3 μήνες φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    14

    3 μήνες φάρμακα

    Στο θέμα ατονίας ,λήθαργου και αποστασιοποίησης απο κάθε τι κοινωνικό … είναι φυσιολογικο να χειροτερεύει η κατάσταση ; Ξάπλα όλη μέρα … είτε κοιμάται η όχι ….

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τα φαρμακα μεχρι να τα συνηθισει ο οργανισμος εχουν κατασταλτικη δραση κ αρκετες παρενεργειες,μια απο αυτες ειναι κ η υπνηλια,ατονια οπου ο ασθενης αισθανεται σαν ζομπι-ρομποτ.

    Αν θες να μας περιγραψεις καλυτερα την περιπτωση κ να θεσεις αλλα ερωτηματα,ελευθερα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    14
    Πρόκειται για κοντινό μου πρόσωπο …. Είχε συμπτώματα ότι τον παρακολουθούν είχε σύγχυση και αμφιβολίες για όλους ακόμα και για συγγενείς του ,έκανε αλλόκοτα σενάρια …. Ψυχωτικό επεισόδιο… νοσηλεύτηκε για 20 μέρες συγκαταβατικά … τα συμπτώματα (απ όσο λέει) υποχώρησαν σχεδόν αμέσως με τα φάρμακα … όσο ήταν μέσα … επίσης όσο ήταν μέσα στο τηλέφωνο μου έλεγε οτι ανυπομονεί να βγει … να ξαναπάει στη δουλεια … να κάνουμε διαφορα κτλ … από τότε που βγήκε … αν εξαιρέσεις κάποιες μέρες … δεν μπορεί να μείνει στην δουλεια … δεν μπορεί να είναι με κόσμο … αγχώνεται … τον πιάνει αμηχανία και τρέμουλο …. ( γενικώς εξωπυραμιδικά παρα πολλά ώρες ώρες ) … κανένα ενδιαφέρον για οτιδήποτε … ούτε να χαζέψει στο κινητό δεν έχει όρεξη … ξάπλα όλη μέρα … να κοιμάται η να κοιτάει το ταβάνι … δεν πίνει ούτε καφέ … είτε τον πίνει είτε δεν τον πίνει είναι λέει το ίδιο … με το ζόρι να βγει από το σπίτι … γενικώς δεν έχει όρεξη για τίποτα … επίσης βλέπω ότι αυτό χειροτερεύει … προσπαθώ να τον παρακίνησω με διάφορους τρόπους … γιατί θεωρώ είναι ότι χειρότερο να αφεθεί έτσι … δεν ξέρω μήπως τα φάρμακα είναι πολύ δυνατά … δεν ξέρω

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    θα φτιαξει με τον καιρο και την παραλληλη ληψη της αγωγης παντα τον πρωτο καιρο μετα το ψυχωτικο επεισοδιο ειναι δυσκολα τα πραγματα μην απελπιστει μπορει να κανει και 5 χρονια να συνελθει τελειως αφου ομως παιρνει και την αγωγη.η αναρρωση ειναι αργη μετα την ψυχωση αλλα οταν γινει και στην 5ετια δεν εχει παθει υποτροπη θα ειναι ικανος να κανει πολλα πραγματα μονος του με την προυποθεση να μην κοψει την αγωγη.εχω και γω ψυχωση εδω και 12 χρονια και τον πρωτο καιρο δεν μπορουσα καθολου να δουλεψω πηγαινα στην δουλεια με το ζορι και στο 4ωρο τα παραταγα και ακομα και 4ωρο που δουλευα παρολο που εβγαζα φωτοτυπιες κουραζομουν πολυ και ειχα φοβο μην μεινω απο καρδια και ολο εκανα διαλλειμματα.

    τωρα μετα απο 12 χρονια οδηγαω κανω πολλα γραφειοκρατικα οπως να πληρωνω λογαριασμους να παιρνω μονος μου τα φαρμακα να κλεινω μονος μου ραντεβου σε γιατρο απλα δεν δουλευω γιατι δεν θελω να αγχωνομαι.με τον καιρο θα βρει τα πατηματα του εγω επαθα την ψυχωση οταν ημουν φοιτητης και πηγαινα με το επεισοδιο και παρακολουθουσα τα εργαστηρια και δεν αντεχα με τιποτα ενιωθα οτι τρελενομαι ειχα πολυ φοβο τα τρια πρωτα χρονια μην ξαναχασω την λογικη μου και φοβομουν μην ξαναπαθω επεισοδιο αλλα ευτυχως δεν συνεβη αυτο γιατι τηρουσα πιστα την αγωγη και ειχα μονο μικρουποτροπες

Similar Threads

  1. 4 μηνες
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 212
    Last Post: 08-01-2021, 22:17
  2. 3 μήνες...
    By Lanis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 115
    Last Post: 05-12-2019, 16:10
  3. Μετά απο μήνες...
    By opposite in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 04-08-2015, 15:51
  4. 8 μήνες...
    By unlucky in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2013, 01:34
  5. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 10:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •