018, 09:57
  2. γνωσιακη συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια
    By boo in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 23-03-2018, 10:19
  3. γνωσιακη-συμπεριφοριστικη θεραπεια
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2008, 23:21
  4. ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By velout in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 24-02-2007, 01:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •