Άγχος φόβος φασαριας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Άγχος φόβος φασαριας

    Έχω πολλές φοβίες
    Χαιροφοβια
    Εργοφοβια.
    Αλλά αυτή που με απασχολεί περισσότερο είναι η φοβία με τους προβληματικούς γείτονες. Τους φασαριοζους. Κάθε μέρα.
    Δεν μπορώ αγχώνομαι από τότε που είχαμε έναν προβληματικό. Κάθε φορά που μετακομίζουν καινούργιοι φοβάμαι ότι θα είναι σαν και αυτόν. (Αλκοολικος όλα τα υπολοιπα) μου εμείνε στο υποσυνειδητο μου.( Ευτυχώς εφυγε/τον έδιωξαν). Δεν μπορώ να ακούσω πλέον τη παραμικρή φασαρια, κάνω εμετο.
    Κάτι καινούργιοι που μετακόμισαν πρόσφατα κατά κει πηγαίνει το πράγμα. Δεν δουλεύουν. Και πίνουν. Δηλ με πιο σκεπτικό τους Νοίκιασαν Σπίτι. Εντωμεταξυ όλη η οικογένεια μου είμαστε ήρεμοι και δεν μας αρέσουν οι φασαρίες. Και δεν μπορούμε να κάνουμε σύσταση κάποιου.
    Δεν μπορώ λέμε αρρωσταίνω.
    Εντωμεταξύ έψαξα για ψυχολόγο, βρήκα μια που φαίνεται οκ. Τώρα αν θα πάω που είναι το δεύτερο βήμα θα δείξει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Τη ζημιά την έκανε εκείνος ο πρώτος.
    Μουσική στη διαπασων κάθε μέρα από το απόγευμα μέχρι τις 12. Φωνές, όλη μέρα να παραπονιέται. Να πίνει να μεθάει. Και δεν πλήρωνε ούτε ενοίκιο. Αλλά τον άφηναν γιατί τον λυποντουσαν. Έλεος. Κόντεψα να αρρωστήσω, πήγα στο νοσοκομείο με κρίση πανικού νόμιζα ότι θα πεθάνω. Ζούμσαμε σε ήσυχη περιοχή μέχρι που αποφάσισαν να μετατρέψουν παλιά Σπίτια σε διαμερίσματα. Ολοι ειχαν παραπονο αλλα κανενας δεν εκανε. Μέχρι που βάλαμε κάτω την.ντροπη μας και πήγαμε και παρακάλεσαμε.τον ιδιοκτήτη.
    Από εκείνο τον.καιρο και μετά όταν ακούω μουσικές στη γειτονιά παθαίνω κρίσεις άγχους. Δεν αντέχεται. Δεν θέλω να αρρωστήσω πάλι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Τι σε κάνει να διστάζεις να πας σε ψυχολόγο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Τι σε κάνει να διστάζεις να πας σε ψυχολόγο;
    Ειναι 50 ευρω μια ώρα. Δεν έχει πιο φθηνό εδώ που μένω.
    Φοβάμαι πως δεν βοηθήσει.
    Θελω να το ξεπερασω μόνη μου που δεν γίνεται κιόλας. Είναι αδυναμία.
    Θα με λένε διάφορα πιθανόν.
    Οι γονείς είναι αρνητικοι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Ένας ψυχολόγος θα βοηθησει;
    Νομίζω θα πάω μια φορά να δω. Γράφω συνέχεια τώρα συγγνώμη ( είναι και τα αρμονικά δεν είμαι καλα) με το γράψιμο νιώθω ότι εκτονώνεται το άγχος. Και με το να μου μιλά Κάποιος και να απαντώ.
    Φοβάμαι πολύ. Δεν θέλω να πάθω τα ίδια.
    Ευτυχώς βρήκα μια δουλίτσα και απασχολούμαι.
    Φοβάμαι. Γα#%^%το για μένα. Μακάρι να είχα λεφτά να ξεπερνά Σπίτι νε ένα χιλιόμετρο μακριά από γείτονες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Τώρα που μιλάμε έκανα εμετό. Νιώθω ότι με πιάνει πάλι η κρίση άγχους. Νιώθω ρίγος και τρέμουλο. Γι αυτά μιλάω για λέω ότι φοβάμαι. Αυτό είναι το άγχος που με πιάνει. Δεν κοροϊδεύω ,

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    μήπως καλύτερα σε ψυχίατρο να έπαιρνες μια αγωγή; είναι κρίμα να τυραννιέσαι, είναι θορυβοφοβία και όπως κάθε φοβία θέλει βοήθεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    544
    Φαρμακευτικη Αγωγή....επειδή ενοχλείται από τον θόρυβο;;!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εμ, αντι να πας σε ψυχιατρο θα βοηθούσε να πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου να κάνεις καταγραφή των περιστατικών θορύβου και να ζητήσεις να του γίνει σύσταση για να σταματήσει. Αν δεν σταματήσει κάνεις και μια μήνυση και ξεμπερδεύεις.

    Από την άλλη, το να αντιδράς τόσο έντονα σε περιστατικό θορύβου είναι υπερβολικό αλλά εξαρτάται και από την ένταση. Αν είναι 24ωρες το 24ωρο είναι λογικό να σου έχουν σπάσει τα νεύρα ειδικα αν έχεις κάποια τραυματική εμπειρία από παλαιότερα. Κι εγώ έχω μετατραυματικό στρες και με ενοχλεί η φασαρία .
    Το να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο σιγουρα θα βοηθουσε αλλά το πρώτο βήμα κατά τη γνώμη μου είναι να γίνει σύσταση σε αυτόν που δημιουργεί το πρόβλημα μέσω αστυνομίας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    544
    Η και ωτοασπίδες σιλικόνης...
    Τις χρησιμοποιώ και εγώ, με καταπληκτικό αποτέλεσμα κατά της ηχορύπανσης, και για ένα ήσυχο υπνο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Η και ωτοασπίδες σιλικόνης...
    Τις χρησιμοποιώ και εγώ, με καταπληκτικό αποτέλεσμα κατά της ηχορύπανσης, και για ένα ήσυχο υπνο!
    Ποιες χρησιμοποιείς; εγώ βάζω κάτι κερινες αλλά εξωτερικός δυνατούς ήχους (πχ τα έξι σκυλιά του γείτονα) εξακολουθώ να τους ακούω παρόλο που έχω και θέμα στην ακοή μου. Αλλά κάποια στιγμή θα κάνω ασφαλιστικά για να φύγουν τα σκυλιά , δεν είναι ζωή αυτή να έχεις συνέχεια ηχορύπανση δίπλα σου , σίγουρα επηρεάζει αρνητικά την ψυχολογία και σε κρατάει συνέχεια σε κατάσταση επιφυλακης.
    Είναι και επικίνδυνα και επιτίθενται στις γάτες μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    544
    Γειά σου,
    Τις κλασικές ωτοασπίδες σιλικόνης από το φαρμακείο.

    Ειναι πιο φιλικές για το δέρμα του αυτιού, τις πλαθεις έτσι ώστε να φραζουν καλά όλο τον έξω ακουστικό πόρο ,χωρίς όμως να εισέρχονται πιο βαθιά ,και τις αλλάζεις κάθε περίπου 10 ήμερες.

    Εάν καλύψεις όλο το έξω άνοιγμα, και πιέσεις ελαφρά, δεν ακούς τίποτα.

    Βέβαια τις χρησιμοποιώ μόνο στον ύπνο , για να αισθάνομαι αποκομενος από το περιβάλλον, και να με παίρνει ο ύπνος εύκολα !

    Δεν έχω ευτυχώς θορυβώδες περιβάλλον στο σπίτι μου .

    Για συνεχη παρενόχληση με θόρυβο,
    καλά θα κάνεις να ενεργήσει όπως λες ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Καλησπέρα.

    Ευχαριστώ πολύ που δεν με κρίνετε γι αυτό.
    Αυτός ο γείτονας έχει φύγει. Εδώ και περίπου 2 χρόνια. Όμως ακόμα δεν μπορώ να το ξεπερασω.
    Τώρα μετακόμισαν κάποιοι άλλοι. Δεν δουλεύουν, κάθονται όλη μέρα στο μπαλκόνι.
    Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως πάθουμε τα ίδια με τότε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Εγινα πολύ ευαίσθητη Στους θορύβους από τότε.
    Και η παραμικρή φασαρία έξω από τα συνηθισμένα με ενοχλεί.
    Και όταν αγχώνομαι με κτυπάει στο στομάχι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εμ, αντι να πας σε ψυχιατρο θα βοηθούσε να πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου να κάνεις καταγραφή των περιστατικών θορύβου και να ζητήσεις να του γίνει σύσταση για να σταματήσει. Αν δεν σταματήσει κάνεις και μια μήνυση και ξεμπερδεύεις.

    Από την άλλη, το να αντιδράς τόσο έντονα σε περιστατικό θορύβου είναι υπερβολικό αλλά εξαρτάται και από την ένταση. Αν είναι 24ωρες το 24ωρο είναι λογικό να σου έχουν σπάσει τα νεύρα ειδικα αν έχεις κάποια τραυματική εμπειρία από παλαιότερα. Κι εγώ έχω μετατραυματικό στρες και με ενοχλεί η φασαρία .
    Το να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο σιγουρα θα βοηθουσε αλλά το πρώτο βήμα κατά τη γνώμη μου είναι να γίνει σύσταση σε αυτόν που δημιουργεί το πρόβλημα μέσω αστυνομίας.
    Τότε κάναμε καταγγελία αλλά δεν έγινε τίποτα. Δεν ήταν μόνο η μουσική. Από τις 5 ξυπνούσε(Δεν κοιμόταν ποτέ νομιζω) και έβριζε , έπινε και νομίζω έκανε κ ουσιες και πουλούσε κιόλας. Δεν καταλανμβαινε τιποτα. Την αστυνομία τη φοβόταν επειδή έκλεβε κιόλας αλλα ήρθε μόνο μια φορά μετά δεν ξανάρθε.
    Να πω κιόλας ότι δεν πλήρωνε ενοίκιο γιατί τον λυπήθηκαν και εκείνος τους κορόιδευε πίσω από την πλάτη τους ή ότι θα φύγει σε ένα μήνα. Κτλ κτλ.
    Δεν μπορουσαμε να ανοίξουμε την πόρτα.
    Τέλος πάντων μας λυπήθηκε ο Θεός και ξεκουμπιστηκε.
    Ολοι μας κοντεψαμε να αρρωστήσουν τότε.

    Τώρα αυτό είναι μετατραυματικό στρες.;
    Σκεφτόμουν ότι δεν ταίριαζε στην ενότητα για να το γράψω.
    Λογικά είναι, γιατί νιώθω όλα τα συναισθήματα από τότε. Μην τυχών και είναι το ίδιο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος και φόβος
    By MartinH97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2019, 15:10
  2. Άγχος φοβος
    By andreasg9 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2017, 20:08
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By giota06 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 67
    Last Post: 27-04-2016, 03:03
  4. ΑΓΧΟΣ=ΦΟΒΟΣ ???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 05-09-2014, 17:31
  5. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 01:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •