Απαιτητε ιατρικη συνταγη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Απαιτητε ιατρικη συνταγη?

    Απαιτητε ιατρικη συνταγη για συμπληρωμα διατροφης μαγνησιου?
    ψωνισα σημερα απο το φαρμακειο μαγνησιο. το πηρα... μπορω να το παιρνω για οσο χρονικο διαστημα θελω?
    επειδη γυμναζομαι...
    υπαρχει θεμα να το περνω για μεγαλο χρονικο διαστημα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Από όσο ξέρω δεν χρειάζεται ιατρική συνταγή αλλά καλό είναι οποιοδηποτε συμπλήρωμα να το παιρνεις υπο τις οδηγίες γιατρου και κατοπιν εξετασεων αίματος . Μπορείς να το παίρνεις για δύο μήνες και μετά θέλει επανέλεγχο να δεις τα επίπεδα σου.

    Ξεκινα το και δες μετά από δύο μήνες τους ηλεκτρολυτες σου (μαγνήσιο, κάλιο, ασβέστιο, νάτριο)

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Από όσο ξέρω δεν χρειάζεται ιατρική συνταγή αλλά καλό είναι οποιοδηποτε συμπλήρωμα να το παιρνεις υπο τις οδηγίες γιατρου και κατοπιν εξετασεων αίματος . Μπορείς να το παίρνεις για δύο μήνες και μετά θέλει επανέλεγχο να δεις τα επίπεδα σου.

    Ξεκινα το και δες μετά από δύο μήνες τους ηλεκτρολυτες σου (μαγνήσιο, κάλιο, ασβέστιο, νάτριο)
    το εχω ξεκινησει χωρις εντολη γιατρου....

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    απλα νιωθω κοπωση ευκολα. παιρνω και ολανζαπινη που προκαλει κοπωση...
    πηγαινω για περπατημα και κουραζομαι διπλα...
    ελπιζω να με βοηθησει αυτο το βοηθημα...
    το ερωτημα ειναι ποσο καιρο να το παιρνω...? για παντα?

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Ρωτησα την φαρμακοποιο και μου ειπε να παιρνω μεχρι 2 την ημερα...
    επισης καπου διαβασα οτι η ημερισια δοση που πρεπει να παιρνει ο καθε οργανισμος μαγνησιου ειναι 400μγ την ημερα.
    το χαπι που παιρνω 121μγ . οποτε παιρνω 2 χαπια που αντιστιχουν περιπου 240μγ.

    επισης διαβασα πισω στις παρενεργειες η υπερδοσολογια μπορει να προκαλεσει ανακοπη!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Σ' ευχαριστώ για το Μαγνήσιο.
    Έπαιρνα παραπάνω και μετά από το ποστ σου το έψαξα στο ίντερνετ και γράφει εκεί η ανώτερη τιμή. 300 με 350 mg.
    Οπότε θα το μειώσω.
    Σ ευχαριστώ και πάλι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Πήρα πρώτη φορά πριν λίγα χρόνια αλλά με πείραζαν οι δώσεις μαγνήσιο ήταν και το σταμάτημα, μόνος μου χωρίς να μου πει ο γιατρός!

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Εφαγα μια πιτσα.. και ηπια 240μγ μαγνησιο. ειναι η τριτη μερα... και νιωθω εντονο πονο στα εντερα μου...
    νομιζω ειναι οι παρενεργειες... θα εξακουλουθησω να το παιρνω... νομιζω θα υποχωρησουν τα συμπτωματα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Αν έχεις πόνους τρεις μέρες δεν είναι πολύ καλό αυτό.
    Δεν είμαι γιατρός αλλά ο, τί διαβάζω από τό ίντερνετ.
    Λέει πως πρέπει νά συμβουλευτείς τό γιατρό σου για νά τό πάρεις αυτό.
    Έχεις δεί ότι έχεις έλλειψη;
    Μπορεί νά μήν έχεις έλλειψη καί τά επίπεδα νά είναι παραπάνω από τά κανονικά καί νά σέ χτυπάει στο γαστρεντερικά.
    Επίσης λέει πως αν έχεις άλλα προβλήματα υγείας νά μήν τό παίρνεις.
    Καί αν σε πειράζει μπορεί νά πρέπει νά πάρει κάποιο συμπληρωματικό χάπι, οπότε ένας γιατρός θά σέ κατευθύνει
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εφαγα μια πιτσα.. και ηπια 240μγ μαγνησιο. ειναι η τριτη μερα... και νιωθω εντονο πονο στα εντερα μου...
    νομιζω ειναι οι παρενεργειες... θα εξακουλουθησω να το παιρνω... νομιζω θα υποχωρησουν τα συμπτωματα...

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    οι μπανανες εχουν 80μγ μαγνησιο. ειναι σαν εχω φαει 3 μπανανες! δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα...

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    ΛΑΘΟΣ!

    Μία μεσαίου μεγέθους μπανάνα περιέχει 33 mg μαγνησίου. Επίσης, οι μπανάνες είναι από τις καλύτερες πηγές για κάλιο, και υπάρχουν κυριολεκτικά ατέλειωτοι τρόποι για να τις απολαύσουμε. Αναμείξτε τις σε ένα smoothie, κομμένες σε ένα μπολ με δημητριακά…



    οπως και να εχει το θεμα θα το παρατηρησω τις επομενες μερες και εαν ειναι θα παρω τον παθολογο μου . οι τελαιευτες εξετασεις αιματος που εκανα δεν εδειξε ελειψη μαγνησιου. αν και ηταν οριακα κατω. με το χαμηλοτερο οριο 1,8 ειχα 1,9 . τεσπα! το κανω γιατι γυμναζομαι και θελω να αυξησω τις αθλητικες μου αποδοσεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ποιο μαγνήσιο πήρες; Εγώ είχα πάρει μόνο ένα χάπι και μου προκάλεσε πόνο στο νεφρό. Το σταμάτησα. Ένα άλλο μου προκάλεσε διάρροια και τελικά βρήκα κάποιο τύπο μαγνησίου που ήταν μια χαρά.

Similar Threads

  1. Αγωγη χωρις συνταγη
    By makis1984 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 18-08-2019, 10:47
  2. AΓΧΟΛΥΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ
    By grgagno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2018, 17:24
  3. υπαρχει συνταγη για εισαι συμπαθης ?
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 31-05-2014, 18:43
  4. Συνταγη
    By lesing in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 29-09-2010, 03:32
  5. Συνταγή Για Να Εχετε Μια Καλή Μερα
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-02-2006, 21:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •