Στροφή προς στην καναβη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23

    Στροφή προς στην καναβη

    Καλημέρα

    Έχω χρονιο πόνο στη μέση, πονοκεφάλους και πλέον έντονες αϋπνίες, τα τελευταία χρόνια καταφεύγω στο νεύροντιν το οποίο μου το είχαν δώσει από την αρχή για να με βοηθάει στο να διαχειριζομαι όλο αυτό και στον υπνο. Έπειτα από μια έρευνα σε ξένα φόρουμ είδα πόσο <<αθώο>> είναι αυτό το φάρμακο και προβληματιστηκα.

    Για την καναβη δεν είχα καλή άποψη, θεωρούσα ότι προκαλεί εξαρτηση με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Δεν ξέρω όμως τι είναι χειρότερο τα αντιεπιληπτικα/αντικαταθλιπτικα ή η κανναβη.

    Ξεκίνησα πλέον με μεγάλες ποσότητες cbd ανθούς με 60% πλέον κοιμάμαι και ξυπνάω με αισιοδοξία. Βέβαια οι συγκεκριμένοι ανθοι με πιάνουν μόνο και είναι πανακριβοι. Σημείωση : το έλαιο cbd ακόμη και αυτό με το 24% δεν μου κάνει τίποτα.

    Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να δίνω τόσα λεφτά και σκέφτομαι να πάω στην άλλη... υπάρχουν γιατροί όπου ειναι πιθανον χρήστες που είναι υπερ και αλλοι που ειναι κατά.
    Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Περιγράφεις την αλήθεια το CBD είναι καλό αλλά πανάκριβο.

    Μη στραφείς στην άλλη με THC μπορεί να προκαλέσει ψύχωση
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Τους πόνους στη μέση τους έχεις ψάξει με μαγνητική; Ή θεωρείς πως όλα τα συμπτώματα συνδέονται και είναι ψυχολογικό το θέμα; Ο πρώην ψυχιατρος μου, μου είχε πει ότι θα μπορούσε να με βοηθήσει (άγχος, κατάθλιψη, αϋπνίες είχα τότε) που σημαίνει ότι συνταγογραφειται αλλά δεν ξέρω ποια μορφή κάνναβης. Τελικά δεν το προτίμησε ως λύση για μη ιατρικούς λόγους. Τότε που μου το είχε πει, το 2012, νομίζω δεν είχαν ανοίξει καταστήματα με προϊόντα κάνναβης. Εγώ έπαιρνα κάποιο διάστημα πρεγκαμπαλινη, το Lyrica. Ο νέος μου ορθοπεδικός μου είπε να μην ξαναπάρω κι ότι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με το Lyrica, να το συνταγογραφουν δηλαδή τόσο συχνά, δεν συμβαίνει πουθενά. Μου σύστησε βελονισμό για πρόβλημα στο ισχίο. Για να δούμε.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Την μεση την ψάχνω 15 χρόνια και άκρη δεν έχω βγάλει. Οι περισσότεροι γιατροί θεωρούν περί ψυχογενων αιτιων. Έχω μια ήπια στενωση που απλά εμένα μου προκαλεί συμπτώματα, οι περισσότεροι δεν θα ένιωθαν τίποτα. Δεν έχουμε όλοι τους ίδιους αλγουποδοχεις.
    Για τα λυρικά, βιοπαθολογος μου είχε πει ότι σαν φάρμακο είναι χειρότερο από το πολύ φθηνότερο και παλιότερο νευροντιν. Μέχρι κάποια χρόνια πριν αυτά τα συνταγογραφουσαν ελεύθερα οι ορθοπεδικοι, μέχρι ladose μου είχαν γράψει για τη μέση μου, ούτε οδηγίες μου δίναν πως να τα παίρνω και πως να τα κόβω.
    Περνώντας τα χρονια και βλέποντας ότι δεν μπορώ να ξεφύγω από αυτά γιατί ο χρονιος πονος μου διαταρρασει τον ύπνο σκέφτηκα να ξεκινήσω το φυτό. Οι ψυχίατροι που λένε ότι προκαλεί ψυχωσεις, να πουν και για τις έρευνες για τα νευροντιν και λυρικά για τις χρονιές επιπτώσεις τους στον εγκέφαλο να δούμε τι είναι χειρότερο τελικά.
    Σήμερα ξαναξεκινάω με υψηλές δόσεις cbd και θα δω στην πορεία...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλή αρχή... αν πας καλά ξαναμπες να μας πεις... εγώ έχω δοκιμάσει ένα σωρό συμπληρώματα για τον πόνο αλλά τίποτα δεν βοηθάει....

Similar Threads

  1. ΚΑΝΑΒΗ
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-06-2019, 17:39
  2. καναβη για ψυχικες ασθενειες
    By joanna22 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 08-05-2019, 22:31
  3. Στρόφη στην ζωή μου μαζί με την αρρωστοφοβεια
    By giannos98 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 19-01-2019, 02:07
  4. Στροφή στην ποιότητα ζωής!
    By Dante_ in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 15-10-2018, 13:02
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και κάναβη
    By mariostsan in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-10-2010, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •