Υποψια για ΔΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40

    Υποψια για ΔΔ

    Καλημερα σας.Διαγνωστηκα πριν περιπου 4 χρονια με διαταραχη πανικου και μου εγραψε ο γιατρος σκιταλοπραμη τα οποια με βοηθησαν,τα χαπια τα εκοψα μετα απο εναν χρονο.Πριν καποιο καιρο αρχισαν παλι οι κρισεις πανικου και η κακη διαθεση οπου παλι ο γιατροε μου χορηγησε εσκιταλοπραμη.Στις πρωτες 10 μερες η κατασταση χειροτερεψε επισης εμφανιση τρομερη αϋπνια 3 μερες(συνολικα 2 ωρρε υπνου) και δεν ενιωθα κιολας κουρασμενη(ενω ειχα να κοιμηθβ 3 μερες).Ο γιατρος μου εγραψε υπνωτικα χαπια.Τα αντικαταθλιπτικα τα εκοψα και για 3 μερες μπορεσα να κοιμηθω μονη μου χωρις καποιο χαπι, ομως απο χθες αρχισα παλι μα εχω αϋπνιες και να μην κοιμαμαι ως τις 4 τουλαχιστον οπου μετα παιρνω τα υπνωτικα και κοιμαμαι.Διαβασα στα συμπτωματα της ΔΔ για αϋπνια επισης τον τελευταιο καιρο παραγγελνω πολλα ρουχα απτο ιντερνετ.Λετε να εχω ΔΔ;Αν καποιος εχει προσωπικη εμειρια η εζησε κατι παρομοιο θα χαρω να ακουσω την αποψη του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Καλημέρα Κρίστι...Η διπολική διαταραχή έχει να κάνει κυρίως με τις δύο όψεις στη συμπεριφορά ενός ατόμου, δηλαδή το πέρασμα από κατάσταση ευφορίας (μανίας) σε αυτή της κατάθλιψης. Το ότι έχεις αϋπνίες ή ψωνίζεις αρκετά από το internet μπορεί να είναι αποτέλεσμα μιας φάσης που περνάς.

    Βέβαια εφόσον σε ταλανίζει σαν ιδέα και έχεις και όλα αυτά με τη διαταραχή πανικού, δε χάνεις κάτι να συμβουλευτείς κάποιο/κάποια ψυχολόγο ή ψυχίατρο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Ναι θα συμβουλευτω και τον ψυχιατρο μου βεβαια σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο διοτι αυτος που εχω δεν μου φαινεται και πολυ καλος.Αλλαγες στην διαθεση εχω δλδ εκει που ειμαι μες στην ημερα καλα ξαφνικα με πιανει καποιες ωρες πανικος και φευγει η διαθεση μου δεν ξερω αν αυτο θα μπορουσε να ειναι ενα συμπτωμα.Ευφορία δεν ξερω αν εχω η αν αντιλαμβανομαι σωστα τι σημαινει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    καλησπερα τα ιδια περιπου παθενει και η γυναικα μου. 4 χρονια τυρανιομαστε με καταθληψη και μτα δυπολικη με ψυχοτικα προβληματα

Similar Threads

  1. Υποψία συμπτώματα γενικευμένης αγχωδεις διαταραχής
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-11-2019, 16:45
  2. Υποψια οτι βαζουν ψυχοφαρμακα στο φαι μου
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-04-2018, 07:22
  3. Υποψία ψύχωσης.
    By IPPOKRATIS1991 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 09-07-2016, 00:58
  4. Υποψία...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 03-06-2010, 04:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •