Προβλημα με τον υπνο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    θα ηθελα να μου πειτα παρομοιες εμπειριες και τι σας βοηθησε εσας.
    Δεν έχω κάποιου είδους πάθηση ή διαταραχή αλλά πολύ απαιτητικές συνθήκες ζωής με στρες και λίγο ύπνο. Όταν νιώθω ότι χρειάζομαι βοήθεια, για να κοιμηθώ πιο βαθιά παίρνω για λίγες μέρες μερικές σταγόνες από το εκχύλισμα συκιάς. Δεν είναι ηρεμιστικό ή υπνωτικό αλλά ρυθμίζει το νευρικό σύστημα, βελτιώνει την ποιότητα του ύπνου και βοηθάει να τιθασεύσεις τις αγωνίες.

  2. #17
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Δεν έχω κάποιου είδους πάθηση ή διαταραχή αλλά πολύ απαιτητικές συνθήκες ζωής με στρες και λίγο ύπνο. Όταν νιώθω ότι χρειάζομαι βοήθεια, για να κοιμηθώ πιο βαθιά παίρνω για λίγες μέρες μερικές σταγόνες από το εκχύλισμα συκιάς. Δεν είναι ηρεμιστικό ή υπνωτικό αλλά ρυθμίζει το νευρικό σύστημα, βελτιώνει την ποιότητα του ύπνου και βοηθάει να τιθασεύσεις τις αγωνίες.
    Θα το ψάξω και αυτο σε ευχαριστω για την συμβουλη

  3. #18
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλά κάνεις. Αν δοκιμάσεις κάτι και δεις αποτέλεσμα πες μου γιατί ταλαιπωρουμαι χρόνια με την αϋπνία.
    Και εσυ ε;Χθες ξαπλωσα στις 11 το βραδυ να κοιμηθω με πηρε ο υπνος κατα της 4 και ως τις 8(που σηκωθηκα) ξυπνησα ενδιαμεσα κανα 4 φορες.Δεν ξερω τι στο καλο εχω αποδιοργανωθει πληρως στο θεμα υπνου,αυτο μου ελειπε τωρα.Αν βρω κατι που με βοηθαει βεβαιως θα σε ενημερωσω,προς το παρον δοκιμαζω κατι φυτικά μηπως και βοηθήσει κατι

  4. #19
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Κατάλαβα. Έχεις δίκιο, ο ύπνος είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα. Εγώ που έχω την υπνηλία σχεδόν όλη μέρα κι είμαι σας ζόμπι από την καταστολή δεν την παλεύω καθόλου. Γι αυτό θέλω να τα σταματήσω….
    Αν τα σταματησεις ομως θα εισαι καλυτερα;τι χαπια παιρνεις εσυ;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Και εγώ πολλές αϋπνίες από τότε που έπαθα COVID. Παίρνω και ladose μακάρι να με πιάσουν γιατί έχω πάθει κατάθλιψη

  6. #21
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    Αν τα σταματησεις ομως θα εισαι καλυτερα;τι χαπια παιρνεις εσυ;
    Εγώ παίρνω anafranil και rapiproz για ΙΔΨ

  7. #22
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Και εγώ πολλές αϋπνίες από τότε που έπαθα COVID. Παίρνω και ladose μακάρι να με πιάσουν γιατί έχω πάθει κατάθλιψη
    Μακαρι να σε πιασουν να κοιμασαι καλα .Εμενα το αντιθετο νε εσκιταλοπραμη 3 βραδιες δεν εκλεισα ματι Πλεον παιρνω κατι φυτικα

  8. #23
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εγώ παίρνω anafranil και rapiproz για ΙΔΨ
    Καταλαβα και σε κανουν σαν ζομπι αυτα.ποσο καιρο τα παιρνεις.Αν τα παιρνεις αρκετο καιρο και σε επηρεαζουν αρνητικα δεν θα επρεπε να στα αλλαξει;Εγω εχασα εμπιστοσυνη απο γιατρους εδω τουλαχιστον που ζω (Γερμανια) δεν τους εμπιστευομαι.

  9. #24
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Kristi09 View Post
    Καταλαβα και σε κανουν σαν ζομπι αυτα.ποσο καιρο τα παιρνεις.Αν τα παιρνεις αρκετο καιρο και σε επηρεαζουν αρνητικα δεν θα επρεπε να στα αλλαξει;Εγω εχασα εμπιστοσυνη απο γιατρους εδω τουλαχιστον που ζω (Γερμανια) δεν τους εμπιστευομαι.
    Τα παίρνω περίπου 2 χρόνια. Έχω αλλάξει πολλές φορές φαρμακευτικά σχήματα και 2 φορές άλλαξα και ψυχίατρο.
    Τώρα του ειπα ότι δεν αντέχω άλλο, θέλω να τα μειώσουμε και σιγά σιγά να πάμε σε διακοπή.

  10. #25
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τα παίρνω περίπου 2 χρόνια. Έχω αλλάξει πολλές φορές φαρμακευτικά σχήματα και 2 φορές άλλαξα και ψυχίατρο.
    Τώρα του ειπα ότι δεν αντέχω άλλο, θέλω να τα μειώσουμε και σιγά σιγά να πάμε σε διακοπή.
    Σε καταλαβαινω ετσι ενιωσα και εγω στοπρωτο 10ημερο τα παρατησα βεβαια εγω επαιρνα 5 mg.

  11. #26
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλά κάνεις. Αν δοκιμάσεις κάτι και δεις αποτέλεσμα πες μου γιατί ταλαιπωρουμαι χρόνια με την αϋπνία.
    Εχει ενα 4ημερο που παιρνω φυτικα φαρμακα(ζω στην Γερμανια).Λεγονται neurodoron απτηνμαρκα weleda με βοηθησαν και στο ανχος και στην αϋπνια.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Ομοιοπαθητικά είναι;

  13. #28
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Ομοιοπαθητικά είναι;
    Ναι ειναι ομοιοπαθητικα.Με βοηθησαν ομως τελικα για λιγο καιρο και ξανα η αϋπνια αρχισε.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έχω κάνει ομοιοπαθητική τρεις φορές, για εξάμηνο τις δύο και κάνα χρόνο την τρίτη. Νομίζω πως είναι φαινόμενο placebo. Δεν πρόκειται να ξανασχοληθω.

  15. #30
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έχω κάνει ομοιοπαθητική τρεις φορές, για εξάμηνο τις δύο και κάνα χρόνο την τρίτη. Νομίζω πως είναι φαινόμενο placebo. Δεν πρόκειται να ξανασχοληθω.
    Δοκιμαζω αυτο τον καιρο ελαιο κανναβης και ει αι η τελευταια μου επιλογη πριν παρω παλι αντικαταθλιπτικα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κολλημα με τον υπνο
    By Gtyos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-2020, 13:45
  2. Πρόβλημα με τον ύπνο
    By ggrecaa in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 17
    Last Post: 12-02-2020, 11:14
  3. Φόβος για τον υπνο
    By Antonis8 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-2019, 10:52
  4. Πρόβλημα με τον Ύπνο
    By Δημήτρης7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 19-04-2013, 22:14
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •