Υπνηλία και καταστολή SOS - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 71 of 71
  1. #61
    Νεφέλη το φαρμακευτικό σχήμα που παίρνεις είναι βαρύ, εσύ παιρνώντας αυτά τα φάρμακα μην έχεις μεγάλες προσδοκίες δε ξέρω τι σου λέει ο γιατρός σου αλλά αυτές είναι ενέργειες των φαρμάκων που παίρνεις. Για το αναφρανιλ δε θα τοποθετηθω αλλά τουλάχιστον για το αντιψυχωτικο τι περιμένεις να παίρνεις το βράδυ αντιψυχωτικο και να ξυπνάς με όρεξη αυτό δε γίνεται. Γενικά ο γιατρός σε αντιμετωπιζει ως βαριά περίπτωση. Όσο για το μοντιφινιλ που σου επιμένει εδώ ο χρήστης να πάρεις χωρίς συνταγή γιατρού αφού έτσι κι αλλιώς δε υπάρχει ψυχίατρος που θα σου έγραφε να πάρεις αυτό το φάρμακο μη το σκέφτεσαι καν δε κάνει για σένα και ειδικά αφού παίρνεις αυτά τα φάρμακα.

  2. #62
    hlias1988
    Guest
    Παιδια και εγω αντιψυχωσικο παιρνω... νιωθω τα ιδια με την νεφελη.

    αλλα το καταπολεμαω... περπαταω 2 ωρες την ημερα... πηγαινω για καφε, ακουω μουσικη, διαβαζω στο ιντερνετ. κτλ

    οκ δεν εχω τις ικανοτητες που ειχα πριν ξεκινησω τα φαρμακα αλλα οκ . συμβιβαζομαι.. ελπιζω να τα μειωσουμε κιαλο στο μελλον. εως να τα κοψουμε....

    εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι η υγεια.. η υγεια την ψυχολογικη θεωρω οτι την εχω. εχω ορεξη. το θεμα ειναι να ειμαστε υγειης βιολογικα. ολα τα αλλα ρυθμιζοντε!

  3. #63
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Νεφέλη το φαρμακευτικό σχήμα που παίρνεις είναι βαρύ, εσύ παιρνώντας αυτά τα φάρμακα μην έχεις μεγάλες προσδοκίες δε ξέρω τι σου λέει ο γιατρός σου αλλά αυτές είναι ενέργειες των φαρμάκων που παίρνεις. Για το αναφρανιλ δε θα τοποθετηθω αλλά τουλάχιστον για το αντιψυχωτικο τι περιμένεις να παίρνεις το βράδυ αντιψυχωτικο και να ξυπνάς με όρεξη αυτό δε γίνεται. Γενικά ο γιατρός σε αντιμετωπιζει ως βαριά περίπτωση. Όσο για το μοντιφινιλ που σου επιμένει εδώ ο χρήστης να πάρεις χωρίς συνταγή γιατρού αφού έτσι κι αλλιώς δε υπάρχει ψυχίατρος που θα σου έγραφε να πάρεις αυτό το φάρμακο μη το σκέφτεσαι καν δε κάνει για σένα και ειδικά αφού παίρνεις αυτά τα φάρμακα.
    Για το αναφρανιλ τι γνώμη έχεις;
    Πράγματι σου φαίνεται βαρύ το φαρμακευτικό σχήμα που παίρνω; Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα επι τούτου. Γι αυτό ρωτάω…
    Πάντως τώρα που παίρνω το αντιψυχωσικο βράδυ είμαι ακόμα χειρότερα από υπνηλία και νύστα το πρωί. Είμαι σε απόγνωση δεν ξέρω τι να κάνω. Να το πάρω πάλι πρωί; Τελικά αυτό φέρνει την υπνηλία η όχι; Και αφού το παίρνω βράδυ πως γίνεται το πρωί να νυστάζω πάλι;
    Μήπως και το αναφρανιλ έχει τις ίδιες ιδιότητες και φέρνει υπνηλία και αίσθημα μεγάλης κόπωσης;;
    Εχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως δρν είναι από τα φάρμακα κι έχω τίποτα άλλο σοβαρό…

  4. #64
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Νεφέλη το φαρμακευτικό σχήμα που παίρνεις είναι βαρύ, εσύ παιρνώντας αυτά τα φάρμακα μην έχεις μεγάλες προσδοκίες δε ξέρω τι σου λέει ο γιατρός σου αλλά αυτές είναι ενέργειες των φαρμάκων που παίρνεις. Για το αναφρανιλ δε θα τοποθετηθω αλλά τουλάχιστον για το αντιψυχωτικο τι περιμένεις να παίρνεις το βράδυ αντιψυχωτικο και να ξυπνάς με όρεξη αυτό δε γίνεται. Γενικά ο γιατρός σε αντιμετωπιζει ως βαριά περίπτωση. Όσο για το μοντιφινιλ που σου επιμένει εδώ ο χρήστης να πάρεις χωρίς συνταγή γιατρού αφού έτσι κι αλλιώς δε υπάρχει ψυχίατρος που θα σου έγραφε να πάρεις αυτό το φάρμακο μη το σκέφτεσαι καν δε κάνει για σένα και ειδικά αφού παίρνεις αυτά τα φάρμακα.
    Ενταξει μπορει να εχεις μια σωστη αποψη για τα φαρμακα αυτα, αλλα δεν μπορει να λες στην νεφελη η σε μενα η στον καθενα οτι ειναι "βαρια περιπτωση" . δεν ειναι σωστο δεν βοηθαει....

    Ενας που δεν παιρνει τετοιου ειδους φαρμακα μπορει να ειναι χειροτερα απο εμας! οποτε ποτε δεν ξερεις...

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Και αφού το παίρνω βράδυ πως γίνεται το πρωί να νυστάζω πάλι;
    Δοκιμασε να παιρνεις το μισο να δεις πως θα σου κατσει, απ την αλλη δεν ειμαι και γιατρος για να με
    παρεις και πολυ σοβαρα.

  6. #66
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Δοκιμασε να παιρνεις το μισο να δεις πως θα σου κατσει, απ την αλλη δεν ειμαι και γιατρος για να με
    παρεις και πολυ σοβαρα.
    Oυτε και εγώ είμαι γιατρός αλλά νομίζω ότι το λογικό είναι να νυσταζεις λίγο όταν ξυπνάς. Εγώ είχα φάει μία φρικη ,ξυπνουσα από πόνο στα κόκαλα και ημουν τόσο στην τσίτα σαν να κάνα ενέσιμη καφεινη . Ούτε να χασμουρηθώ ένα πράγμα.. Γενικά είμαι λίγο αργά πάν(πηγαίνουν) τα ζα ( ζώα).Πες τώρα που επιστρέφεις από τα βαλτοτόπια .. όνειρα βλέπεις Νεφέλη ;

  7. #67
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Κίρα View Post
    Oυτε και εγώ είμαι γιατρός αλλά νομίζω ότι το λογικό είναι να νυσταζεις λίγο όταν ξυπνάς. Εγώ είχα φάει μία φρικη ,ξυπνουσα από πόνο στα κόκαλα και ημουν τόσο στην τσίτα σαν να κάνα ενέσιμη καφεινη . Ούτε να χασμουρηθώ ένα πράγμα.. Γενικά είμαι λίγο αργά πάν(πηγαίνουν) τα ζα ( ζώα).Πες τώρα που επιστρέφεις από τα βαλτοτόπια .. όνειρα βλέπεις Νεφέλη ;
    Τις τελευταίες μέρες μετά την αλλαγή και μείωση των φαρμάκων βλέπω πολλά και έντονα όνειρα ναι. Κατά κύριο λόγο καλά.
    Χτες μίλησα και με τον γιατρό και του ειπα για την παρατεταμένη υπνηλία και είπε να μειωσω κι άλλο το anafranil όποτε τώρα πηγα στα 75mg ημερησιως. Δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγο η κανονικά. Πριν πάντως έπαιρνα 125 mg τη μέρα.

  8. #68
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τις τελευταίες μέρες μετά την αλλαγή και μείωση των φαρμάκων βλέπω πολλά και έντονα όνειρα ναι. Κατά κύριο λόγο καλά.
    Χτες μίλησα και με τον γιατρό και του ειπα για την παρατεταμένη υπνηλία και είπε να μειωσω κι άλλο το anafranil όποτε τώρα πηγα στα 75mg ημερησιως. Δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγο η κανονικά. Πριν πάντως έπαιρνα 125 mg τη μέρα.
    Εικάζω είναι στερητικα σε ηλικία χρόνων μου είπαν ότι στα πρώτα μου άντα θα έχω εμφανή συμπτώματα πάρκινσον . Είναι νομίζω τα στερητικα πανομοιότυπα με την νόσο για αυτό βλέπεις έντονα όνειρα.

  9. #69
    Nefeli28
    Guest
    Έχει πάρει η παίρνει κανεις anafranil και μπορεί να πει την εμπειρία του από το συγκεκριμένο φάρμακο;
    Γνωρίζω μόνο ότι είναι πολύ παλιό, βγήκε κάπου στη δεκαετία του ‘60 και θεωρείται παλιό και δοκιμασμένο φάρμακο.
    Δεν το βρίσκω εύκολα στα φαρμακεία και η φαρμακοποιός μου έχει πει κατά καιρούς ότι η εταιρία πρόκειται να το σταματήσει.
    Ο γιατρός επιμένει και είναι κάθετος ο,τι και να γίνει να μην πάρω κάποιο άλλο. Ακόμα και δύσκολα να το βρίσκεις, αυτό θα παίρνεις μου λέει…

  10. #70
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    27
    To 1974 ο πατέρας μου ήταν στην Κύπρο. Μήπως είναι από ν αυτό το φάρμακο στο Bιετνάμ;

  11. #71
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3
    Καλησπέρα, επαναφέρω το thread για να γράψω και τη δική μου εμπειρία, και ελπίζω να βοηθήσω. Πάσχω από βαριάς μορφής ΙΔΨ και αγχώδη διαταραχή και στο παρελθόν έπαιρνα συνδυασμό Dumyrox, Anafranil και Xanax για να καταπολεμηθούν έστω και λίγο μαζί με κατάθλιψη, και για να μπορέσω να καταπολεμήσω την ινσόμνια μου. Δοσολογία δε θυμάμαι πέραν των ζάναξ που έπαιρνα περίπου 1.5 mg τη μέρα σε δόσεις. Δυστυχώς εκείνο το διάστημα περνούσα τεράστιο καταθλιπτικό επεισόδιο και τα αντικαταθλιπτικά όχι απλά δεν δούλεψαν, παίζει να τα έκαναν και χειρότερα. Θυμάμαι ότι νύσταζα 24 ώρες το 24ωρο, 100% σεξουαλική δυσλειτουργία, ήμουν σε φουλ καταστολή, σαν να είχα ένα σύννεφο μέσα στο μυαλό μου, και τα συμπτώματα του OCD δεν μειώθηκαν καθόλου. Να προσθέσω ότι έβλεπα και βλέπω συστηματικά ψυχολόγο τα τελευταία 5 χρόνια περίπου. Τα έκοψα όλα μόνη μου (ναι, ξέρω ότι είναι λάθος, ναι, δε θα το ξανακάνω) γιατί δεν πήγαινε άλλο, πέραν κάποιων mild παρενεργειών εξάρτησης όλα οκ.

    Fast forward το 2021, το άγχος και η ΙΔΨ έφτασαν σε τόσο υψηλά και επικίνδυνα επίπεδα, που άρχισε να με επηρεάζει ψυχοσωματικά. Για μήνες έτρεμε το κεφάλι μου όταν πήγαινα για ύπνο, είχα ταχυκαρδίες/αρρυθμίες/ζαλιζόμουν, και πάθαινα μονίμως κρίσεις εμμονών με αποτέλεσμα να κοιμάμαι κουτσά στραβά περίπου 1 ώρα κάθε βράδυ για 4 μήνες περίπου. Δεν υπερβάλλω καθόλου, ήμουν ένα ζόμπι μέρα/νύχτα. Όλες οι εξετάσεις, καρδιολογικές/αιματολογικές μια χαρά. Ξαναπήγα σε άλλο ψυχίατρο και μου έγραψε για πρώτη φορά Ladose για την ΙΔΨ και Stelazine (παλιό αντιψυχωσικό που σε χαμηλές δόσεις δίνεται σαν ηρεμιστικό) για το άγχος και τον ύπνο, και xanax σε περίπτωση που πάθω κρίση πανικού. Ένα θα πω: σώθηκα (προσωπική εμπειρία, σε άλλες/ους μπορεί να μη λειτουργεί το ίδιο). Μου πήρε περίπου 7-8 εβδομάδες να ξεπεράσω τις αρχικές παρενέργειες και να δράσουν πλήρως τα φάρμακα, αλλά όταν άρχισαν να δουλεύουν σώθηκα. Παίρνω πλέον 60 mg. Ladose και 2mg Stelazine μέρα παρά μέρα (έπαιρνα κάθε μέρα στην αρχή). Τα συμπτώματα της OCD θα έλεγα ότι έχουν μειωθεί κατά 50% (για μένα αυτό είναι θαύμα) και μπορώ να κοιμηθώ.

    ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ

    Μπορεί να μην είμαι στο ίδιο στάδιο καταστολής που ήμουν το 2019 με το άλλο κοκτέιλ φαρμάκων αλλά και πάλι έχω τρελή υπνηλία μες στη μέρα. Η γιατρός μου είπε ότι είναι το αντιψυχωτικό, και από ένα τη μέρα μου το πήγε 1 μέρα παρά μέρα. Πιστεύω ότι είναι και η μεγάλη δόση του αντικαταθλιπτικού που παίρνω αλλά δε θέλω με τίποτα να το κόψω αφού με βοήθησε τόσο. Νυστάζω απίστευτα μέσα στη μέρα και το βράδυ κουτουλάω. Για να λειτουργήσω στη δουλειά πίνω τουλάχιστον 4 καφέδες. Δεν ξέρω τι να κάνω και πώς αλλιώς να το αντιμετωπίσω. Θεωρώ 100% ότι είναι η αγωγή αλλά φοβάμαι μη γυρίσω στο πώς ήμουν πριν την πάρω.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. καταστολη
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 02-07-2020, 05:58
  2. Υπνηλία
    By mihalis in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 34
    Last Post: 17-04-2012, 21:15
  3. υπνηλια
    By alexandros2985 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2011, 13:51
  4. ΥΠΝΗΛΙΑ
    By d_o in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 28-02-2011, 01:57
  5. υπνηλια
    By Noelia in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 28-03-2009, 19:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •