Σύνδρομο Στοκχόλμης - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπερα

    Τι εννοείς με αυτο και απο που βγαζεις ενα τετοιο συμεπρασμα ?
    Αλλο τι αισθανομαστε και αλλο πως το διαχειριζομαστε μετα ολο αυτο ..Απειλιτικο μπορει να ειναι και ως προς την αποκαλυψη του γεγονοτος σ ενα τριτο ατομο.
    Αυτό αναφέρει ο ίδιος ο θεματοθέτης, δεν είναι δικά μου συμπεράσματα.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτό αναφέρει ο ίδιος ο θεματοθέτης, δεν είναι δικά μου συμπεράσματα.

    Και εσυ το υποστηριζεις ολο αυτο ?
    Που το αναφερει ακριβως γιατι εγω δεν ειδα να το μοιραζεται με καποιον τοτε ?

    Αλλο τι μας μας λεει και αλλο τι βγαινει μεσα απο αυτες τις περιγραφες του ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και εσυ το υποστηριζεις ολο αυτο ?
    Που το αναφερει ακριβως γιατι εγω δεν ειδα να το μοιραζεται με καποιον τοτε ?

    Αλλο τι μας μας λεει και αλλο τι βγαινει μεσα απο αυτες τις περιγραφες του ...
    Αφου "άλλο τι μας μας λεει και αλλο τι βγαινει μεσα απο αυτες τις περιγραφες του" μάλλον εσύ είσαι αυτή που βγάζεις συμπεράσματα. Εγώ περιορίζομαι στα δεδομένα που πολύ φοβάμαι ότι τα διαστρεβλώνεις.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αφου "άλλο τι μας μας λεει και αλλο τι βγαινει μεσα απο αυτες τις περιγραφες του" μάλλον εσύ είσαι αυτή που βγάζεις συμπεράσματα. Εγώ περιορίζομαι στα δεδομένα που πολύ φοβάμαι ότι τα διαστρεβλώνεις.
    Διαστρεβλωνω ?
    Οκ Αιολαι συζητηση γινεται και παλι αλλου παει ...

    Εσυ δηλαδη διαβαζεις ενα κειμενο και στεκεσαι μονο σε αυτα που λεει καποιος και οχι και στο συμπερασμα αυτων ή σε καποιες σκεψεις που βγαινουν μεσα απο την μετεπειτα συζητηση ?
    Πολυ μονο πλευρο ολο αυτο για αλλη μια φορα θα ελεγα ..
    Ενταξει παμε παρακατω ...

    Θεωρησε ακυρη την αρχικη μου προθεση για συζητηση και εξελιξη καποιων αποψεων που ισως διαβαζοντας τα ο θεματοθετης προβληματιστει και βρει και τον λογο που πρεπει να κανει μια συζητηση με ενα ψυχολογο ...
    Δεν ειναι μονο το αισθημα της ευχαρίστησης που αντλει απο κατιπαραβατικο , ειναι και ολο το απειλιτικο κλιμα που βιωσε και ισως βιωνει υποσυνειδητα ακομα αν αποκαλυψει ολη αυτη την ιστορια ...

    Αν στεκομαστε μονο σε αυτα που λεει οποιος ανοιγει ενα θεμα και δεν παμε την συζητηση ενα βημα παρακατω ποιος ο λογος να τον βοηθησουμε να δει και αλλες οπτικες του θεματος του που μπορει απο μονος του να μην τις εχει αναγνωρισει και ας μην υφιαστατε?
    Ισα ισα αποκλείοντας πραγματα ισως οδηγηθει ακομα πιο γρηγορα τι ειναι αυτο που τον βασσανιζει ακομα και σημερα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Επειδή αυτό μάλλον αποτελεί απάντηση σε αυτό που έγραψα εγώ πιο πάνω και μου αποδίδει πράγματα που δεν ειπα, ξεκαθαρίζω ότι πουθενά δεν υποστήριξα ότι επειδή η εμπειρία δεν είναι φοβική, δεν είναι και τραυματική. Μάλλον δεν έγινε κατανοητό τι έγραψα. Είπα μόνο και εξήγησα το λόγο για τον οποίο δεν ονομάζεται σύνδρομο Στοκχόλμης. Τραυματική είναι γιατί ο συναισθηματικός κόσμος ενός ατόμου σε αυτή την ηλικία δεν είναι έτοιμος για να διαχειριστεί τα συναισθήματα που προκύπτουν από την εμπειρία. Αυτό μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη μετέπειτα πορεία του ατόμου σε ψυχολογικό επίπεδο.
    οχι όχι δεν ήταν απάντηση σε σένα aeolous γιαυτο κ δεν έκανα παραθεση την τοποθέτηηση σου. Γενικότερο σχόλιο δικό μου ήταν. Απλά πήρα αφορμή ίσως κ απτο δικό σου κ από άλλων μελών που αναφέροταν στην όποια ηδονή μπορεί να νοιώσει ένα θύμα.

    Στο αν ονομάζεται ή όχι σύνδρομο Στοκχόλμης, σε διάβασα με προσοχή γιατί εγώ δεν έχω τέτοιες γνώσεις, στο αρχικό μου μνμ το σχολίασα μόνο επειδή ο ίδιος ο θεματοθέτης το χαρακτήρισε έτσι.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Εσένα τι σε προβληματίζει;
    Μέσα από αυτή την εμπειρία βίωσες ένα κομμάτι, το οποίο το ψάχνεις και τώρα στη σεξουαλική σου ζωή αλλά δεν θεωρείς ότι δεν μπορείς να το βρεις.
    Νιώθεις διαφορετικός από τους άλλους;
    Νιώθεις μόνος στις σεξουαλικές σου προτιμήσεις;
    Νιώθεις πχ ότι σε μια σχέση δεν θα μπορεις να είσαι ο εαυτός σου λόγω αυτού του κομματιού;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Εσένα τι σε προβληματίζει;
    Μέσα από αυτή την εμπειρία βίωσες ένα κομμάτι, το οποίο το ψάχνεις και τώρα στη σεξουαλική σου ζωή αλλά δεν θεωρείς ότι δεν μπορείς να το βρεις.
    Νιώθεις διαφορετικός από τους άλλους;
    Νιώθεις μόνος στις σεξουαλικές σου προτιμήσεις;
    Νιώθεις πχ ότι σε μια σχέση δεν θα μπορεις να είσαι ο εαυτός σου λόγω αυτού του κομματιού;
    Τον προβληματίζει το εάν και σε ποιο βαθμό αυτή η εμπειρία διαμόρφωσε τη σεξουαλικότητά του στο σήμερα.

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    όντως με προβληματίζει εάν αυτή η εμπειρία έχει διαμορφώσει την σεξουαλικότητα μου, εάν θα ήμουν καλύτερος ή χειρότερος άνθρωπος, εάν έχει επηρεάσει τον χαρακτήρα μου και αν το αποκαλύψω στον άνθρωπο μου πως θα το εκλάβει.
    τώρα, αν είναι λάθος ο τίτλος "σύνδρομο Στοκχόλμης" έχει καμία σημασία; αλλάζει κάτι;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    όντως με προβληματίζει εάν αυτή η εμπειρία έχει διαμορφώσει την σεξουαλικότητα μου, εάν θα ήμουν καλύτερος ή χειρότερος άνθρωπος, εάν έχει επηρεάσει τον χαρακτήρα μου και αν το αποκαλύψω στον άνθρωπο μου πως θα το εκλάβει.
    τώρα, αν είναι λάθος ο τίτλος "σύνδρομο Στοκχόλμης" έχει καμία σημασία; αλλάζει κάτι;
    το οτι καποιος κακοποιηθηκε, δεν τον κανει ουτε καλυτερο ουτε χειροτερο ανθρωπο.
    τον κανει τραυματισμενο ανθρωπο.
    για το ποσο επηρεασε την σεξουαλικοτητα σου και την πορεια σου το γεγονος, αν δεν μπορεις να το ξεδιαλυνεις μονος σου, ζητα την βοηθεια ενος ψυχοθεραπευτη.
    μονο με τον εαυτο σου μην τα βαζεις, γιατι δεν εφταιξες σε κατι γι αυτο που εγινε..

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by voliotis1975 View Post
    όντως με προβληματίζει εάν αυτή η εμπειρία έχει διαμορφώσει την σεξουαλικότητα μου, εάν θα ήμουν καλύτερος ή χειρότερος άνθρωπος, εάν έχει επηρεάσει τον χαρακτήρα μου και αν το αποκαλύψω στον άνθρωπο μου πως θα το εκλάβει.
    τώρα, αν είναι λάθος ο τίτλος "σύνδρομο Στοκχόλμης" έχει καμία σημασία; αλλάζει κάτι;
    Καλημερα!

    Ο ανθρωπος σου θα το εκλαβει αναλογα πως θα το παρουσιασεις και κατα ποσο εσυ εχεις δουλεψει πανω σε αυτο το θεμα και δεν σου εχει αφησει κατι για το οποιο παλευεις ακομα και σημερα .
    Το θεμα δεν ειναι ο αλλος καλο μου ,το θεμα εισαι εσυ πανω απ ολα .
    Ο αλλος αν εισαι εσυ καλα και ισορροποιμενα θα ειναι και εκεινος καλα μαζι σου και πιστεψε με θα σε αγαπησει ακομα πιο πολυ γι αυτο που εισαι .
    Ανθρωποι που περνανε τοσο τραυματικες εμπειριες και καταφερνουν και φτιαχνουν την ζωη τους ειναι πολυ σπουδαιοι και αξιζουν τα καλυτερα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    Remedy και Marilou σας ευχαριστώ πολύ.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Τα ερωτικά-σεξουαλικά γεγονότα στις ηλικίες αυτές προκαλούν έντονα συναισθήματα, και επειδή είναι και πρωτόγνωρα, αποτυπώνονται έντονα στη μνήμη. Όσο πιο έντονη είναι μια εμπειρία, τόσο πιο βαθιά και η μνημονική αποτύπωση. Αυτό είναι κανόνας. Γι αυτό το λόγο στις ηλικίες αυτές πρέπει τα παιδιά να προστατεύονται από τέτοιες εμπειρίες που δεν είναι εύκολο να ξεχαστούν. Είναι λοιπόν λογικό κατά την άποψή μου να σε έχει επηρεάσει ως ένα βαθμό η εμπειρία αυτή. Το ερώτημα είναι ως ποιο βαθμό. Για να το ανακαλύψεις αυτό θα πρέπει να σκάψεις βαθιά και μπορεί να μην το ανακαλύψεις ποτέ.

    Ίσως πάλι η συγκεκριμένη εμπειρία να λειτούργησε συνδυαστικά με ένα υπόβαθρο που προϋπήρχε. Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι λαμβάνεις ηδονή μέσω της υποτακτικότητας στο σεξ. Ίσως να είσαι γενικά έτσι στη ζωή σου. Εδώ κολλάει και ο τίτλος "Σύνδρομο της Στοκχόλμης" γιατί αυτά συνδέονται μεταξύ τους. Όμως η υποτακτικότητα ως χαρ/κό της προσωπικότητας διαμορφώνεται ως συμπεριφορική στρατηγική σε μικρότερες ηλικίες.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Sjogren συνδρομο
    By antaveri in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 30-12-2020, 10:54
  2. το σύνδρομο της Στοκχόλμης!
    By ioannis2 in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2020, 20:19
  3. Σύνδρομο απόσυρσης
    By nymeriawolf63 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 13-12-2018, 23:22
  4. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 17:08
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •