Άγχος φόβος φασαριας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Τη ψυχολόγο θελω και δεν θέλω να την επισκεφθώ.. Απλά τη μια μέρα είμαι καλά και λέω δε χρειάζεται την άλλη μέρα ειμαι χαλια και λέω ότι χρειαζεται. Φοβάμαι κιόλας.
    Χθες ας πούμε ειμουν μια χαρά μέχρι και σήμερα το απόγευμα. Μετά όχι.
    Ειναι η μόνη που επηρεάζεται τόσο πολύ. Μαζί με τη μικρότερη αδελφή μου. Αλλά εγώ έχω και ευαίσθητο στομάχι.
    Last edited by Meli-meli; 30-07-2021 at 00:30.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Ξανάρχισαν οι κρίσεις άγχουςαποψε.δεν μπορω να κοιμηθω
    Να πω και την αλήθεια η ψυχολόγος είναι κάτι σαν αδυναμία για μένα ότι απέτυχα στη ζωή. Αυτό ένιωσα όταν πήγα να κλείσω ραντεβού. Πριν δεν μπορώ να ελέγξω ή ίδια την ζωή μου. (Που δεν μπορω) ενώ δεν με νοιάζει να μιλάω για το άγχος και τις κρίσεις σε Αλλά άτομα, η ταμπέλα ψυχολόγος με ενοχλει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καταγγελία εννοείς μήνυση; Αν εννοείς μήνυση θα γινόταν δικαστήριο αρα κάνατε απλώς αναφορά στην αστυνομία. Την αστυνομία αν δεν την πιέσεις δεν ενδιαφέρεται. Έπρεπε να πιέσετε για διοικητικό πρόστιμο για να μαζευτεί. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ τα ίδια και χειρότερα περνάω.

    Σε καθε περίπτωση, ναι θα μπορούσε να είναι μετατραυματικό στρες στο υπέδαφος κάποιας άλλης αγχωδους διαταραχής αλλά διάγνωση μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να κανει.

    Ο ψυχολόγος δεν είναι ένδειξη αποτυχίας. Ίσως το βλέπεις μέσα από τα μάτια της κοινωνικής πρόσληψης γιατι οι πολλοί βλέπουν την ψυχική υγεία με στίγμα. Ωστόσο πολυς κόσμος πάει σε ψυχολόγο. Μπορείς να το δοκιμάσεις.

    Κατά τα άλλα έχεις κάποιο άγχος; Είσαι δηλαδή γενικά αγχώδης και είχες και στο παρελθόν κρίσεις άγχους ή όλα ξεκίνησαν με τον πρώτο θορυβώδη γείτονα;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Καταγγελία εννοείς μήνυση; Αν εννοείς μήνυση θα γινόταν δικαστήριο αρα κάνατε απλώς αναφορά στην αστυνομία. Την αστυνομία αν δεν την πιέσεις δεν ενδιαφέρεται. Έπρεπε να πιέσετε για διοικητικό πρόστιμο για να μαζευτεί. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ τα ίδια και χειρότερα περνάω.

    Σε καθε περίπτωση, ναι θα μπορούσε να είναι μετατραυματικό στρες στο υπέδαφος κάποιας άλλης αγχωδους διαταραχής αλλά διάγνωση μόνο ένας ψυχίατρος μπορεί να κανει.

    Ο ψυχολόγος δεν είναι ένδειξη αποτυχίας. Ίσως το βλέπεις μέσα από τα μάτια της κοινωνικής πρόσληψης γιατι οι πολλοί βλέπουν την ψυχική υγεία με στίγμα. Ωστόσο πολυς κόσμος πάει σε ψυχολόγο. Μπορείς να το δοκιμάσεις.

    Κατά τα άλλα έχεις κάποιο άγχος; Είσαι δηλαδή γενικά αγχώδης και είχες και στο παρελθόν κρίσεις άγχους ή όλα ξεκίνησαν με τον πρώτο θορυβώδη γείτονα;
    Ναι ειμαι πολυ αγχωδης. Παθαινα και στο παρελθον ομως οχι τοσο εντονες. Επιδεινωθηκαν μετά από αυτόν. Αν δεν το ζήσει δεν μπορεί κάποιος να το καταλαβει.
    Ναι οκ έχω πρόβλημα όμως και οι υπόλοιποι γιατί δεν σέβονται βασικούς κανόνες. Όχι για μενα δεν είναι σωστό να βάζει κάποιος το Ραδιόφωνο στο μπαλκόνι του. Αν θέλει να ακούσει μουσική να βάζει ακουστικά. Γιατί πρέπει να ακούω ότι ακούει.
    Όπως Εγώ βάζω ακουστικά όταν ακούω μουσική και δεν ενοχλώ.
    Last edited by Meli-meli; 30-07-2021 at 23:12.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Μην υιοθετείς συμπεριφορές χωριού. Αποτυχημένοι είναι αυτοί που ενώ έχουν προβλήματα δεν τα παραδέχονται και δεν κάνουν τίποτα γι'αυτα παρόλο που μπορεί να έχουν αντίκτυπο και συνέπειες και για τους άλλους ανθρώπους. Όταν κάποιος έχει υψηλή πίεση και πάει στον γιατρό είναι αποτυχημένος; Αμάν πια με το ταμπού της ψυχικής υγείας.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην υιοθετείς συμπεριφορές χωριού. Αποτυχημένοι είναι αυτοί που ενώ έχουν προβλήματα δεν τα παραδέχονται και δεν κάνουν τίποτα γι'αυτα παρόλο που μπορεί να έχουν αντίκτυπο και συνέπειες και για τους άλλους ανθρώπους. Όταν κάποιος έχει υψηλή πίεση και πάει στον γιατρό είναι αποτυχημένος; Αμάν πια με το ταμπού της ψυχικής υγείας.
    Εντάξει ναι έχεις δίκαιο. Με τον εαυτό μου τα έχω που είμαι έτσι. Άλλωστε δεν θα ημουν εδώ σ'αυτό το φόρουμ.
    Και για μενα ειναι καινουργιο αυτο μολις πριν λιγους μηνες αντιληφθηκα οτι ισως και να τον χρειαζομαι. Σε μικρή πόλη μένω σαν χωριό. Οι γονείς μου δεν τα ειχαν αυτά. Αφού όταν συζητούμε και τους λέω ότι σκέφτομαι να επισκεφθώ κάποιον για το άγχος μου μου λένε το κλασσικό. Οτι είσαι μια χαρά δεν χρειαζεσαι τίποτα. Ολοι αγχωνομαστε. Δεν το λένε από κακία, ίσως από άγνοια. Την ίδια άγνοια που έχω και γω

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Και αυτά είναι ένας από τους λόγους που προτιμω το χειμώνα. Ολοι μέσα στα σπίτια τους.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Δηλ πρέπει να φεύγω από το σπίτι μου για να ηρεμω; Εγώ γίνομαι με τα νεύρα που φέρνουν το κάθε αλκοολικό. Όχι αυτοί. Που σκέφτομαι να μετακομίσω εξαιτίας του κάθε ανεύθυνου

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Εντάξει ναι έχεις δίκαιο. Με τον εαυτό μου τα έχω που είμαι έτσι. Άλλωστε δεν θα ημουν εδώ σ'αυτό το φόρουμ.
    Και για μενα ειναι καινουργιο αυτο μολις πριν λιγους μηνες αντιληφθηκα οτι ισως και να τον χρειαζομαι. Σε μικρή πόλη μένω σαν χωριό. Οι γονείς μου δεν τα ειχαν αυτά. Αφού όταν συζητούμε και τους λέω ότι σκέφτομαι να επισκεφθώ κάποιον για το άγχος μου μου λένε το κλασσικό. Οτι είσαι μια χαρά δεν χρειαζεσαι τίποτα. Ολοι αγχωνομαστε. Δεν το λένε από κακία, ίσως από άγνοια. Την ίδια άγνοια που έχω και γω
    Αν δεν πρέπει οπωσδήποτε να συμφωνήσουν για να πας (αυτό θα συνέβαινε στην περίπτωση που δεν είχες δικά σου λεφτά) μην το αφήσεις να σε επηρεάζει. Γενικά οι γονείς δεν καταλαβαίνουν. Και όσο περνούν τα χρόνια το λεγόμενο χάσμα γενεών μεγαλώνει. Και ανεξάρτητα από γονείς υπάρχει μια δυσκολία στο να κατανοήσει κάποιος κάτι που δεν έχει νιώσει και ίσως και για λόγους άμυνας δεν μπαίνει στη διαδικασία καν να προσπαθήσει να καταλάβει. Το σημαντικό μάλλον είναι να δουλέψεις με τον εαυτό σου γενικότερα γιατί τις περισσότερες φορές όταν περάσει μια φοβία ή έμμονη ιδέα παίρνει τη θέση της μια άλλη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Εγω τα τελευταια χρονια απεκτησα θεμα με τους θορύβους. Δεν μπορώ καθόλου.
    Κάνω ελαφρύ ύπνο, και Αν ακούσω ομιλίες στο μεσο της νυχτας αμέσως αγχώνομαι, εκνευρίζομαι. Θελω ηρεμία, δοκίμασα και τις ωτοασπίδες (Όχι αυτές με τη σιλικονη) αλλά πάλι ακούω. Νιωθω ένα συναισθημα άγχους, ανησυχίας, αναγούλα, σφίξιμο στο στομάχι. Η αδελφή μου μου λέει ότι έχω πρόβλημα ψυχολογικό. Αυτό με αγχώνει ακόμα περισσότερο όταν μου το λέει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν δεν πρέπει οπωσδήποτε να συμφωνήσουν για να πας (αυτό θα συνέβαινε στην περίπτωση που δεν είχες δικά σου λεφτά) μην το αφήσεις να σε επηρεάζει. Γενικά οι γονείς δεν καταλαβαίνουν. Και όσο περνούν τα χρόνια το λεγόμενο χάσμα γενεών μεγαλώνει. Και ανεξάρτητα από γονείς υπάρχει μια δυσκολία στο να κατανοήσει κάποιος κάτι που δεν έχει νιώσει και ίσως και για λόγους άμυνας δεν μπαίνει στη διαδικασία καν να προσπαθήσει να καταλάβει. Το σημαντικό μάλλον είναι να δουλέψεις με τον εαυτό σου γενικότερα γιατί τις περισσότερες φορές όταν περάσει μια φοβία ή έμμονη ιδέα παίρνει τη θέση της μια άλλη.
    Niels. Εσύ κάνεις ψυχοθεραπεια; Πόσο καιρό; βοηθαει;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κάνω τέσσερα χρόνια. Θέλει υπομονή και επιμονή. Είχα κυρίως άγχος, κατάθλιψη και διάφορα θέματα που με μπερδευαν σε σημείο που έμενα στάσιμος σε διάφορους τομείς. Με έχει βοηθήσει σίγουρα να καταλάβω κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζομαι αγωγή πότε πότε για την αϋπνία και την κατάθλιψη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κάνω τέσσερα χρόνια. Θέλει υπομονή και επιμονή. Είχα κυρίως άγχος, κατάθλιψη και διάφορα θέματα που με μπερδευαν σε σημείο που έμενα στάσιμος σε διάφορους τομείς. Με έχει βοηθήσει σίγουρα να καταλάβω κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζομαι αγωγή πότε πότε για την αϋπνία και την κατάθλιψη.
    Τώρα έχεις προχωρήσει στους τομείς που λες ότι έμενες στάσιμος. Γιατί βλέπω και τη τους γύρω μου να προχωρούν και εγω όχι.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Είναι λίγο σύνθετο. Σε κάποιους τομείς προχώρησα και ξαναυποχωρησα, σε άλλους έχω προχωρήσει, σε άλλους δεν έχω προχωρήσει. Κατάλαβα όμως εκεί που δεν προχωρώ ότι δεν προχωρώ γιατί δεν έχω καθαρή, πραγματική επιθυμία να το κάνω. Όπου η επιθυμία μου είναι καθαρή, χωρίς σύγχυση τότε προχωρώ στην υλοποίηση. Εν τέλει το θέμα είναι να αισθάνεσαι πιο άνετα με τον εαυτό σου και τις επιλογές σου. Όχι να γίνεις κάτι που δεν είσαι ή να κάνεις πράγματα μόνο λόγω της κοινωνικής πίεσης που δεν τα νιώθεις ως πραγματική επιθυμία. Ακόμη δεν έχω φτάσει στο σημείο να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από τη ζωή μου. Ακόμη κι αυτό όμως είναι ζήτημα βιωμάτων και ιδιοσυγκρασίας πιο πολύ. Γενικά δεν πρέπει να περιμένει κανείς θαύματα αλλά βοηθάει. Θέλει προσπάθεια πάντως, υπομονή, επιμονή και να βρεις καλό θεραπευτή

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Άγχος και φόβος
    By MartinH97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2019, 15:10
  2. Άγχος φοβος
    By andreasg9 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2017, 20:08
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By giota06 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 67
    Last Post: 27-04-2016, 03:03
  4. ΑΓΧΟΣ=ΦΟΒΟΣ ???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 05-09-2014, 17:31
  5. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 01:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •