έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό σχεδον όλη και ανησυχώ για τον θάνατο. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 100
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    για τον φιλο iasonas44, εγω για αυτο μιλησα για ταπεινοτητα και για ενα ολοκληρο συνολο χαρακτηρα και οχι μονο για τον εκκλησιασμο.... δηλαδη αν εσυ πας στην εκλλησια και περηφανευεσαι οτι εισαι καλος χριστιανος τοτε που ειναι η ταπεινοτητα? ή αν πας εκκλησια και λες αυτον τον χρονο πηγα στην εκκλησια 15 φορες τοτε απο μονος σου δεν εισαι εγκρατης στο φρονιμα..το πενυματικο επιπεδο δεν το κρινεις εσυ... αλλα το αφηνεις στον θεο...εσυ απλα προσπαθεις

    τωρα για το κομματι της προσευχης, κυριως ζητας να γινει το θελημα του Κυριου.... δειχνεις οτι εχεις πληρη επιστοσυνη στον θεο και αφηνεσαι εξολοκληρου στον θεο, αν δηλαδη προσεχευσε και λες θεε μου δειξε μου οτι κανω το σωστο ή πες μου γιατι σημερα εγινε αυτο? τοτε δεν ειναι αυτο προσευχη! στην προσευχη ζητας απο τον θεο να γινει οτι θελει αυτος... τον εμπιστευεσαι πως να το πω αλλιως?


    τωρα για το κομματι του ασκητισμου, ανθρωποι που πηγαν σε σπηλια για αγκητικη ζωη. και κατεληξαν σε αυτοκονια, δεν ξερω, αλλα η αυτοκτονια ειναι ηδη μια διαβολικη ενεργεια... γιατι η αυτοχειρια ειναι και αυτο εγκλημα... οπως δεν αποφασισες εσυ να ερθεις στην ζωη τωρα, ετσι δεν εχεις και το δικαιωμα να την σταματησεις ... μονο ο θεος θα σε παρει, οταν αυτος κρινει οτι ειναι η ωρα σου...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Δεν πιστεύω είμαι άθεη ο καθένας ορίζει την τυχη του και το μέλλον. Η κόλαση και ο παράδεισος είναι εδώ σε αυτά που ζούμε και που σκεφτόμαστε.
    Ο καθένας ειναι υπαίτιος για τις πράξεις του.
    Δεν υπάρχει τπτ που να αποδεικνύει την ύπαρξη του θεού. Πιο πιθανό είναι να υπάρχουν εξωγήινοι παρά ο θεός.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  3. #63
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Δεν πιστεύω είμαι άθεη ο καθένας ορίζει την τυχη του και το μέλλον. Η κόλαση και ο παράδεισος είναι εδώ σε αυτά που ζούμε και που σκεφτόμαστε.
    Ο καθένας ειναι υπαίτιος για τις πράξεις του.
    Δεν υπάρχει τπτ που να αποδεικνύει την ύπαρξη του θεού. Πιο πιθανό είναι να υπάρχουν εξωγήινοι παρά ο θεός.
    Δεσποινίς, έχουμε σύγχρονους Αγίους που μας δείχνουν με τα θαύματα και τη ζωή τους πως υπάρχει Θεός. Και στις μέρες μας υπάρχουν Άγιοι άνθρωποι. Ακόμη, ολόκληρη η κτίση μας δείχνει πως υπάρχει Κτίστης, δηλαδή υπάρχει Θεός. Και υπάρχει και μετά θάνατον ζωή. Αφού ο άνθρωπος πεθαίνει, κρίνεται με μερική κρίση για το αν θα πάει στον Παράδεισο ή αν θα κολαστεί.

    Ο Θεός αποκαλύφθηκε και αποκαλύπτεται σε Αγίους ανθρώπους. Είναι αόρατος ο Θεός, δεν μπορούμε να Τον δούμε, Τον γνωρίζουμε από τις ενέργειες και τα έργα Του.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειμαι αγνωστικιστης. Πιστευω οτι μπορει να υπαρχει Θεος, μπορει να μην υπαρχει και εαν υπαρχει δεν μπορουμε να κατανοησουμε την υφη ενος τετοιου πλασματος.

    Ενδιαφερον ερωτημα ειναι οτι αφου ειναι παντογνωστης και παντοδυναμος, ολοι εχουν ηδη βαθμολογηθει εαν θα πανε στην κολαση και στον παραδεισο, γιατι πριν ακομα γεννηθουν, πριν καν υπαρξει ανθρωπος γνωριζει τι θα γινει και τις πραξεις του καθενος. Αρα αυτος ο διαχωρισμος κολαση- παραδεισος για μια αιωνιοτητα, δεν στεκει και πολυ.
    Το οτι εχω ελευθερη βουληση δεν αλλαζει κατι σε κατι που ειναι ηδη γνωστο πριν τη δημιουργια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #65
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω ειμαι αγνωστικιστης. Πιστευω οτι μπορει να υπαρχει Θεος, μπορει να μην υπαρχει και εαν υπαρχει δεν μπορουμε να κατανοησουμε την υφη ενος τετοιου πλασματος.

    Ενδιαφερον ερωτημα ειναι οτι αφου ειναι παντογνωστης και παντοδυναμος, ολοι εχουν ηδη βαθμολογηθει εαν θα πανε στην κολαση και στον παραδεισο, γιατι πριν ακομα γεννηθουν, πριν καν υπαρξει ανθρωπος γνωριζει τι θα γινει και τις πραξεις του καθενος. Αρα αυτος ο διαχωρισμος κολαση- παραδεισος για μια αιωνιοτητα, δεν στεκει και πολυ.
    Το οτι εχω ελευθερη βουληση δεν αλλαζει κατι σε κατι που ειναι ηδη γνωστο πριν τη δημιουργια.
    Δεν είναι πλάσμα ο Θεός, αλλά είναι πνεύμα. Δεν Τον έπλασε κάτι ή κάποιος , υπήρχε πάντα.Δεν είχε αρχή και δεν έχει τέλος. Γράφει ο εκκλησιαστικός πατέρας Ιωάννης Δαμασκηνός (7ος – 8ος αιώνας μ.Χ.): « άπειρος και ακατανόητος ο Θεός, και το μόνο κατανοητό η απειρία και ακατανοησία αυτού».

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Δεν είναι πλάσμα ο Θεός, αλλά είναι πνεύμα. Δεν Τον έπλασε κάτι ή κάποιος , υπήρχε πάντα.Δεν είχε αρχή και δεν έχει τέλος. Γράφει ο εκκλησιαστικός πατέρας Ιωάννης Δαμασκηνός (7ος – 8ος αιώνας μ.Χ.): « άπειρος και ακατανόητος ο Θεός, και το μόνο κατανοητό η απειρία και ακατανοησία αυτού».
    Μιας τετοιας οντοτητας τοτε. Δεν απαντησες τις σκεψεις σου για το ερωτημα μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Δεσποινίς, έχουμε σύγχρονους Αγίους που μας δείχνουν με τα θαύματα και τη ζωή τους πως υπάρχει Θεός. Και στις μέρες μας υπάρχουν Άγιοι άνθρωποι. Ακόμη, ολόκληρη η κτίση μας δείχνει πως υπάρχει Κτίστης, δηλαδή υπάρχει Θεός. Και υπάρχει και μετά θάνατον ζωή. Αφού ο άνθρωπος πεθαίνει, κρίνεται με μερική κρίση για το αν θα πάει στον Παράδεισο ή αν θα κολαστεί.

    Ο Θεός αποκαλύφθηκε και αποκαλύπτεται σε Αγίους ανθρώπους. Είναι αόρατος ο Θεός, δεν μπορούμε να Τον δούμε, Τον γνωρίζουμε από τις ενέργειες και τα έργα Του.
    Ποιες ενέργειες και έργα είναι δικά του; Κυρία / ε;
    Και που ξέρεις ότι είναι δικά του στο είπε ; Και ποιος είναι σύγχρονος αγιος;
    Άμα πεθάνω θα μπω κάτω από τη γη και θα σαπίσω σιγά μην κάτσει κανείς να με κρίνει και να ασχοληθεί με το αν ήμουν καλή η κακιά.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για να το θεσω αλλιως. Ο Θεος ειναι ακατανοητος. Λογικο αυτο. Μας εδωσε εν διαμεσου μερικων τη γνωση οτι θα κριθουμε και καποιοι θα πανε στην κολαση και στον παραδεισο. Αλλα αυτο ειναι περιττο σε κατι που ειναι ηδη γνωστο πριν τη δημιουργια. Δηλαδη ειναι σαν να μην ειπε τιποτα δια μεσου των Αγιων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #69
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω ειμαι αγνωστικιστης. Πιστευω οτι μπορει να υπαρχει Θεος, μπορει να μην υπαρχει και εαν υπαρχει δεν μπορουμε να κατανοησουμε την υφη ενος τετοιου πλασματος.

    Ενδιαφερον ερωτημα ειναι οτι αφου ειναι παντογνωστης και παντοδυναμος, ολοι εχουν ηδη βαθμολογηθει εαν θα πανε στην κολαση και στον παραδεισο, γιατι πριν ακομα γεννηθουν, πριν καν υπαρξει ανθρωπος γνωριζει τι θα γινει και τις πραξεις του καθενος. Αρα αυτος ο διαχωρισμος κολαση- παραδεισος για μια αιωνιοτητα, δεν στεκει και πολυ.
    Το οτι εχω ελευθερη βουληση δεν αλλαζει κατι σε κατι που ειναι ηδη γνωστο πριν τη δημιουργια.
    Αυτό που ξέρετε εσείς τώρα, το ξέρει ο Θεός προ καταβολής κόσμου. Σας θυμίζω αυτό που λέει ο Άγιος Συμεών ο Νέος Θεολόγος στην Ευχή προ της Θείας Μεταλήψεως. Ακούστε: «Τὸ μὲν ἀκατέργαστόν μου ἔγνωσαν οἱ ὀφθαλμοί Σου· ἐπὶ τὸ βιβλίον δέ Σου καὶ τὰ μήπω πεπραγμένα γεγραμμένα Σοι τυγχάνει».[2]

    Αυτά τα λόγια κάποιοι τα παρεξηγούν και τα μπερδεύουν. «Αφού ο Θεός τα έχει όλα γραμμένα, έχομε μοίρα, λένε, έχομε τύχη, έχομε πεπρωμένο. Άρα ήταν γραμμένο και πεπρωμένο να κάνεις, για παράδειγμα, φόνο· σε είχε προορίσει γι’ αυτό ο Θεός». Θα μου πεις: «Αν είναι γραμμένο ότι εγώ επρόκειτο να σκοτώσω εσένα, είμαι εγώ υπεύθυνος ή ανεύθυνος; Αφού και τα “μήπω πεπραγμένα γεγραμμένα Σοι τυγχάνει”, γιατί να είμαστε υπεύθυνοι οι άνθρωποι; Τώρα πες μου εσύ, που λέεις ότι ο Θεός είναι αγαθός, γιατί το έγραφε και δεν με απέτρεπε να το κάνω;».

    Εδώ είναι το μυστήριο. Ο Θεός εν τη παντοδυναμία Του και παγγνωσία Του γνωρίζει τα πάντα, και τα μέλλοντα να συμβούν, αλλά δεν είναι Εκείνος υπαίτιος για το κακό. Ο Θεός προγνωρίζει, αλλά δεν προορίζει. Για τον Θεό δεν υπάρχει παρελθόν, παρόν και μέλλον. Όλα είναι γυμνά και τετραχηλισμένα ενώπιόν Του. Πώς το λέει ο Απόστολος Παύλος; «Πάντα δὲ γυμνὰ καὶ τετραχηλισμένα τοῖς ὀφθαλμοῖς Αὐτοῦ» [3]. Ως παντογνώστης γνωρίζει και το αγαθό και το κακό. Συνεργάζεται με το αγαθό ως φύσει αγαθός και είναι ξένος του κακού. Αφού είναι ξένος του κακού, πώς είναι δυνατόν να μας προορίζει γι’ αυτό; Ο Θεός εδημιούργησε τα πάντα καλά λίαν και έδωσε σε όλα αγαθό, άγιο προορισμό.

    Το κακό είναι πρόβλημα, το οποίο η θρησκεία μας το εξηγεί μ’ ένα θαυμάσιο τρόπο, που καλύτερος δεν υπάρχει. Η εξήγηση που του δίνει είναι η εξής: Το κακό υπάρχει και προέρχεται απ’ τον διάβολο. Μέσα μας έχομε και το κακό πνεύμα και το αγαθό πνεύμα και μάχονται αλλήλοις. «Ἢ γὰρ τὸν ἕνα μισήσει καὶ τὸν ἕτερον ἀγαπήσει ἢ ἑνὸς ἀνθέξεται καὶ τοῦ ἑτέρου καταφρονήσει· οὐ δύνασθε Θεῷ δουλεύειν καὶ μαμωνᾷ» [4]. Μέσα μας, δηλαδή, γίνεται πάλη μεταξύ καλού και κακού. Σ’ αυτήν, όμως, την πάλη ο άνθρωπος είναι ελεύθερος ν’ αποφασίσει τι θα διαλέξει. Άρα δεν είναι ο Θεός που προορίζει κι αποφασίζει αλλά η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. (Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης)

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και η ελευθερη βουληση, παλι ειναι χωρις νοημα σε κατι που ειναι προκαθορισμενο και γνωστο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #71
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και η ελευθερη βουληση, παλι ειναι χωρις νοημα σε κατι που ειναι προκαθορισμενο και γνωστο.
    Εσύ όμως δεν ξέρεις που θα πας. Αν θα πας Παράδεισο ή κόλαση,και άλλοι άνθρωποι δεν ξέρουν που θα πάνε εκτός και αν κάποιος είναι Άγιος και του φανερωθεί.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν το ξερω. Αλλα εχει προκαθοριστει που θα παω και ολες οι πραξεις μου, εαν ακολουθησω καλο - κακο ή οτιδηποτε. Αλλωστε αυτος με δημιουργησε και γνωριζει ολα τα αποτελεσματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #73
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω δεν το ξερω. Αλλα εχει προκαθοριστει που θα παω και ολες οι πραξεις μου, εαν ακολουθησω καλο - κακο ή οτιδηποτε. Αλλωστε αυτος με δημιουργησε και γνωριζει ολα τα αποτελεσματα.
    Σου δίνει ευκαιρίες ο Θεός να πας στον Παράδεισο, σου δίνει και χρόνο όσο ζεις να μετανοήσεις και να επιστρέψεις σε Εκείνον. Μετά το θάνατο δε γίνεται από μόνος του ο άνθρωπος να μετανοήσει.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομιζω δεν γινομαι κατανοητος. Ολα ειναι γνωστα, τα παντα πριν καν τη δημιουργια. Το εαν θα μετανοησω, αν οχι, ενα επιλεξω το κακο ή το καλο και εαν θα καταληξω στην κολαση ή στον παραδεισο. Ακομα και η σκεψη που θα κανω το επομενο δευτερολεπτο.

    Τεσπα, δεν εχει απαντηση.
    Απλα τροφη για σκεψη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #75
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Νομιζω δεν γινομαι κατανοητος. Ολα ειναι γνωστα, τα παντα πριν καν τη δημιουργια. Το εαν θα μετανοησω, αν οχι, ενα επιλεξω το κακο ή το καλο και εαν θα καταληξω στην κολαση ή στον παραδεισο. Ακομα και η σκεψη που θα κανω το επομενο δευτερολεπτο.

    Τεσπα, δεν εχει απαντηση.
    Απλα τροφη για σκεψη.
    Πριν από την πτώση ο άνθρωπος ήταν και ζούσε στον Παράδεισο. Ο Αδάμ και η Εύα. Μετά έδειξαν ανυπακοή σε αυτό που τους είπε ο Θεός, και έχασαν τον Παράδεισο, έφυγαν από τον Παράδεισο και σήμερα είμαστε στην μετά την πτώση κατάσταση. Χρειάζεται εφόσον κάποιος θέλει να κερδίσει με τη βοήθεια του Θεού τον Παράδεισο.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 29-01-2021, 16:51
  2. Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο;
    By OcdGuy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 56
    Last Post: 16-11-2020, 13:54
  3. Replies: 752
    Last Post: 10-06-2020, 11:26
  4. Replies: 4
    Last Post: 04-06-2012, 01:58
  5. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 02:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •