Αγχώδη διαταραχή για πρώτη φορά & εμβολιο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου,

    Και πριν ,και για αρκετό διάστημα μετά την διακοπή της φαρμακευτικής μου αγωγής, που έπαιρνα για 13 χρόνια!

    Τελικά τα κατάφερα, και τώρα για 9 χρόνια είμαι καλά και χωρίς κανενα φάρμακο.
    Πολύ χαίρομαι για σένα... Μου δίνεις πολύ κουράγιο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Ευθυμία καλησπέρα.

    Μου αρέσει πολύ το όνομα σου.
    Είδα λίγο την ηλικία που έβαλες, και θέλω να ρωτήσω αν αυτά τα συμπτώματα εμφανίστηκαν πρόσφατα. Η ήταν από τότε που ήσουν μικρή.
    Αφιερώνω αυτούς τους στίχους. Τους άκουσα σήμερα στο τίκ τοκ και σκέφτηκα ότι είναι ωραίο να έχουμε κάτι μας προστατεύει κάπως.
    "Όταν ήμουν παιδί είχα βρει έναν κήπο
    για να κρύβομαι εκεί απ’ τη ζωή όταν λείπω
    όταν ήμουν παιδί είχα κρύψει έναν ήλιο
    να `χει ο δρόμος μου φως κι η σιωπή μου έναν φίλο."

    Εγώ ανακάλυψα τις κρίσεις πανικού στα 20. Και τώρα θέλω να πάω πίσω σε εκείνη την ηλικια που οι κρισεις ηταν το μονο που ειχα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by terhs88 View Post
    Ευθυμία το εμβόλιο που πήγες να κάνεις έχει άδεια κυκλοφορίας και όχι χορήγησης αν μπεις και το ψάξεις το λένε οι ίδιοι..γι'αυτό και δεν παίρνουν την ευθύνη γιατί το εμβόλιο δεν πέρασε τα προβλεπόμενα τεστ και δεν έχουν ακόμα τα στοιχεία για την αποτελεσματικότητα τους.. έχουν καταγραφεί μέχρι στιγμής χιλιάδες παρενέργειες κ σε κάποια κράτη τα έχουν καταργήσει.. εδώ μας έχουν τρομοκρατήσει ότι θα χάσουμε την εργασία μας .. δίνουν κίνητρα χρηματικά ποσά κ τάζουν ελευθερίες για να πας να τσιμπηθεις με ένα εμβόλιο που δεν ξέρουν ούτε τα συστατικά του κ αν πάθεις κάτι δεν ενδιαφέρεται κανείς .. δεν στο λέω να σε τρομοκρατησω αλλά σου φαίνεται τώρα όλο αυτό λογικό να μας εκβιάζουν να πάμε να κάνουμε το εμβόλιο ; Ξέρεις πολλές κυβερνήσεις που θέλουν το καλό μας ; Τόσοι άστεγοι και από την πείνα παθαίνουν την ημέρα είδες να ασχολούνται με αυτούς;; Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να κάνουμε το εμβόλιο γιατί η μπίζνα είναι μεγάλη..αν θυμάσαι τα παιδιά στο σχολείο λιποθυμούσαν από την πείνα που το βγάζανε στα κανάλια .. βγήκε κανένα ρεμαλη της κυβέρνησης να δώσει 150€ σε αυτά τα παιδιά ;;
    τι σαχλαμαρες και ανυποστατες ψευτιες ειναι αυτες που λες;;;;
    τι θα πει κυκλοφοριας και οχι χορηγησης;;;;;
    που θα κυκλοφορησει ενα φαρμακο αν δεν χορηγηθει;;; θα παει να κανει clubbing???

    τα λετε μεταξυ σας καισ τηριζετε ο ενας την αγνοια του αλλου και δημιουργειτε ψευτικες ιστοριες τις οποιες μετα διαδιδετε ως αληθινες.
    ελεος καποια στιγμη...
    τα εμβολια δημιουργηθηκαν με ΟΛΑ τα πρωτοκολα παρασκευης εμβολιων, και ΟΛΑ τα απαιτουμενα τεστ, τα οποια δημοσιευθηκαν οπως προβλεπεται, ειναι παντου δημοσιευμενα και αποτελεσματα και παρενεργειες, και τα παντα και αναρτηθηκαν. οσοιε ιναι εγγραματοι και ενδιαφερονται, τα εχουν διαβασει.
    οι παρενεργειες, ειναι ακριβως οι προβλεπομενες σε ποσοστα, και φυσικα δεν συγκρινονται καν με τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ παρενεργειων του ιδιου του ιου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Well done Remedy !

  5. #20
    Οι ίδιοι το λένε ότι είναι πειραματικό το εμβόλιο..φιλάκια και περαστικά ..
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι σαχλαμαρες και ανυποστατες ψευτιες ειναι αυτες που λες;;;;
    τι θα πει κυκλοφοριας και οχι χορηγησης;;;;;
    που θα κυκλοφορησει ενα φαρμακο αν δεν χορηγηθει;;; θα παει να κανει clubbing???

    τα λετε μεταξυ σας καισ τηριζετε ο ενας την αγνοια του αλλου και δημιουργειτε ψευτικες ιστοριες τις οποιες μετα διαδιδετε ως αληθινες.
    ελεος καποια στιγμη...
    τα εμβολια δημιουργηθηκαν με ΟΛΑ τα πρωτοκολα παρασκευης εμβολιων, και ΟΛΑ τα απαιτουμενα τεστ, τα οποια δημοσιευθηκαν οπως προβλεπεται, ειναι παντου δημοσιευμενα και αποτελεσματα και παρενεργειες, και τα παντα και αναρτηθηκαν. οσοιε ιναι εγγραματοι και ενδιαφερονται, τα εχουν διαβασει.
    οι παρενεργειες, ειναι ακριβως οι προβλεπομενες σε ποσοστα, και φυσικα δεν συγκρινονται καν με τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ παρενεργειων του ιδιου του ιου...

  6. #21
    Για να βγουν όλα τα τεστ που λες θέλουν κάποια χρόνια.. κόψε το σανό Από τον εισαγγελατο
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι σαχλαμαρες και ανυποστατες ψευτιες ειναι αυτες που λες;;;;
    τι θα πει κυκλοφοριας και οχι χορηγησης;;;;;
    που θα κυκλοφορησει ενα φαρμακο αν δεν χορηγηθει;;; θα παει να κανει clubbing???

    τα λετε μεταξυ σας καισ τηριζετε ο ενας την αγνοια του αλλου και δημιουργειτε ψευτικες ιστοριες τις οποιες μετα διαδιδετε ως αληθινες.
    ελεος καποια στιγμη...
    τα εμβολια δημιουργηθηκαν με ΟΛΑ τα πρωτοκολα παρασκευης εμβολιων, και ΟΛΑ τα απαιτουμενα τεστ, τα οποια δημοσιευθηκαν οπως προβλεπεται, ειναι παντου δημοσιευμενα και αποτελεσματα και παρενεργειες, και τα παντα και αναρτηθηκαν. οσοιε ιναι εγγραματοι και ενδιαφερονται, τα εχουν διαβασει.
    οι παρενεργειες, ειναι ακριβως οι προβλεπομενες σε ποσοστα, και φυσικα δεν συγκρινονται καν με τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ παρενεργειων του ιδιου του ιου...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Ευθυμία καλησπέρα.

    Μου αρέσει πολύ το όνομα σου.
    Είδα λίγο την ηλικία που έβαλες, και θέλω να ρωτήσω αν αυτά τα συμπτώματα εμφανίστηκαν πρόσφατα. Η ήταν από τότε που ήσουν μικρή.
    Αφιερώνω αυτούς τους στίχους. Τους άκουσα σήμερα στο τίκ τοκ και σκέφτηκα ότι είναι ωραίο να έχουμε κάτι μας προστατεύει κάπως.
    "Όταν ήμουν παιδί είχα βρει έναν κήπο
    για να κρύβομαι εκεί απ’ τη ζωή όταν λείπω
    όταν ήμουν παιδί είχα κρύψει έναν ήλιο
    να `χει ο δρόμος μου φως κι η σιωπή μου έναν φίλο."

    Εγώ ανακάλυψα τις κρίσεις πανικού στα 20. Και τώρα θέλω να πάω πίσω σε εκείνη την ηλικια που οι κρισεις ηταν το μονο που ειχα.
    Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη σου. Είμαι στα 28. Οι κρίσεις πανικού εμφανίστηκαν στα 26 έπαθα 5-6 φορές αλλά αυτο που έπαθα τώρα ονομάζεται αγχώδης διαταραχή. Από τις 4 Ιουλίου παθαίνω κρίσεις πανικού μέρα παρά μέρα αν. Όχι κάθε μέρα. Σήμερα έναν μηνα μετά είμαι διακοπές. Έχω κάνει σχεδόν όλες τις παθολογικές εξετάσεις. Καρδιά πνευμόνια οκ. Τα συμπτώματα έχουν μειωθεί δηλαδή δεν έχω ταχυκαρδίες κλπ. Έχω όμως ανησυχία, δύσπνοια και πολύ φόβο. Αυτές τις μέρες τα πηγαίνω καλύτερα. Σήμερα βέβαια το μεσημέρι με έπιασε πάλι. Έχω ρίξει τρελό κλάμα αυτές τις μέρες. Τώρα σου που γράφω έχω στο δάχτυλο μου το παλμικό οξυμετρο. Αναρωτιέμαι πότε θα τελειώσει αυτό το πράγμα και αν πρέπει να πάρω χάπια. Ο ψυχολόγος μου καθώς και ένας ψυχίατρος που μίλησα μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι αλλά εγώ έχω αρχίσει να μην αντέχω. Περιμένω να μου πεις τις δικές σου εμπειρίες ελπίζοντας να νιώσω και εγώ καλύτερα. Σε ευχαριστώ και πάλι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Για αρχή νομίζω να κόψεις και εσύ και εγώ την καφεΐνη. Κάποιες μέρες δεν έπινα καφέ και ειμουν οκ. Σήμερα πήγα για καφέ το απόγευμα και τώρα νιώθω ταραγμένη ακόμα. Θα κόψω και τη ζάχαρη.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Για αρχή νομίζω να κόψεις και εσύ και εγώ την καφεΐνη. Κάποιες μέρες δεν έπινα καφέ και ειμουν οκ. Σήμερα πήγα για καφέ το απόγευμα και τώρα νιώθω ταραγμένη ακόμα. Θα κόψω και τη ζάχαρη.
    Την καφεινη την είχα περιορίσει πριν από την αγχώδη διαταραχη. Με το που έπαθα την πρώτη κρίση την έκοψα τελείως π
    πίνω μονο ντεκαφ. Με την ζάχαρη δεν τα πάω και πολύ καλά οπότε δεν την. Πολύ έχω στη ζωη μου αν και δεν ξέρω που μπορεί να επηρεάσει... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη συμβουλή σού.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Πραγματικά θελω απλά να πάω να ζήσω στη μέση του πουθενά. Χωρις εγνοιες, είναι άσχημο συναίσθημα, ανεξέλεγκτο.
    Έχω κατάντησει να σβήνω το κινητό για να μη με βρίσκει κανείς. Έσβησα και όλα τα σοσιαλ. Μου προκαλούσαν περισσότερο άγχος.
    Τις ζωή μου τη μετρώ με εξαμηνα καλά η κακα
    Last edited by Meli-meli; 06-08-2021 at 05:17.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που έκανα τη δεύτερη δόση Pfizer και είμαι μια χαρά. Ξεκίνησα να μπαίνω ξανά σε σούπερ μάρκετ, λεωφορεία, πήγα ιατρικές επισκέψεις που είχα καθυστερήσει. Παράλληλα μαθαίνω ότι στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο, το 90% των διασωληνωμενων στις ΜΕΘ είναι ανεμβολιαστοι. Στο Ισραήλ ξεκίνησε η χορήγηση τρίτης δόσης για ηλικιωμένους άνω των 60 που εμβολιαστηκαν πριν 6 μήνες. Και μάλλον θα χρειαστούμε μια τρίτη δόση όλοι οι υπόλοιποι κάποια στιγμή. Και η ζωή συνεχίζεται. Διάφοροι ιατροί που πρωτοστατούσαν κατά του εμβολιασμού πεθαίνουν ένας ένας από Κορωνοιο ή έχουν εμβολιαστεί και δουλεύουν τον κόσμο. Μπράβο σου που έκανες το εμβόλιο. Συνέχισε να απολαμβάνεις τη ζωή σου. Λυπάμαι για τους υπόλοιπους και για το τί θα ακολουθήσει από Σεπτέμβρη

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που έκανα τη δεύτερη δόση Pfizer και είμαι μια χαρά. Ξεκίνησα να μπαίνω ξανά σε σούπερ μάρκετ, λεωφορεία, πήγα ιατρικές επισκέψεις που είχα καθυστερήσει. Παράλληλα μαθαίνω ότι στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο, το 90% των διασωληνωμενων στις ΜΕΘ είναι ανεμβολιαστοι. Στο Ισραήλ ξεκίνησε η χορήγηση τρίτης δόσης για ηλικιωμένους άνω των 60 που εμβολιαστηκαν πριν 6 μήνες. Και μάλλον θα χρειαστούμε μια τρίτη δόση όλοι οι υπόλοιποι κάποια στιγμή. Και η ζωή συνεχίζεται. Διάφοροι ιατροί που πρωτοστατούσαν κατά του εμβολιασμού πεθαίνουν ένας ένας από Κορωνοιο ή έχουν εμβολιαστεί και δουλεύουν τον κόσμο. Μπράβο σου που έκανες το εμβόλιο. Συνέχισε να απολαμβάνεις τη ζωή σου. Λυπάμαι για τους υπόλοιπους και για το τί θα ακολουθήσει από Σεπτέμβρη
    Εν τω μεταξύ το θέμα είναι λίγο μπερδεμένο. Έκανα την πρώτη δόση 4 Ιουλίου. Μετά από δύο μέρες έπαθα την αγχώδη διαταραχή και καπάκια έπαθα φαρυγγίτιδα και έχω ένα μπουκωμα. Έκανα αγωγή για τον λαιμό με αντιφλεγμονώδη και στο νοσοκομείο δεν με άφησαν να κάνω την δεύτερη δόση ενώ ο ΩΡΛ μου είχε πει ότι δεν θα υπάρχει θέμα. Εγώ κανονικά στις 27 έκανα δεύτερη δόση και 30 έφευγα. Τελικά να μην σαν κουράζω η κατάληξη είναι να μην έχω κάνει την δεύτερη δόση και το μπούκωμα να το έχω πάνω από μήνα. Η ψυχολόγος μου λέει ότι είναι ψυχοσωματικο. Σχετικά με το εμβόλιο σκέφτομαι με το που γυρίσω να πάω να κάνω τεστ αντισωμάτων και μετά να ρωτήσω τους γιατρούς τι πρέπει να κάνω. Σχετικά με το μπούκωμα αν συνεχίσει λέω να πάω σε ομοιοπαθητικό αφού έχω κάνει 29 μέρες θεραπεία με χημειες. Σχετικά με την αγχώδη διαταραχή οι γιατροί (ψυχολόγος & ψυχίατρος) που έχω μιλήσει μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι χάπια. Η αλήθεια είναι ότι μέρα με τη μέρα είμαι καλύτερα αλλά εκεί που δεν το περιμένω και λέω ότι είμαι καλά ξανά παθαίνω κρίση και φρικαρω ακόμα περισσότερο γιατί νιώθω ότι δεν θα γλιτώσω ποτέ από αυτό το πράγμα. Έπειτα σκέφτομαι τα χάπια αλλά μετά μου περνάει και προσπαθώ να είμαι δυνατή να το αντιμετωπίσω μόνη .... Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια σας ...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by terhs88 View Post
    Οι ίδιοι το λένε ότι είναι πειραματικό το εμβόλιο..φιλάκια και περαστικά ..
    ποιοι ιδιοι;;; οι ιδιοι οι επιστημονες που το δημιουργησαν;;; αυταποδεικτο ψεμα και παραλογισμος..
    εχουν βρει που να απευθυνονται οι αγραμματοι ανεγκεφαλοι που διαδιδουν τις ψευτιες αυτες.
    σε ομοιους τους...
    πραγματικα, δεν ε χει σωτηρια η κατασταση σας. πολυ καλα θα κανουν να σας αποκλεισουν απο την δραστηριοτητα οπως προγραμματιζουν, να γλυτωσουμε κι απο τον ιο κι απο εσας.
    (φιλακια και περαστικα, που δεν το βλεπω..)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποιοι ιδιοι;;; οι ιδιοι οι επιστημονες που το δημιουργησαν;;; αυταποδεικτο ψεμα και παραλογισμος..
    εχουν βρει που να απευθυνονται οι αγραμματοι ανεγκεφαλοι που διαδιδουν τις ψευτιες αυτες.
    σε ομοιους τους...
    πραγματικα, δεν ε χει σωτηρια η κατασταση σας. πολυ καλα θα κανουν να σας αποκλεισουν απο την δραστηριοτητα οπως προγραμματιζουν, να γλυτωσουμε κι απο τον ιο κι απο εσας.
    (φιλακια και περαστικα, που δεν το βλεπω..)
    Δεν μπορώ να φάω και πολλά κόλλυβα με τόσα χαλασμένα δόντια. Αστους να λένε, όταν πάνε νοσοκομείο και τους λείπει η ανάσα φιλάνε τα πόδια των γιατρών για "πειραματικά" εμβόλια ή τα τοξικά φάρμακα που χορηγουν για την ανακούφιση από τα συμπτώματα τα οποία όντως είναι πειραματικά

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Είναι ντροπή να μαλώνουμε δημόσια για το εμβόλιο...μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει...είναι δικαίωμα του καθενός να το κάνει ή όχι....αλλά επίσης είναι και υποχρέωση του καθενός μας να ενημερώνετε!!!!τώρα αν με το χρόνο οι παρενέργειες γίνουν γνωστές και έχουν επίδραση στη ζωή κάποιον... δυστυχώς και αυτό υπάρχει...πάντως σύμφωνα με την νομοθεσία το εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό και δεν έχει άδεια!!!είναι σε πειραματικό στάδιο !!! Τώρα γιατί το κάνουμε???γιατί ο φόβος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του ατόμου!!!! Πάντως ναι !!!!μπορεί να προκαλεσει διάφορα ψυχολογικά άμεσα!!!!! Ενώ έμμεσα σκέφτειται ένα άτομο που φοβάται το covid πόσο αυτοπεποίθηση θα του δώσει και ασφάλεια θα νοιώσει και σκέφτηκε ένα ατομο που φοβάται να το κάνει πόσο φόβο θα του προκαλέσει όταν το κάνει!!!

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πρώτη φορά
    By kat7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2020, 12:05
  2. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 05:58
  3. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 15:51
  4. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •