ΙΔΨ και καλοκαιρινοί μήνες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671

    ΙΔΨ και καλοκαιρινοί μήνες

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν βιώνετε κι εσείς μια υποτροπή τώρα που είναι καλοκαίρι. Η αλήθεια είναι τον Ιούνη κάτι με άγχωσε και αυτό μεταφερόταν και στον ύπνο μου. Μετά με κάτι πιέστηκα και είχα λίγο ζορίσματα, αλλά τίποτα μεγάλο. Τώρα όμως δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, βλέπω έντονα όνειρα και έχω άγχος. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή, κάνω ψυχοθεραπεία. Η ψυχολόγος μου μού είπε πως και άλλοι με θέματα ψυχικής υγείας ταλαιπωρούνται και το καλοκαίρι θεωρείται σαν "κόκκινη" σεζόν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Είχα ανοίξει κι εγώ θέμα πριν λίγο καιρό. Έχω παρατηρήσει πως την Άνοιξη χειροτερεύει η διάθεση μου... κάθε Άνοιξη... ισορροπησα στις διακοπές... εδώ στην πόλη πάλι δύσκολα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Με συγχωρείς, δεν το είδα. Βέβαια δεν βοηθάει και η πανδημία. Ανάλογα με τα θέματα που έχει ο καθένας στην οικογένειά του όλη αυτή η κατάσταση βάζει κάποιο φρένο και επηρεάζει σίγουρα την ψυχική μας υγεία. Βέβαια κάθε πέρυσι και καλύτερα που λένε, με την έννοια πως όσο πιο νέοι τόσο πιο ξέγνοιαστα ήταν, γιατί είχαμε άγνοια κάποιων προβλημάτων. Πάντως το καλοκαίρι αυτό δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, καταλήγω να γυρνάω πέρα δώθε στο κρεβάτι και ας είμαι κουρασμένη. Δεν είναι πως με επηρεάζει η ζέστη τόσο, απλά κάτι πήγε off. Νιώθω γενικότερα κάπως περίεργα τα καλοκαίρια. Ενώ μόλις αρχίζει το φθινόπωρο που υποσυνείδητα το έχω συνδέσει με την έναρξη της σχολικής ή ακαδημαϊκής χρονιάς, νέα αρχή, γλυκά πρωτοβρόχια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κάποια βραδιά δηλαδή και δεν κοιμάμαι και αρχίζω να σκέφτομαι διάφορα θέματα, δηλαδή από ένα χρώμα για τον τοίχο μπορεί εγώ συνειρμικά να σκεφτώ άλλα χίλια δυο θέματα και να είμαι χωρίς ύπνο και αγχωμένη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Η αγωγή δεν βοηθάει στον ύπνο; Εγώ κάνω το εξής γιατί δυσκολεύομαι από τη ζέστη. Ανοίγω το κλιματιστικό του διπλανού στο υπνοδωμάτιο δωματίου (διαμπερές) για να μην ξυλιασω. Και σκεπάζομαι με σεντόνι, ούτε κρυώνω ούτε ζεσταίνομαι και κοιμάμαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το βράδυ έχουμε βάλει και κάτι για να μην κάνω αγχωμένο ύπνο (είχα κι αυτό το θέμα σε μια φάση). Μου έχει προτείνει και αγχολυτικά για περιπτώσεις που νιώθω οριακά, αλλά δεν θέλω να συνδέσω στο μυαλό μου πως μόνο με αυτά κοιμάμαι γιατί μπορεί να δημιουργηθεί μια μορφή εξάρτησης. Δεν ζεσταίνομαι τόσο, δηλαδή δεν με ενοχλεί αυτό. Έτσι κι αλλιώς σκεπασμένη κοιμάμαι και κάποια πρωινά κρυώνω. Γενικά νιώθω λίγο off.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Καλησπέρα! Εγώ έχω περάσει διαταραχή πανικού με στοιχεία ΙΔΨ και η αλήθεια είναι ότι τώρα το καλοκαίρι έχω πέσει λίγο ψυχολογικά. Βέβαια δε μπορώ να πω ότι φταίει τόσο η εποχή, όσο το ότι περνάω και άλλα προβλήματα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σίγουρα υπάρχει και το υπόβαθρο, δηλαδή προβλήματα ή μια δύσκολη φάση γενικά, αλλά δεν ξέρω με το που μπήκε το καλοκαίρι για τα καλά λες και άλλαξε ένας διακόπτης. Προφανώς τώρα και να πέσω έχω καλύτερη αντίδραση σε σχέση με πριν αρχίσω ψυχοθεραπεία ή αγωγή, αλλά και πάλι. Βέβαια τώρα που άρχισε και ο καύσωνας άστα να πάνε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Σίγουρα υπάρχει και το υπόβαθρο, δηλαδή προβλήματα ή μια δύσκολη φάση γενικά, αλλά δεν ξέρω με το που μπήκε το καλοκαίρι για τα καλά λες και άλλαξε ένας διακόπτης. Προφανώς τώρα και να πέσω έχω καλύτερη αντίδραση σε σχέση με πριν αρχίσω ψυχοθεραπεία ή αγωγή, αλλά και πάλι. Βέβαια τώρα που άρχισε και ο καύσωνας άστα να πάνε.
    Η Lana πάντως σε έχει προλάβει προ πολλού...χαχαχα!!!

    https://www.youtube.com/watch?v=mGH19_KjWY0

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Γενικά πέρα από την όλη κοινωνική αναταραχή που επικρατεί, την οποία αν κάτσεις και αναλύσεις θα καταλήξεις με μαθηματική ακρίβεια στην κατάθλιψη, θεωρώ πως παίζει ρόλο και το γεγονός πως υπάρχει περισσότερος ελεύθερος χρόνος, άρα περισσότερος χρόνος για υπερανάλυση και η υπερανάλυση δυστυχώς μας ρίχνει. Προσωπικά, από τότε που τελείωσα με εξεταστική, έχω εισέλθει σε μια κατάσταση βαρεμάρας και μελαγχολίας. Μπορεί να κοιμάμαι πάρα πολλές ώρες μέσα στη μέρα και να νιώθω ακόμα κουρασμένη, σαν να έχω αποφορτιστεί.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σε ευχαριστώ γιατί μου θύμισες ένα τραγούδι που μου αρέσει.
    Δεν έχεις και άδικο, σίγουρα η εξεταστική σε απασχολεί σε μεγάλο βαθμό. Πάντως προτιμώ να μην κοιμάμαι καλά από το να έχω εξεταστική. Η σχολή και τα τελευταία μαθήματα πυροδότησαν όλους τους ψυχαναγκασμούς και έφεραν στην επιφάνεια ψυχοσωματικά, μέχρι το μεγάλο mental breakdown. Είναι το πρώτο καλοκαίρι χωρίς σχολή ή εξεταστική. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, μου ήρθε και η περίοδος, ανέβασα και πυρετό μετά την 2η δόση. Όλα τα καλά και τα τυχερά σε μένα. Χαχα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Σε ευχαριστώ γιατί μου θύμισες ένα τραγούδι που μου αρέσει.
    Δεν έχεις και άδικο, σίγουρα η εξεταστική σε απασχολεί σε μεγάλο βαθμό. Πάντως προτιμώ να μην κοιμάμαι καλά από το να έχω εξεταστική. Η σχολή και τα τελευταία μαθήματα πυροδότησαν όλους τους ψυχαναγκασμούς και έφεραν στην επιφάνεια ψυχοσωματικά, μέχρι το μεγάλο mental breakdown. Είναι το πρώτο καλοκαίρι χωρίς σχολή ή εξεταστική. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, μου ήρθε και η περίοδος, ανέβασα και πυρετό μετά την 2η δόση. Όλα τα καλά και τα τυχερά σε μένα. Χαχα.
    Α τελειωσες με σχολή οριστικα; Κοίτα, ειναι και η σχολη μια απασχόληση...τουλάχιστον το άγχος σου εστιαζεται περισσότερο στην εξεταστική και ξεχνιέσαι λιγο με τις αλλες σκέψεις. Βέβαια, τα ψυχοσωματικά και τα νευρα βρισκονται στο κόκκινο.
    Το εμβολιο γιατί το εκανες; Έχεις και τασεις αυτοκτονίας;;χαχα

    Προσωπικά, θα σε συμβούλευα να πας διακοπες αν ειναι εφικτο!
    Οσο για την περιοδο, περαστικα και υπομονή!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, τελείωσα πέρυσι την σχολή, βέβαια το τι νομίζουν άλλοι για αυτό τον τομέα ή αυτό το επάγγελμα και τι ισχύει απέχουν πολύ. Πέρασα και μια απογοήτευση/"πένθος" όταν κατάλαβα πως αυτό που σπούδασα δεν μου ταιριάζει τελικά, αν και στα τελευταία έτη το ήξερα μέσα μου. Βέβαια σαν επιστήμη έχει ενδιαφέρον.
    Πήγα διακοπές δύο εβδομάδες εκεί τέλη Ιούνη και αρχές Ιούλη. Από φθινόπωρο μάλλον ξανά, μπας και φύγει αυτό το καλοκαίρι και έρθουμε στα ίσια μας (όσοι έχουμε αυτό το summertime sadness).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Ναι, τελείωσα πέρυσι την σχολή, βέβαια το τι νομίζουν άλλοι για αυτό τον τομέα ή αυτό το επάγγελμα και τι ισχύει απέχουν πολύ. Πέρασα και μια απογοήτευση/"πένθος" όταν κατάλαβα πως αυτό που σπούδασα δεν μου ταιριάζει τελικά, αν και στα τελευταία έτη το ήξερα μέσα μου. Βέβαια σαν επιστήμη έχει ενδιαφέρον.
    Πήγα διακοπές δύο εβδομάδες εκεί τέλη Ιούνη και αρχές Ιούλη. Από φθινόπωρο μάλλον ξανά, μπας και φύγει αυτό το καλοκαίρι και έρθουμε στα ίσια μας (όσοι έχουμε αυτό το summertime sadness).
    Ποτε δεν ειναι αργα να ασχοληθείς με αυτο που σ'αρεσει και σου ταιριαζει.Τι έχεις σπουδάσει, αν επιτρέπεται;
    Αχ, ασε ουτε εγω ξερω τι φαση περναω παλι γαμω και ενω μου χει ανεβασει την αγωγη η ψυχιατρος, ακομη περναω φασεις μελαγχολίας, λυπης και γενικα μεσα στην μερα αλλαζω 200 διαθεσεις:( Της το πα και μου λεει ειναι θέμα προσωπικότητας αυτο.Πφφ
    Προσπαθησε να μην επηρεαζεσαι απο τις εξωτερικες συνθηκες (τι μαλακιες λεω κι εγω χαχαχ), πανε κανε κατι που σ'αρεσει, ξεκινα κανα χόμπυ, γενικα μην μενεις σε αδρανεια γιατι ειναι χειροτερο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Θα σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα τι έχω σπουδάσει. Η αλήθεια είναι πως έχοντας ζήσει τόσα χρόνια ως ΙΔΨ χωρίς να ξέρω ότι αυτό που με ταλαιπωρούσε είχε όνομα, βλέπω πως ουσιαστικά από πέρυσι τον Οκτώβρη που το βρήκαμε με την ψυχολόγο από σπόντα προσπαθώ να ζω χωρίς ιδεοληψίες. Δεν έχω μάθει δηλαδή να μην έχω μόνιμο άγχος ή ατελείωτες σκέψεις. Έχω κάνει πρόοδο, απλά δεν ξέρω, κάποιες φορές έρχεται και η κούραση. Αλλά πιστεύω πως θα πάνε καλά τα πράγματα, το αξίζω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 3 μήνες φάρμακα
    By georgios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 27-07-2021, 05:04
  2. 4 μηνες
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 212
    Last Post: 08-01-2021, 22:17
  3. 3 μήνες...
    By Lanis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 115
    Last Post: 05-12-2019, 16:10
  4. 8 μήνες...
    By unlucky in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2013, 01:34
  5. sleeve 12 μηνες +
    By gilie- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 21
    Last Post: 21-12-2012, 15:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •