Αλλοτριοφαγια η αλλιως συνδρομο pica
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    1

    Αλλοτριοφαγια η αλλιως συνδρομο pica

    Χαιρετε,

    Νομιζω οτι πασχω απο συνδρομο αλλοτριοφαγιας. Μου αρεσει να γευομαι τη γευση του χωματος και ιδιαιτερως του βρεγμενου. Μονο αυτο ομως, ο,τιδηποτε αλλο μου προκαλει αηδια. Νομιζω οτι το εχω απο πολυ μικρη καθως παντα λατρευα τη μυρωδια του βρεγμενου χωματος (πχ μετα τη βροχη) και ηθελα πολυ να το νιωσω και ως γευση αλλα δεν ηξερα πως. Επισης παντα μου αρεσε να τρωω ωμες πατατες (ισως γιατι εχουν μα γευση παρομοια). Σταδιακα και μεγαλωνοντας το ξεχασα, ομως μου ξαναπαρουσιαστηκε στις εγκυμοσυνες, όπου εκει δεν αντεξα και δοκιμασα με μεγαλη επιφυλαξη. Εκτοτε δοκιμαζα καθημερινα, μεχρι που εφτασα να τρωω 2-3 κουταλακια τη μερα. Το ευχαριστιομουν τοσο πολυ. Μετα τις γεννες και με τις πολλες υποχρεωσεις, το ξεχνουσα και εκανα μηνες παλι να φαω. Τωρα ομως που εχω λιγο περισσοτερο χρονο για μενα, παλι τριγυριζει στο μυαλο μου και ξεκινησα παλι. Οχι καθε μερα και πολυ μικρη ποσοτητα.
    Εχει συμβει σε καποιον αλλο? Ειναι τοσο μεγαλο προβλημα? Γενικα δεν εχω αλλες διατροφικες διαταραχες, δυσκολευομαι μεν να κανω διαιτα για να χασω τα κιλα απο τις εγκυμοσυνες και να επιστρεψω στο φυσιολογικο μου βαρος (15 κιλα) αλλα εως εκει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Invisible_soul View Post
    Χαιρετε,

    Νομιζω οτι πασχω απο συνδρομο αλλοτριοφαγιας. Μου αρεσει να γευομαι τη γευση του χωματος και ιδιαιτερως του βρεγμενου. Μονο αυτο ομως, ο,τιδηποτε αλλο μου προκαλει αηδια. Νομιζω οτι το εχω απο πολυ μικρη καθως παντα λατρευα τη μυρωδια του βρεγμενου χωματος (πχ μετα τη βροχη) και ηθελα πολυ να το νιωσω και ως γευση αλλα δεν ηξερα πως. Επισης παντα μου αρεσε να τρωω ωμες πατατες (ισως γιατι εχουν μα γευση παρομοια). Σταδιακα και μεγαλωνοντας το ξεχασα, ομως μου ξαναπαρουσιαστηκε στις εγκυμοσυνες, όπου εκει δεν αντεξα και δοκιμασα με μεγαλη επιφυλαξη. Εκτοτε δοκιμαζα καθημερινα, μεχρι που εφτασα να τρωω 2-3 κουταλακια τη μερα. Το ευχαριστιομουν τοσο πολυ. Μετα τις γεννες και με τις πολλες υποχρεωσεις, το ξεχνουσα και εκανα μηνες παλι να φαω. Τωρα ομως που εχω λιγο περισσοτερο χρονο για μενα, παλι τριγυριζει στο μυαλο μου και ξεκινησα παλι. Οχι καθε μερα και πολυ μικρη ποσοτητα.
    Εχει συμβει σε καποιον αλλο? Ειναι τοσο μεγαλο προβλημα? Γενικα δεν εχω αλλες διατροφικες διαταραχες, δυσκολευομαι μεν να κανω διαιτα για να χασω τα κιλα απο τις εγκυμοσυνες και να επιστρεψω στο φυσιολογικο μου βαρος (15 κιλα) αλλα εως εκει.
    πρωτη φορα το ακουω.
    θα πρεπει να ρωτησεις εναν γιατρο αν μπορει να σε βλαψει.
    αυτο που ερχεταισ το μυαλο ομως, χωρις να ειμαι και σιγουρη οτι εχει σχεση, ειναι μηπως υπαρχει εκει καποιο στοιχειο στο οποιο μπορει να εχεις ελλειψη και το ψαχνει ο οργανισμος σου. το μονο παρεμφερες που μπορω να σκεφτω, ειναι οτι κοτες με ελλειψη ασβεστιου ξυνουν σοβα απο τοιχο πχ για να προσλαβουν ασβεστιο. αλλα μπορει και να ειναι ασχετο.
    μηπως να κανεις μια πληρη αναλυση σε βιταμινες, ιχνοστοιχεια στον οργανισμο σου και μετα
    να ρωτησεις αν τα αποτελεσματα σου εχουν καποια σχεση και κυριως αν μπορει να σε βλαψει αυτη η συνηθεια..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    καλησπερα, αφου εχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ μιας και που εχεις και μικρα παιδακια πρεπει να πας σε καναν ψυχιατρο να σε βοηθησει μην παθεις τιποτα χειρωτερο. απο οτι διαβασα δεν ειναι και το καλλιτερο να τρως χωμα

  4. #4
    Ίσως ψάχνει ο οργανισμός σου κάποιο ιχνοστοιχείο/μέταλλο/δεξέρωτι που βρίσκεται στο χώμα και του λείπει και υποσυνείδητα σε κάνει να θες να φας χώμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Στο χώμα βρίσκεται η B12,
    Ίσως έχεις έλλειψη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Κι εγώ έτρωγα χώμα κατά τη παιδική μου ηλικία κρυφά από τη μητέρα μου. Μόνο λιγάκι όχι κουταλιές. Μαρεσει πολύ η γεύση του και η μυρωδιά του. Το επανέφερα στη μνήμη μου διαβάζω φας το post σου. Πλέον τρώω καμιά φορά λίγο πάνω από τη πατατα. Δεν μου έχει δημιουργήσει κάτι πάντως γιατί η ποσότητα είναι πολύ μικρή.
    Επίσης έτρωγα ώμο ελληνικό καφέ στη ηλικία των 10,11,12. Αλλά μεγάλες κουταλιές της σούπας. Με είχε τσακώσει η μάνα μου και μετά με μάλωσε, συν το ότι το είπε στο παιδίατρο τότε και είχα νιώσει άσχημα και το σταμάτησα.

Similar Threads

  1. Βιαιος ερωτας η αλλιως bdsm
    By arntaben in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 95
    Last Post: 28-03-2016, 10:26
  2. γιατί δεν φέρθηκε κάπως αλλιώς......?
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 04-07-2013, 19:16
  3. Η ζωή μας.....αλλιώς..
    By julias in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2012, 16:12
  4. Πώς αλλιώς να το δείξω;
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2011, 22:45
  5. δειτε το αλλιως
    By gatsounaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 25-08-2009, 18:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •