Ψαχνω βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Ψαχνω βοήθεια

    Καλήμερα.
    Μετά απο μια έντονη περίοδο αγχους και κρίσεων πανικού, νιώθω το σωμα μου πιασμενο, κουρασμένο. Δλσ τους ώμους μου πιο πολυ και απο τα γονατα και κατω. Εχω κανει καποιες εξετασεις και ειναι φυσιολογικές. Αλλα εγω δεν μπορω αυτο το αίσθημα.
    Βεβαια, δεν ειναι κατι συνεχές. Έρχεται και φεύγει.
    Αισθάνομαι μαγκωμενη, σαν να εχω στερέψει απο ενέργεια.
    Ο,τι και αν κάνω δε φαινεται να βοηθα.
    Οπου και αν ψαξω δε βρίσκω απάντηση
    Μπορει να με βοηθησει καποιος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Λογικό το βρίσκω το σώμα σου να αντιδρά έτσι μετά από την πίεση που περιγράφεις. Από κει και πέρα για το μαγκωμα (όταν έχουμε άγχος σφίγγουν οι μύες) μπορεί να βοηθήσει το μασάζ, ο βελονισμός, τα μπάνια με την έννοια ότι θα χαλαρώσεις γενικότερα. Τώρα για την έλλειψη ενέργειας ίσως να πρέπει να κάνεις εξετάσεις για έλλειψη βιταμινών, σιδήρου κλπ γιατί το στρες τις εξαντλεί λένε. Ώστε να ξέρεις τι να πάρεις συγκεκριμένα. Πολύ νερό επίσης να πίνεις.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Λογικό το βρίσκω το σώμα σου να αντιδρά έτσι μετά από την πίεση που περιγράφεις. Από κει και πέρα για το μαγκωμα (όταν έχουμε άγχος σφίγγουν οι μύες) μπορεί να βοηθήσει το μασάζ, ο βελονισμός, τα μπάνια με την έννοια ότι θα χαλαρώσεις γενικότερα. Τώρα για την έλλειψη ενέργειας ίσως να πρέπει να κάνεις εξετάσεις για έλλειψη βιταμινών, σιδήρου κλπ γιατί το στρες τις εξαντλεί λένε. Ώστε να ξέρεις τι να πάρεις συγκεκριμένα. Πολύ νερό επίσης να πίνεις.
    Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Η αλήθεια ειναι πως προσπαθω να κανω πράγματα αλλα μαλλον η ψυχολογία μου δε βοηθά. Νιωθω ερείπιο. Κλαίω συχνά. Ειμαι σαν χαμένη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Κατάλαβα... απλά αν κρατάει καιρό αυτή η ψυχολογική κατάσταση και για να μην χειροτερεύσει σκέψου να δεις κάποιον ψυχολόγο. Δεν λέω ψυχίατρο γιατί με αυτά τα συμπτώματα μάλλον θα συστήσει κάποια αγωγή και ίσως να μην θες να πας απευθείας σε αυτή τη λύση. Αν και θα ανακούφιζε τα συμπτώματα. Το καλύτερο βέβαια είναι να δουλέψεις τις αιτίες που ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού κλπ π.χ. με ψυχοθεραπεία...τα φάρμακα μόνα τους θεωρώ ότι είναι καλή λύση για τους ηλικιωμένους αλλά για νέους ανθρώπους καλύτερος ο συνδυασμός με ψυχοθεραπεία...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Καλήμερα.
    Μετά απο μια έντονη περίοδο αγχους και κρίσεων πανικού, νιώθω το σωμα μου πιασμενο, κουρασμένο. Δλσ τους ώμους μου πιο πολυ και απο τα γονατα και κατω. Εχω κανει καποιες εξετασεις και ειναι φυσιολογικές. Αλλα εγω δεν μπορω αυτο το αίσθημα.
    Βεβαια, δεν ειναι κατι συνεχές. Έρχεται και φεύγει.
    Αισθάνομαι μαγκωμενη, σαν να εχω στερέψει απο ενέργεια.
    Ο,τι και αν κάνω δε φαινεται να βοηθα.
    Οπου και αν ψαξω δε βρίσκω απάντηση
    Μπορει να με βοηθησει καποιος;
    Γεια σου
    Διάβασα όλα σου τα ποστ. Ορκίζομαι ότι θα μπορούσα να τα έχω γράψει Εγώ. Τα συμπτώματα που γράφεις τώρα τα νιωθω και γω. Σε κάποιο από τα ποστ κάποιος έγραψε ότι τι στρες μειώνει τα αποθέματα σιδήρου, και η έλλειψη σιδήρου προκαλεί αρκετά προβλήματα.
    Μάντεψε εγώ που κάνω τσεκ απ, εχω οριακό σίδηρο. Εσύ;
    Εγώ δεν είμαι 22 αλλά θυμάμαι πως ήταν στα 19 όταν το πρωτορεπαθα.
    Και γω ταχυκαρδίες και αίσθημα ότι θα πεθάνω. (Σπουδες)Μετά το ξεπέρασα. Προσπάθησα να το διαχειριστώ εκείνο.
    Μετά ήταν ένα σύνηθες άγχος δουλειάςμε τα ιδια συμπτωματα. Και μετά ένα πολύ πολύ έντονο. Όμως όταν περνούσε ένιωθα καλύτερα με τον εαυτό μου και προετοιμασμένη για την επόμενη φορά.
    Τώρα αλλο αγχος θορυβου. Κοιταζοντας πισω βλεπω πως θα μπορουσα να τα πάω πολύ καλύτερα ότι κατάστρεψα τη ζωή μου για κάτι που θα μπορούσα να διαχειριστώ. Όμως συνέχεια εμφανίζεται αλλο.

    Και εγώ θέλω να πάω σε ειδικό όμως δεν θέλω φαρμαρμακευτικη αγωγη. Θελω απλά κάποιον να μιλάω. Να με κατευνάσει να με ηρεμεί. Τα άτομα που προσπαθώ να μιλώ για αυτα τα θέματα ειναι τετοια ατομα που μου δινουν δυναμη.
    Μπορώ να αρχίσω και να σου λέω ακριβώς τι ενεργοποίησε το άγχος μου.

    Ξέρω πολύ καλά.

    Σίγουρα και εσύ ξέρεις.
    Αν θες μπορείς να το μοιραστείς.
    Μοιράσου τα περιστατικά και αν δεν ξέρεις θα το βρούμε μαζί.

    Όμως σου ορκίζομαι ότι ξέρω ακριβώς τι νιώθεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Το να διαβάζεις ότι κάποιος/οι άλλοι περνούν τα ίδια είναι ένα δεκανίκι. Σίγουρα πίστευες ότι είσαι ο μόνος που το πέρνα ή ότι οι φίλοι σου δεν ξέρουν τι θα πει άγχος και ζηλευεις. Έχεις δίκαιο κάποιοι ομως το κρύβουν πολύ καλά. Μακάρι να ερχόταν να μου πει και μενα καποιος οτι τα βρηκε σκουρα. Θα ενιωθα οτι δεν ειμαι μονη μου.
    Βρήκα αυτό το φόρουμ πολύ αργά. Το χρειαζόμουν πιο νωρίς το θεωρώ κάτι σαν πριν τη ψυχοθεραπια. Εδώ δε σε κρίνει κανείς. Δεν σου συμπεριφέρονται λες και κάτι έχεις. Και αυτό είναι πολύ σημαντικο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Επίσης πέρα από αυτό. Προσπαθώ να μην είμαι σπίτι όσο μπορώ. Και η προσευχή μου αρέσει. Νιωθω πιο γαλήνια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Επίσης πέρα από αυτό. Προσπαθώ να μην είμαι σπίτι όσο μπορώ. Και η προσευχή μου αρέσει. Νιωθω πιο γαλήνια.
    Ίσως τότε σε βοηθήσει και ο διαλογισμός.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Παιδιά καλησπέρα!!
    Έχω νά προτείνω κάτι που θά σας αρέσει...
    Βοηθά πολύ στη χαλάρωση!

    Ακούστε συχνότητες
    Όπως Για παράδειγμα..

    https://youtu.be/UkM-FjfN6Mc

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Παιδιά καλησπέρα!!
    Έχω νά προτείνω κάτι που θά σας αρέσει...
    Βοηθά πολύ στη χαλάρωση!

    Ακούστε συχνότητες
    Όπως Για παράδειγμα..

    https://youtu.be/UkM-FjfN6Mc
    Προσπαθησα όμως δεν μπορώ. Δεν με βοηθούν αυτά εμενα. Εγώ θέλω εντελώς ηρεμία. Εντελώς. Είναι κάτι που έπαθα πρόσφατα. Αν διαβάσεις τα ποστ μου θα καταλαβεις

  11. #11
    Παιδιά καλησπέρα
    Μολις διαβασα τις απαντήσεις σας και πραγματικά Ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση. Με ανακουφίζει πραγματικά να ξέρω πως δεν ειμαι μονη.
    Δεν ειμαι απόλυτα σίγουρη οτι ξερω τι το πυροδότησε ολο αυτό.
    Εμένα πάντα ξεσπάει στο σκέψη. Και φυσικά εχει παντα να κανει με την υγεία. Νιωθω καθε φορα και διαφορετικά. Ας πουμε τωρα ειμαι στη φαση παράλυση. Ολα γυρνούν γυρω απο αυτο και δε σταματά το μυαλό με τίποτα.
    Κάποιες φορές υπαρχει η φωνή της λογικής που βάζει κατω τα συμβάντα και τα γεγονότα κι ηρεμεί.
    Το περισσότερο καιρό ομως η λογική αγνοείται. Οι σκέψεις μου με ελεγχουν. Ελέγχουν το σώμα μου και αθτο με τρομάζει. Και τότε δώστου εξετάσεις και γιατρούς. Και παλι απο την αρχή.
    Κουράζομαι. Κουράστηκα. Θέλω απλά να ειμαι ξαπλωμένη. Δεν θελω να κανω τπτ.
    Αλλα ρου παω κοντρα, το προσπαθω. Και εκει ξεχνιέμαι και ειμαι καλα.
    Και τοτε η σκέψη ξανα ερχεται κι λεει "Ωπ εσυ θα έπρεπε να νιώθεις ετσι" και αμέσως το σωμα υπακούει.
    Μου ειναι τοσο δύσκολο.

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 17-12-2017, 15:12
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ! Ψάχνω συμβουλές
    By DON in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-01-2014, 07:47
  3. ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΦΟΡΕΜΑ!!!!!
    By gilie- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 14-02-2010, 20:17
  4. Ψάχνω
    By koko_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 02-04-2009, 11:39
  5. Μια βοήθεια που ψάχνω τρία χρόνια
    By asteroskoni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 13-02-2006, 13:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •