έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό σχεδον όλη και ανησυχώ για τον θάνατο. - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 100 of 100
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μακρια απο φανατισμο και καθε ειδους δογματισμου.................

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Φόβο κολάσεως έχω.Αν πάω στην κόλαση θα είμαι μακριά από το Θεό, όπως και σε αυτή τη ζωή την επίγεια μπορεί κάποιος να ζει ή να προγεύεται νομίζω κάτι σαν κόλαση αν είναι απομακρυσμένος από το Θεό.

    Αλλά δεν είναι ο μόνος λόγος που πιστεύω στο Θεό. Αγαπώ το Θεό, χαίρομαι με το Θεό,ζω για το Θεό, για να είμαι μαζί Του, να είμαι κοντά Του. Και με ειδοποιεί και η συνείδηση ότι πρέπει να αγαπώ το Θεό και να υπακούω σε αυτά που έχει πει και αυτά που λένε οι Άγιοι.

    Δεν ξέρω για ποιον άλλο φόβο αναφέρεσαι. Μπορείς να αναφέρεις για ποιο φόβο γράφεις?
    Στο φόβο του θεού στο αν δεν πιστεύεις θα πας στην κόλαση στο αν αμαρτησεις θα πας στην κόλαση. Πιστεύεις ότι ο θεός θα σε στείλει στην κόλαση ; Εμενα αυτά μου φαίνονται αδιανόητα ο θεός αν έχει αγάπη συγχωρεί τα πάντα το θέμα είναι εσυ που θα κατατάξεις τον εαυτό σου μετά. Αν θα τον συγχωρέσεις και θα νιώθεις καλά. Και αυτό νομίζω είναι στη θέληση του ανθρώπου η κόλαση η ο παράδεισος.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  3. #93
    Τι διαβαζω δεν το πιστεύω ...ο μεσαίωνας και ο σκοταδισμός ακόμα και σε νέους ανθρώπους ...πραγματικά κριμα.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Βρισκω παρηγορια στον Χριστό αλλά ότα διαβάζω καποια arguments εναντια στον Χριστιανισμό, άρχιζω να σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός ίσως είναι απλα μια παράδοση και τίπτοα άλλο.

    Ανσηυχω για το τι υπαρχει μετα τον θάνατο.

    Θα ξαναδουμε τους αγαπημενους μας? ακομη και τιποτα να μην υπάρχει, η σκεψη ότι οι αγαπημενοι μας ειναι τιποτα με θλιβει πολυ. επισης, σκεφτομαι και αν ειναι σε εναν κακο μέρος (οχι απο καποια θρησκεια απαραιτητα)?


    δεν μπορω να το διαχειρστω ολο αυτο.
    H πίστη σε μια ανώτερη δύναμη είναι παρηγοριά, εμπνεει και κινητοποιεί!! Να εμπιστεύεσαι εσύ πώς νιώθεις για την πίστη που έχεις και να μη δινεις βάση σε αντιλογίες που ανατρέπουν την ισορροπία σου. Αν εσύ γίνεσαι καλύτερος και πιο δυνατός πιστεύοντας, τί σε νοιάζει τι λέει ο Χ, Ψ, Ζ κλπ??

    Μετα το θάνατο είναι μυστήριο η φάση. Κανεις δεν ξέρει 100%. Και κανεις δεν μπορει να σου αποδείξει είτε ότι υπάρχει είτε ότι δεν υπάρχει τίποτα.

    Εγώ πιστεύω ότι θα ξαναδώ τους αγαπημένους μου. Μου δίνει δύναμη αυτή η σκέψη και την καλλιεργώ.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #95
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    6
    Περνώ από μια πάρα πολύ δύσκολη περίοδο. Χάνω την πίστη μου. Τόσος πόνος γιατί? Που είναι ο Θεός???

  6. #96
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Ted View Post
    Περνώ από μια πάρα πολύ δύσκολη περίοδο. Χάνω την πίστη μου. Τόσος πόνος γιατί? Που είναι ο Θεός???
    Και για αυτά τα θέματα υπάρχουν απαντήσεις. Αν θέλεις ψάξε τα, αναζήτησέ τα.

  7. #97
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Και για αυτά τα θέματα υπάρχουν απαντήσεις. Αν θέλεις ψάξε τα, αναζήτησέ τα.
    Περνώ για χρόνια δύσκολες καταστάσεις και πάντα το έψαχνα, πάντα έψαχνα τον λόγο. Δεν παραπονιόμουν αλλά προσευχόμουν και προσπαθούσα να καταλάβω το θέλημα του. Τώρα είναι διαφορετικά. Θέλει να μου πάρει τον σύντροφο μου. Αυτόν που πέρασα τα ΠΆΝΔΕΙΝΑ για να είμαι μαζί του. Και τώρα που τα κατάφερα και μόλις είπα επιτέλους έρχεται να του δώσει μια ανίατη ασθένεια. Γιατί? Απλά γιατί..

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Ted View Post
    Περνώ για χρόνια δύσκολες καταστάσεις και πάντα το έψαχνα, πάντα έψαχνα τον λόγο. Δεν παραπονιόμουν αλλά προσευχόμουν και προσπαθούσα να καταλάβω το θέλημα του. Τώρα είναι διαφορετικά. Θέλει να μου πάρει τον σύντροφο μου. Αυτόν που πέρασα τα ΠΆΝΔΕΙΝΑ για να είμαι μαζί του. Και τώρα που τα κατάφερα και μόλις είπα επιτέλους έρχεται να του δώσει μια ανίατη ασθένεια. Γιατί? Απλά γιατί..
    Φοβάμαι ότι ο θεός δεν είναι πουθενά. Για μένα τα όλα για κάποιο λόγο γίνονται και τα παρελκόμενα είναι λόγια του αέρα. Ο μοναδικός θεός του σύμπαντος μας είναι η τύχη (οι πιθανότητες δηλαδή). Μην ψάχνεις απαντήσεις από ανθρώπους που πιστεύουν ότι ένα βιβλίο έχει όλες τις απαντήσεις και που ο θεός που πιστεύουν είναι ο μοναδικός αληθινός και εντελώς τυχαία, ο θεός που πιστεύουν στην χώρα τους. Αν χάνεις αυτόν που αγαπάς και η ιατρική δεν μπορεί να τον σώσει, προσπάθησε να περάσεις χρόνο μαζί του και να τον φροντίζεις όσο μπορείς. Αν υπάρχει θεός, αυτό θα ήθελε από εσένα. Όχι προσευχές και μαγιολίκια.

  9. #99
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Location
    New York
    Posts
    1
    Faith, like love, is an element that bonds together relationships. And we lose faith like we lose love — for many reasons. Loss comes from misunderstandings, personality conflicts, tragic circumstances, ill treatment and our own ignorance, to name a few.
    ...................
    Fashion Mentions is one-stop destination for Latest Fashion Trends, Skin Care,insider beauty secrets, Makeup product reviews, and more

  10. #100
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Epitheoritis View Post
    Βρισκω παρηγορια στον Χριστό αλλά ότα διαβάζω καποια arguments εναντια στον Χριστιανισμό, άρχιζω να σκέφτομαι ότι ο Χριστιανισμός ίσως είναι απλα μια παράδοση και τίπτοα άλλο.

    Ανσηυχω για το τι υπαρχει μετα τον θάνατο.

    Θα ξαναδουμε τους αγαπημενους μας? ακομη και τιποτα να μην υπάρχει, η σκεψη ότι οι αγαπημενοι μας ειναι τιποτα με θλιβει πολυ. επισης, σκεφτομαι και αν ειναι σε εναν κακο μέρος (οχι απο καποια θρησκεια απαραιτητα)?


    δεν μπορω να το διαχειρστω ολο αυτο.
    Μακάρι να υπάρχει Θεός το εύχομαι πραγματικά!!

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 29-01-2021, 17:51
  2. Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο;
    By OcdGuy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 56
    Last Post: 16-11-2020, 14:54
  3. Replies: 752
    Last Post: 10-06-2020, 12:26
  4. Replies: 4
    Last Post: 04-06-2012, 02:58
  5. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 03:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •