Αγχώδη διαταραχή για πρώτη φορά & εμβολιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22

    Αγχώδη διαταραχή για πρώτη φορά & εμβολιο

    Καλημέρα. Μόλις ανακάλυψα αυτό το forum και νιώθω ανακουφισμένη. Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτική. Είμαι γενικά αγχώδη άτομο, έχω πάθει και 4-5 φορές κρίση πανικού τον τελευταίο χρόνο αλλά δυστυχώς δεν έδωσα σημασία και δεν πήγα ποτέ σε ειδικό. Τον τελευταίο καιρό αγχώθηκα πολύ με το εμβόλιο κατά του ιού το σκέφτηκα το ξανασκέφτηκα και πήγα και το έκανα. Από τότε και εδώ και τρείς εβδομάδες με πιάνουν κρίσεις πανικού με φθίνουσα διάθεση. Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και η γιατρός μου είπε ότι έχω πάθει αγχώδη διαταραχή. Έχω κάνει 3 συνεδρίες και κάθε φορά που φεύγω μου λέει ότι δεν είναι κάτι αυτό που έπαθα και θα περάσει. Φαντάζομαι ότι αυτό που έχει προκαλέσει την κρίση δεν είναι το εμβόλιο αλλά κάτι βαθύτερο. Είχα πολλές φοβίες τώρα όμως έγιναν ακόμα περισσότερες. Κλείνω την τρίτη εβδομάδα, τα συμπτώματα ναι μεν μειώθηκαν αλλά επανέρχονται για να μου θυμίζουν. Κάποια συμβουλή κανένας γιατί νομίζω ότι θα χάσω το μυαλό μου.
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Ευθυμία View Post
    Τον τελευταίο καιρό αγχώθηκα πολύ με το εμβόλιο κατά του ιού το σκέφτηκα το ξανασκέφτηκα και πήγα και το έκανα. Από τότε και εδώ και τρείς εβδομάδες με πιάνουν κρίσεις πανικού με φθίνουσα διάθεση. .
    Μονο για σεισμούς και κατακλυσμους δεν έχουν κατηγορήσει τα εμβολια... Όπου να ναι έρχεται και αυτό...

  3. #3
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Quote Originally Posted by Ευθυμία View Post
    Καλημέρα. Μόλις ανακάλυψα αυτό το forum και νιώθω ανακουφισμένη. Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτική. Είμαι γενικά αγχώδη άτομο, έχω πάθει και 4-5 φορές κρίση πανικού τον τελευταίο χρόνο αλλά δυστυχώς δεν έδωσα σημασία και δεν πήγα ποτέ σε ειδικό. Τον τελευταίο καιρό αγχώθηκα πολύ με το εμβόλιο κατά του ιού το σκέφτηκα το ξανασκέφτηκα και πήγα και το έκανα. Από τότε και εδώ και τρείς εβδομάδες με πιάνουν κρίσεις πανικού με φθίνουσα διάθεση. Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και η γιατρός μου είπε ότι έχω πάθει αγχώδη διαταραχή. Έχω κάνει 3 συνεδρίες και κάθε φορά που φεύγω μου λέει ότι δεν είναι κάτι αυτό που έπαθα και θα περάσει. Φαντάζομαι ότι αυτό που έχει προκαλέσει την κρίση δεν είναι το εμβόλιο αλλά κάτι βαθύτερο. Είχα πολλές φοβίες τώρα όμως έγιναν ακόμα περισσότερες. Κλείνω την τρίτη εβδομάδα, τα συμπτώματα ναι μεν μειώθηκαν αλλά επανέρχονται για να μου θυμίζουν. Κάποια συμβουλή κανένας γιατί νομίζω ότι θα χάσω το μυαλό μου.
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by terhs88 View Post
    Το μήνυμα τροποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Οκ έχεις την άποψη σου για το εμβόλιο... Σχετικά με την αγχώδη διαταραχή που έχω πάθει μπορείς να με βοηθήσεις?

  5. #5
    Όταν νιώθεις φόβο όπως λες φυσικό κ επόμενο είναι να είσαι σε μια κατάσταση αγχώδει που μπορούν να σωματοποίηθουν ..
    Υπήρχα κ εγώ σε αυτή την κατάσταση με κρίσης πανικού .. καλό είναι να πάρεις γνώμη από ειδικό καθώς οι περιπτώσεις διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.
    Quote Originally Posted by Ευθυμία View Post
    Οκ έχεις την άποψη σου για το εμβόλιο... Σχετικά με την αγχώδη διαταραχή που έχω πάθει μπορείς να με βοηθήσεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Έχω ξεκινήσει με ειδικό ψυχολόγο. Και μίλησα και με ψυχίατρο και μου είπαν και οι 2 ότι δεν χρειάζομαι φαρμακευτική αγωγή... Και ότι θα τα λύσω όλα με την ψυχοθεραπεία. Η αλήθεια είναι ότι είμαι στην αρχή. Αλλά νιώθω εντελώς χαμένη θλιμμένη και απελπισμένη. Τα συμπτώματα μέρα παρά μέρα είναι εδώ..

  7. #7
    Όσο τα σκέφτεσαι τα συμπτώματα τρέφονται και θα μένουν εκεί.. προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου με ευχάριστες και θετικές σκέψεις και μην σκέφτεσαι ότι θα πάθεις κάτι.. όσο σκέφτεσαι ότι κάτι έχεις θα έχεις κ τα συμπτώματα.. εγώ είχα δύσπνοια δεν μπορούσα να πάρω βαθια ανάσα πήγα καρδιολόγο κ πνευμονολογο κ δεν είχα τίποτα αλλά η δύσπνοια επέμενε ούτε να δουλέψω μπορούσα ούτε να πάω βόλτα .. το εβγαλα απτό μυαλό μου κ όλα έφυγαν..
    Quote Originally Posted by Ευθυμία View Post
    Έχω ξεκινήσει με ειδικό ψυχολόγο. Και μίλησα και με ψυχίατρο και μου είπαν και οι 2 ότι δεν χρειάζομαι φαρμακευτική αγωγή... Και ότι θα τα λύσω όλα με την ψυχοθεραπεία. Η αλήθεια είναι ότι είμαι στην αρχή. Αλλά νιώθω εντελώς χαμένη θλιμμένη και απελπισμένη. Τα συμπτώματα μέρα παρά μέρα είναι εδώ..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Και εγώ πήγα σε πνευμονολογο και καρδιολόγο και δεν είχα τίποτα. Το θέμα είναι πως θα βγάλω τη αρρωστοφοβια και και όλες τις φοβίες που έχω από το μυαλό μου. Πρόκειται να φύγω την επόμενη εβδομάδα για ένα μηνα διακοπές και φοβάμαι πολύ να πάω.... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σου..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κι εγώ πήγα διακοπές και με βοήθησαν ψυχολογικά. Προσπάθησε να εστιάσεις την προσοχή σου σ'αυτό, στο τι θα κάνεις εκεί που θα πας, σε ευχάριστα πράγματα. Το αγχος, η κατάθλιψη, ο φόβος είναι και θέμα εστίασης.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Ελπίζω να έχεις δίκαιο διότι πήγα ένα διημερο πριν δύο εβδομάδες και μου βγήκαν φρίκες. Αλλά γενικώς είμαι πολύ αισιόδοξη και έχω πολύ όρεξη... Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τι φρίκες εννοείς; Στο διήμερο δεν προλαβαίνεις να χαλαρώσεις. Το ωραίο στις διακοπές είναι που γνωρίζεις καινούργια μέρη, ψάχνεις τα τοπικά προϊόντα, κάνεις πράγματα που δεν κάνεις στην καθημερινότητα σου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τι φρίκες εννοείς; Στο διήμερο δεν προλαβαίνεις να χαλαρώσεις. Το ωραίο στις διακοπές είναι που γνωρίζεις καινούργια μέρη, ψάχνεις τα τοπικά προϊόντα, κάνεις πράγματα που δεν κάνεις στην καθημερινότητα σου.
    Παρασκευή πήγα. Σάββατο βράδυ έπαθα κρίση πανικού και έτρεμε ολόκληρο το σώμα μου στην κυριολεξία. Κυριακή έφυγα τρέχοντας ενώ ήταν να φύγω Δευτέρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Και μια προσωπική εμπειρία για τους παρόντες..

    Πριν μερικα χρόνια,
    ήμουν στο Λονδίνο που υπεραγαπω, για διακοπές 2 εβδομάδων...

    Την τριτη ημέρα άρχισα να αισθάνομαι ξαφνικά τοσο ανήσυχος με ταχυπαλμιες και αϋπνία, ώστε εκλεισα αμέσως καινούριο αεροπορικό εισιτήριο επιστροφής για να φύγω την επόμενη. ..

    Μόλις το έκλεισα και πλήρωσα,...όλα μου πέρασαν!

    Αποφάσισα να μείνω, και πέρασα από τις καλύτερες διακοπές μου, φτάνοντας μέχρι τα Highland στην Σκωτία.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Και μια προσωπική εμπειρία για τους παρόντες..

    Πριν μερικα χρόνια,
    ήμουν στο Λονδίνο που υπεραγαπω, για διακοπές 2 εβδομάδων...

    Την τριτη ημέρα άρχισα να αισθάνομαι ξαφνικά τοσο ανήσυχος με ταχυπαλμιες και αϋπνία, ώστε εκλεισα αμέσως καινούριο αεροπορικό εισιτήριο επιστροφής για να φύγω την επόμενη. ..

    Μόλις το έκλεισα και πλήρωσα,...όλα μου πέρασαν!

    Αποφάσισα να μείνω, και πέρασα από τις καλύτερες διακοπές μου, φτάνοντας μέχρι τα Highland στην Σκωτία.
    Είχες και πιο πριν τέτοια συμπτώματα η μετά από το ταξίδι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου,

    Και πριν ,και για αρκετό διάστημα μετά την διακοπή της φαρμακευτικής μου αγωγής, που έπαιρνα για 13 χρόνια!

    Τελικά τα κατάφερα, και τώρα για 9 χρόνια είμαι καλά και χωρίς κανενα φάρμακο.
    Last edited by kostas62; 25-07-2021 at 13:48. Reason: Εκφραση

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πρώτη φορά
    By kat7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2020, 12:05
  2. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 05:58
  3. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 15:51
  4. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •