Πριν 3 χρόνια, αντιμετώπιζα τους ψυχαναγκασμούς κάνοντας υποσχέσεις στον Θεό και ζητώντας τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος των υποσχέσεων ώστε να χρησιμοποιήσω τον φόβο της τιμωρίας για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να κάνει αυτές τις τελετουργίες. Δεν τις εννοούσα αυτές τις υποσχέσεις. Ήταν απλά ένα κόλπο για να σταματήσω να κάνω τους ψυχαναγκασμούς. Νόμιζα ήταν ο μόνος τρόπος για να τους σταματήσω και να βρω ηρεμία. Ήταν δηλαδή, σαν ένα θέατρο όπου σκεφτόμουν ή έλεγα βιαστικά τις υποσχέσεις και έτσι έπειθα τον εαυτό μου ότι δεν πρέπει να κάνω τις τελετουργίες λόγω αυτων των υποσχέσεων.


Είχα έναν ψυχαναγκασμό όπου όταν έπεφτα τυχαία σε κάτι χριστιανικά άρθρα που μου βγαζε τυχαία το fb, έπρεπε να τα διαβάζω και αν είχαν αναφορές κάποια εδάφια, έπρεπε να ψάξω τα εδάφια και να τα διαβάσω. Χρονοβόρο και κουραστικός ψυχαναγκασμός. Κάποιες φορές, όταν τα διάβαζα γρήγορα, ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να τα ξαναδιαβάσω αργά και καμιά φορά, όταν έβρισκα και διάβαζα τα εδάφια που είχε ως αναφορές, αναγκαζόμουν και διάβαζα όχι μόνο τα εδάφια αλλά και όλη την παράγραφο ή το κεφαλαίο που περιείχαν αυτά τα εδάφια.

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά κάπως κατάφερα να το σταματήσω. Το υπουσυνείδητο μου θυμάται κάτι σχετικά με υπόσχεση αλλά δεν είαμι σίγουρος αλλά νομίζω κάτι υπάρχει σχετικά με υπόσχεση. Σαν κάτι στιγμιαία δηλαδή να θυμάμαι. Το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι αν ήταν κανονική προσευχή υπόσχεσης, ή ήταν απλά βιαστικά λόγια-σκέψεις λόγω του ψυχαναγκασμού. Μπορεί να ήταν ημιανεξέλγκτες σκέψεις. Δεν θυμάμαι αλλα νομίζω ότι κάτι υπάρχει σχετικά με υπόσχεση. Ο λόγος της υποτιθέμενης υπόσχεσης ήταν να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να διαβάζει αυτά τα χριστιανικά θέματα ως μέρος της τελετουργίας.

Όλα αυτά ήταν πριν 3 χρόνια. Χθες, μιλούσα με κάποιον με chat και μου έγραψε μια πρόταση σχετικά με οδοντοιατρική. Την διάβασα πολυ γρηγορα αλλά δεν καταλαβα τί έλεγε. Αμέσως, ήθελα να γράψω "oh" σαν ανταπόκριση σε αυτό που μου έγραψε. Δηλαδή, σαν να κατάλαβα τι είπε ενώ δεν είχα καταλάβει. Ο ψυχαναγκασμός μου είπε να μην το γράψω και να το ξαναδιαβάσω ώστε να καταλάβω τι λέει και να ανταποκριθώ γιατί αλλιώς μπορεί να μοιάζει με υποκρισία (αφου δεν είχα καταλάβει τί είπε, γιατι να κάνω ότι καταλαβα?)

έτσι, ξαναδιάβασα φευγαλέα την πρόταση για να καταλάβω τί είπε. Αυτό μου θύμισε τον ψυχαναγκασμό με τα χριστιανικά θέματα. Ανησυχώ γιατί, εαν υπάρχει υπόσχεση, δεν θυμάμαι ποια ήταν τα λόγια μου. Σκοπός της υποτιθέμενης υπόσχεσης ήταν να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να διαβάζει χριστιανικά θέματα ως μέρος της τελετουργίας. Ανησυχώ μήπως τα λόγια μου ήταν αόριστα και μέτρησε για οτιδήποτε έχει σχέση με ψυχαναγκαστικό διάβασμα.


Κατα κάποιον τρόπο όμως, είναι διαφορετική συνθήκη (αρα πιθανότατα διαφορετικός ψυχαναγκασμός) σε αυτό που έγινε χθες με το τσατ. Απλά ξαναδιάβασα την πρόταση (με την οδοντιατρική) για να καταλάβω τι λέει γιατι νόμιζα ότι αν έγραφα αυτό που ήθελα να γράψω, θα έμοιαζε με υποκρισία. (αφου δεν είχα καταλάβει τί ελεγε) Θα μπορούσε το ίδιο σκηνικό να συμβεί και προφορικά. Δηλαδή, κάποιος να μου πει κάτι και εγώ να μην καταλάβω τί είπε και λογω ψυχαναγκασμού να αναγκαστώ να ρωτήσω τί εννοούσε ενώ δεν με ενδιέφερε κιόλας. Αρα δεν έχει να κάνει άμεσα με ψυχαναγκαστικό διάβασμα. Απλά έτυχε αυτός ο ψυχαναγκασμός να τύχει σε γραπτό λόγο και όχι σε προφορικό.

Ανησυχώ ότι μπορεί την υπόσχεση να την δέχτηκαν άλλοι Θεοί σε περίπτωση που οΧριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινός. Έχω προσευχηθεί πολλές φορές και έχω μετανιώσει πολυ για όλα αυτά. Εχω εξηγήσει ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις και ότι τις κάνω γιατί ο ψυχαναγκασμός με ενοχλεί τοσο πολύ που ήταν ο μόνος τρόπος να τον αγνοήσω. Είναι σαν να σου βάζουν ένα φαγητό που δεν σου αρέσει και εσυ απλά να κάθεσαι και να περνάει η ώρα και ξαφνικά, να κάνεις 1-2-3-4 κουταλιές και να το τρως χωρις να σκέφτεσαι ότι δεν σαρέσει. Κάπως έτσι ήταν και αυτές οι υποσχέσεις. Δεν μπορούσα να ηρεμήσω και απλά σχημάτιζα σκέψεις-λέξεις-προτάσεις με υποσχέσεις-τιμωρίες σε μορφή προσευχής γιατί δεν άντεχα άλλο, χωρίς να το σκέφτομαι πολύ.