Προβλημα με τον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40

    Προβλημα με τον υπνο

    Καλησπερα σας.Πριν περιπου ενα μημα ξεκινησα θεραπεια με εσκιταλιπράμη για διαταραχη πανικου.Το προβλημα ξεκινησε περιπου στην βδομαδα οπου ολα ρα συμπτωματα που ειχα εγινα τρις χειροτερα και με επιασε μια αυπνια οπου για 3 βραδιες δεν εκλεισα καθολου ματι καο δεν ενιωθα και καθολου κουρασμενη.Τρόμαξα πολυ και σταματησα τα χαπια.Την επομενη μερα ενιωσα καλυτερα χωρις τα χαπια και κοιμηθηκα καλα.Εδω και κανα 4ημερο ομως δεν ξερω αν ειναι ο φοβος η τι αλλο ,αλλα παλι δεν μπορω να κοιμηθω.Ο γιατρος μου εγραψε ζοπικλόνη και παιρνωμισο χαπι και κοιμαμαι.Σκεφτομαι να αγορασω μελατονινη μπαςκαι βοηθησει.θα ηθελα να μου πειτα παρομοιες εμπειριες και τι σας βοηθησε εσας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Βασικά η εσιταλοπραμη θέλει χρόνο για να δράσει οπότε συνήθως δίνουν και xanax για τον ύπνο. Τώρα αν κατάλαβα καλά την έχεις σταματήσει και παίρνεις μόνο το υπνωτικό και ψάχνεις και κάτι αντί για αυτό. Μελατονίνη είτε μόνη της είτε με βαλεριάνα μπορείς να δοκιμάσεις να δεις αν σε βοηθήσει, χαμομήλι, βαλεριάνα σαν ρόφημα, μαγνήσιο έχω διαβάσει που λένε ότι βοηθάει... εξαρτάται τον οργανισμό, την αιτία και την ένταση του προβλήματος. Εμένα σκέτη η μελατονίνη μου προκαλούσε πλήρη αϋπνία. Μελατονίνη με βαλεριάνα με βοήθησε για ένα διάστημα. Όταν έπαψε να με βοηθάει ξεκίνησα μικρή δόση ρεμερον που είναι αντικαταθλιπτικό με υπναγωγο δράση. Υπάρχουν κι άλλα συμπληρώματα που λένε ότι βοηθούν, αν γκουγκλαρεις είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά θα σου βγάλει διάφορα. Εγώ ψάχνω ιστοσελίδες με κριτικές αν και κάποιες δεν είναι αντικειμενικές. Επίσης να αποφεύγεις να τρως πολύ το βράδυ, επίσης να αποφεύγεις να τρως το βράδυ φρούτα, αλκοόλ, σοκολάτα, αναψυκτικά κλπ που περιέχουν ζάχαρη ή καφεινη.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Βασικά η εσιταλοπραμη θέλει χρόνο για να δράσει οπότε συνήθως δίνουν και xanax για τον ύπνο. Τώρα αν κατάλαβα καλά την έχεις σταματήσει και παίρνεις μόνο το υπνωτικό και ψάχνεις και κάτι αντί για αυτό. Μελατονίνη είτε μόνη της είτε με βαλεριάνα μπορείς να δοκιμάσεις να δεις αν σε βοηθήσει, χαμομήλι, βαλεριάνα σαν ρόφημα, μαγνήσιο έχω διαβάσει που λένε ότι βοηθάει... εξαρτάται τον οργανισμό, την αιτία και την ένταση του προβλήματος. Εμένα σκέτη η μελατονίνη μου προκαλούσε πλήρη αϋπνία. Μελατονίνη με βαλεριάνα με βοήθησε για ένα διάστημα. Όταν έπαψε να με βοηθάει ξεκίνησα μικρή δόση ρεμερον που είναι αντικαταθλιπτικό με υπναγωγο δράση. Υπάρχουν κι άλλα συμπληρώματα που λένε ότι βοηθούν, αν γκουγκλαρεις είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά θα σου βγάλει διάφορα. Εγώ ψάχνω ιστοσελίδες με κριτικές αν και κάποιες δεν είναι αντικειμενικές. Επίσης να αποφεύγεις να τρως πολύ το βράδυ, επίσης να αποφεύγεις να τρως το βράδυ φρούτα, αλκοόλ, σοκολάτα, αναψυκτικά κλπ που περιέχουν ζάχαρη ή καφεινη.
    Το προβλημα ξεκινησα οταν ξεκινησα τα αντικαταθλιπτικα ξαφνικα δεν μπορουσα με τιποτα να κοιμηθω.Αφου τα σταματησα επανηλθα και κοιμομουνα κανονικα αλλα εδω και κατι μερες παλι δεν με πιανει ο υπνος και παθαινω κρισεξς πανικου με την ιδεα του υπνου.Ενω με στην ημερα νιωθω πολυ κουρασμενη τρεχω αποδω και απο κει ξαφνικα το βραδυ πριν τον υπνο απλα δεν μπορω να κοιμηθώ.Εχω παρει στο παρελθον μικρη δοση αντικαταθλιπτικων που με βοηθησαν στο να κοιμηθώ.Εχθες πηρα μελατονίνη 1 mg δεν βοηθησε ομως καθολου.Οι σκέψεις το βραδυ μεκατακλίζουν και δεν μπορω με τιποτα να κοιμηθω συν σκεφτομαι οτι δεν θα κοιμηθω και νιωθω το κεφαλι μου βαρυ.

  4. #4
    Η μελατονίνη είναι πολύ ανίσχυρη για να σε βοηθήσει να κοιμηθεις. Πιστεύω κάποιο ναρκωτικό θα σε βοηθούσε.

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Η μελατονίνη είναι πολύ ανίσχυρη για να σε βοηθήσει να κοιμηθεις. Πιστεύω κάποιο ναρκωτικό θα σε βοηθούσε.
    Όταν λες ναρκωτικό τι εννοείς;

  6. #6
    Εννοώ τα ναρκωτικά δ κατηγοριας που συνταγογραφουν οι ψυχίατροι.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Εννοώ τα ναρκωτικά δ κατηγοριας που συνταγογραφουν οι ψυχίατροι.
    Ο γιατρος μου εγραψε υπνωτικά αλλα μου ειπε προκαλουν εξαρτηση...Εσυ τι εννοεις ακριβως;

  8. #8
    Αυτά τα υπνωτικά εννοώ, ναρκωτικά είναι και αυτά για το κράτος τα κατατάσσει στη δ κατηγορία των ναρκωτικών ουσιών. Όντως προκαλούν εξάρτηση όπως όλα τα ναρκωτικά γι αυτό καλό είναι να αποφεύγονται οι να χρησιμοποιούνται για διαστήματα μόνο και μετά να τα κόψεις.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Αυτά τα υπνωτικά εννοώ, ναρκωτικά είναι και αυτά για το κράτος τα κατατάσσει στη δ κατηγορία των ναρκωτικών ουσιών. Όντως προκαλούν εξάρτηση όπως όλα τα ναρκωτικά γι αυτό καλό είναι να αποφεύγονται οι να χρησιμοποιούνται για διαστήματα μόνο και μετά να τα κόψεις.
    Ναι μου εχει δωσει μονο κουτι των 20.Ψαχνω εναλλακτικες ομως για να κοιμαμαι η μελατονινη δεν ειχε δράσει δυστυχως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Η μελατονίνη είναι hit or miss. Σε κάποιους δουλεύει σε άλλους όχι. Και γενικά αν το αγχος είναι στο κόκκινο και να βοηθήσει ένα συμπλήρωμα δύσκολο να είναι αρκετό.

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Η μελατονίνη είναι hit or miss. Σε κάποιους δουλεύει σε άλλους όχι. Και γενικά αν το αγχος είναι στο κόκκινο και να βοηθήσει ένα συμπλήρωμα δύσκολο να είναι αρκετό.
    Σιγουρα ναι.Απλα απτο να παρω υπνωτικα ψαχνω κατι αλλο.Διαβασα για ελαιο καναβης και πως βοηθαεει στην αϋπνια και την καταθλιψη.Γενικα ψαχνω εναλλακτικους τροπους.

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    Σιγουρα ναι.Απλα απτο να παρω υπνωτικα ψαχνω κατι αλλο.Διαβασα για ελαιο καναβης και πως βοηθαεει στην αϋπνια και την καταθλιψη.Γενικα ψαχνω εναλλακτικους τροπους.
    Καλά κανεις και το ψάχνεις.
    Το πρόβλημα σου είναι μόνο ο ύπνος;

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καλά κανεις και το ψάχνεις.
    Το πρόβλημα σου είναι μόνο ο ύπνος;
    Οχι ειναι και οι κρισεις πανικου.Γενικα εχω ανχωδη διαταραχη και επαιρνα παλιοτερα αγωγη αλλα την σταματησα τοτε.Ξεκινησα πριν λιγες βδομαδες την ιδια αγωγη και απο τοτε χειροτερεψαν όλα.Πλεον ο υπνος ειναι το μεγαλο προβλημα μου.

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    Οχι ειναι και οι κρισεις πανικου.Γενικα εχω ανχωδη διαταραχη και επαιρνα παλιοτερα αγωγη αλλα την σταματησα τοτε.Ξεκινησα πριν λιγες βδομαδες την ιδια αγωγη και απο τοτε χειροτερεψαν όλα.Πλεον ο υπνος ειναι το μεγαλο προβλημα μου.
    Κατάλαβα. Έχεις δίκιο, ο ύπνος είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα. Εγώ που έχω την υπνηλία σχεδόν όλη μέρα κι είμαι σας ζόμπι από την καταστολή δεν την παλεύω καθόλου. Γι αυτό θέλω να τα σταματήσω….

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    Σιγουρα ναι.Απλα απτο να παρω υπνωτικα ψαχνω κατι αλλο.Διαβασα για ελαιο καναβης και πως βοηθαεει στην αϋπνια και την καταθλιψη.Γενικα ψαχνω εναλλακτικους τροπους.
    Καλά κάνεις. Αν δοκιμάσεις κάτι και δεις αποτέλεσμα πες μου γιατί ταλαιπωρουμαι χρόνια με την αϋπνία.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κολλημα με τον υπνο
    By Gtyos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-2020, 13:45
  2. Πρόβλημα με τον ύπνο
    By ggrecaa in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 17
    Last Post: 12-02-2020, 11:14
  3. Φόβος για τον υπνο
    By Antonis8 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-2019, 10:52
  4. Πρόβλημα με τον Ύπνο
    By Δημήτρης7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 19-04-2013, 22:14
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •