Έδιωξα τους φίλους μου γιατί δεν θέλω να τους είμαι βάρος και εκεί που ήδη ένιωθα μόν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    3

    Έδιωξα τους φίλους μου γιατί δεν θέλω να τους είμαι βάρος και εκεί που ήδη ένιωθα μόν

    Έδιωξα τους φίλους μου γιατί δεν θέλω να τους είμαι βάρος και εκεί που ήδη ένιωθα μόνη μου τώρα νιώθω περισσότερο..... Τους έδιωξα με ένα μήνυμα Καλημέρα κορίτσια, λοιπόν θέλω να σας πω τα εξής,ελπίζω να το διάβασε μην αρχίσετε τα τηλέφωνα θα πω παρακάτω γιατί. έκανα μια διάγνωση μόνη μου, έγινα γιατρός του ευατο μου όχι όμως γιατρός που θα με βοηθήσει να βγω, βρήκα έναν ελπίζω να τα καταφέρω να βγω. Θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγνώμη από όλες σας, για τα νεύρα που σας δημιουργώ,η για όσες φορές σας έχω στεναχώρησει με λόγια, με πράξεις δεν νομίζω να το έχω κάνει. η μεγάλη ευαισθησια δεν ξέρω πως να την αποκαλέσω που έχω, να κλαίω κάθε φορά που κάτι θα πω ή κάτι θα μου συμβεί, να ανεβάζω τον τόνο της φωνής μου. Θα ήθελα η θα ήταν πιστεύω καλό να απομακρυνθώ από την παρέα, δεν ξέρω για πόσο καιρό ίσως και για χρόνια συγνώμη δεν θέλω απάντηση θα με πιάσουν τα ζουμιά. δεν θέλω κουτσομπολιό, εδώ και γύρω, για το τι έχω σας θεωρώ, φίλες, ελπίζω να μην γίνει gossip. πιστεύω πως έχω ψύχωση, Ίσως να είναι η αιτία που χάθηκε το γέλιο από τα χείλη μου, αυτός ο αυθορμητισμός, διάβασα περί αυτού σε πολλά site και όσα αιτία έλεγε τα είχα, για αυτό έβγαλα αυτό το συμπέρασμα, Δεν ξέρω αν θεραπεύεται δεν ξέρω αν είμαι σωστή στην διάγνωση μου. Δεν θα πω ακόμα τίποτα στην οικογένεια μου. Αν δεν γίνει κάτι, μετά με βλέπω να βρίσκομαι εκεί που είναι η γιαγιά μου αλλά στην κάτω αίθουσα. μπλακ χιούμορ. θα φανεί. Μαρία θα συνεχίσω να δουλεύω, αν το θέλεις και εσύ ή συνεργασία μας να συνεχίσει φυσικά?
    ΥΓ. Θα πουν κάποιοι κορόιδευα τα ψυχοφαρμακα σε κάποια που τα έπαιρνε και ορίστε θα τα λουστο, μου αξίζει το δέχομαι, δόξα το θεό να λέω που έχω γνώση σε αυτό. Λοιπόν θα συνεχίζω βέβαια να σας στείλω σιγά σιγά και ότι φωτογραφία σας έχω βγάλει κατά καιρούς. Αλήθεια δεν θέλω να πείτε τίποτα. Σας αγαπώ, σας εκτιμώ, να είστε καλά να σας έχει ο θεός καλά όλες να μας φυλάει. Οπότε το καλύτερο είναι να μην βρίσκομαι μαζί σας και για την δική μου ψυχική υγεία, αλλά και φυσικά και για την δική σας. Σας ευχαριστώ για την κατανόηση. Ελπίζω να μπορέσω σώσω ότι προλάβω από την.......

    Είναι στιγμές που θέλω να βάλω τέλος στην ζωή μου δεν αντέχω άλλο αύριο θα δω κάποιον ελπίζω να μπορέσω να μιλήσω. Πονάω πολύ στο μήνυμα μου μόνο μια φίλη απάντησε μια άλλη έστειλε απλά ότι πρέπει να έχουμε κοντά μας τους φίλους μας, και μια άλλη έκανε ουαου και η συνεργάτης μου στην δουλειά δεν με ρώτησε τι έχω? Και αυτές που της είχα ακόμα πιο κοντά δεν ακούστηκαν καθόλου με πονάει πάρα μα πάρα πολύ αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Καλημέρα!
    Καταρχάς, πώς έκανες αυτοδιάγνωση; Αν δεν νιώθεις καλά πήγαινε σε έναν ψυχίατρο να σε διαγνώσει αυτός. Δεν κάνουμε μόνοι μας διαγνώσεις. Καταλαβαίνω πως βρίσκεσαι σε μια κακή ψυχολογική κατάσταση και πως νιώθεις μόνη σου. Είναι συχνό άτομα που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά προβλήματα να νιώθουν συνεχώς μόνα τους, ακόμη κι αν έχουν φίλους δίπλα τους. Καταλαβαίνω γιατί απομακρύνθηκες. Ίσως και να σου κάνει καλό να τα βρεις λίγο με τον εαυτό σου. Όσο για την αντίδραση των φίλων σου, πιστεύω πως τους ήρθε "ξαφνικό" όλο αυτό, και δεδομένης της έλλειψης ευαισθησίας, που επικρατεί στην κοινωνία μας, προς τις ψυχικές ασθένειες, δεν ήξεραν πως να το διαχειριστούν και τι να απαντήσουν. Δεν είναι εύκολο να καταλάβουν πως νιώθεις, αν δεν έχουν βιώσει το ίδιο. Στο λέω αυτό, γιατί κι εγώ κάποτε είπα σε μια παρέα μου πως έχω διαγνωστεί με ΙΨΔ και δεν με ρώτησαν καν τι είναι αυτό και πώς νιώθω. Μια φίλη μου μόνο μου έδωσε μια απάντηση παρόμοια με αυτή που εισέπραξες εσύ. Στην αρχή το πήρα κι εγώ προσωπικά και σκεφτόμουν πως δεν νοιάζονται για μένα, αλλά τώρα που το σκέφτομαι ίσως να φταίει η γενικότερη έλλειψη γνώσης και ευαισθησίας πάνω στις ψυχικές ασθένειες. Πιστεύω η αντίδραση τους θα ήταν άλλη, αν πχ. τους ανακοίνωνα πως έχω διαγνωστεί με μια σωματική ασθένεια. Προσωπικά, σου προτείνω να πας σε έναν ψυχίατρο αρχικά να σου κάνει διάγνωση και να πάρεις όσο χρόνο χρειάζεσαι για να θεραπεύσεις τον εαυτό σου. Όταν νιώσεις καλύτερα τότε μπορείς να επιστρέψεις στην παρέα σου. Έκανες αυτό που ένιωθες, μην νιώθεις τύψεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Αυτά που γράφεις έχουνε έναν ειρμό . Δεν νομίζω να έχεις ψύχωση. Αλλά πρέπει να πας σε ψυχίατρο μην το παίζεις εσύ γιατρός αλλά ούτε εγώ είμαι γιατρός ούτε το Google είναι γιατρός. κοίτα να πας το συντομότερο μην το αμελήσεις

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Καλημέρα!
    Καταρχάς, πώς έκανες αυτοδιάγνωση; Αν δεν νιώθεις καλά πήγαινε σε έναν ψυχίατρο να σε διαγνώσει αυτός. Δεν κάνουμε μόνοι μας διαγνώσεις. Καταλαβαίνω πως βρίσκεσαι σε μια κακή ψυχολογική κατάσταση και πως νιώθεις μόνη σου. Είναι συχνό άτομα που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά προβλήματα να νιώθουν συνεχώς μόνα τους, ακόμη κι αν έχουν φίλους δίπλα τους. Καταλαβαίνω γιατί απομακρύνθηκες. Ίσως και να σου κάνει καλό να τα βρεις λίγο με τον εαυτό σου. Όσο για την αντίδραση των φίλων σου, πιστεύω πως τους ήρθε "ξαφνικό" όλο αυτό, και δεδομένης της έλλειψης ευαισθησίας, που επικρατεί στην κοινωνία μας, προς τις ψυχικές ασθένειες, δεν ήξεραν πως να το διαχειριστούν και τι να απαντήσουν. Δεν είναι εύκολο να καταλάβουν πως νιώθεις, αν δεν έχουν βιώσει το ίδιο. Στο λέω αυτό, γιατί κι εγώ κάποτε είπα σε μια παρέα μου πως έχω διαγνωστεί με ΙΨΔ και δεν με ρώτησαν καν τι είναι αυτό και πώς νιώθω. Μια φίλη μου μόνο μου έδωσε μια απάντηση παρόμοια με αυτή που εισέπραξες εσύ. Στην αρχή το πήρα κι εγώ προσωπικά και σκεφτόμουν πως δεν νοιάζονται για μένα, αλλά τώρα που το σκέφτομαι ίσως να φταίει η γενικότερη έλλειψη γνώσης και ευαισθησίας πάνω στις ψυχικές ασθένειες. Πιστεύω η αντίδραση τους θα ήταν άλλη, αν πχ. τους ανακοίνωνα πως έχω διαγνωστεί με μια σωματική ασθένεια. Προσωπικά, σου προτείνω να πας σε έναν ψυχίατρο αρχικά να σου κάνει διάγνωση και να πάρεις όσο χρόνο χρειάζεσαι για να θεραπεύσεις τον εαυτό σου. Όταν νιώσεις καλύτερα τότε μπορείς να επιστρέψεις στην παρέα σου. Έκανες αυτό που ένιωθες, μην νιώθεις τύψεις.
    Έκανα αυτό που είπε η μία φίλη όταν της ζητήσω θα έρθουν, έστειλα σε μια φίλη τον εξής διάλογο:
    Καλησπέρα κορίτσι μου, ελπίζω να μην παρεξήγησες το μήνυμα μου, εύχομαι να περνάς καλά.Καλό μήνα να έχουμε και ευλογημένο.

    Και φυσικά η απάντηση ήταν αυτή.

    Φίλη : Kαλο μήνα κ σε σενα

    Και συνέχισα για να δω απάντηση

    εγώ : Συνχωραμε απλά δεν ήθελα να σας είμαι βάρος.

    Φίλη : σιωπή

    Και σήμερα είπα να κάνω το εξής

    Γιατί όπως είπε μια άλλη φίλη οπότε νιώθω ότι τους έχω ανάγκη είναι εκεί.

    Εγώ :
    Καλημέρα σου, Αν σου πω, πως έχω ανάγκη μια φίλη κοντά μου θα ερχόσουν?

    Φίλοι :
    Καλημέρα. Εσύ δεν είπες ότι θέλεις να μείνεις μόνη σου?

    Εγώ : ναι ξέρω τι είπα, απλά νομίζω δεν μου κάνει καλό το να είμαι μονη μου.

    Φίλη : μάλιστα. Και εδώ νομίζω πως πρέπει να καταλάβω τελικά με το μήνυμα μου ποιοι θα μείνουν και ποιοι θα φύγουν. Έχω επένδυση στην φιλία τόσο πολύ που ποτέ κανείς τους δεν επένδυσε για εμένα. Και αυτό πονάει πολύ πάρα πολύ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Δεν μπορώ να σου πω τι να πεις στις φίλες σου. Εσύ ξέρεις αν θες τελικά να κάνεις παρέα μαζί τους ή όχι. Θα επικεντρωθώ όμως σε αυτό που είπα παραπάνω. Αν νιώθεις μπερδεμένη και βρίσκεσαι σε μια κακή ψυχολογική κατάσταση πήγαινε αφενός σε έναν ψυχίατρο να σε διαγνώσει και αφετέρου να λάβεις την δέουσα βοήθεια από κάποιον ειδικό.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Δεν μπορώ να σου πω τι να πεις στις φίλες σου. Εσύ ξέρεις αν θες τελικά να κάνεις παρέα μαζί τους ή όχι. Θα επικεντρωθώ όμως σε αυτό που είπα παραπάνω. Αν νιώθεις μπερδεμένη και βρίσκεσαι σε μια κακή ψυχολογική κατάσταση πήγαινε αφενός σε έναν ψυχίατρο να σε διαγνώσει και αφετέρου να λάβεις την δέουσα βοήθεια από κάποιον ειδικό.
    Έχω ραντεβού με ψυχολόγο τώρα

Similar Threads

  1. Δεν συμβαδίζω με τους φίλους μου
    By ali62 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 29-01-2020, 18:56
  2. Τι να τους κάνεις τους εχθρούς αν έχεις τέτοιους φίλους.
    By mariafil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2014, 18:16
  3. δεν θέλω να τους είμαι ορατή
    By Nantiaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 99
    Last Post: 16-03-2012, 01:17
  4. εκδρομη με τους φιλους η το αγορι;
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 18-01-2012, 16:52
  5. Αποφεύγω τους φίλους μου
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2012, 04:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •