Πέρασα COVID έχω χειροτερέψει ψυχολογικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    Πέρασα COVID έχω χειροτερέψει ψυχολογικα

    Γεια σας. Δυστυχώς πάνω στην απελπισία μου που βρέθηκε ένας όζος στο θυροειδη μου έκανα απροσεξίες και έβγαινα έξω κάθε μέρα. Βγήκα με ένα φίλο και με
    Κόλλησε. Δεν το ήξερε και αυτος. Είχε κάνει το εμβόλιο παρόλα αυτά νόσησε και με κόλλησε. Το πέρασα σχετικά ήπια όπως λένε πήγα όμως νοσοκομείο για εξετάσεις γιατί είχα ταχυπαλμίες. Τώρα υποτίθεται είμαι 10 μέρες καλά αλλά ψυχολογικά χάλια εδώ και 25 μέρες που ξεκίνησε η ιστορία . Πήγα σε ψυχίατρο διέγνωσε αγχώδη κατάθλιψη χρόνια μάλιστα και παίρνω λαντοζ και ζαναξ . Δυστυχώς ακόμα δεν έχω δει βελτίωση μεγάλη το παίρνω 15 μέρες. Ζαναξ έπαιρνα και πριν για να κοιμάμαι γιατί δεν μπορούσα από το άγχος. Κάνω σκέψεις άσχημες δεν βλέπω πως θα μπορέσω να επανέλθω στα φυσιολογικά μου. Οποίος φοβάται το εμβόλιο να μη φοβάται να το κάνει τώρα το έχω μετανιώσει χίλιες φορές που δεν το έκανα . Καλύτερα να πέθαινα επιτόπου παρά αυτή η απομόνωση που πέρασα και να με αντιμετωπίζουν όλοι σαν λεπρή. Δεν θέλω να μιλάω σε άνθρωπο έχω κλειστεί από όλους και από όλα. Ευτυχώς δεν δουλεύω προς το παρον αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα συνέλθω ποτέ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κάνε υπομονή μέχρι να σε πιάσει το φάρμακο και να αισθανθείς καλύτερα. Κάνε κάτι που σ' αρέσει εν τω μεταξύ, διάβασε κάνα βιβλίο, δες καμιά ταινία, σιγά σιγά θα επέλθει ισορροπία. Υπάρχουν πολλοί που έχουν τρομοκρατηθεί με το ζήτημα του κορωνοιου και συζητούν όλη την ώρα γι'αυτό. Επίσης η ψυχολογική κατάσταση των περισσότερων έχει επιβαρυνθεί... οπότε μην το παίρνεις προσωπικά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Γεια σας. Δυστυχώς πάνω στην απελπισία μου που βρέθηκε ένας όζος στο θυροειδη μου έκανα απροσεξίες και έβγαινα έξω κάθε μέρα. Βγήκα με ένα φίλο και με
    Κόλλησε. Δεν το ήξερε και αυτος. Είχε κάνει το εμβόλιο παρόλα αυτά νόσησε και με κόλλησε. Το πέρασα σχετικά ήπια όπως λένε πήγα όμως νοσοκομείο για εξετάσεις γιατί είχα ταχυπαλμίες. Τώρα υποτίθεται είμαι 10 μέρες καλά αλλά ψυχολογικά χάλια εδώ και 25 μέρες που ξεκίνησε η ιστορία . Πήγα σε ψυχίατρο διέγνωσε αγχώδη κατάθλιψη χρόνια μάλιστα και παίρνω λαντοζ και ζαναξ . Δυστυχώς ακόμα δεν έχω δει βελτίωση μεγάλη το παίρνω 15 μέρες. Ζαναξ έπαιρνα και πριν για να κοιμάμαι γιατί δεν μπορούσα από το άγχος. Κάνω σκέψεις άσχημες δεν βλέπω πως θα μπορέσω να επανέλθω στα φυσιολογικά μου. Οποίος φοβάται το εμβόλιο να μη φοβάται να το κάνει τώρα το έχω μετανιώσει χίλιες φορές που δεν το έκανα . Καλύτερα να πέθαινα επιτόπου παρά αυτή η απομόνωση που πέρασα και να με αντιμετωπίζουν όλοι σαν λεπρή. Δεν θέλω να μιλάω σε άνθρωπο έχω κλειστεί από όλους και από όλα. Ευτυχώς δεν δουλεύω προς το παρον αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα συνέλθω ποτέ.
    μην βασανιζεσαι απο ενοχες.
    κοιτα μπροστα.
    να αισθανεσαι τυχερη που το περνας ελαφρα.
    ισως και με εμβολιο να κολουσες. ειναι πολυ πιο απιθανο, αλλα δεν αποκλειεται.
    επομενως , μην βασανιζεσαι απο αγονες σκεψεις, τι εκανες και τι δεν εκανες. τωρα νοσησες.
    απεκτησες αντισωματα με αυτον τον τροπο.
    θα προσεχεις την υγεια σου, θα ακους τους γιατρους, θα μετρας αντισωματα και μονο αν χρειαστει θα εμβολιαστεις.
    ολα θα πανε καλα. περαστικα σου.

Similar Threads

  1. Πέρασα μακριά στα 20 και νιώθω ανακούφιση
    By niaenn in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-09-2020, 16:16
  2. Απο κυκλοθυμία πέρασα σε διπολικη Ι...
    By Byronc22 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-04-2013, 17:10
  3. Μπορεί μια ψυχοθεραπεία να σου χειροτερέψει τη ζωή;
    By Pennouli in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 13
    Last Post: 18-03-2013, 18:41
  4. ολα οσα εχω γραψει ειναι συναισθηματικες αντιδρασεις του σοκ που περασα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-2009, 21:46
  5. Είμαι καλά πλέον ή πέρασα στο αντίθετο άκρο;
    By moreira in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 03-06-2008, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •