Δυσκολία στην αναπνοή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18

    Δυσκολία στην αναπνοή

    Καλησπέρα σε όλους είμαι 41 ετών έχω δυο παιδακια τον τελευταίο χρόνο δν μπορώ να αναπνευσω καλά να παρω βαθιά ανάσα έχω υπέρ θυροειδή και παιρνω αγωγή έχω παει σε δυο πνευμονολογους γιατί ειχα σπαστική βρογχίτιδα μικρή αλλά δν μου βρήκαν κάτι ακτινογραφία σπιρομετρησεις γενικές αίματος υπέρηχο άνω κάτω κοιλιάς όλα οκ εγώ όμως δν μπορώ να αναπνευσω και φυσικά όλη μέρα ασχολουμαι με αυτό και υποφέρω δν θέλω να παρω φάρμακα παιρνω βαλεριανα αλλά για λίγο ηρεμώ μετά τα ίδια τι να κάνω βοηθήστε κκ εσείς!!! Παλιά είχα πςρασει στην πρωτη μου γεννά στα 30 το ίδιο με ζαλάδες μου περασε μόνο του στον χρόνο τώρα έχω κλείσει χρόνο και ακόμα τα ίδια όλα νομίζω ότι έχω κάτι στην καρδιά πρινενα χρόνο έκανα τρίπλεξ όλα καλά δν ξέρω τι να κανω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    ξεχασες να πας στον ψυχιατρο. αυτος σιγουρα θα σου βρει κατι που μαλλον θα εχει σχεση με το αγχος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Καθαρό άγχος... το παθαινω κι εγώ σε αγχωτικές καταστάσεις , είναι αυτό που ακούς από πολλούς "δε με φτάνει ο αέρας". Ψυχολόγο ή ψυχίατρο πρέπει να δεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Καθαρό άγχος... το παθαινω κι εγώ σε αγχωτικές καταστάσεις , είναι αυτό που ακούς από πολλούς "δε με φτάνει ο αέρας". Ψυχολόγο ή ψυχίατρο πρέπει να δεις.
    ειναι λιγο δυσκολο να το κανει γιατι εχει αρρωστοφοβια που ομως δεν μπορει να την αντιληφθει ως ασθενεια ετσι η προσοχη της ειναι στραμενη σε σωματικα προβληματα και οχι ψυχικα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Last edited by Aeon; 17-07-2021 at 15:11.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    18
    Αδερφέ μ τα ίδια είχα και εγώ πριν μερικούς μήνες! Άγχος συσσωρευμένο είναι. Εγώ έφτασα μεχρι τα επείγοντα γι αυτό και με έδιωξαν... Προσπάθησε να χαλαρώσεις ολα στο μυαλό είναι. Ο αέρας είναι ίδιος για όλους. Χαλάρωσε! Αν δεν αισθάνεσαι καλά ξεκινα τα σιπραλεξ ξανά

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Το ξερω πως είναι ανχος αλλά ένα χρόνο συνεχώς χωρίς στοπ? Όλη μέρα κάθε μέρα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Το ξερω πως είναι ανχος αλλά ένα χρόνο συνεχώς χωρίς στοπ? Όλη μέρα κάθε μέρα?
    Καλημέρα, εγώ είμαι σχεδόν στα 4 χρόνια πια όλη μέρα κάθε μέρα με το ίδιο πράγμα που λες. Με το που ξυπνάω σαν να χαλάει ο Ρυθμός της αναπνοης μου ,σαν να μην μου φτάνει ο αέρας,σαν να πρέπει να χασμουρηθω όλη την ώρα, σαν να μου κόβεται η ανάσα όταν σκυβω κλπ.
    Έχω πάει κι εγώ αυτά τα χρόνια 3 φορές σε καρδιολόγο,2σ ε πνευμονολογο , πολλές σε παθολόγο ,και περισυ έκανα μέχρι χρωματογραφία θυροειδους για να πείσυω πως δεν οφείλεται εκεί.
    Ακόμα και τώρα πιστεύω πως κάτι έχω ,γιατί δεν γίνεται να το έχω κάθε μέρα ολη μέρα , συν τις άλλοις νιώθω και πόνους σε διάφορα σημείο σε θώρακα και πλάτη όταν προσπαθώ να πάρω αυτήν την ανάσα που με χορταινει ,πολύ συχνά.
    Έχω κάνει 3 απόπειρες για ψυχοθεραπεία και δεν βοήθησαν αισθητά. Το είχα απορρίψει σαν λύση στο μυαλό μου ,γιατί έλεγα αν ήταν ψυχολογικό θα μου είχε περάσει ή έστω δεν θα το ειχα συνεχόμενα.
    Η ποιότητα ζωής μου όμως είναι χάλια ,δεν μπορώ να κάνω τίποτα υπάρχουν πολλές φορές που δεν είμαι λειτουργική εξ αιτίας αυτού και άλλες που θέλω να αποφύγω πράγματα και καταστάσεις ,δεν το κάνω πιέζω τον εαυτό μου να κάνω πράγματα για να μου αποδεικνύω ότι είμαι καλά και δεν θα πάθω κάτι . Εν τέλη δεν παθαίνω κάτι αλλά δεν βοήθησε ούτε αυτό ,δεν απολαμβάνω τίποτα ,μπορεί να το κανω αλλά είμαι τόσο τρομαγμένη και τόσο χάλια με αυτό με την ανάσα μου που δεν έχει νόημα,δεν το έχω απολαύσει.
    Πριν τρεις μέρες επισκέφθηκα μια ψυχολόγο με την οποία θα ξεκινήσω ψυχοθεραπεία πάλι . Χωρίς η αρρωστοφοβια να με αφήνει 100% να πιστέψω ότι είναι ψυχοσωματικό όλο αυτό,μιας και ο καιρός είναι πολύς ,θέλω να ελπίζω και να πιστεύω πως κάποια μέρα δεν θα το έχω ... και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ προς αυτήν την κατεύθυνση.
    Δεν ξέρω πως ακριβώς το βιώνεις εσύ ,προσπάθησα να γίνω περιγραφική για να ξέρεις (αν το βιώνεις κάπως έτσι ) πως δεν είσαι η μόνη,γιατί εγώ έκανα χρόνια να βρω κάποιον να πει πως το έχω κι εγώ . Ενώ αρρωστοφοβια ξέρω πολλούς που έχουν ,και καρδιοφοβια αυτό το συγκεκριμένο με την ανάσα έλεγα καλά μόνο εγώ το έχω ,δεν γίνεται να είναι άγχος..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Το ξερω πως είναι ανχος αλλά ένα χρόνο συνεχώς χωρίς στοπ? Όλη μέρα κάθε μέρα?
    μα αν το ξερεις, γιατι δεν πας σε εναν ψυχοθεραπευτη να σε βοηθησει;;;
    υπαρχουν συγκεκριμενες ασκησεις αναπνοης για να βρισκεις τον ρυθμο σου, οταν υπεροξυγονωνεσαι απο το αγχος. θα σου τις δειξει, θα σου πει και τον λογο που το παθαινεις και θα βοηθησει να ηρεμησεις.
    ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΟ ΠΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ.
    μπορεις να παρεις ενα οξυμετρο, εχει φθηνα και καλα, για να σου φευγει η ιδεα οτι δεν εχεις αρκετο οξυγονο στο σωμα σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by popi2 View Post
    Καλησπέρα σε όλους είμαι 41 ετών έχω δυο παιδακια τον τελευταίο χρόνο δν μπορώ να αναπνευσω καλά να παρω βαθιά ανάσα έχω υπέρ θυροειδή και παιρνω αγωγή έχω παει σε δυο πνευμονολογους γιατί ειχα σπαστική βρογχίτιδα μικρή αλλά δν μου βρήκαν κάτι ακτινογραφία σπιρομετρησεις γενικές αίματος υπέρηχο άνω κάτω κοιλιάς όλα οκ εγώ όμως δν μπορώ να αναπνευσω και φυσικά όλη μέρα ασχολουμαι με αυτό και υποφέρω δν θέλω να παρω φάρμακα παιρνω βαλεριανα αλλά για λίγο ηρεμώ μετά τα ίδια τι να κάνω βοηθήστε κκ εσείς!!! Παλιά είχα πςρασει στην πρωτη μου γεννά στα 30 το ίδιο με ζαλάδες μου περασε μόνο του στον χρόνο τώρα έχω κλείσει χρόνο και ακόμα τα ίδια όλα νομίζω ότι έχω κάτι στην καρδιά πρινενα χρόνο έκανα τρίπλεξ όλα καλά δν ξέρω τι να κανω
    Ο θυρεοειδής συμβαλει σε όλο αυτό ειδικά αν στρεσαρεσαι πολύ .
    Μαζί με την δυσπνια πολλές φορές σου έρχεται και το αίσθημα πνιγμού .

    Δεν είναι όλα για τον ψυχίατρο και ειδικά το θέμα του θυροειδή θέλει ιδιαίτερη προσοχή .

    Το είχα και εγώ και όλη μου έλεγαν ψυχοσωματικό ..
    Έλα που δεν ήταν όμως και μόλις τακτοποιήθηκε και ρυθμίστηκε ο θυρεοειδής μου παράλληλα και η ηρεμία που μου προσέφερε ότι τελικά βρέθηκε η πηγή όλου αυτού εξαφανίστηκαν στην κυριολεξία .

    Κάποιες φορές όμως όταν πιέζομαι στο γραφείο κατευθείαν αισθάνομαι αυτό το πνιξιμο αλλά ξέρω ότι είναι από εκεί και θα το έχω μια ζωή .
    Διαχείρηση θέλει και κοίτα να ηρεμήσεις .

    Σε τι φάση είσαι με τον θυροειδή σου ?
    Έχει ρυθμιστεί?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ο θυρεοειδής συμβαλει σε όλο αυτό ειδικά αν στρεσαρεσαι πολύ .
    Μαζί με την δυσπνια πολλές φορές σου έρχεται και το αίσθημα πνιγμού .

    Δεν είναι όλα για τον ψυχίατρο και ειδικά το θέμα του θυροειδή θέλει ιδιαίτερη προσοχή .

    Το είχα και εγώ και όλη μου έλεγαν ψυχοσωματικό ..
    Έλα που δεν ήταν όμως και μόλις τακτοποιήθηκε και ρυθμίστηκε ο θυρεοειδής μου παράλληλα και η ηρεμία που μου προσέφερε ότι τελικά βρέθηκε η πηγή όλου αυτού εξαφανίστηκαν στην κυριολεξία .

    Κάποιες φορές όμως όταν πιέζομαι στο γραφείο κατευθείαν αισθάνομαι αυτό το πνιξιμο αλλά ξέρω ότι είναι από εκεί και θα το έχω μια ζωή .
    Διαχείρηση θέλει και κοίτα να ηρεμήσεις .

    Σε τι φάση είσαι με τον θυροειδή σου ?
    Έχει ρυθμιστεί?
    Καλημέρα , θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις αν επιστρεπεται.
    εσύ όταν το είχες ήταν τελικά αρυθμιστος ο θυρεοειδής σου ; Φάνηκε και από την εξέταση αίματος ότι δεν ήταν ρυθμισμένος ή μόνο από υπέρηχο ;
    Επίσης μήπως έχεις χασιμωτο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Έτσι μου ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού,δε μπορούσα να παρω μια μαλη ανασα.Κατα πασα πιθανοτητα είναι κρισουλα κορίτσι.Τσαμπα θα ταλαιπωρηθείς με γιατρους..Δες εναν ειδικό καλύτερα ψυχικής υγειας
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλημέρα , θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις αν επιστρεπεται.
    εσύ όταν το είχες ήταν τελικά αρυθμιστος ο θυρεοειδής σου ; Φάνηκε και από την εξέταση αίματος ότι δεν ήταν ρυθμισμένος ή μόνο από υπέρηχο ;
    Επίσης μήπως έχεις χασιμωτο;
    Φυσικά μπορείς να ρωτήσεις ότι θες .

    Είμαι υποψήφιο χασιμωτακι με τα αντισώματα να είναι οριακά .
    Πριν το ανακαλύψω πέρασα από του κόσμου τους γιατρούς με δύσπνοιες ακόμα και με ταχυκαρδίες τα οποία όμως δεν έδειχναν κάτι παθολογικό για τις συγκεκριμένες ειδικότητες .

    Αιματολογικά πλέον είμαι μια χαρά απλά μόνο ο υπέρηχος δείχνει το θεματακι και μάλιστα έχουν εμφανιστεί και κάποιοι όζοι οι οποίοι όμως είναι πλήρως ελενχομενοι .

    Ένα θα σου πω όταν άρχισα την αγωγή ήταν σαν κάθε μέρα να παιρνεις ένα χάπι και να σου δίνει ότι σου έλειπε μέχρι τώρα .
    Ήταν απίστευτο όλο αυτό και πως ένα τόσο σημαντικός αδένας μας με την παραμικρή πίεση μπορεί να προσκαλέσει τόσα πολλά ...

    Τώρα το μόνο που θα προσέξεις είναι σε τι βαθμό είναι όντως τα συμπτώματα που έχεις .
    Ακόμα και ένα απλό πονοκοιλο να έχουμε το άγχος μας για κάτι πιο σοβαρό μπορεί να αυξάνει την ένταση αυτού στον διπλάσιο ακόμα και στον τριπλάσιο βαθμό .

    Εγώ είχα την δύσπνοια αλλά όχι τόσο έντονη ,απλά με το όλο άγχος μου με το οτι γενικά οι γιατροί δεν έβρισκαν κάτι αλλο, εγώ το αισθανομουν ακομα και σε άσχετες στιγμές ,με έκανε να αυξάνω την ένταση αυτού ακόμα πιο πολύ .

    Ένα βράδυ τι οποίο ήταν και το πιο καθοριστικό ήταν ότι άρχισα να μελανιαζω και με πήρε χαμπάρι ο συζηγος όπου ήταν πλέον αυτός που επέμενε σε όλους τους γιατρούς που πηγαίναμε ότι δεν ήταν μόνο ένας Πανίκος μου ,γιατί με ζούσε και έβλεπε ότι όντως υπήρχε όλο αυτό .

    Κανείς δεν αμφισβητεί ότι όντως κάτι αισθάνεσαι ,το θέμα είναι αν όντως είναι παθολογικό η μια απλή ενόχληση που το άγχος σου .

    Οι αναπνοές δεν βοηθάνε καθόλου ,τουλάχιστον σε εμένα γιατί το πάθαινα και σε ήρεμες μου στιγμές και το παθαίνω ακόμα και τώρα όταν πιέζομαι γιατί συσσωρεύεται όλο το αίμα κοινός στον αδένα του θυροειδή ..

    Γενικά για να μην το αναλύσω περισσότερο γιατί έτσι πως τα έλεγε ο γιατρός δεν μπορώ να τα μεταφέρω ,κάνε μια συζήτηση μαζί του και θα δεις θα σου εξηγήσει πάρα πολλά που και εμείς πρώτη φορά το ακούγαμε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Φυσικά μπορείς να ρωτήσεις ότι θες .

    Είμαι υποψήφιο χασιμωτακι με τα αντισώματα να είναι οριακά .
    Πριν το ανακαλύψω πέρασα από του κόσμου τους γιατρούς με δύσπνοιες ακόμα και με ταχυκαρδίες τα οποία όμως δεν έδειχναν κάτι παθολογικό για τις συγκεκριμένες ειδικότητες .

    Αιματολογικά πλέον είμαι μια χαρά απλά μόνο ο υπέρηχος δείχνει το θεματακι και μάλιστα έχουν εμφανιστεί και κάποιοι όζοι οι οποίοι όμως είναι πλήρως ελενχομενοι .

    Ένα θα σου πω όταν άρχισα την αγωγή ήταν σαν κάθε μέρα να παιρνεις ένα χάπι και να σου δίνει ότι σου έλειπε μέχρι τώρα .
    Ήταν απίστευτο όλο αυτό και πως ένα τόσο σημαντικός αδένας μας με την παραμικρή πίεση μπορεί να προσκαλέσει τόσα πολλά ...

    Τώρα το μόνο που θα προσέξεις είναι σε τι βαθμό είναι όντως τα συμπτώματα που έχεις .
    Ακόμα και ένα απλό πονοκοιλο να έχουμε το άγχος μας για κάτι πιο σοβαρό μπορεί να αυξάνει την ένταση αυτού στον διπλάσιο ακόμα και στον τριπλάσιο βαθμό .

    Εγώ είχα την δύσπνοια αλλά όχι τόσο έντονη ,απλά με το όλο άγχος μου με το οτι γενικά οι γιατροί δεν έβρισκαν κάτι αλλο, εγώ το αισθανομουν ακομα και σε άσχετες στιγμές ,με έκανε να αυξάνω την ένταση αυτού ακόμα πιο πολύ .

    Ένα βράδυ τι οποίο ήταν και το πιο καθοριστικό ήταν ότι άρχισα να μελανιαζω και με πήρε χαμπάρι ο συζηγος όπου ήταν πλέον αυτός που επέμενε σε όλους τους γιατρούς που πηγαίναμε ότι δεν ήταν μόνο ένας Πανίκος μου ,γιατί με ζούσε και έβλεπε ότι όντως υπήρχε όλο αυτό .

    Κανείς δεν αμφισβητεί ότι όντως κάτι αισθάνεσαι ,το θέμα είναι αν όντως είναι παθολογικό η μια απλή ενόχληση που το άγχος σου .

    Οι αναπνοές δεν βοηθάνε καθόλου ,τουλάχιστον σε εμένα γιατί το πάθαινα και σε ήρεμες μου στιγμές και το παθαίνω ακόμα και τώρα όταν πιέζομαι γιατί συσσωρεύεται όλο το αίμα κοινός στον αδένα του θυροειδή ..

    Γενικά για να μην το αναλύσω περισσότερο γιατί έτσι πως τα έλεγε ο γιατρός δεν μπορώ να τα μεταφέρω ,κάνε μια συζήτηση μαζί του και θα δεις θα σου εξηγήσει πάρα πολλά που και εμείς πρώτη φορά το ακούγαμε .
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση,ήσουν πολύ κατατοπιστική. Εμένα δυστυχώς δεν είναι όπως το περιγράφεις ,είναι πιο έντονο. Εγώ έχω θυροειδή από 14 ετών πίνω χάπι είμαι τώρα 30. Έκανα περισυ και υπέρηχο ,ήταν καλός ,τώρα θα τον ξανακοιταξω φέτος.
    Έχω χασιμωτο ,μου έχουν εξηγήσει κ εμένα ότι το χασιμωτο δημιουργεί άγχος και κρίσεις πανικού αλλά με ρυθμισμένο θυροειδή δεν έφυγαν

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Ναι έτσι εστι κι εγώ το ίδιο και λέω δν ειναι ανχος δν μπορεί μα δεν έχω κάτι να με πιεζει κι όμως εγώ βέβαια έχω θέμα με τον θυροειδή έχω υπέρ θυροειδή πολλα χρονια τωρα κάνω μια τελευταία προσπαθεια να τον φτιάξω αν δν θα πρεπει να τον βγαλω

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολία στην εργασία
    By Blue1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 06-02-2021, 21:36
  2. Δυσκολία στην αναπνοή!
    By Laila in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-05-2020, 15:17
  3. δυσκολια στην ομιλια..
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2019, 10:48
  4. Δυσκολία στην αναπνοή
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2015, 03:24
  5. Δυσκολια στην καταποση.
    By alexandros29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2012, 05:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •