Θελω να ξαναρχίσω τα αντικαταθλιπτικά και φοβαμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24

    Θελω να ξαναρχίσω τα αντικαταθλιπτικά και φοβαμαι

    Επαιρνα Effexor για 11 χρονια. Πονοκεφάλους ειχα συνεχεια ακομη και με τα χαπια αυτα. Τωρα ομως που τα εκοψα, παρα πολυ σιγά σε 1 χρονο, έπεσα παλι μετα απο κάποιους μηνες διακοπής τους στην κατάθλιψη, αρνητικές σκέψεις, κόπωση κτλ.
    Φοβαμαι να τα ξαναρχίσω γιατι θυμαμαι οτι τον πρωτο μηνα εισαι πολυ χαλια. Βεβαια δεν θελω με τιποτα τα ιδια χαπια. Και σ αυτο ειμαι μπερδεμένη, δεν ξερω τι να παρω ουτε που να παω, θελω καποιον ιδιώτη ψυχίατρο. Αν υπαρχει καποια πρόταση θα το εκτιμούσα. Μπορείτε να με βρητε στο fb Vanna Siozou.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Κι εγώ έχω ξεκινήσει και σταματήσει θεραπείες , τώρα είμαι σε θεραπεία πάλι με remeron , σε μικρή δοσολογία προς το παρόν , επειδή φοβάμαι κι εγώ τις παρενέργειες και την δύσκολη αρχή και κυρίως φόβος πώς θα ανταπεξέλθω στη δουλειά...σε συμφωνία με το γιατρό έχω ξεκινήσει σιγά σιγά με μικρές δόσεις για να αφομοιώνω ομαλά τις παρενέργειες κι έχει πάει καλά σε θέμα παρενεργειών...
    Γιατί θέλεις να αλλάξεις το effexor αφού σου είχε κάτσει καλά 11 χρόνια??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Vanna View Post
    θελω καποιον ιδιώτη ψυχίατρο
    Ευχαριστώ.
    Η λέξη "ιδιώτης" προέρχεται από την αρχαία ελληνική λέξη ἰδιώτης. Στην αρχαία Ελλάδα ορίζονταν ως ιδιώτης το άτομο που ήταν εγωιστής δεν προσέφερε με την εργασία του στην κοινωνία και δεν συμμετείχε στα κοινά. Ο Θουκυδίδης ανέφερε χαρακτηριστικά (τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ᾽ ἀχρεῖον νομίζομεν) που σημαίνει "Είμαστε οι μόνοι, οι οποίοι, όποιον δεν μετέχει των πολιτικών/"κοινά" δεν τον θεωρούμε απράγμονα, φιλήσυχο, αλλά άχρηστο πολίτη". Στη συνέχεια η λέξη πέρασε στα λατινικά που ενώ στην αρχή είχε την ίδια σημασία όπως στην αρχαία Ελλάδα με το πέρασμα του χρόνου έφθασε να είναι συνώνυμο της λέξης χαζός "idiot". Το ίδιο συνέβη και με τα νέα ελληνικά αφού η λέξη έχασε την σημασία της για να καταλήξει συνώνυμο του "ιδιοκτήτη". Επίσης, στην αρχαία Ελλάδα, δεν επιτρεπόταν να μην κάνεις απολύτως τίποτα για την κοινότητα γύρω σου. Έτσι, η λέξεις "ιδιώτης" μεταφράστηκε στα αγγλικά Idiot.

    https://el.wikipedia.org/wiki/Ιδιώτης
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:08.

Similar Threads

  1. Πρέπει να ξαναρχίσω συνεδρίες...
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2021, 00:37
  2. Replies: 30
    Last Post: 29-05-2021, 00:44
  3. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 13-12-2011, 02:47
  4. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 05:35
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 17:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •