Οι γυναίκες είναι το μέλλον μας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338

    Οι γυναίκες είναι το μέλλον μας!

    Τι ΔΕΝ είπα εχθές στην ΠτΔ

    Η πρόσκληση για την δεξίωση στο Προεδρικό Μέγαρο (στις 24 Ιουλίου, «με την ευκαιρία της 47ης επετείου της αποκατάστασης της Δημοκρατίας») ήρθε στην ώρα της. Έχω την πρόθεση να πάω.

    Όμως ξέρω καλά ότι το μόνο που θα μπορώ να ελπίζω μέσα στο πλήθος των προσκεκλημένων είναι ένα νεύμα και ένα χαμόγελο. Σπουδαίο και αυτό μια και προέρχεται από ένα πρόσωπο που εκτιμώ βαθύτατα. Αλλά οι συνθήκες της δεξίωσης δεν προσφέρονται για τίποτα περισσότερο.

    Γι αυτό γράφω αυτό το κείμενο τέσσερεις μέρες πριν την δεξίωση ώστε να μπορέσει να δημοσιευθεί στο «Βήμα» μία μέρα μετά.

    Αγαπητή κυρία Πρόεδρε

    Το γεγονός ότι στην υψηλότερη θέση της κρατικής ιεραρχίας εδρεύει μία γυναίκα της δικής σας ποιότητας και εμβέλειας, με γεμίζει ευτυχία και υπερηφάνεια.

    Ελπίζω πως το γεγονός αυτό σημαίνει πως η χώρα μας επιτέλους εισήλθε στον αστερισμό της γυναίκας.

    Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, έχω από χρόνια την πεποίθηση πως τελικά οι γυναίκες θα σώσουν τον κόσμο.

    Η υφήλιος δεν χρειάζεται περισσότερους, πολέμαρχους, ηγέτες, κατακτητές, δυναμικούς αρχηγούς, διπλωμάτες και χειριστές ανθρώπων.

    Ο κόσμος θα σωθεί μόνο με ευφυΐα, ευαισθησία και τρυφερότητα. Αυτές είναι οι αξίες που μας λείπουν Και αυτές τις εκπροσωπεί, σχεδόν αποκλειστικά, το φύλο σας.

    Ήδη αυτή τη στιγμή, στις πιο προηγμένες δημοκρατίες, στη Βόρεια Ευρώπη. κυβερνούν γυναίκες. Ήδη επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Ένωσης υπάρχει μία γυναίκα – όπως και στην Ευρωπαϊκή Τράπεζα, την Αμερικάνικη FED και άλλους θεσμούς.

    Οι άνδρες μέχρις σήμερα είχαν επιβάλει την κυριαρχία τους, αλλά εκτός από ελάχιστους, οι επιδόσεις τους ήταν σε κατακτήσεις και δυναμική επιβολή.

    Όμως η ανθρωπότητα, χάρη στην επιστήμη και την τεχνολογία, δεν χρειάζεται πια τόσο την ισχύ (αυτή θα την παρέχουν πλουσιοπάροχα τα ρομπότ της τέταρτης βιομηχανικής επανάστασης) όσο την ευτυχία. Κι αυτή δεν κατακτάται, ούτε αγοράζεται. (Όσους πάμπλουτους γνώρισα, δεν τους ζήλεψα…).

    Ας μην παρεξηγηθώ. Δεν αποσκοπώ στον πόλεμο, ούτε καν τον ανταγωνισμό ανδρών και γυναικών – αλλά στην συνεργασία τους. Σε βάση ισότιμη, με τις δυνατότητες και τις ιδιότητες, που χαρίζει η φύση στον καθένα.

    Η παρουσία γυναικών στα ανώτατα αξιώματα μιας πολιτείας είναι εγγύηση ανθρωπιάς και ευτυχίας. (Φτάνει οι γυναίκες να μην πέσουν στην παγίδα, ανταγωνιζόμενες τους άνδρες με τα ίδια μέσα).

    Η βία απέναντι στις γυναίκες είναι ένα μεταβατικό στάδιο – μέχρι οι άνδρες να τις αποδεχθούν σαν ισότιμες.

    Αγαπητή Κυρία Πρόεδρε μας έχετε ήδη δώσει δείγματα ευαισθησίας και ενσυναίσθησης. (Που όταν υπάρξει ανάγκη, τυλίγεται σε μία σιδηρά πυγμή).

    Συνεχίστε στον δρόμο που έχετε ανοίξει. Δώστε στις Ελληνίδες ένα πρότυπο ποιοτικής διακυβέρνησης και ανθρωπιάς. Θα έχετε επιτελέσει θεάρεστο έργο.

    Δώστε και σε εμάς τους άνδρες να καταλάβουμε πως εκτός από ερωτικοί σύντροφοι, νοικοκυρές, μητέρες και σύμβουλοι (σκέπτομαι εδώ την σοφή Michelle Obama), έχετε να προσφέρετε στην κοινωνία πράγματα που απουσιάζουν – και είναι απαραίτητα για την επιβίωσή της.

    Ο κόσμος θα σωθεί όταν η ευαισθησία, η καλοσύνη και η τρυφερότητα, ισορροπήσουν με την ισχύ, την γνώση και την δεξιότητα.

    https://doncat.blogspot.com/
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    οποιος και να το εγραψε, εκτος απο μισανδρος ρατσιστης εχει και πληρη αγνοια του κοσμου που ζει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οποιος και να το εγραψε, εκτος απο μισανδρος ρατσιστης εχει και πληρη αγνοια του κοσμου που ζει
    Τι να συζητήσουμε αφού ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οποιος και να το εγραψε, εκτος απο μισανδρος ρατσιστης εχει και πληρη αγνοια του κοσμου που ζει
    Ισχύει αυτό

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οποιος και να το εγραψε, εκτος απο μισανδρος ρατσιστης εχει και πληρη αγνοια του κοσμου που ζει
    Ναι εχεις απολυτο δικιο γι αυτο οι γυναικοκτονιες πανε και ερχονται απο ανθρωπακια με παρολοιες αντιληψεις
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μαριλού μου ο Νίκος Δήμου γράφει αυτό

    Η βία απέναντι στις γυναίκες είναι ένα μεταβατικό στάδιο – μέχρι οι άνδρες να τις αποδεχθούν σαν ισότιμες.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μου αρεσει ο Νικος Δημου. Τον διαβαζα οταν εγραφε στο περιοδικο RAM και ηταν λατρης της τεχνολογιας και ο πρωτος που εκανε καπου διαβασα τα βιβλια του ηλεκτρονικα στην Ελλαδα. Για ενα λογο που απευθυνεται στην προεδρο και τις λεει με λιγα λογια να βαδισει με αρετες, ενα μικρο αρθρο και ποστ δεν ειναι ασχημο. Συμφωνω θα ελεγα.
    Σε μεταβατικο σταδιο ειμαστε παντα ετσι αχαλινωτα που τρεχουν ολα, αλλα θελω να πιστευω πως βαδιζουμε προς ενα καλυτερο κοσμο. Δεν μπορω να φανταστω ενα κοσμο που δεν θα ειναι ισοτιμος για τις γυναικες και καλυτερο. Εκει οδευουν ως δειχνει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Ευτυχως θα πω εγω οτι τετοιες αποψεις οπως του nikos2 υπαρχουν μονο εδω μεσα ..

    Οπως και αποψεις άκρως πατριαρχικές και οχι φεμινιστικες αλλα φεμινοναζιστηκες
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ευτυχως θα πω εγω οτι τετοιες αποψεις οπως του nikos2 υπαρχουν μονο εδω μεσα ..

    Οπως και αποψεις άκρως πατριαρχικές και οχι φεμινιστικες αλλα φεμινοναζιστηκες
    Μακάρι να είχες δίκιο αλλά δυστυχώς τέτοιες απόψεις σαν του συγκεκριμένου υπάρχουν πολλές εκεί έξω. Πιο καλυμμένες γιατί εδώ υπάρχει κι η ασφάλεια της ανωνυμίας του διαδυκτίου , έξω ίσως να φοβόταν ότι θα τρωγε και κανένα φτύσιμο και γενικά δεν θα τον πλησίαζε ούτε θυλυκή γάτα, αλλά σίγουρα είναι πολλοί εκεί έξω που όσο άνετοι κι αν το παίζουν και προοδευτικοί κτλ κτλ με την πρώτη ευκαιρία και μόλις βρουν υποψήφιο θύμα βγάζουν όλο τον μισογυνισμό τους με τον χειρότερο τρόπο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Περίεργο που δεν έκανε καμια αναφορά στη λατρεμένη του Θάτσερ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Η έλλειψη ευαισθησίας, τρυφερότητας και ενσυναίσθησης δεν είναι χαρ/κό μόνο των ανδρών όπως αναφέρει ο Δήμου (αυτό ειναι μία ακραια θέση). Είναι χαρ/κό των απαίδευτων ή και διαταραγμένων ανθρώπων, και από όσο γνωρίζω τα ποσοστά είναι 50 - 50... περίπου
    Last edited by aeolus74; 02-08-2021 at 19:01.

  12. #12
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οποιος και να το εγραψε, εκτος απο μισανδρος ρατσιστης εχει και πληρη αγνοια του κοσμου που ζει
    πες τα φιλε θα μας τρελανουν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    κοριτσια σοβαρευτητε.
    αυτα που λεει το αρθρο ειναι γεματα μισανδρισμο και αυθαιρετες υποθεσεις οτι οι γυναικες σε θεσεις πολιτκης εξουσιας μπορουν να τα καταφερουν καλλιτερα απο αντρες.
    ο τυπος που το εγραψε, πουλα κουτοχορτο, παει προς τα εκει που φυσα ο ανεμος, γραφει για τους αφελεις που θα γινουν οπαδοι του.

    απευθυνετε σε τοσο ηλιθιους που γραφει κιολλας ολα αυτα θα γινουν φτανει.........Η παρουσία γυναικών στα ανώτατα αξιώματα μιας πολιτείας είναι εγγύηση ανθρωπιάς και ευτυχίας. (Φτάνει οι γυναίκες να μην πέσουν στην παγίδα, ανταγωνιζόμενες τους άνδρες με τα ίδια μέσα).
    κρατα δηλαδη και μια πισινη...... χα χα!!

    ουσιαστικα,με αυτο το ρατσιστικο αρθρο θεωρει ολους τους αντρες απο την φυση τους ανικανους να τα καταφερουν τοσο καλα οσο οι γυναικες σε θεσεις εξουσιας γιατι αυτοι εν τη γενεσει τους ρεπουν προς την βια την κυριαρχια τις κατακτησεις κτλ κτλ

    συμφωνα με αυτον ο κοσμος που θα διοικουν οι γυναικες θα ειναι πολυ πιο καλος απο τον σημερινο.


    βεβαια ολα αυτα που λεει δεν ειναι δικες του προτασεις.
    δεν ειναι αυτοφωτος, δεν σκεφτηκε κατι καινουριο.
    ειναι ακριβως ολα οσα πρεσβευουν οι φεμιναζι του 4ου φεμινοναζιστικου κινηματος.
    αυτες λενε. οι αντρες, απο την φυση τους ειναι κακοι βιαιοι επιθετικοι εν δυναμει βιαστες, κτλ κτλ. πρεπει να τους κανουμε στην ακρη, και να;;;;;;
    παρουμε την θεση τους.....................
    εμεις οι γυναικες.

    τα δυο λογια του aeolus74 ηταν πολυ αιχμηρα, αλλα υπολογιζω οτι βεριεται να γραψει περισσοτερα, χα χα!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    Quote Originally Posted by gianis16 View Post
    πες τα φιλε θα μας τρελανουν
    ο μισανδρισμος σημρα πουλαει τρελλα.
    οσοι καταδικαζουν τους αντρες σαν αυτον τον παλαβιασμενο του αρθρου μονο κερδος εχουν, τουλαχιστον οικονομικο.

    ενα πραμα οπως με το ειμαι αριστερος καλλιτεχνης στην ελλαδα τα τελευταια 50 χρονια.
    κανεις δεν προκοψε η καλλιτερα δεν τολμησε να πει ειμαι δεξιος. ακομα και οι πιο πλουσιοι που εβγαλαν πολλα πολλα λεφτα αυτη την καραμελα την πουλαν μεχρι σημερα.

    βεβαια υπαρχει και μια εξαιρεση...... ο μπεζος.
    αλλα αυτος ειναι μια ειδικη περιπτωση και κανεις δεν του βγαζει γλωσσα
    χα χα!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μακάρι να είχες δίκιο αλλά δυστυχώς τέτοιες απόψεις σαν του συγκεκριμένου υπάρχουν πολλές εκεί έξω. Πιο καλυμμένες γιατί εδώ υπάρχει κι η ασφάλεια της ανωνυμίας του διαδυκτίου , έξω ίσως να φοβόταν ότι θα τρωγε και κανένα φτύσιμο και γενικά δεν θα τον πλησίαζε ούτε θυλυκή γάτα, αλλά σίγουρα είναι πολλοί εκεί έξω που όσο άνετοι κι αν το παίζουν και προοδευτικοί κτλ κτλ με την πρώτη ευκαιρία και μόλις βρουν υποψήφιο θύμα βγάζουν όλο τον μισογυνισμό τους με τον χειρότερο τρόπο.
    Έχεις δίκιο , δυστηχως στην κανονική ζωή όλα αυτά δεν τολμάμε να τα κάνουν δημόσια και ευτυχώς εν μέρη, γιατί εδώ μέσα είναι πασιφανές ότι δεν μπορείς να πάρεις στα σοβαρά άτομα που έχουν τέτοιες απόψεις και απλά πας παρακάτω ...

    Άλλωστε όλα αυτά τα άτομα έχουν τρομερα θέματα με τις ερωτικές σχέσεις αφού πλέον δεν μπορούν να βρουν γυναίκας που να ανέχεται να έχει στο πλευρό της ένα τέτοιοι είδους άντρα εξού και όλη αυτή η αρνητικοτητα που βγάζουν γι αυτές .
    Μπορείς να το δεις και σαν αντίδραση όλο αυτό που παγιώνεται όσο πιο πολύ απορριψη λαμβάνουν .

    Όλη αυτή η απόρριψη που τρώνε βέβαια του οδηγείς σε άκρως παραβατικές καταστάσεις εναντίων των γυναικών και αυτό είναι πλήρως αντιληπτω στις μέρες μας .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μου αρέσουν οι γυναίκες από ξένες χώρες είναι κακό;
    By thanos1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 123
    Last Post: 18-01-2024, 18:14
  2. Δεν εχω μελλον
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 51
    Last Post: 11-12-2018, 02:45
  3. ξένες γυναίκες..Είναι άραγε η λύση?
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 161
    Last Post: 22-03-2017, 20:03
  4. Replies: 67
    Last Post: 30-08-2015, 20:56
  5. Που είναι το μέλλον μου
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2013, 04:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •