Υπνηλία και καταστολή SOS - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω με το modafinil ΣΩΘΗΚΑ. Ακομη και ο γιατρος να μην μου το εγραφε και παλι θα το αγοραζα νομιμα η μη.

    Βεβαια καθοτι παιρνω μονο οταν εχω θεμα δεν ξερω κατα ποσο με τον καιρο εθιζομαι με αποτελεσμα να χανει την
    δυναμη του. Αν διαπιστωσω κατι τετοιο κοβετε μαχαιρι, σε αυτη την περιπτωση δεν ξερω (ακομη) με τι θα
    το αντικαταστησω.

    Μακαρι να το ειχα ανακαλυψει οταν εκανα καθε μερα 1500-2000 χιλιομετρα!

  2. #17
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Εγω με το modafinil ΣΩΘΗΚΑ. Ακομη και ο γιατρος να μην μου το εγραφε και παλι θα το αγοραζα νομιμα η μη.

    Βεβαια καθοτι παιρνω μονο οταν εχω θεμα δεν ξερω κατα ποσο με τον καιρο εθιζομαι με αποτελεσμα να χανει την
    δυναμη του. Αν διαπιστωσω κατι τετοιο κοβετε μαχαιρι, σε αυτη την περιπτωση δεν ξερω (ακομη) με τι θα
    το αντικαταστησω.

    Μακαρι να το ειχα ανακαλυψει οταν εκανα καθε μερα 1500-2000 χιλιομετρα!
    Τι είναι αυτό; Κάποιο φάρμακο; Στο έγραψε γιατρός;

  3. #18
    Νεφέλη όταν αναφέρομαι στη γλώσσα και στη λογική το λέω για τη ψυχανάλυση ώστε να δυνασαι να κάνεις πράξεις γρήγορα και σωστά πάνω στη γλώσσα. Δε ξέρω τι περίπτωση σου αλλά το να μπορείς να κάνεις πράξεις στη γλώσσα όταν κάνεις ψυχανάλυση είναι πολύ σημαντικό και εδώ μέσα οι περισσότεροι δε μπορούν ούτε να συζητήσουμε όχι να κάνουνε πράξεις πανω σε μια συνεδρία με ερωτήσεις από το γιατρό. Γιατί ο γιατρός αυτό κάνει σου κάνει ερωτήσεις ώστε να κάνεις τις πράξεις και να κάνεις μετά εσύ άλλες ερωτήσεις και να δώσεις απαντήσεις στα προβλήματα σου. Για μένα τα φάρμακα και ειδικά τα αντιψυχωτικά είναι κατάρα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τι είναι αυτό; Κάποιο φάρμακο;
    Οχι μονο φαρμακο...Γιατρικο θα λεγα, διγραμμο κιολας που σημαινει οτι
    δυσκολα γραφεται απ τον οποιοδηποτε. Στην ελληνικη αγορα κυκλοφορει
    με το ονομα MODIODAL

    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Στο έγραψε γιατρός;
    Και ναι και οχι.

  5. #20
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Νεφέλη όταν αναφέρομαι στη γλώσσα και στη λογική το λέω για τη ψυχανάλυση ώστε να δυνασαι να κάνεις πράξεις γρήγορα και σωστά πάνω στη γλώσσα. Δε ξέρω τι περίπτωση σου αλλά το να μπορείς να κάνεις πράξεις στη γλώσσα όταν κάνεις ψυχανάλυση είναι πολύ σημαντικό και εδώ μέσα οι περισσότεροι δε μπορούν ούτε να συζητήσουμε όχι να κάνουνε πράξεις πανω σε μια συνεδρία με ερωτήσεις από το γιατρό. Γιατί ο γιατρός αυτό κάνει σου κάνει ερωτήσεις ώστε να κάνεις τις πράξεις και να κάνεις μετά εσύ άλλες ερωτήσεις και να δώσεις απαντήσεις στα προβλήματα σου. Για μένα τα φάρμακα και ειδικά τα αντιψυχωτικά είναι κατάρα.
    Έχεις πάρει αντιψυχωσικα;

  6. #21
    Έχω πάρει 2 φορές στη ζωή μου από ένα μήνα σε τεράστιες δόσεις. Από ατυχία τα πείρα και από το εγκληματικό σύστημα που εχουνε φτιάξει οι ψυχίατροι το κράτος και τα νοσοκομεία του. Έχω πάρει όμως και ναρκωτικά.

  7. #22
    Ακόμα ο γιατρός που βλέπω μου γράφει αλλά δε τα έχω πάρει ποτέ.

  8. #23
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Ακόμα ο γιατρός που βλέπω μου γράφει αλλά δε τα έχω πάρει ποτέ.
    Τι να πω και εγω. τα ιδια με την νεφελη. ολανζαπινη παιρνω εγω 10μγ.
    Δεν γινετε αυτο το πραγμα πρεπει να βγουμε απο αυτα.
    Αλλα ειναι στην μεση και η οικογενεια....
    Λυπαμε καταντησα αναπηρος....
    μονο οταν τα κοψω θα ξανα βρω τον ευατο μου...

    τα παιρνω κοντα 10 χρονια....

  9. #24
    hlias1988
    Guest
    Η κοινωνια με εχει ξεγραμενο, φιλοι δεν υπαρχουν, φυσικα δουλεια δεν υπαρχει..
    Μονο οικονομικα μου παρεχουν οτι θελω... αλλα και παλι αξιζει τον κοπο? καλυτερο δεν θα ηταν να ειχα δουλεια και οχι ψυχοφαρμακα?

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    Και τι να κανω τωρα που με εχουν στο περιθωριο και δεν με εμπιστευοντε για δουλεια....και να κοψω τα φαρμακα θα επανελθει η κατασταση?
    ζω σε μια μικρη κοινωνια....

  11. #26
    hlias1988
    Guest
    Λεμε δεν υπαρχουν ταμπου στις ψυχικες ασθενειες..... Ειμαστε πλεον πολιτισμενοι ανθρωποι...
    Και βεβαια υπαρχουν ταμπου....

  12. #27
    hlias1988
    Guest
    Μαλλον ειμαι ο τρελος του χωριου... αλλα δεν μου το λενε...
    Βεβαια δεν κανω μαλακιες φυσιολογικα φερομαι... τι να πω...

  13. #28
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Λεμε δεν υπαρχουν ταμπου στις ψυχικες ασθενειες..... Ειμαστε πλεον πολιτισμενοι ανθρωποι...
    Και βεβαια υπαρχουν ταμπου....
    Συμφωνώ με τα ταμπού. Είμαστε πολύ πίσω σε όλα αυτά ο,τι και να λένε. Οποιος παίρνει ψυχοφάρμακα θεωρείται «τρελός». Και εννοείται όλοι τον κοιτάζουν κάπως.
    Εμένα το γνωρίζουν πολύ λίγοι άνθρωποι κυρίως από το οικογενειακό πολύ στενό περιβάλλον.
    Δεν ξέρω πως βγαίνει κάποιος από αυτά τα φάρμακα. Φοβάμαι αρκετά μήπως ξαναγυρίσω στην προηγούμενη χάλια κατάσταση.
    Ας μας γράψει κάποιος εδώ ο οποίος κατάφερε να κόψει τα ψυχοφάρμακα μπας και πάρουμε κουραγιο.
    Είμαι σε φάση μείωσης της αγωγής, είναι η 4η μέρα. Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται στον οργανισμό μου και το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι έχουν πολλές παρενέργειες ειτε ορατές ειτε όχι και τόσο.
    Τον τελευταίο χρόνο έχω και τριχόπτωση που φυσικά ο ψυχίατρος δεν γνωρίζει κατά ποσο ευθύνονται τα ψυχοφάρμακα γι αυτό. Εμένα όμως με αγχώνει πολύ και γενικά βλέπω πολλές παρενέργειες σε όλα τα επίπεδα.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να τα κόψω από μόνη μου. Πρέπει να γίνει με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού και να μου δώσει τις ανάλογες κατευθύνσεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21246600/
    Υπάρχει περίπτωση κάποια φάρμακα να προκαλούν έλλειψη σε συγκεκριμένες βιταμίνες. Θα βοηθούσε ένας αιματολογικός έλεγχος κι η λήψη ενός συμπληρώματος διατροφής.

  15. #30
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21246600/
    Υπάρχει περίπτωση κάποια φάρμακα να προκαλούν έλλειψη σε συγκεκριμένες βιταμίνες. Θα βοηθούσε ένας αιματολογικός έλεγχος κι η λήψη ενός συμπληρώματος διατροφής.
    Φιλικο οξυ εχω και εγω χαμηλο και για ενα διαστημα επερνα αυτην την βιταμινη. επισης Β12 ειναι η βιταμινη του ηλιου? επαιρνα και απο αυτην!

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. καταστολη
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 02-07-2020, 05:58
  2. Υπνηλία
    By mihalis in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 34
    Last Post: 17-04-2012, 21:15
  3. υπνηλια
    By alexandros2985 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2011, 13:51
  4. ΥΠΝΗΛΙΑ
    By d_o in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 28-02-2011, 01:57
  5. υπνηλια
    By Noelia in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 28-03-2009, 19:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •