Δεν μπορώ να προχωρήσω στη ζωή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17

    Δεν μπορώ να προχωρήσω στη ζωή μου

    Καλησπέρα. Είμαι 34 ετών και πριν 3 μήνες βγήκα από μια σχέση τριών χρονων. Τον άνθρωπο αυτόν τον λάτρεψα. Έκανα πάρα πολλές θυσίες γι αυτόν και δεν με εκτίμησε ποτέ! Μόνο με κατηγορούσε και τον ενοχλούσαν όλα σε μένα. Έχω κάνει κάποιες προσπάθειες να τα ξαναβρούμε αλλά αυτός είναι ανένδοτος και μου λέει ότι δεν θέλει. Ούτε εγώ θέλω να είμαστε μαζί με το ζόρι εννοείται αλλά δεν μπορώ να το αποδεχτώ με τίποτα. Έχω αρρωστήσει ψυχικα. Δεν μπορώ να μείνω στιγμή μόνη μου και εκτός από τις ώρες που δουλεύω είμαι όλη μέρα έξω με τις φίλες μου. Αν κάποια στιγμή δεν βρω κάποια να βγω και καθίσω σπίτι με πιάνει ταχυκαρδία και δεν με χωράει ο τόπος. Εννοείται ότι δεν έχω όρεξη να φάω με αποτέλεσμα να χάσω και πολλά κιλά και νιώθω χάλια με τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να ηρεμήσω ούτε λεπτό και δεν μπορώ να κάνω πράγματα που έκανα παλιά γιατί σκέφτομαι ότι οταν τα έκανα ήμουν χαρούμενη ενώ πλέον δεν είμαι. Το ξέρω ότι δεν αξιζει, ότι δεν πρέπει να είμαι έτσι για έναν άνθρωπο ο οποίος απλώς δεν ένιωθε όπως εγώ. Μπορεί ο χρονος να είναι ο καλύτερος γιατρός αλλά αν συνεχίσω έτσι δεν θεωρώ ότι θα το ξεπεράσω γρήγορα. Ποια είναι η γνώμη σας και τι μου προτείνετε να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,777
    Για ποιο λόγο χωρίσατε? τι σου ειπε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Για ποιο λόγο χωρίσατε? τι σου ειπε?
    Μαλώνανε συνέχεια και μετά από καβγά μου λέει χωρίζουμε δεν θέλω να είμαστε μαζί.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Για ποιο λόγο χωρίσατε? τι σου ειπε?
    Δεν μαλώναμε ποτέ για σοβαρο λόγο. Μόνο επειδή ζήλευε και δεν με άφηνε να κάνω τίποτα. Ο τελευταίος μας καβγάς ήταν γιατί ήθελα να βγω το βράδυ με τις φίλες μου.

  5. #5
    Γνώρισε κανεναν άλλον για μένα αυτή είναι μια λύση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Γνώρισε κανεναν άλλον για μένα αυτή είναι μια λύση.
    Δεν μου βγαίνει. Προσπαθώ να παρατηρήσω γύρω μου τον κόσμο αλλά είναι λες και υπάρχει μόνο αυτός. Γενικά δεν είμαι άτομο που μπορώ να κάνω μια καινούργια γνωριμία με κάποιον μόνο και μόνο για να ξεπεράσω τον πρώην μου και χωρίς να μου κάνει το κλικ ο άλλος. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα δεν μπορώ να δω κανέναν ερωτικά και ούτε θέλω…

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Xtina View Post
    Δεν μαλώναμε ποτέ για σοβαρο λόγο. Μόνο επειδή ζήλευε και δεν με άφηνε να κάνω τίποτα. Ο τελευταίος μας καβγάς ήταν γιατί ήθελα να βγω το βράδυ με τις φίλες μου.
    Πιστεύω ότι είσαι τρολ. Αν δεν είσαι υπάρχει πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα.
    Η λύση πάντως δεν είναι ούτε να βρεις αμέσως άλλον, ούτε να γυρίσεις σε αυτόν. Είναι να κάτσεις μόνη σου να τα βρεις με τον εαυτό σου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πιστεύω ότι είσαι τρολ. Αν δεν είσαι υπάρχει πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα.
    Η λύση πάντως δεν είναι ούτε να βρεις αμέσως άλλον, ούτε να γυρίσεις σε αυτόν. Είναι να κάτσεις μόνη σου να τα βρεις με τον εαυτό σου.
    Τρολ από που και ως που; Εγώ έχω το πρόβλημα το ξέρω. Γι αυτό άλλωστε και έγραψα εδώ. Γνωρίζω ότι δεν είναι φυσιολογικό να αισθάνομαι έτσι. Συμφωνώ ότι πρέπει να τα βρω με τον εαυτό μου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πιστεύω ότι είσαι τρολ. Αν δεν είσαι υπάρχει πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα.
    Η λύση πάντως δεν είναι ούτε να βρεις αμέσως άλλον, ούτε να γυρίσεις σε αυτόν. Είναι να κάτσεις μόνη σου να τα βρεις με τον εαυτό σου.
    Επίσης δεν είναι τόσο εύκολο στην πράξη να τα βρεις με τον εαυτό σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ πολύ προσεκτικά το μήνυμά που έκανα παράθεση πριν. Θεωρείς ότι δεν είναι σοβαρό θέμα να μην σε αφήνει να κάνεις τίποτα επειδή ζηλεύει; Να μη μπορείς να βγεις με τις φίλες σου χωρίς να το κάνει θέμα;

    Το να αισθάνεσαι άσχημα όταν βγαίνεις μετά από μία σχέση 3 χρόνων είναι φυσιολογικό, είτε ήταν η καλύτερη είτε η χειρότερη. Συχνά όταν σε χωρίζει ο άλλος μπαίνει και ο εγωισμός στη μέση. Αλλά να λες ότι δεν νιώθει όπως εσύ, δεν αξίζει και μετά να λες θες πίσω έναν τέτοιο άνθρωπο κι έχεις κάνει προσπάθειες να τα βρείτε, εκεί υπάρχει πρόβλημα. Δεν βλέπεις την αντίφαση;

    Επίσης γιατί θεωρείς ότι δεν σε χωράει ο τόπος όταν μένεις μόνη σου; Εννοώ τι είδους σκέψεις κάνεις;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,777
    Η τελευταία φορά που μιλήσατε ποτε ηταν?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ πολύ προσεκτικά το μήνυμά που έκανα παράθεση πριν. Θεωρείς ότι δεν είναι σοβαρό θέμα να μην σε αφήνει να κάνεις τίποτα επειδή ζηλεύει; Να μη μπορείς να βγεις με τις φίλες σου χωρίς να το κάνει θέμα;

    Το να αισθάνεσαι άσχημα όταν βγαίνεις μετά από μία σχέση 3 χρόνων είναι φυσιολογικό, είτε ήταν η καλύτερη είτε η χειρότερη. Συχνά όταν σε χωρίζει ο άλλος μπαίνει και ο εγωισμός στη μέση. Αλλά να λες ότι δεν νιώθει όπως εσύ, δεν αξίζει και μετά να λες θες πίσω έναν τέτοιο άνθρωπο κι έχεις κάνει προσπάθειες να τα βρείτε, εκεί υπάρχει πρόβλημα. Δεν βλέπεις την αντίφαση;

    Επίσης γιατί θεωρείς ότι δεν σε χωράει ο τόπος όταν μένεις μόνη σου; Εννοώ τι είδους σκέψεις κάνεις;
    Το ξέρω ότι δεν είναι φυσιολογικό. Αλλά δεν μπορώ και χωρίς αυτόν. Εγώ είμαι ακόμα πιο μη φυσιολογική που εξακολουθώ να τον θέλω στη ζωή μου. Σκέφτομαι αυτόν και πως η ζωή μου είναι κενή και το μέλλον μου μαύρο και λυπηρό. Δεν με γεμίζει τίποτα ότι και αν κάνω.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Η τελευταία φορά που μιλήσατε ποτε ηταν?
    2 μήνες πριν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Xtina View Post
    Το ξέρω ότι δεν είναι φυσιολογικό. Αλλά δεν μπορώ και χωρίς αυτόν. Εγώ είμαι ακόμα πιο μη φυσιολογική που εξακολουθώ να τον θέλω στη ζωή μου. Σκέφτομαι αυτόν και πως η ζωή μου είναι κενή και το μέλλον μου μαύρο και λυπηρό. Δεν με γεμίζει τίποτα ότι και αν κάνω.
    Φυσικά και μπορείς χωρίς αυτόν, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δεν μπορείς χωρίς αυτόν. Γιατί όμως το νομίζεις; Η ίδια λες ότι είναι ένας άνθρωπος που δεν σου φερόταν καλά, δεν είχε συναισθήματα αντίστοιχα με τα δικά σου και που έτσι κι αλλιώς δεν θέλει να τα ξαναβρείτε. Άρα ποια ανάγκη σου κάλυπτε αυτή η σχέση; Έχεις φόβο μοναξιάς, κάνεις σκέψεις ότι δεν θα βρεις άλλον ποτέ, σου λείπει τι ακριβώς τώρα που είσαι μόνη σου από τη φάση της σχέσης σας; Και τι σου έλειπε όταν ήσουν σε σχέση που τώρα μπορείς να το κάνεις αφού είσαι μόνη σου και δεν έχεις αυτόν πάνω απ' το κεφάλι σου; Πέρα από τις εξόδους με τις φίλες εννοώ, που είναι πολύ σημαντικές κι αυτές. Γιατί κάνεις μόνο αρνητικές σκέψεις; Σίγουρα υπάρχουν και θετικά να σκεφτείς.

    Αυτό το τρίμηνο πως είναι η καθημερινότητά σου;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Φυσικά και μπορείς χωρίς αυτόν, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δεν μπορείς χωρίς αυτόν. Γιατί όμως το νομίζεις; Η ίδια λες ότι είναι ένας άνθρωπος που δεν σου φερόταν καλά, δεν είχε συναισθήματα αντίστοιχα με τα δικά σου και που έτσι κι αλλιώς δεν θέλει να τα ξαναβρείτε. Άρα ποια ανάγκη σου κάλυπτε αυτή η σχέση; Έχεις φόβο μοναξιάς, κάνεις σκέψεις ότι δεν θα βρεις άλλον ποτέ, σου λείπει τι ακριβώς τώρα που είσαι μόνη σου από τη φάση της σχέσης σας; Και τι σου έλειπε όταν ήσουν σε σχέση που τώρα μπορείς να το κάνεις αφού είσαι μόνη σου και δεν έχεις αυτόν πάνω απ' το κεφάλι σου; Πέρα από τις εξόδους με τις φίλες εννοώ, που είναι πολύ σημαντικές κι αυτές. Γιατί κάνεις μόνο αρνητικές σκέψεις; Σίγουρα υπάρχουν και θετικά να σκεφτείς.

    Αυτό το τρίμηνο πως είναι η καθημερινότητά σου;
    Έχω σοβαρά θέματα αυτοεκτίμησης. Δεν έχω φόβο μοναξιάς. Το ξέρω ότι αν είμαι ανοιχτή σε νέες γνωριμίες θα γνωρίσω κάποιον. Απλώς θέλω μόνο αυτόν. Μόνο αυτός να είναι στη ζωή μου. Δεχόμουν τα πάντα ότι και αν μου έλεγε. Δεν με ενοχλούσε. Εμαθα να ζω με αυτό μόνο και μόνο για να τον έχω στη ζωή μου. Το μόνο που θέλω είναι να είμαστε μαζί. Το δέχομαι οτι αυτός δεν θέλει και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό. Η ζωή μου το τελευταίο τρίμηνο είναι ένα μαρτύριο. Βρίσκομαι συνέχεια σε υπερένταση, έχω αδυνατήσει υπερβολικά, αϋπνίες και μονίμως ταχυκαρδία. Περιμένω απλώς να περάσουν οι μέρες αλλά και που περνάνε τίποτα δεν αλλάζει. Ίσως γιατί δεν προσπαθώ εγώ για τον εαυτό μου και δεν χειρίζομαι την κατάσταση οπως θα έπρεπε.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως να προχωρήσω;
    By Vila-8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 07-01-2021, 19:48
  2. Πρεπει να προχωρησω η οχι; Δεν μπορω να την ξεπερασω!
    By lucky_luke in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-2015, 16:30
  3. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By eleonwra in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-01-2011, 02:47
  4. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By pennoula_v in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 24-08-2008, 22:07
  5. δεν μπορω να προχωρησω μπροστα
    By deleted_member in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 14-03-2007, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •