Σύνδρομο Στοκχόλμης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 57
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    στο αρχικό ποστ αναφέρω πως αναπολώ εκείνες τι φάσεις, οπότε δεν θα έλεγα πως θέλω να ξεχάσω. αυτό είναι το θέμα μου και για αυτό ίσως να έπρεπε να δω κάποιον ειδικό αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θα μπορούσε να μου λύσει.
    Πως γίνεται να αναπολεις εναν βιασμό;Εκτος αν δεν ήταν βιασμός και υπηρχε και απο μεριάς σου ερωτική διαθεση.Ειδικος βέβαια δεν ειμαι οπότε δεν μπορω να εχω ορθη γνώμη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Πως γίνεται να αναπολεις εναν βιασμό;Εκτος αν δεν ήταν βιασμός και υπηρχε και απο μεριάς σου ερωτική διαθεση.Ειδικος βέβαια δεν ειμαι οπότε δεν μπορω να εχω ορθη γνώμη
    υπήρχε από μέρος μου ερωτική διάθεση, λόγο λίγο η εξερεύνηση της σεξουαλικότητας μου, λίγο η περιέργεια, λίγο το άγνωστο.δεν θα το έλεγα βιασμό άλλα όμως μικρο παιδί ήμουν, δεν γνώριζα όσα ξέρω τώρα και σίγουρα δεν έβλεπα τον κίνδυνο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    όχι δεν προσβάλουν κανέναν και για την ακρίβεια δεν τις ξέρει και κανένας. ότι κάνω το κάνω μόνος μου.
    Τι εννοείς θέλεις να μου εξηγήσεις ?
    Όλα υπάρχουν στο μυαλό σου κατα την διάρκεια μιας ερωτικής πράξεις και είναι μια αφορμή για να νοιώσεις ακόμα πιο όμορφα ?

    Στο ψυχολόγο πάμε είτε να ξεπεράσουμε ένα τραυματικό γεγονός που μας δημιουργεί προβλήματα είτε να το αποδεχτούμε και να το αφομοιώσουμε εφόσον δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να το αφήσουμε πίσω μας ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι εννοείς θέλεις να μου εξηγήσεις ?
    Όλα υπάρχουν στο μυαλό σου κατα την διάρκεια μιας ερωτικής πράξεις και είναι μια αφορμή για να νοιώσεις ακόμα πιο όμορφα ?

    Στο ψυχολόγο πάμε είτε να ξεπεράσουμε ένα τραυματικό γεγονός που μας δημιουργεί προβλήματα είτε να το αποδεχτούμε και να το αφομοιώσουμε εφόσον δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να το αφήσουμε πίσω μας ..
    δεν είναι εύκολο να το εξηγήσω δημόσια, αλλά ναι, με κάνουν να νοιώθω όμορφα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    υπήρχε από μέρος μου ερωτική διάθεση, λόγο λίγο η εξερεύνηση της σεξουαλικότητας μου, λίγο η περιέργεια, λίγο το άγνωστο.δεν θα το έλεγα βιασμό άλλα όμως μικρο παιδί ήμουν, δεν γνώριζα όσα ξέρω τώρα και σίγουρα δεν έβλεπα τον κίνδυνο.
    Μιλαμε για παιδεραστία και σίγουρα είναι εμετικο ωστόσο χαίρομαι που δεν τραυματίστηκες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μιλαμε για παιδεραστία και σίγουρα είναι εμετικο ωστόσο χαίρομαι που δεν τραυματίστηκες
    ακριβώς έτσι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    ακριβώς έτσι.
    Οι σεξουαλικές σου προτιμήσεις ειναι αντρες;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Οι σεξουαλικές σου προτιμήσεις ειναι αντρες;
    είναι και άντρες, γενικά ο παθητικός ρόλος είτε από γυναίκα είτε από άντρα και ελαφρός παρενδυσία.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    είναι και άντρες, γενικά ο παθητικός ρόλος είτε από γυναίκα είτε από άντρα και ελαφρός παρενδυσία.
    Αν θεωρείς οτι δεν έχεις προβλημα(δεν αναφερομαι στις σεξουαλικές προτιμησεις και τα φετιχ) γιατι μας έγραψες;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αν θεωρείς οτι δεν έχεις προβλημα(δεν αναφερομαι στις σεξουαλικές προτιμησεις και τα φετιχ) γιατι μας έγραψες;
    ίσως για να το βγάλω από μέσα μου, ίσως για να ακούσω κάποια άποψη που δεν έχω σκεφτεί. μήπως έκανα κάποιο λάθος?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    ίσως για να το βγάλω από μέσα μου, ίσως για να ακούσω κάποια άποψη που δεν έχω σκεφτεί. μήπως έκανα κάποιο λάθος?
    Το σκεπτικό σου προσπαθώ να καταλάβω.Δεν στην είπα.Για μενα ο καθένας στο κρεβάτι του κανει οτι ακριβώς του αρεσει.Δεν υπαρχει τιποτα λάθος απο τη στιγμή που υπαρχει συναίνεση.Γουστο σου και καπελο σου να εχεις όποιον ρολο θες εσυ.Απλα θεωρώ ότι επειδή ησουν μικρος ισως σου άφησε κάποια κατάλοιπα που δε μπορείς να αντιληφθείς
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    καλησπέρα
    Μόνος σου το ονομάζεις "συνδρομο Στοκχόμης", αυτό σημαίνει ότι αναγνωρίζεις πως κάτι δεν πάει καλά και γιαυτό το γράφεις εδώ αλλιώς δεν θα ασχολιόσουν. Σύμφωνα με τον ορισμό του συνδρόμου , το θύμα προκειμένου να αποφύγει να αντιμετωπίσει το τραύμα και να αποφύγει να χαρακτηριστεί ως θύμα, ταυτίζεται με τον θύτη και αναπτύσσει θετικά συναισθήματα προς αυτόν. Είναι δηλαδή καθαρά μια άμυνα προκειμένου το άτομο να μην νιώσει θύμα, να μην παραδεχτεί στον εαυτό του τον ίδιο οτι κακοποιήθηκε/ βιάστηκε κτλ.

    Συναίνεση εφόσον ήσουν ανήλικος δεν μπορεί να έχει υπάρξει εξ ορισμου. Μιλάμε για συναίνεση όταν αναφερόμαστε σε ενήλικα άτομα. Άρα αυτό που σου συνέβει ήταν κακοποίηση/βιασμος κι ο άνθρωπος αυτός ήταν παιδεραστής.

    Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να έρθεις αντιμέτωπος με το τραύμα, καταρχας να το δεις και να το παραδεχτείς ώστε στην συνέχεια να μπορέσεις να το διαχειριστείς και να το επουλώσεις. Εσύ τώρα στην φάση της άρνησης, αρνείσαι να δεις το τραύμα, άρα πώς θα το επουλώσεις;

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    καλησπέρα
    Μόνος σου το ονομάζεις "συνδρομο Στοκχόμης", αυτό σημαίνει ότι αναγνωρίζεις πως κάτι δεν πάει καλά και γιαυτό το γράφεις εδώ αλλιώς δεν θα ασχολιόσουν. Σύμφωνα με τον ορισμό του συνδρόμου , το θύμα προκειμένου να αποφύγει να αντιμετωπίσει το τραύμα και να αποφύγει να χαρακτηριστεί ως θύμα, ταυτίζεται με τον θύτη και αναπτύσσει θετικά συναισθήματα προς αυτόν. Είναι δηλαδή καθαρά μια άμυνα προκειμένου το άτομο να μην νιώσει θύμα, να μην παραδεχτεί στον εαυτό του τον ίδιο οτι κακοποιήθηκε/ βιάστηκε κτλ.

    Συναίνεση εφόσον ήσουν ανήλικος δεν μπορεί να έχει υπάρξει εξ ορισμου. Μιλάμε για συναίνεση όταν αναφερόμαστε σε ενήλικα άτομα. Άρα αυτό που σου συνέβει ήταν κακοποίηση/βιασμος κι ο άνθρωπος αυτός ήταν παιδεραστής.

    Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να έρθεις αντιμέτωπος με το τραύμα, καταρχας να το δεις και να το παραδεχτείς ώστε στην συνέχεια να μπορέσεις να το διαχειριστείς και να το επουλώσεις. Εσύ τώρα στην φάση της άρνησης, αρνείσαι να δεις το τραύμα, άρα πώς θα το επουλώσεις;
    ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, μου έδωσες τροφή για σκέψεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, μου έδωσες τροφή για σκέψεις.
    Χαίρομαι αν βοήθησα στο να κοιτάξεις πιο βαθιά μέσα σου. Για να μπήκες στη διαδικασία να το γράψεις εδώ σημαίνει πως είσαι έτοιμος να το κάνεις.
    Ξεκινά ψυχοθεραπεία όσο πιο γρήγορα μπορείς, θα βοηθήσει να έχεις έναν συνοδοιπορο σε αυτό που θα σε καθοδηγεί γιατι δεν είναι ευκολος δρόμος.
    Ευχομαι ο, τι καλυτερο.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    υπήρχε από μέρος μου ερωτική διάθεση, λόγο λίγο η εξερεύνηση της σεξουαλικότητας μου, λίγο η περιέργεια, λίγο το άγνωστο.δεν θα το έλεγα βιασμό άλλα όμως μικρο παιδί ήμουν, δεν γνώριζα όσα ξέρω τώρα και σίγουρα δεν έβλεπα τον κίνδυνο.
    καλησπερα.
    την στιγμη που εγινε, αισθανοσουν ευχαριστα η δυσαρεστα; την ωρα που γινοταν εννοω. σε πιεσε σε κατι , ή το ενοιωθες σαν κατι αμοιβαιο;
    να ξεκαθαρισω οτι ηταν παιδεραστια, οποιες κι αν ηταν οι συνθηκες, αλλα σε ρωταω αν ΤΟΤΕ ενοιωσες αβολα/δυσαρστα/πιεσμενος/υποχρεωμενος να κανεις κατι δυσαρεστο.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Sjogren συνδρομο
    By antaveri in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 30-12-2020, 10:54
  2. το σύνδρομο της Στοκχόλμης!
    By ioannis2 in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2020, 20:19
  3. Σύνδρομο απόσυρσης
    By nymeriawolf63 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-12-2018, 23:22
  4. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 17:08
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •