έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό σχεδον όλη και ανησυχώ για τον θάνατο. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 100
  1. #46
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Ένας είναι ο Θεός, δεν υπάρχουν άλλοι θεοί πέρα από Αυτόν. Το λέει στο Δεκάλογο του Μω'υ'σέως στην Παλαιά Διαθήκη.

    Σκεφτείτε εδώ αυτοί που γράφετε ότι θα πεθάνετε μια μέρα. Τι θα κάνετε μετά? Που θα πάτε? Παράδεισο ή κόλαση? Φροντίστε αν θέλετε για το καλό σας να πάτε στον Παράδεισο. Φυσικά είναι για το καλό σας και μη φέρεστε εγωιστικά και υπερήφανα σαν να είστε εσείς ανώτεροι και κυβερνήτες όλων.

    Ξυπνήστε και γνωρίστε το Χριστό. Να αποφύγετε την κόλαση γιατί εκεί έχει τρομερά βασανιστήρια.

    Έχετε προειδοποιηθεί. Πόσο άλλο θα ζείτε μία ζωή μέσα στην ηδονή, μέσα στις διασκεδάσεις, μέσα στην αδιαφορία για αυτά που έχουν πει ο Θεός και οι Άγιοι?

    Αν ζήσετε κοντά στο Χριστό όπως τα λένε οι Άγιοι και όπως είναι η Ορθόδοξη Παράδοση, θα ζείτε μέσα στην αληθινή χαρά, χωρίς φόβους και στεναχώριες και άγχη.
    Ποιος θεός ? Ο θεός που επιτρέπει να γεννιούνται παιδιά με καρκίνο ? Ο θεός που επιτρέπει πόνο και πείνα στη γη ? Έναν θεό που δημιουργεί τόσο πόνο και τόση δυστυχία ? Άρα λοιπόν ΕΑΝ υπάρχει ο θεός ,είναι ένας κακος σατανικός θεός τον οποίο προσωπικα αρνούμαι να ακολουθήσω για να μπω στον παράδεισο . Δεν θα τον ακολουθήσω με τους δικούς του όρους .

  2. #47
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Ποιος θεός ? Ο θεός που επιτρέπει να γεννιούνται παιδιά με καρκίνο ? Ο θεός που επιτρέπει πόνο και πείνα στη γη ? Έναν θεό που δημιουργεί τόσο πόνο και τόση δυστυχία ? Άρα λοιπόν ΕΑΝ υπάρχει ο θεός ,είναι ένας κακος σατανικός θεός τον οποίο προσωπικα αρνούμαι να ακολουθήσω για να μπω στον παράδεισο . Δεν θα τον ακολουθήσω με τους δικούς του όρους .
    Ντροπή σου. Υπάρχουν απαντήσεις και σε αυτά τα ερωτήματα. Αλλά ο Θεός δεν έκανε αυτά που λες. Ο Θεός έχει δώσει ελευθερία στους ανθρώπους. Μην τα ερμηνεύεις όπως θέλεις εσύ.

  3. #48
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Ντροπή σου. Υπάρχουν απαντήσεις και σε αυτά τα ερωτήματα. Αλλά ο Θεός δεν έκανε αυτά που λες. Ο Θεός έχει δώσει ελευθερία στους ανθρώπους. Μην τα ερμηνεύεις όπως θέλεις εσύ.
    Ντροπή μου η μη ,είναι πολύ βολικό να ερμηνεύεις τα πράγματα κατά το πώς σε συμφέρει για να εξυπηρετείς τα πιστεύω σου . Αααα αυτά τα καλα τα έκανε ο θεός αλλά αυτά τα κακα δεν τα έκανε ο θεός ... Τουλάχιστον αστεία η άποψη σου και άνευ επιχειρηματων .
    Εν τέλει πίστευε ότι παραμύθι θες απλά μην πας να πείσεις και άλλους τι να πιστεύουν .

  4. #49
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Ντροπή μου η μη ,είναι πολύ βολικό να ερμηνεύεις τα πράγματα κατά το πώς σε συμφέρει για να εξυπηρετείς τα πιστεύω σου . Αααα αυτά τα καλα τα έκανε ο θεός αλλά αυτά τα κακα δεν τα έκανε ο θεός ... Τουλάχιστον αστεία η άποψη σου και άνευ επιχειρηματων .
    Εν τέλει πίστευε ότι παραμύθι θες απλά μην πας να πείσεις και άλλους τι να πιστεύουν .
    Γιατί απαγορεύεις την πειθώ σε αυτό το θέμα? Δεν απαγορεύεται. Αν δε θέλεις να ακολουθήσεις το Χριστό έχεις το δικαίωμα να το κάνεις. Αλλά να γνωρίζεις ότι η κόλαση είναι αληθινή, υπάρχει και ότι έχεις προειδοποιηθεί. Τα επιχειρήματα αυτά είναι ισχυρά και δεν είναι δικά μου λόγια, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Τα διάβασα και τα άκουσα.

    Δεν πρόκειται για ψέμματα αυτά ή παραμύθια, είναι αληθινά. Για να τα δεχτεί κάποιος χρειάζεται τουλάχιστον καλή προαίρεση και πιθανόν ως ένα βαθμό καθαρότητα στον άνθρωπο.

  5. #50

    έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό σχεδον όλη και ανησυχώ για τον θάνατο.

    Quote Originally Posted by plants View Post
    Ένας είναι ο Θεός, δεν υπάρχουν άλλοι θεοί πέρα από Αυτόν. Το λέει στο Δεκάλογο του Μω'υ'σέως στην Παλαιά Διαθήκη.
    .
    Και σου ξανά απαντώ ..ενας είναι λες ο θεός ο αληθινός αυτός του χριστιανισμού .
    Εάν είχες γεννηθεί σε κάποια μουσουλμανική χώρα τι θέλεις έλεγες ? Η αν είχες γεννηθεί πχ στην Ιταλία ? Ένα τσιγάρο δρόμος η απόσταση ...
    Μάλλον τότε θα ήταν άλλος ο σωστός θεός ....

  6. #51
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Και σου ξανά απαντώ ..ενας είναι λες ο θεός ο αληθινός αυτός του χριστιανισμού .
    Εάν είχες γεννηθεί σε κάποια μουσουλμανική χώρα τι θέλεις έλεγες ? Η αν είχες γεννηθεί πχ στην Ιταλία ? Ένα τσιγάρο δρόμος η απόσταση ...
    Μάλλον τότε θα ήταν άλλος ο σωστός θεός ....
    Η πραγματικότητα είναι ότι γεννήθηκα στην Ελλάδα. Αν γεννιόμουν αλλού πιθανόν θα έψαχνα για την Αλήθεια και τον αληθινό Θεό όπως έχουν κάνει και άλλοι άνθρωποι και στους καιρούς που ζούμε.

  7. #52
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Η πραγματικότητα είναι ότι γεννήθηκα στην Ελλάδα. Αν γεννιόμουν αλλού πιθανόν θα έψαχνα για την Αλήθεια και τον αληθινό Θεό όπως έχουν κάνει και άλλοι άνθρωποι και στους καιρούς που ζούμε.
    Σε μένα μην πουλάς παπατζες ...εάν είχες γεννηθεί σε ισλαμική χώρα θα διαλαλουσες ότι ο Αλλάχ είναι ο σωστός θεός ... Αυτό το κοινό έχουν όλες οι θρησκείες ..Σου κάνουν brainwash απο μικρό παιδί για να πετύχουν να σε βαλουν στο ποίμνιο σου

  8. #53
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Σε μένα μην πουλάς παπατζες ...εάν είχες γεννηθεί σε ισλαμική χώρα θα διαλαλουσες ότι ο Αλλάχ είναι ο σωστός θεός ... Αυτό το κοινό έχουν όλες οι θρησκείες ..Σου κάνουν brainwash απο μικρό παιδί για να πετύχουν να σε βαλουν στο ποίμνιο σου
    Νομίζεις δε θα το έκανα? Ένα τόσο σημαντικό θέμα της ζωής μου δε θα έκανα το παν για να το αναζητήσω και να βρω ποια είναι η Αλήθεια και ο αληθινός Θεός? Δεν πρόκειται περί θρησκείας η Ορθοδοξία αλλά είναι η αληθινή και σωστή πίστη.Το περί brainwash δεν ξέρω τι εννοείς αλλά εφόσον η Ορθοδοξία είναι η σωστή πίστη δεν τίθεται κάτι κακό σε αυτό που πιστεύω.

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Νομίζεις δε θα το έκανα? Ένα τόσο σημαντικό θέμα της ζωής μου δε θα έκανα το παν για να το αναζητήσω και να βρω ποια είναι η Αλήθεια και ο αληθινός Θεός? Δεν πρόκειται περί θρησκείας η Ορθοδοξία αλλά είναι η αληθινή και σωστή πίστη.Το περί brainwash δεν ξέρω τι εννοείς αλλά εφόσον η Ορθοδοξία είναι η σωστή πίστη δεν τίθεται κάτι κακό σε αυτό που πιστεύω.
    Το μήνυμα σου είναι ο ορισμός του brainwash παντως.

  10. #55
    Quote Originally Posted by Psyduck View Post
    Το μήνυμα σου είναι ο ορισμός του brainwash παντως.
    Φαντάζεσαι να είχε γεννηθεί Τούρκος και να έλεγε μετά από ψάξιμο ότι ο χριστιανισμός είναι η αληθινή θρησκεία ? Λες να προλάβαινε να φτάσει στα 18 ? Δεν νομίζω [emoji23]

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Φαντάζεσαι να είχε γεννηθεί Τούρκος και να έλεγε μετά από ψάξιμο ότι ο χριστιανισμός είναι η αληθινή θρησκεία ? Λες να προλάβαινε να φτάσει στα 18 ? Δεν νομίζω [emoji23]
    γίνονται λογικα άλματα απλά :P εντελως τυχαια η δικια του ειναι σωστη

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    τι ακουω εδω μεσα? εχετε πολλοι μπερδευτει... και φυσικα δεν καταλαβαινετε τι τελικα οριζει ο χριστιανισμος.... οχι για να σωθεις και να πας στον παραδεισο δεν αρκει μονο να νηστευεις και να πηγαινεις στην εκκλησια ή μονο να κοινωνεις... ειναι ενα συνολο πραγματων που διαμορφωνεται μεσα απο πολλα κρητηρια... να εισαι εγκρατης, να εισαι ταπεινος, να εχεις χαμηλο φρονιμα, να μην αδικεις, να μαλωνεις, να αγαπας ολους, να κανεις ελεομοσυνη, να αγαπας τον εχθρο σου, αυτους που θελουν το κακο σου... ειναι τοσα πολλα που δεν ειναι ευκολο να τα γραψω και να δωσω εγω κατευθυντηριες οδηγιες, αυτο το κανει μονο ο πνευματικος που σε βαζει σε πνευματικο δρομο...

    ο θεος επιτρεπει την πεινα την δυστυχια τους κατακλυσμους και ολα αυτα για να δοκιμασει τους ανθρωπους...αυτος με καρκινο μπορει να θεραπευτει απο τον καρκινο αν πιστεψει πραγματικα στον θεο... ποσα παραδειγματα εχουν γινει ανθρωπων που οι γιατροι εμειναν αφωνοι? αν εσυ που ξυπνας καθε μερα (μεσα στην ιδια ρουτινα σου) και πας στην δουλεια σου και εχεις το σπιτι σου και δεν σκεφτεσαι ποτε τον θεο, τοτε γιατι να μην κανει εναν σεισμο και να πεις θεε μου βοηθα με το σπιτι μου καταστραφηκε? αλλα ενα ειναι το ερωτημα... αυτος που κλεβει? αυτος που βιαζει, που κανει εγκληματα, ποιος θα τον τιμωρησει? θα ηταν αδικο να μην παρει ποτε την τιμωρια του... η θρησκεια μας εχει δωσει απαντησεις σε ολα τα ερωτηματα, οπως λεει και ο φιλος απλα επαναπαυτηκατε και δεν ψαξατε για απαντησεις

    και οχι οι θεοι δεν ειναι πολλοι, ειναι ενας μονο, και ειναι τριαδικος, ο πατηρ, ο υιος και το Αγιο Πνευμα... το τι θρησκεια θα επιλεξω δεν ειναι θεμα γεωγραφιας... στην Ελλαδα δηλωνουμε χριστιανοι ορθοδοξοι, αλλα αν κανεις μια ερευνα θα δεις οτι απο τα 10 εκατομμυρια, τα 9 ειναι αθεοι... οποτε γιατι ο αλλος που γεννηθηκε στην ινδια να ειναι ινδουιστης και οχι αθεος?
    και απαντω ολοι εχουμε την δυνατοτητα να μαθουμε τι πορευει η καθε θρησκεια, οπως εσυ μπορεις να μαθεις τι διδασκει ο ισλαμισμος ετσι και ενας ισλαμιστης μπορει να δει τι πορευει και η ορθοδοξη πιστη... και ειναι η μονη με αποδειξεις, θαυματα,α απαντησεις σε ολα.... ολες οι αλλες εχουν ενα κενο! να γιατι την λεμε ορθοδοξη και οχι καπως αλλιως

  13. #58
    καλησπερα φιλος τοχω βιωσει και εγω αυτο αλλα θες να σου πω μια γνωμη? εγω π.χ. καταλαβα οτι ειχα κρυφο εγωισμο γιαυτο πηγενε να χωρισει το μυαλο μου καθε φορα που ελεγα για θεο χαχαχ... βασικα τι θεο θελουμε? υποτοθετε οτι ο θεος θελω να με απαλυνει.. αν ειναι απο εκει που κουβαλαω εναν σταυρο να καταντησω με 2. ο δευτερος ειναι η θρησκευτικη απαιτιτικοτητα... τοτε τι να το κανω? θα πω κατσε να αφησω τον ενα και μετα θα πιασω τον αλλον... επεισης μπορει καμια φορα να θελουμε να τοποθετησουμε τον εαυτο μας σε καποιο υψυλο επιπεδο αγιωτητας... λες και κολαμε ενσυμα στον θεο με τις φορες που παμε εκλισια... και ακομα χειρωτερα τραβαμε μανιωδος τον εαυτο μαςε μια απαιτιτικοτητα για να δικαιολογησουμε το επιπεδο που θελουμε.. κατσε ρε φιλε και αν ειματε πιο χαμηλα και τι εγινε? ισα ισα θα δεν ειμαστε ηλικρηνεις ετσι? αυτο φερνει μεγαλυτερη αναπαυση για μενα τουλαχιστον...(μηλαω για σωστη τοποθετιση και διακρηση οχι για κατρακυλα) 3 εγω θελω να νιοθω και μηλαω στον θεο οπως στον εαυτο μου.. εξαλου η πρωτη γραφη στον ανθωρπο ηταν η σεινηδειση... και πιστευω πρεπει να βλεπουμε ποτε κοπιαζουμε με καλ πονο και ποτε καταδικαστικα... ισως απλα να πουμε οτι ειμαστε σε ενα πιο απλο επιπεδο πνευματικο? πιστευω ειναι ενα εγωισμος που δεν μπορουμε ευκολα να αντικρησουμε

  14. #59
    αμα ειναι να πιστευω καπου που δεν μπορω ναμαι ντομπρος μαζι του τοτε ξερω τι πιστευω? λεω θε μου εσυ ξερεις.. καμια φορα οταν κανω ενδοσκοπισεις και σαν να μηλαω με τον εαυτο μου λεω μετα θεε μου εσυ ξες καλυτερα κανε οτι μπορεις.. βεβαι ο καθενας εχει τον τροπο του οποτε θαναι λαθος να παρασυρω καποιον... αλλα εχω δει πολυ κοσμο να σπαζοκεφαλιαζει για το τι θελει να πει ο θεος χωρις να του λεει κανεις κατι πραγματικα εκεινη την ωρα... αυτο πιο πολυ τρελα μοιαζει παρα θεος... λες και μπορουμε να συλαβουμε τον θεο... αφου εκανα την προσευχη μου θα φερει οτι θελε . θα αλαξει τιποτα αν σπαζοκεφαλιασω? οχι αν κανω η δεν κανω μια ωραια προσευχη θα αλαξει.. απο εκει και μετα δειχνει απιστια η νυσυχια... και κμαι φοιρα θελουμε αν ανεβουμε πιστευω πονευματικα λες και κανουμε ορηβασια σε πλαγια

  15. #60
    γενικα πιστευω προσπαθεις να κρατησεις ολλες τις θεικες ενοιες στο μυαλο σου.. που σημενει οτι ενας που προσπαθει να συγκρατησει ολλο το συμπαν στο μυαλο του σε λιγοτερη δοκιμασια μπαινει... την ιστρια με τον τυπο που ηθελεν να κανει ασκηση, και λεει παω να κλειστο σε μια σπιλια οσοα με παρει την ξες? ηρθε ο διαολος τον διαολο εστειλε και το επομενο προ ιηρθε ενας φιλος και του λεει οκ ρε φιλε καλα κανεις αλλα ειπαμε οχι και ετσι.. και μετα λεει οντος τι βλακεια εκανα... μεχρι και αυτοκτονιες ασκητωνε χω ακουσει οτι εχουμε.. overdose ασκιτισμου.., η mindfuck δεν θελει τοσο,, πιο μαλακα

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 29-01-2021, 16:51
  2. Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο;
    By OcdGuy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 56
    Last Post: 16-11-2020, 13:54
  3. Replies: 752
    Last Post: 10-06-2020, 11:26
  4. Replies: 4
    Last Post: 04-06-2012, 01:58
  5. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 02:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •