έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό σχεδον όλη και ανησυχώ για τον θάνατο. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 100
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    και γιατι για να συγχωρεθεις πρέπει να πας σε ιερεα?


    εμενα αληθινη μετάνοια, μου μοιάζει πιο πολυ για έναν ο ποιος καταλαβαινει ότι αυτο που κάνει είναι λάθος και το σταματάει, (ειτε έχει πίστη είτε όχι) παρα να πηγαίνει στον ιερέα.


    κατα την γνώμη μου, αμα κάποιος που λέει ψέματα αναγνωρίζει ότ ειναι λάθος και απλα σταματάει να το κάνει, αυτη ή αλλαγή δειχνει μετάνοια αληθινη.
    Νομίζω η απάντηση βρίσκεται στην Καινή Διαθήκη, πιθανόν στο Ευαγγέλιο για αυτό που ρωτάς σχετικά με τη συγχώρηση αμαρτιών. Χρειάζονται ειδικά άτομα που έχουν τη δυνατότητα μέσα από αυτούς να γίνεται συγχώρεση αμαρτιών. Δε γίνεται οποιοσδήποτε άνθρωπος να γίνει όργανο του Θεού και να συγχωρούνται από αυτόν αμαρτίες. Χρειάζεται να είναι πνευματικός πατερας.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    Νομίζω υπάρχει και εδάφιο που ο Χριστός είπε πατέρα να αποκαλούν μόνο τον Θεό. Πως γινεται λοιπον όλοι να αποκαλουν πατερ τους ιερεις? θα μου πεις, είναι σαν εκπροσωποι του ίσως. αλλά πάλι δεν ξερω. Γενικα η χριστιανική παράδοση, υποψιάζομαι ότι μπορεί να έχει κάνει κάποια λάθη. οχι συγκεκριμένα η ορθοδοξία αλλα γενικά ολες οι παραδόσεις. Πχ κάποιος είχε πει οτι το 1500 πιστευαν ότι η γυναικα δεν έχει ψυχή. ειχα διαβάσει επίσης ότι η εξομολόγηση πρεέπει να γινεται δημόσια. αυτα άλλαξαν. επισης η εκκλησια απερριπτε την εξελιξη, τωρα την δέχεται. αυτο δείχνει ότι ακόμη και η ορθοδοξία κάνει λάθη.

    το θέμα είναι ότι όταν μεγαλώνεις με κάποιον τρόπο, ακόμη και αν είναι λάθος, αμα σε εχουν πείσει με επιχειρηματα ότι αυτό είανι το σωστό και βλέπεις πολλούς ανθρώπους γυρω σου να πιστεύουν το ίδιο, ακόμη και λάθος να κάνεις, δυσκολα θα αλλάξεις για το σωστό γιατι πολυ απλά για σένα το λάθος είανι το σωστό.

    πχ ένας Καθολικός είχε πει ότι ο καθολικισμός είναι η σωστή θρησκεία και μάλιστα, εννόησε ότι θα ήθελε οι αιρετικοί να καούν. Ένας μουσουλμάνος σto reddit προσπαθούσε να αποδείξει με τις γραφές για ποιό λόγο ο Χριστός δεν ήταν ο μεσσίας. και είχε ένα ωραιο, οργανωμένο ποστ με επιχειρήματα. Προφανως, αυτό δεν το έκανε από κακία. Απλά πιστεύει πολυ σε αυτο που πιστεύει (γιατι για αυτον ειναι το σωστο) και ήθελε να το μοιραστεί.

    Επίσης, υπάρχουν Χριστιανοί που πιστεύουν ότι δεν είναι σωστό να προσευχόμαστε σε Αγίους γιατι είναι σαν ειδωλολατρεία κάτι τέτοιο. Υπάρχουν Χριστιανοί που ακόμη και αν ακούσουν για την ορθοδοξλια θα την θεωρήσουν λάθος. άλλοι απλα δεν τους ενδιάφερει, πιστευουν ο καθενας κάνει αυτο που μπορεί.


    Εχω διαβάσει ανθρωπους να λενε ότι θέλουν να εξομολογούνται μόνο με προσευχή μόνοι τους και όχι στον ιερέα. Και αμα τους εξηγήσεις για ποιο λόγο είναι λάθος, έχουν επιχειρήμα που θα προσπαθουν μετά να πείσουν εσένα ότι κάνεις λάθος (γιατι έτσι εχουν μάθει)


    δεν νομίζω ο Θεός ότι θα στείλει στην κόλαση αυτους τους ανθρώπους για τα λάθη τους, γιατι αυτοι τα βλέπουν ως σωστά.

    Ακόμη και στην δικια μου περίπτωση που ακόμη ασχολούμαι με τον Χριστιανισμό, παρόλο που έχω έντονες αμφιβολίες, νομίζω θα με συγχωρέσει. Γιατι πολύ απλά, τον ψάχνω και προσπαθώ να τηρώ κάποιους κανόνες του. οσο μου επιτρέπει η πίστη που έχω και η ψυχική μου υγεία νομίζω κάνω αυτο που μπορώ. και αργότερα, ίσως μπορέσω κατι παραπανω. θα δείξει.


    Σε καμια περίπτωση όμως, όπως ειμαι τώρα, δεν μπορώ να λέω "ο Χριστός ειναι 100% αληθινός και θα αρχίσω να μιλάω για αυτόν και σε άλλους". Δεν μπορω να το κάνω γιατί η πίστη μου απλα δεν είναι τοσο δυνατή ακόμη. Κάποιοι μπορει να το θεωρήσουν τίμιο και αρκετό αυτό. κάποιιοι μπορεί να το θεωρήσουν ότι δεν είναι αρκετό και ότι πρέπει να βιαστω και να βρω την πίστη μου.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    «Μακάριοι οι μη ιδόντες και πιστεύσαντες» (Ιω. 20, 29) ,

    Ος εάν εμέ δέξηται, δέχεται τον αποστείλαντά με. [Όποιος θα δεχτεί Εμένα, δέχεται τον Πατέρα, που Με έστειλε στον κόσμο.] (ΚατάΛουκάν 9,48) ,

    Ο μη τιμών τον υιόν ου τιμά τον πατέρα τον πέμψαντα αυτόν. [Εκείνος που δεν τιμά τον Υιόν, δεν τιμά ούτε τον Πατέρα, ο Οποίος Τον έστειλε στον κόσμο.] (ΚατάΙωάννην 5,23)

    Ο πιστεύων εις εμέ ου πιστεύει εις εμέ, αλλ' εις τον πέμψαντά με. [Εκείνος που πιστεύει σε Μένα, δεν πιστεύει σε Μένα, αλλά στον Θεόν που Με έστειλε.] (ΚατάΙωάννην 12,44)

    Εφανερώθη ο Υιός του Θεού, ίνα λύση τα έργα του Διαβόλου. [Φανερώθηκε στον επίγειο κόσμο ο Υιός του Θεού, ο Χριστός, για να καταργήσει τα έργα του διαβόλου.] (Α' Ιωάννου 3,8)

    Εν αυτώ κατοικεί παν το πλήρωμα της θεότητος σωματικώς. [Σ' αυτόν (τον Χριστόν), μέσα στο σώμα Του, κατοικεί ολόκληρη η Θεότητα.] (Προς Κολοσσαείς 2,9)

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    ναι αλλα υπάρχουν και άλλες γραφές από άλλες θρησκειες που οπως εσυ τα γράφεις για να υποστηριξεις τον ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ, έτσι και κάποιος άλλος μπορεί να τα βάλει για να υποστηριξει την δικια του θρησκεια.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Τι εννοείς? Ο Χριστός υπήρξε, υπάρχει και θα υπάρχει. Ποιος άλλος ήταν άνθρωπος και Θεός μαζί? Κανένας άλλος. Μόνο ο Χριστός. Που γίνονται θαύματα με τη δύναμη του Χριστού? Μόνο στην Ορθοδοξία.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    υπάρχουν και άλλες γραφές από άλλες θρησκείες. πχ Ισλαμ, Ινδουισμος. Δεν το λεω για να σου κάνω επίθεση αλλα απλα σου λέω οτι υπάρχουν και άλλες θρησκείες/παραδόσεις/γραφές οπου οι άνθρωποι πιστεύουν ότι έχουν την αληθινή θρησκεία, όπως εσυ πιστεύεις για την ορθοδοξία.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Η Ορθοδοξία νομίζω λέει ότι οι άλλες θρησκείες πιστεύουν και λατρεύουν δαιμόνια. Το ισλάμ αν διαβάσεις νομίζω δε δέχεται το Χριστό ως Θεό. Και ο Μωάμεθ που θεωρείται προφήτης, λένε ότι του εμφανίστηκε ένας αρχάγγελος αλλά ήταν όντως αρχάγγελος? Αν ήταν δαίμονας? Δηλαδή αν του εμφανίστηκε δαιμόνιο? Γιατί ο διάβολος μπορεί να πάρει τη μορφή αγγέλου φωτός.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Αν θέλεις διάβασε κείμενα ή βιβλία από την Ορθοδοξία για να βρεις απαντήσεις σχετικά με τις άλλες θρησκείες και γιατί είναι λανθασμένες. Δηλαδή έχουν γραφεί σχετικά με τον ινδουισμό, το βουδισμό, το ισλάμ και άλλες θρησκείες σε Ορθόδοξα κείμενα και λένε γιατί είναι λάθος.

    Και ο ινδουιστής ή ο ισλαμιστής αν είναι και κάνει μαγικά , θα ηττηθεί από το σταυρό, είναι αδύναμος, αφού τα δαιμόνια είναι αδύναμα μπροστά στο σταυρό.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα και απο μενα , διαβασα με προσοχη τα οσα εχετε εναποθεσει , η αληθεια ειναι πως και εγω ταλανιζομαι αναμεσα στην πιστη στον Χριστο , τον οποιο αγαπαω και την αθεοσυνη στην οποια ομως φοβαμαι πως τεινω τελικα να πιστεψω καθως αναλογιζομενη ολα οσα μας εχουνε μεταλαμπαδευσει οι εμπειριες της ζωης αλλα και τα πιστευω των γονεων μας , ειτε ηταν τελικα ισχυρη , ειτε μονο μεσα στα ορια του καθωσπρεπισμου μιας κοινωνιας αμιγως πατριαρχικης δομημενης σχεδον απο τα γενοφασκια της . Ειναι κοινο μυστικο πως οι περισσοτερες θρησκειες , συμπεριβαλομενης και την ορθοδοξιας , απαρτιζονται απο αγραφους και γραμμενους ηθικους νομους και κανονες οι οποοι πανω κατω μοιαζουν μεταξυ τους , σε μια προσπαθεια να τιθασευσουν τις ανθρωπινες νοοτροπιες και να τις ενταξουν μεσα σε καλουπια ηθικοσυνης , πραγμα που δεν ειναι και τοσο λαθος καθως αν και εφοσον εκλειψει η πηγαια ηθικη απο τον ανθρωπινο νου μπορει να δημιουργησει τερατα και να υποπεσει σε παρα πολλα ατοπηματα αδικοντας ανειπωτα το συνανθρωπο του . Βεβαια η πηγαια ηθικη δεν χρειαζεται καλουπια και θρησκευτικα σωματα ωστε να εκδηλωθει . Επειτα απο μια μακρυχρονια παλη με αρκετα σοβαρα ψυχολογικα προβληματα τα οποια υπηρξαν απορροια δυσμενων οικογενειακων καταστασεων στην γονεικη μου οικογενεια εχοντας ουσιαστικα φορτωσει δικα τους λαθη να τα παρω επωμου να πορευομαι μια ολακερη ζωη τρεχοντας σε ψυχιατρους και παλευοντας με τερατα για να μπορεσω να ανταπεξελθω στην ημερα μου και τις απαιτησεις της ζωης μου , ουσα φανερα καλυτερα ακριβως επειδη δεχτηκα να δουλεψω σκληρα με ολοκληρο το ειναι μου μαζι με τον ψυχοθεραπευτη μου ακολουθωντας τον hard way μιας και τα φαρμακα μου μια τα παιρνω , μια οχι αφου πασχω και απο φαρμακοφοβια , δεχομενη πως για ολοκληρη τη ζωη μου θα πασχω απο διπολικη διαταραχη , αλλα και απο οριακη δεχομενη την πλουσια συμπτωματολογια κανοντας προσπαθειες να βελτιωσω τον εαυτο μου , πορευομαι αρκετα πιο γαληνια και πιο ηρεμη , βεβαια η αδικια που εχω υποστει παντα βρισκεται σε ενα ντουλαπι του νου μου ετοιμη να ξεχυθει αφου δεν μπορω να ξεπερασω πως για χαρη αλλων εγω ταλαιπωρουμαι μια ολοκληρη ζωη . Καπου εκει ερχεται και η αντιπαραθεση μου με τα θεια . Περασα απο πολλα σταδια οσο αφορα την πιστη ... υπηρξα και πιστη , πολυ πιστη , νηστευοντας , επισκεπτομενη Εκκλησιας , κοινωνοντας και ολα αυτα τα θρησκευτικα τελετουργικα για ενα μεγαλο διαστημα της ζωης μου , ενα διαστημα ομως που υπηρξα βαθια δυστυχησμενη ως απορροια ολης αυτης της ασυδωτης καταπιεσης που ηρθε να προστεθει μεσα στα ηδη υπαρχοντα προβληματα μου . Ολα αυτα εκδηλωθηκαν με αυτοτραυματισμους και μια γενναια αποπειρα πυ επιχειρησα πριν τελικα νοιωσω ποσο ματαια λειτουργουσα σε σχεση με την υποτιθεμενη πιστη . Σταδιακα αρχισα να συνειδητοποιω την ουτοπικη ευφορια που υποσχεται η ορθοδοξη πιστη , αφου ομως πρωτα δωσεις ολακερο το ειναι σου και μονο τοτε , εχοντας παντα το φοβο της αδυσώπητης τιμωριας απο το θεικο χερι αν δεν καταφερεις να λειτουργησεις μεσα σε αυτο το εκκλησιαστικο σωμα , το οποιο αστεια αστεια το απαρτιζουν ανθρωποι σαν εμενα και σαν εσας .Για ποια ακριβως ελευθερια μιλαμε τοτε ? για μια ελευθερια που ανταλλασεται με μια θεση στον παραδεισο αλλα αμα δεν τηρηθούν οι νομοι που εχει επιβαλει καποια ανθρωπινη γραφη γραμμενη μεσα στους αιωνες θα πεσεις στα καζανια της κολλασεως τιμωρουμενος μεσα σε μια ατερμονη αιωνιοτητα ? Γιατι τελικα δεν αρκει να ειμαι ενας δικαιος και καλος ανθρωπος που δεν θα αδικω τους συνανθρωπους μου αλλα πρεπει να ειμαι και μια καλη χριστιανη η οποια θα πρεπει να νηστευω συγκεκριμενες ημερες , να απεχω από το σεξ συγκεκριμενες ημερες ή ακομα και να κανω ερωτα με το συντροφο μου σε συγκεκριμενες στασεις αλλιωτικα θεωρουμαι μιασμα ή ***** ή αμαρτωλή . Γιατι το σεξ , ο ερωτας να γινεται αρωγος αμαρτιας ? γιατι η ευχαρίστηση και η σωματικη ικανοποιηση να θεωρειται εφάμιλλη της αμαρτιας ? δεν είναι κατι που εχει χορηγησει η φυση ετσι και αλλιως ? η σεξουαλικη διεγερση και κορυφωση που εκμεει από αυτην ? για ποιο λογο πρεπει να αισθανεται ενοχικα καποιος η καποια όταν παιρνει ικανοποιηση από την ερωτικη πραξη ? ποσοι ανθρωποι δεν εχουν ευνουχιστει με αυτους τους ηθικοπλαστικους τροπους μενοντας ουσιαστικα μια ζωη μεσα στην δυστυχια αφου δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις σκληρες απαιτησεις των οσων ζητουνται από τις θρησκειες του κοσμου . Γιατι πρεπει να τελεστει γαμος για να μπορει ο ανθρωπος να λειτουργησει ερωτικα χωρις να πραξει αμαρτια ? τα γιατι που προκυπτουν είναι πραγματικα αναρυθμητα και ειμαι σιγουρη πως δεν μπορουν να βρεθουν και οι καταλληλες απαντησεις . Η γυναικα που εχει υποφερει μεσα σε μια συντηρητική αμιγως πατριαρχικη δομημενη κοινωνια , ευτυχως όχι τωρα πια , αλλα στα αποκοιηματα ενός παρελθοντος που εχει στηριχτει σε θεμελιωδης αρχες της ορθοδοξιας αμιγως ρατσιστικης και σεξιστικης νοοτροπιας . Η γυναικα η ακαθαρτη που δεν μπορει να κοινωνησει όταν της συμβαινει το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο με την εμμυνο ρυση , όταν γεννησει εχοντας τα λοχια δεν μπορει να εισελθει καν σε εκκλησια μηπως και τη μολυνει !!!!! , δεν μπορει να μεταβει στο αγιο ορος μηπως και σκανδαλισει το παπαδαριο ( λες και δεν θα εφταιγαν εκεινοι αμα σκανδαλιζοταν αλλα η γυναικα αυτοπροσωπως) , δεν μπορει να επισκεφτει μοναστηρια φορωντας ένα μακρυ παντελονι αλλα με φουσταρια μεχρι τον αστραγαλο και λοιπες αναχρονιστικες και τοσο εκδηλα ανοητες νοοτροπιες οι οποιες όμως φανερωνουν μια πηγαια αντιληψη για το πως εμφανιζεται το γυναικειο φυλο .
    Πως μπορει ένα θεος δικαιου να αφηνει να παθουν κακο μικρα παιδια ? πως μπορει να μην επεμβαινει να σωσει τις αθωες ψυχουλες και τα στερει από τους γονεις τους περνωντας τα. Γιατι πρεπει ο θεος να μας δοκιμαζει ? υποτιθεται πως ειμαστε παιδια του , ποτε δεν θα ζητουσα από τα δικα μου παιδια να δοκιμασω την αγαπη τους , ποτε δεν θα ηθελα να κανουν θυσιες για μενα , ποτε δεν θα ημουν τοσο υπεροπτικη ώστε να τα φορτωσω πικρες ώστε να γινω τοσο πηγαια αδικη μαζι τους ώστε να μαθουν !!!
    Πως μπορει να ταλανιζομαι τοσα χρονια από ψυχολογικα προβληματα για πραγματα που δεν εφταιξα ποτε ? που ηταν ο θεος όταν ετρωγα αστειρευτο ξυλο και κακοποιουμουν σωματικα και λεκτικα από τους ανθρωπους που επελεξαν να με παρουν από ένα ιδρυμα και από τους συγγενεις τους ?
    Ειλικρινα θα ηθελα ανειπωτα να είναι αληθεια η πανεμορφη ιστορια του Χριστου που θυσιαστηκε για εμας , που απανω στο σταυρο του πηρε μαζι του και ολες μας τις αμαρτιες μας , που εδωσε τη ζωη του για να σωθουμε εμεις , όμως νοιωθω πως όλα αυτά αποτελούν ένα τεχνασμα καποιων πονηρων ώστε να μπορουν να μας κρατουν σε μια ταξη και ηθικη που αντικατροπτιζει δικες τους αδυναμιες .
    Όπως και να είναι παντως , δεν μπορω να δεχτω πως ο ιδιος ο Χριστος που πεθανε πανω στο σταυρο του για εμας , είναι εκεινος που συννεταξε με τετοια αυστηροτητα τα ευαγγελια και τις γραφες που ουσιαστικά κουνουν το δαχτυλο σε εμας τα παιδια του . Και που δεν μπορουμε να παρουμε ένα εισητηριο για τον παραδεισο αμα δεν τηρουμε ευλαβικα καθημερινα όλα οσα επιβαλουν τα παπαδαρια και ένα εκκλησιαστικο σωμα που νοσει και καταρεει μερα με τη μερα .

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    και εγω τα σκεφτομαι αυτα.


    σκέφτομαι ότι παρουσιάζουν τον Θεό σαν Θεό αγάπης και ότι μας αγαπάει πολυ περισσότερο από τον πατέρα μας. Πως γίνεται να ζητάς κάποιον να καταπιέζεται σεξουαλικα, να ακολουθεί τον δύσκολο δρόμο του χριστιανισμουύ, να προσεύχεται και να πιστεύει σε κάποιον που δεν του μιλάει? Γιατί ο Θεός αντί να στέλνει άγγελους σε όλους μας, περιμένει απλά να έχουμε πίστη σε Αυτόν μέσα από τα λεγόμενα άλλων που έζησαν πριν πολλά χρόνια.

    Είναι σαν να σου λέει κάποιος:

    Θα σε βοηθάω με τον τρόπο μου, δεν θα με βλέπεις, δεν θα με ακούς, αλλά επειδή το λένε οι άλλοι, θα πρέπει να πιστεύεις και να λειτουργείς σαν να με βλέπεις και να με ακούς. Αντι να με βλέπεις, θα πιστεύεις στα λεγόμενα άλλων και θα είναι σαν να με βλέπεις.



    Αν είανι έτσι και τίθεται το θέμα της πίστης, τότε δεν έχουν οι άλλοι καθε δικαίωμα να επιλέξουν για τον χ,ψ λόγο να ΜΗΝ πιστέψουν? Στα θέματα πίστεως πάντα θα υπάρχουν και άπιστοι. Δηλαδή, το θεωρώ κάτι απόλυτα φυσικό και δικαιολογημένο.


    όταν οι άπιστοι δουν τον Θεό στην κρίση και εξηγήσουν για ποιον λόγο δεν πίστεψαν και ζητήσουν συγνώμη, ο Θεός θα τους συγχωρέσει? Νομίζω οι περίσσοτεροι πιστεύουν ότι δεν θα τους συγχωρέσει. Είναι δηλαδή σαν να σου λέει κάποιος:

    "Έπρεπε να πιστέψεις στα λεγόμενα των άλλων όσο δεν με έβλεπες ή ακουγες. Τωρα παρολο που ζητας συγνωμη και με εχεις δει και ξέρεις ότι υπάρχω είναι αργα"

    Αυτό έρχεται νομίζω σε αντιφαση με τον πατέρα που αγαπάει πολυ τα παιδιά του. Μου φαίνεται ότι η ζωή είναι σαν ένα παιχνίδι τζόγου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    και εγω τα σκεφτομαι αυτα.


    σκέφτομαι ότι παρουσιάζουν τον Θεό σαν Θεό αγάπης και ότι μας αγαπάει πολυ περισσότερο από τον πατέρα μας. Πως γίνεται να ζητάς κάποιον να καταπιέζεται σεξουαλικα, να ακολουθεί τον δύσκολο δρόμο του χριστιανισμουύ, να προσεύχεται και να πιστεύει σε κάποιον που δεν του μιλάει? Γιατί ο Θεός αντί να στέλνει άγγελους σε όλους μας, περιμένει απλά να έχουμε πίστη σε Αυτόν μέσα από τα λεγόμενα άλλων που έζησαν πριν πολλά χρόνια.

    Είναι σαν να σου λέει κάποιος:

    Θα σε βοηθάω με τον τρόπο μου, δεν θα με βλέπεις, δεν θα με ακούς, αλλά επειδή το λένε οι άλλοι, θα πρέπει να πιστεύεις και να λειτουργείς σαν να με βλέπεις και να με ακούς. Αντι να με βλέπεις, θα πιστεύεις στα λεγόμενα άλλων και θα είναι σαν να με βλέπεις.



    Αν είανι έτσι και τίθεται το θέμα της πίστης, τότε δεν έχουν οι άλλοι καθε δικαίωμα να επιλέξουν για τον χ,ψ λόγο να ΜΗΝ πιστέψουν? Στα θέματα πίστεως πάντα θα υπάρχουν και άπιστοι. Δηλαδή, το θεωρώ κάτι απόλυτα φυσικό και δικαιολογημένο.


    όταν οι άπιστοι δουν τον Θεό στην κρίση και εξηγήσουν για ποιον λόγο δεν πίστεψαν και ζητήσουν συγνώμη, ο Θεός θα τους συγχωρέσει? Νομίζω οι περίσσοτεροι πιστεύουν ότι δεν θα τους συγχωρέσει. Είναι δηλαδή σαν να σου λέει κάποιος:

    "Έπρεπε να πιστέψεις στα λεγόμενα των άλλων όσο δεν με έβλεπες ή ακουγες. Τωρα παρολο που ζητας συγνωμη και με εχεις δει και ξέρεις ότι υπάρχω είναι αργα"

    Αυτό έρχεται νομίζω σε αντιφαση με τον πατέρα που αγαπάει πολυ τα παιδιά του. Μου φαίνεται ότι η ζωή είναι σαν ένα παιχνίδι τζόγου.
    Δεν θα μπορουσες να με βρεις πιο συμφωνη σε αυτο . Μηπως τελικα ολα αυτα ειναι αποκοιημητα φαντασιας ανθρωπων και ο Χριστος και Θεος αμα και εφοσον υπαρχει δεν επιτασει τετοιες φαρφαρες και τοσο μα τοσο αδικους περιορισμους ?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Τι διαβάζω ρε φίλε...Παιδιά ξεφύγετε λίγο από το μεσαίωνα..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Τι διαβάζω ρε φίλε...Παιδιά ξεφύγετε λίγο από το μεσαίωνα..
    Δεν τα διαβαζεις μονο εδω συμφορουμιτη , εχω δυο φιλες ( καλα παιδια παρααυτα ,παρα πολυ ) ομως εκφερουν ακραιες θρησκευτικες αποψεις γεματες απο φανατισμο και ακραια μισαλλοδοξια . Μην σου πω τι καταιγισμο δεχτηκα απο τη στιγμη που τους ανακοινωσα πως θα κανω το εμβολιο

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Δεν τα διαβαζεις μονο εδω συμφορουμιτη , εχω δυο φιλες ( καλα παιδια παρααυτα ,παρα πολυ ) ομως εκφερουν ακραιες θρησκευτικες αποψεις γεματες απο φανατισμο και ακραια μισαλλοδοξια . Μην σου πω τι καταιγισμο δεχτηκα απο τη στιγμη που τους ανακοινωσα πως θα κανω το εμβολιο
    Εγώ ευτυχώς δεν έχω άτομα στο κοντινό μου περιβάλλον τόσο φανατισμένα ευτυχώς...Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω πως συγχέεται το εμβόλιο με την πίστη και τη θρησκεία. Έχω μπερδευτεί...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Εγώ ευτυχώς δεν έχω άτομα στο κοντινό μου περιβάλλον τόσο φανατισμένα ευτυχώς...Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω πως συγχέεται το εμβόλιο με την πίστη και τη θρησκεία. Έχω μπερδευτεί...
    Διοτι εχει βγει η φημη πως εμπεριεχει τσιπακι , ειναι απορροια ερευνων του Βασιλακη θυρα , επιπλεον θεωρουν πως καταλυεται η προσωπικη τους ελευθερια με την επιβολη του και αυτοματως μπαινουν υπονοιες για εμπλοκη αλλων σκοτεινων δυναμεων , αλλα η επισημη δικαιολογια που ακουσα ηταν διοτι ταχα εμπεριεχει μεσα κυτταρα απο εκτρωμενα εμβρυα , κτλ κτλ κτλ

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 29-01-2021, 17:51
  2. Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο;
    By OcdGuy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 56
    Last Post: 16-11-2020, 14:54
  3. Replies: 752
    Last Post: 10-06-2020, 12:26
  4. Replies: 4
    Last Post: 04-06-2012, 02:58
  5. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 03:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •