Ξερει κανεις να μου απαντησει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Ξερει κανεις να μου απαντησει?

    Ειμαι ανασφαλιστος, απορος, με μηδενικο εισοδημα, και μηδενικη φορολογικη δηλωση.
    Δεν εχω τιποτα στο ονομα μου. και εχω αρκετα μορια λογο οτι δεν ζει και ο πατερας μου..

    Δεν δικαιουμαι καποιο επιδομα απο το κρατος?
    Εαν ξερει καποιος να μου απαντησει να με κατευθυνει η να μου δωσει ενα λινκ να δω τις προυποθεσεις αυτου ας μου πει!

    Ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Ρίξε μια ματιά εδώ

    https://koinwnikesparoxes.wixsite.co...paroxes/aporoi

    επίσης έχεις προσπαθήσει να βρεις κάποιο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ; Ίσως βοηθήσει

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Ρίξε μια ματιά εδώ

    https://koinwnikesparoxes.wixsite.co...paroxes/aporoi

    επίσης έχεις προσπαθήσει να βρεις κάποιο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ; Ίσως βοηθήσει
    Ευχαριστω αν και δεν βοηθησε πολυ... πρεπει να απευθυνθω στο δημο μου....μαλλον εκει θα με κατευθυνουν...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ειμαι ανασφαλιστος, απορος, με μηδενικο εισοδημα, και μηδενικη φορολογικη δηλωση.
    Δεν εχω τιποτα στο ονομα μου. και εχω αρκετα μορια λογο οτι δεν ζει και ο πατερας μου..

    Δεν δικαιουμαι καποιο επιδομα απο το κρατος?
    Εαν ξερει καποιος να μου απαντησει να με κατευθυνει η να μου δωσει ενα λινκ να δω τις προυποθεσεις αυτου ας μου πει!

    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Αφου δεν έχεις κάτι στο όνομα σου φαντάζομαι στη φορολογική σου δήλωση φαινεσαι φιλοξενουμενος από τη μανα σου? Ίσως να δικαιουσαι επίδομα αλληλεγγυης που είναι περιπου 200 ευρώ τον μήνα. Κανονικά θέλει να έχεις έναν λογαριασμό ρευματος στο όνομα σου ώστε να φαίνεται που ζεις αλλιώς προσμετραται κ το εισόδημα αυτου που σε φιλοξενεί στη προκειμενη περιπτωση της μάνας σου. Μιας κ είναι περιοδος φορολογικων δηλώσεων καλό θα ταν να ρωτήσεις τον λογιστή σου αυτοί συνήθως είναι ενήμεροι σε τέτοια ή ίσως να μπορεί να κανει κάποια αλλαγή στη νεα δήλωση ώστε να παρεις το επίδομα. Καλυτερα ξεκινά από κει το ψάξιμο.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Αφου δεν έχεις κάτι στο όνομα σου φαντάζομαι στη φορολογική σου δήλωση φαινεσαι φιλοξενουμενος από τη μανα σου? Ίσως να δικαιουσαι επίδομα αλληλεγγυης που είναι περιπου 200 ευρώ τον μήνα. Κανονικά θέλει να έχεις έναν λογαριασμό ρευματος στο όνομα σου ώστε να φαίνεται που ζεις αλλιώς προσμετραται κ το εισόδημα αυτου που σε φιλοξενεί στη προκειμενη περιπτωση της μάνας σου. Μιας κ είναι περιοδος φορολογικων δηλώσεων καλό θα ταν να ρωτήσεις τον λογιστή σου αυτοί συνήθως είναι ενήμεροι σε τέτοια ή ίσως να μπορεί να κανει κάποια αλλαγή στη νεα δήλωση ώστε να παρεις το επίδομα. Καλυτερα ξεκινά από κει το ψάξιμο.
    Προσεξε με!
    Πηγα στον λογιστη και μου ειχε πει περσυ ολα οκ πηγαινε αλλαξε τον λογαργιασμο της δεη στο ονομα σου και μετα θα παρεις το επιδομα.
    το εκανα. και μετα μου λεει οτι πρεπει να ειναι και το σπιτι στο ονομα σου. το σπιτι ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και των παιδιων της.
    Η μανα μου ειναι ανεργη.
    Η θεια μου που δουλευει στην δημαρχεια στην πολη που ζω μπορει να κανει κανενα "τρικ" να το παρω...
    Εχω ακουσει οτι το παιρνουν αλλοδαποι και δεν μπορω να το παρω εγω? τι να πω....

    ειναι ενα καλο βοηθημα και σωτηριο στην περιπτωση μου. οχι οτι ειναι τιποτα λεφτα αλλα ειναι κατι...

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    θελουν να ειναι της δεη ο λογαργιασμος? πχ καρτοσυμβολαιο βονταφον δεν ποιανει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Προσεξε με!
    Πηγα στον λογιστη και μου ειχε πει περσυ ολα οκ πηγαινε αλλαξε τον λογαργιασμο της δεη στο ονομα σου και μετα θα παρεις το επιδομα.
    το εκανα. και μετα μου λεει οτι πρεπει να ειναι και το σπιτι στο ονομα σου. το σπιτι ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και των παιδιων της.
    Η μανα μου ειναι ανεργη.
    Η θεια μου που δουλευει στην δημαρχεια στην πολη που ζω μπορει να κανει κανενα "τρικ" να το παρω...
    Εχω ακουσει οτι το παιρνουν αλλοδαποι και δεν μπορω να το παρω εγω? τι να πω....

    ειναι ενα καλο βοηθημα και σωτηριο στην περιπτωση μου. οχι οτι ειναι τιποτα λεφτα αλλα ειναι κατι...
    ναι γιατι αν το σπιτι που λες ειναι στο ονομα της γιαγιας κ των παιδιών της τότε εσύ φαίνεσαι φιλοξενούμενος σε όοολους αυτούς οποτε μετράει αθροιστικά το εισόδημα όλων άρα γιαυτο δεν το παίρνεις.

    Παρολα αυτα μπορείς να ζητήσεις απτον λογιστή σου να σε βγάλει απ το σπίτι, να φαίνεσαι άστεγος, οτι δεν σε φιλοξενεί η μητέρα σου. Ως άστεγος μπορείς να πάρεις το βοήθημα μετά.

    Οι αλλοδαποί το παίρνουν όταν νοικιάζουν σπίτια και εμφανίζουν το ενοικιαστήριο αλλιώς ούτε αυτοί το παίρνουν. Υπάρχει ειδική ρύθμιση μόνο για κάποιους που μένουν σε καταυλισμούς όπως οι ρομά πχ που δεν έχουν καν ρευμα.

    Πάντως ως άστεγος μπορεις να το πάρεις.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    ναι γιατι αν το σπιτι που λες ειναι στο ονομα της γιαγιας κ των παιδιών της τότε εσύ φαίνεσαι φιλοξενούμενος σε όοολους αυτούς οποτε μετράει αθροιστικά το εισόδημα όλων άρα γιαυτο δεν το παίρνεις.

    Παρολα αυτα μπορείς να ζητήσεις απτον λογιστή σου να σε βγάλει απ το σπίτι, να φαίνεσαι άστεγος, οτι δεν σε φιλοξενεί η μητέρα σου. Ως άστεγος μπορείς να πάρεις το βοήθημα μετά.

    Οι αλλοδαποί το παίρνουν όταν νοικιάζουν σπίτια και εμφανίζουν το ενοικιαστήριο αλλιώς ούτε αυτοί το παίρνουν. Υπάρχει ειδική ρύθμιση μόνο για κάποιους που μένουν σε καταυλισμούς όπως οι ρομά πχ που δεν έχουν καν ρευμα.

    Πάντως ως άστεγος μπορεις να το πάρεις.
    για να φαινομαι αστεγος πρεπει να το κανει λογιστης? Πχ στο δημαρχειο που θα κανουν την δουλεια αυτη δεν μπορουν να το κανουν αυτοι? Ευχαριστω για τις απαντησεις!

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Το οτι αλλαξα το λογαργιασμο της δεη του σπιτιου στο ονομα μου μπορει να γινει εμποδιο να μην παρω το επιδομα?
    Γιατι ως αστεγος δεν πρεπει να εχεις τιποτα στο ονομα σου... υπογραψε η μανα μου για να γινει η αλλαγη στην δεη..

    please απαντα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Το οτι αλλαξα το λογαργιασμο της δεη του σπιτιου στο ονομα μου μπορει να γινει εμποδιο να μην παρω το επιδομα?
    Γιατι ως αστεγος δεν πρεπει να εχεις τιποτα στο ονομα σου... υπογραψε η μανα μου για να γινει η αλλαγη στην δεη..

    please απαντα!
    Δεν είμαι σίγουρη αλλά κάτα πάσα πιθανότητα όχι.
    Για να φανείς άστεγος πρέπει να δηλωθεί στην φορολογική σου δήλωση, δηλαδή θα το κάνει ο λογιστής. Εσύ θα πεις δεν μένω πια με την μάνα μου, μενω δεξιά κι αριστερά σε φίλους ή στα παγκακια.
    Αν δηλωθείς ως άστεγος, δεν μπορεί να σου ζητηθεί λογαριασμός ρεύματος γιατί δεν θα χεις σπίτι....οπότε πως θα ξέρουν αυτοί σε ποιο όνομα είναι το ρεύμα αν εσύ δεν πας να το δείξεις; εξάλλου το όνομα το άλλάζεις πάλι ότι ώρα θες. Αλλά κάτα πάσα πιθαντότητα δεν θα χρειαστεί, απλά δεν θα παρουσιάσεις ρεύμα.
    Σ αυτή τη περίπτωση η πρόνοια είναι λίγο πιο επιφυλακτικοί στο να εγκρίνουν αιτήσεις (γιατί όπως καταλαβαίνεις πολύς κόσμος δηλώνει άστεγος) αλλά αν φαίνεται στην δήλωση σου δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Χιλια ευχαριστω!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Χιλια ευχαριστω!!!!
    Να σαι καλά! Ελπίζω να το πάρεις γιατί είναι κρίμα αφού δεν έχεις εισόδημα να μην μπορείς να πάρεις ένα μικρό βοήθημα απτο κράτος.

    Ξέκινα όμως απτον λογιστή σου, εξήγησε του τι θες να κάνεις, πεστου να σε δηλώσει στην φετινή δήλωση άστεγο και μετά αυτός θα ξέρει και θα σου δώσει όλα τα εγγραφα που χρειάζονται για το επιδομα. Ίσως να χρειαστείς κι απτον δήμο σου μια βεβαίωση μόνιμης κατοικίας, ξέρει θα σου πει αυτός που να πας. Οπότε μετά όλα αυτά θα τα πάρεις και θα τα πας στην πρόνοια για να κάνεις την αίτηση σου. Εκεί θα σε ρώτησουν που ζεις, εσύ θα επιμείνεις οτι δεν έχεις εισόδημα κι ότι ζεις στον δρόμο.
    Αυτά και καλή τύχη!

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    )))))))))))))

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Εκανα ολες τις απαραιτητες διαδικασιες.... θα λαβω το επιδομα!
    Εγκριθικε!

    Ειναι 100 ευρω στο λογαργιασμο σου καθε μηνα.
    Και 100 ευρω σε καρτα να ψωνιζεις απο το σουπερ μαρκετ!
    Τελεια! Τα καταφερα!

Similar Threads

  1. Ξέρει κανείς;
    By andreas86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 21-06-2021, 12:33
  2. Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 13-01-2021, 08:03
  3. όποιος ξέρει παρά πολυ καλά από messenger να απαντήσει εδω
    By giwrgos_26 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2019, 03:29
  4. ξέρει κανείς?
    By favvel in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 10-02-2013, 14:32
  5. Replies: 10
    Last Post: 07-08-2012, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •