ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Unhappy ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ

    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι 22 ετών και έχω απλά κουραστεί να κυριεύομαι και να βασανίζομαι από το άγχος μου. Βρίσκομαι σε αυτή τη φάση από τα 12 μου. Τότε ξεκίνησαν και τα ψυχοσωματικά. Κάπως όμως μπορούσα να το διαχειριστώ. Έρχονταν και έφευγαν ανώδυνα τις περισσότερες φορές. Ήταν κάτι που το συνειδητοποιούσα και έλεγχα.
    Τώρα όμως δεν είναι το ίδιο. Το τελευταίο ένα μηνά το μυαλό μου μ έχει κυριεύσει. αυτή η φωνή μέσα μου δεν λέει να σταματήσει να τα γιγαντώνει όλα. Νιώθω αδύναμη, ευάλωτη, ψυχικά και σωματικά κουρασμένη. Χάνω στιγμές, συναισθήματα, εμπειρίες, ανθρώπους. Φοβάμαι να μιλήσω για να μην μείνω μόνη.
    Παλεύω παλεύω και νιώθω πάντα χαμένη. Εκεί που λέω ότι το νίκησα, με κυριεύει και πάλι. Κουράστηκα να νιώθω έτσι.
    Πέρασα μια περίοδο που νόμιζα πως είμαι σωματικά άρρωστη. Και δώσου εξετάσεις και γιατροί και επιπλέον άγχος και θλίψη και απόγνωση. Τελικά όλα καλά, υγιέστατη. Και όμως. Η ψυχή μου, το μυαλό μου δεν λένε να σταματήσουν να με περιπαίζουν. Και όλα πάλι από την αρχή. Ο νευρολόγος σύστησε αντικαταθλιπτικά και ζαναξ. Δε θέλω να τα πάρω. Δεν θέλω να πάρω φάρμακα για να νιώσω καλά. Το μόνο συναίσθημα που κυριαρχεί όμως μέσα μου είναι ο φόβος και η θλίψη.
    Κουράστηκα να μην απολαμβάνω όλα όσα οι γύρω μου. Θέλω να νιώσω ξανά ελεύθερη, ανέμελη, ήρεμη.

    Ευχαριστώ όποιον το διαβάσει. Κάθε γνώμη και άποψη δεκτή.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Καλησπέρα! Πρώτα απ ολα αυτό που βιώνεις εσύ το βιώνει πολύς κόσμος. Είναι πολύ σημαντικό το ότι μιλάς έστω και εδώ. Λίγο-πολύ όλοι το έχουν περάσει αυτό. Θα ήθελα να σου πω για να ηρεμήσεις λίγο ότι όλα λύνονται με σωστή δουλειά και με αποφασιστικότητα. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θες φάρμακα κάνουν πολύ καλή δουλειά και λογικά θα σου συνέστησε κάποιο αντικαταθλιπτικό ssri πχ (seroxat, cipralex) κα είναι πολύ καλά φάρμακα και επιδρούν και στο άγχος, αλλά επειδή τα φάρμακα έχουν ενα καλό και ένα κακό... Το καλό είναι ότι έχουν πολύ καλά αποτελέσματα αλλά μέχρι να δράσουν θέλουν γύρω στο μήνα, το κακό είναι ότι ξέρουν πολύ καλά να κρύβουν και να κουκουλώνουν τα προβλήματα και όταν τα σταματήσεις το άγχος θα ξανάρθει. Εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία παράλληλα με φάρμακα είναι η καλύτερη λύση με την ψυχοθεραπεία θα λύσεις τα προβλήματά σου μία για πάντα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Chris91 View Post
    Καλησπέρα! Πρώτα απ ολα αυτό που βιώνεις εσύ το βιώνει πολύς κόσμος. Είναι πολύ σημαντικό το ότι μιλάς έστω και εδώ. Λίγο-πολύ όλοι το έχουν περάσει αυτό. Θα ήθελα να σου πω για να ηρεμήσεις λίγο ότι όλα λύνονται με σωστή δουλειά και με αποφασιστικότητα. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θες φάρμακα κάνουν πολύ καλή δουλειά και λογικά θα σου συνέστησε κάποιο αντικαταθλιπτικό ssri πχ (seroxat, cipralex) κα είναι πολύ καλά φάρμακα και επιδρούν και στο άγχος, αλλά επειδή τα φάρμακα έχουν ενα καλό και ένα κακό... Το καλό είναι ότι έχουν πολύ καλά αποτελέσματα αλλά μέχρι να δράσουν θέλουν γύρω στο μήνα, το κακό είναι ότι ξέρουν πολύ καλά να κρύβουν και να κουκουλώνουν τα προβλήματα και όταν τα σταματήσεις το άγχος θα ξανάρθει. Εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία παράλληλα με φάρμακα είναι η καλύτερη λύση με την ψυχοθεραπεία θα λύσεις τα προβλήματά σου μία για πάντα
    Καλησπέρα,
    Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Πολύ άγχος ψυχοσωματικά και κάθε μέρα κλαμα. Έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία αλλά είμαι ακόμα στην αρχή οπότε δεν το έχω κοντρολαρει. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω τρέμω. Σου συνιστώ να μιλάς όπου μπορείς και κυρίως σε έναν ειδικό πριν πάρεις χάπια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    544
    Δυστυχώς δεν θα επανέλθει μόνο το άγχος, αλλά και οι συνέπειες από την μακροχρόνια λήψη μιας δραστικης ουσίας στον οργανισμό, που αναστατώνει το ΚΝΣ .

    Αυτό βέβαια, εφ όσον επαναπαυθεις στο φαρμακο , εάν και όταν σε βελτιώσει!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Ευθυμία View Post
    Καλησπέρα,
    Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Πολύ άγχος ψυχοσωματικά και κάθε μέρα κλαμα. Έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία αλλά είμαι ακόμα στην αρχή οπότε δεν το έχω κοντρολαρει. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω τρέμω. Σου συνιστώ να μιλάς όπου μπορείς και κυρίως σε έναν ειδικό πριν πάρεις χάπια.
    Σε νιώθω όσο δε φαντάζεσαι!! Εγώ κάνω 3 μήνες ψυχοθεραπεία παράλληλα με φάρμακα seroxat και ρεμερον για τον υπνακο και πίστεψε με όταν μου έρχεται αρνητική σκέψη το διαχειρίζομαι αλλα είμαι στην αρχή ακόμη άμα μου ρθει πολύ άγχος δεν μπορώ να το διαχειριστώ αλλά κάτι είναι και αυτό.

  6. #6
    Για αυτό ακριβώς δε θέλω να πάρω χάπια. Για το μετά. Για το πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου τη στιγμή που τα κόψω. Έχω αμφιβολίες ως προς την αποτελεσματικότητα για αυτό. Δε θέλω απλά να κουκουλωθεί ένα πρόβλημα και μετά να ξεσπάσει και πάλι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Για αυτό ακριβώς δε θέλω να πάρω χάπια. Για το μετά. Για το πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου τη στιγμή που τα κόψω. Έχω αμφιβολίες ως προς την αποτελεσματικότητα για αυτό. Δε θέλω απλά να κουκουλωθεί ένα πρόβλημα και μετά να ξεσπάσει και πάλι.
    Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ παλεύω με το άγχος κοντά 8 χρόνια...Αρχικά, έχεις βρει το λόγο που αισθάνεσαι έτσι; Συνήθως υπάρχει ένας βαθύς πολλές φορές λόγος που αντιδράει ο οργανισμός μας με κρίσεις άγχους ή πανικού

  8. #8
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ παλεύω με το άγχος κοντά 8 χρόνια...Αρχικά, έχεις βρει το λόγο που αισθάνεσαι έτσι; Συνήθως υπάρχει ένας βαθύς πολλές φορές λόγος που αντιδράει ο οργανισμός μας με κρίσεις άγχους ή πανικού
    Ξεκινησα ψυχοθεραπεία, αλλα ειμαι ακομη στην αρχη για να καταλήξουμε κάπου. Σήμερα αισθάνομαι σαν ολο μου το σώμα να με εγκαταλείπει και ομως ειμαξ ακομη εδω. Τετοια συμπτώματα ειχα και 2 βδομάδες πισω, οπου Νομιζα πως πεθαινω και ετρεχα σε γιατρους και εξετασεις για να καταλήξουμε και παλι στο αγχος. Ετοιμάζομαι για τη δουλειά μου ή για μια βολτα και παθαινω κρίσεις. Ειμαι φοβισμένη πραγματικά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Ξεκινησα ψυχοθεραπεία, αλλα ειμαι ακομη στην αρχη για να καταλήξουμε κάπου. Σήμερα αισθάνομαι σαν ολο μου το σώμα να με εγκαταλείπει και ομως ειμαξ ακομη εδω. Τετοια συμπτώματα ειχα και 2 βδομάδες πισω, οπου Νομιζα πως πεθαινω και ετρεχα σε γιατρους και εξετασεις για να καταλήξουμε και παλι στο αγχος. Ετοιμάζομαι για τη δουλειά μου ή για μια βολτα και παθαινω κρίσεις. Ειμαι φοβισμένη πραγματικά
    Εγώ πάθαινα κρίσεις πανικού τα τελευταία 3 χρόνια περίπου και τον τελευταίο καιρό θα έλεγα ότι έχω στρώσει, λόγω φαρμακευτικής αγωγής που λάμβανα 1 χρόνο. Τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν, αλλά κατά βάση παραμένω ένας αγχώδης τύπος. Βέβαια και ο τρόπος ζωής μου το προωθεί όλο αυτό και προσπαθώ να τον αλλάξω. Για αυτό σε ρώτησα αν έχεις βρει το λόγο που βρίσκεσαι σε μια τέτοια κατάσταση.

    Μέσω της ψυχοθεραπείας θα βοηθηθείς αρκετά και πιστεύω ότι θα αποκτήσεις επιπλέον δύναμη προκειμένου να φύγεις από αυτή τη λούπα άγχους που περιγράφεις...

    Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Similar Threads

  1. Απλά θέλω να τα πω καπου,
    By δενξερω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 175
    Last Post: 27-06-2021, 11:58
  2. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  3. Απλα ηθελα να μιλησω καπου
    By Παναγιωτης28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2019, 04:33
  4. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 21:24
  5. απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 17-12-2011, 22:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •