Διακοπή φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Διακοπή φαρμάκων

    Καλησπέρα σας,
    Τα τελευταία τέσσερα χρόνια παίρνω φαρμακευτική αγωγή για Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη. Πιο συγκεκριμένα 300 mg Effexor Xr, 20 mg Espoza και 15 mg Rapidproz. Το πρόβλημα είναι με τις παρενέργειες που δεν υποχωρούν με τον καιρό όπως είναι η υπνηλία και η καταστολή. Θέλω να διακόψω την φαρμακευτική αγωγή αλλά οι δικοί μου και η γιατρός μου είναι κατηγορηματικοί σε αυτό. Ισχυρίζονται ότι θα εμφανιστούν πάλι τα συμπτώματα. Αλλά εγώ θέλω να κάνω το επόμενο βήμα στην ζωή μου και αυτό είναι χωρίς τα χάπια. Σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό αν δεν με βοηθήσει η ίδια. Εσείς τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Τι ηλικία έχεις; Είναι εύλογο αυτό που σου λένε αν και καταλαβαίνω ότι σε ενοχλούν οι παρενεργειες. Εκτός από την αγωγή κάνεις και ψυχοθεραπεία; Πώς θα μπορέσεις να απαλλαγείς από αυτά αν δεν το στηρίξεις κάπου αυτό το εγχείρημα; Να πας άμεσα από δύο αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικο σε κανένα φάρμακο το θεωρώ μαζοχιστικο για να μην πω επικίνδυνο.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Τι ηλικία έχεις; Είναι εύλογο αυτό που σου λένε αν και καταλαβαίνω ότι σε ενοχλούν οι παρενεργειες. Εκτός από την αγωγή κάνεις και ψυχοθεραπεία; Πώς θα μπορέσεις να απαλλαγείς από αυτά αν δεν το στηρίξεις κάπου αυτό το εγχείρημα; Να πας άμεσα από δύο αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικο σε κανένα φάρμακο το θεωρώ μαζοχιστικο για να μην πω επικίνδυνο.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Είμαι 29 ετών. Δεν μπορώ να αποδοσω στην δουλειά μου. Το πρωινό ξύπνημα είναι μαρτύριο. Η δε καταστολή δεν παλεύεται.... Δεν ξέρω τι να κάνω... Είμαι σε δίλημμα μεγάλο.... Αλλά το έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά για την διακοπή της αγωγής. Ναι ψυχοθεραπεία έχω κάνει. Δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε και πολύ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Πόσο καιρό έκανες ψυχοθεραπεία; Εγώ κάνω τέσσερα χρόνια αλλά δεν είχα πολύ σοβαρή ιδψ. Κυρίως κατάθλιψη, άγχος αλλά πολλά θέματα που μου δυσκόλευαν τη ζωή. Εσύ πώς ήσουν χωρίς τα φάρμακα; Δεν είναι παράλογα αυτά που λες. Μπορείς να πας σε κάποιον γιατρό για δεύτερη γνώμη αλλά από την εμπειρία μου οι πιο πολλοί ψυχίατροι είναι εμμονικοι με τα φάρμακα. Μόνο ένας από τους τρεις που έχω πάει ήταν διαφορετικός και θεωρούσε τη θεραπεία πιο σημαντική από τα φάρμακα. Θα μπορούσες εφόσον όμως είχες υποστήριξη από κάποιον γιατρό να μπεις σε μια διαδικασία σταδιακής μείωσης. Να βρεις μια μέση λύση, με μειωμένες δόσεις ώστε να μειωθούν οι παρενεργειες αλλά και η ιδψ να μην σε ταλαιπωρεί πολύ.

Similar Threads

  1. Διακοπή φαρμάκων
    By Νοσηρή φαντασία in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 19-05-2021, 11:09
  2. διακοπή φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 29-10-2020, 21:49
  3. Διακοπή φαρμάκων SSRIs
    By Annet in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 12-09-2020, 21:09
  4. αποτομη διακοπη φαρμακων
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2010, 02:20
  5. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •