ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΡΙΑΚΗ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Όχι, καμία σχέση. Πάω ήδη σε ψυχίατρο, απλά η σχέση μας είναι τέτοια που δεν έχω καταφέρει να εμβαθύνω σε πολλές λεπτομέρειες. Ως προς τις διαγνώσεις είμαι λίγο καχύποπτη με την έννοια του ότι θεωρώ πως για να πραγματοποιηθεί σε κάποιο άτομο μια έγκυρη διάγνωση σίγουρα απαιτείται μεγάλο χρονικό διάστημα με ώρες συζητήσεων και αναλύσεων. Η πρώτη ψυχίατρος που είχα πάει με το καλημέρα με διέγνωσε με ΙΨΔΠ. Πως να μην θεωρήσω την στάση της επιπόλαια;
    Αν δεν εμβαθύνεις στον ψυχίατρό σου, τότε σε ποιόν άνθρωπο θα εμβαθύνεις;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Παρατηρώ 5/8 συμπεριφορές μου. Αυτά που με θορυβούν περισσότερο είναι τα εξής:
    1. άτομα μπορεί να με χαρακτηρίσουν κάπως ας πούμε "είσαι πολύ ήρεμος άνθρωπος", ενώ άλλα άτομα μπορεί να μου πουν το αντίθετο "είσαι πολλή εκρηκτική προσωπικότητα". Εγώ νιώθω πως μπορώ να είμαι και τα δύο, το να μην μπορώ όμως να διατηρήσω μια σταθερή και ξεκάθαρη προσωπικότητα είναι κάτι που με προβληματίζει. Αναρωτιέμαι συνεχώς γιατί και μπερδεύομαι.
    2. Οι γονείς μου μου λένε πως μια την μια είμαι πολύ καλή μαζί τους, δοτική, εύθυμη κλπ και την άλλη είμαι το αντίθετο, γίνομαι προσβλητική, καχύποπτη
    3. Δένομαι συναισθηματικά πολύ εύκολα σε κάθε άτομο που θα μου επιδείξει φροντίδα, προσοχή και θα με κάνει να νιώσω ασφάλεια. Έτσι γίνομαι χαλί να με πατήσουν και αγχώνομαι μην με εγκαταλείψουν.
    4. Όταν φίλοι μου δεν μου δείξουν πως με νοιάζονται ή με αγαπάνε, αποστασιοποιούμαι, πληγώνομαι, αμφιβάλλω για μένα, γι' αυτούς, γίνομαι καχύποπτη και απογοητεύομαι
    5. Έχω ξεσπάσματα θυμού κατα καιρούς, νιώθω πως θέλω να μου κάνω κακό, μπορεί να απειλήσω για αυτοκτονία (αν και συνήθως το κάνω για λόγους χειριστικότητας ή απλά το λέω πάνω στα νεύρα μου)
    6. Επηρεάζομαι πολύ από τα συναισθήματα μου και των άλλων. Εάν νιώσω πως κάποιος δικός μου άνθρωπος δεν νιώθει τόσο καλά, νιώθω κι εγώ άβολα
    7. Όταν δένομαι με κάποιο άτομο καταλήγω εξαρτημένη σε αυτό και θέλω να μου λένε τι να κάνω. Αν τους χάσω, χάνω εμένα
    8. Έχω ασταθής εικόνα εαυτού: τη μια με βλέπω ως σημαντική και την άλλη νιώθω σκατά
    9. Περνάω φάσεις όπου νιώθω είτε μοναξιά, είτε μια μελαγχολία, είτε ένα κενό, χωρίς λόγο. Απλά έτσι νιώθω και περιμένω να περάσει.
    10. Είμαι κυκλοθυμική. Τώρα νιώθω κουρασμένη, άδεια και θλιμμένη και μετά από κανα 2ωρο μπορεί να πεταω απ'τη χαρά μου και να προσγειωθώ πάλι απότομα...
    11. Έχω αλλάξει αρκετές παρέες. Ενώ έχω ανάγκη από σταθερότητα δεν την έχω βρει πουθενά. Οι σχέσεις μου με τους άλλους έχουν υπάρξει αρκετά εκρηκτικές
    12. Προσποιούμαι κάποιες φορές πως δεν με νοιάζει τίποτα, ως άμυνα
    13. Όταν αγαπάω κάποιο άτομο, το οποίο νιώσω έστω για μια στιγμή πως απομακρύνεται, νιώθω τον κόσμο μου να καταρρέει και γίνομαι χειριστική: συνήθως κάνω το εξής: κατεβάζω μούτρα, δείχνω ότι δεν νιώθω καλά για να δω αν θα νοιαστεί για μένα.
    14. Ψάχνω συνέχεια κάποιον να με σώσει
    Για 19 ετών κοπέλα, εγώ μια χαρά σε βρίσκω! Οκ τα παραπάνω που γράφεις σαφώς σηκώνουν διερεύνηση, αλλά ειναι πολύ δύσκολο σε αυτή την ηλικία και με αυτά που γράφεις να προκύψει διάγνωση οριακής. Γενικά να ξέρεις διάγνωση οριακής ή ναρκισσιστικής (γενικά πλέγμα Β) δεν γίνεται εύκολα στην εφηβεία, γιατί όλοι οι έφηβοι λειτουργούν ναρκισιστικά και φέρονται συχνά σαν οριακές προσωπικότητες.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Για 19 ετών κοπέλα, εγώ μια χαρά σε βρίσκω! Οκ τα παραπάνω που γράφεις σαφώς σηκώνουν διερεύνηση, αλλά ειναι πολύ δύσκολο σε αυτή την ηλικία και με αυτά που γράφεις να προκύψει διάγνωση οριακής. Γενικά να ξέρεις διάγνωση οριακής ή ναρκισσιστικής (γενικά πλέγμα Β) δεν γίνεται εύκολα στην εφηβεία, γιατί όλοι οι έφηβοι λειτουργούν ναρκισιστικά και φέρονται συχνά σαν οριακές προσωπικότητες.
    Άρα, αν συνεχίσω να δρω και να νιώθω έτσι να το διερευνήσω;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αν δεν εμβαθύνεις στον ψυχίατρό σου, τότε σε ποιόν άνθρωπο θα εμβαθύνεις;
    Πήγαινα σε ψυχολόγο με την οποία έκανα ψυχοθεραπεία, συγκεκριμένα CBT για την ΙΨΔ και μετά από κάποιους μήνες, η ψυχολόγος με παρέπεμψε και σε ψυχίατρο η οποία μου χορήγησε αντικαταθλιπτικά. Επομένως, με την ψυχολόγο γινόταν η ψυχοθεραπεία, η οποία εστιαζόταν κυρίως στο θέμα της ΙΨΔ και στη ψυχίατρο πήγαινα μόνο για να μου ρυθμίσει την αγωγή. Εκτός αυτού, πρόσφατα μετακόμισα, οπότε βρίσκομαι σε διαδικασία αναζήτησης άλλης ψυχολόγου-ψυχοθεραπεύτριας. Μήπως τώρα έγινα κατανοητή;;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Άρα, αν συνεχίσω να δρω και να νιώθω έτσι να το διερευνήσω;
    Η διερεύνηση της συμπεριφοράς μας και γενικά του εαυτού μας θεωρώ ότι δεν πρέπει να περιορίζεται στο εάν έχουμε ή όχι κάποια διαταραχή. Είναι κάτι που όλοι μας θα έπρεπε να τ κάνουμε. Από αυτη τη διαδικασία μόνο να κερδίσεις έχεις.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Η διερεύνηση της συμπεριφοράς μας και γενικά του εαυτού μας θεωρώ ότι δεν πρέπει να περιορίζεται στο εάν έχουμε ή όχι κάποια διαταραχή. Είναι κάτι που όλοι μας θα έπρεπε να τ κάνουμε. Από αυτη τη διαδικασία μόνο να κερδίσεις έχεις.
    Αυτό εξυπακούεται. Εγώ μιλούσα συγκεκριμένα για την δική μου παρούσα ανησυχία σχετικά με την οριακή. Δηλαδή αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό το κομμάτι δράσης και συμπεριφοράς

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Πήγαινα σε ψυχολόγο με την οποία έκανα ψυχοθεραπεία, συγκεκριμένα CBT για την ΙΨΔ και μετά από κάποιους μήνες, η ψυχολόγος με παρέπεμψε και σε ψυχίατρο η οποία μου χορήγησε αντικαταθλιπτικά. Επομένως, με την ψυχολόγο γινόταν η ψυχοθεραπεία, η οποία εστιαζόταν κυρίως στο θέμα της ΙΨΔ και στη ψυχίατρο πήγαινα μόνο για να μου ρυθμίσει την αγωγή. Εκτός αυτού, πρόσφατα μετακόμισα, οπότε βρίσκομαι σε διαδικασία αναζήτησης άλλης ψυχολόγου-ψυχοθεραπεύτριας. Μήπως τώρα έγινα κατανοητή;;
    Μάλλον εστίασες στη λέξη ψυχίατρος. Και η ψυχολόγος μπορεί να διαγνώσει την οριακή. Εφόσον κάνεις ψυχοθεραπεία τόσο καιρό, πιστεύω αν υπήρχε θέμα οριακής κάτι θα σου έλεγε. Γιατί δεν της λες αυτή την ανησυχία σου και να το συζητήσετε;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Μάλλον εστίασες στη λέξη ψυχίατρος. Και η ψυχολόγος μπορεί να διαγνώσει την οριακή. Εφόσον κάνεις ψυχοθεραπεία τόσο καιρό, πιστεύω αν υπήρχε θέμα οριακής κάτι θα σου έλεγε. Γιατί δεν της λες αυτή την ανησυχία σου και να το συζητήσετε;
    Εστίασα στη λέξη ψυχίατρος, γιατί εκεί εστίαζε η ερώτηση που θέσατε παραπάνω. Η ψυχολόγος αν και μπορεί να αναγνωρίσει πιθανά καμπανάκια ας πουμε για οποιαδήποτε διαταραχή, διάγνωση και πάλι δε μπορεί να κάνει. Επίσης, επαναλαμβάνω πως η ψυχοθεραπεία μας (CBT) εστιάζεται στο κομμάτι της ΙΨΔ, επομένως οι συζητήσεις μας οριοθετούνται από μέρους της. Αλλά και πάλι, πριν λίγο καιρό διέκοψα τις συνεδρίες μας.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Εστίασα στη λέξη ψυχίατρος, γιατί εκεί εστίαζε η ερώτηση που θέσατε παραπάνω. Η ψυχολόγος αν και μπορεί να αναγνωρίσει πιθανά καμπανάκια ας πουμε για οποιαδήποτε διαταραχή, διάγνωση και πάλι δε μπορεί να κάνει. Επίσης, επαναλαμβάνω πως η ψυχοθεραπεία μας (CBT) εστιάζεται στο κομμάτι της ΙΨΔ, επομένως οι συζητήσεις μας οριοθετούνται από μέρους της. Αλλά και πάλι, πριν λίγο καιρό διέκοψα τις συνεδρίες μας.
    Είναι εντυπωσιακή η δυσπιστία που έχεις, τόσο προς τους ψυχίατρους, όσο και προς τους ψυχολόγους. Δυσκολεύεσαι γενικά να εμπιστευτείς τους ανθρώπους;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Καλησπέρα Ερημίτη! Αρχικά ζητώ συγνώμη για τις μέρες αναμονής...έλειπα σε διακοπές και είχα να τακτοποιήσω κάποιες προσωπικές υποχρεώσεις, οπότε δεν είχα ιδιαίτερο χρόνο. Αυτές τις αλλαγές που περιγράφεις τις βιώνεις και με τις απόψεις σου ή με τα γούστα σου στα φαγητά ή με τη σεξουαλικότητα σου; Γιατί εγώ νιώθω πως έχω μέσα μου δύο αντίθετες προσωπικότητες οι οποίες εναλλάσσονται ανάλογα με το περιβάλλον, τη διάθεση, το κλίμα και τα βαιμπς που μου δίνουν οι άλλοι. Βέβαια δεν αλλάζω όλες μου τις απόψεις, αλλά ορισμένες, ανάλογα με το ποια προσωπικότητα βρίσκεται στο προσκήνιο εκείνη τη στιγμή. Την μια νιώθω και φέρομαι σαν wild child, ανυπότακτη, εκρηκτική, δυναμική, αντιδραστική, ελεύθερο πνεύμα και την άλλη είμαι ορθολογική, υποτάσσομαι και μ' αρέσει ο έλεγχος. Έχω παρατηρήσει πως αλλάζω συνεχώς εκ διαμέτρου την άποψη μου για τον γάμο. Την μια σκέφτομαι πως θέλω να παντρευτώ με παραδοσιακό γάμο, να κάνω οικογένεια και να ζήσω κάπου σταθερά και την άλλη πιστεύω πως ο γάμος είναι ένα κοινωνικό κατασκεύασμα που έχει πατριαρχικές ρίζες και πλέον έχει καταντήσει "πασαρέλα". Την μια θέλω να ζήσω σύμφωνα με το Δυτικό πρότυπο που μας πλασάρει, βασικά ούτε καν πλασάρει-επιβάλλει καλύτερα ας πω-η κοινωνία και την άλλη θέλω να τα παρατήσω όλα, να πάρω ένα σακίδιο και να πάω να ζήσω σε καμιά ζούγκλα ξερωγω. Απο φαγητά, έχω παρατηρήσει πως την μια μ'αρέσουν οι πατάτες με αυγά, ενώ την άλλη το σιχαίνομαι αυτό το πιάτο, λέω πως μ'αρέσει η φέτα, αλλά δεν μ'αρέσει κάθε φέτα, μόνο μια μάρκα, λέω πως δεν μ'αρέσει το μέλι, αλλά αν είναι μαζί με ψωμί και βιταμ το λατρεύω. Όσον αφορά την σεξουαλικότητα την μια νιώθω στρειτ, φλερτάρω με άντρες, φαντασιώνομαι άντρες και σχέση με άντρα και την άλλη μέρα ξαφνικά νιώθω πως δεν μ' αρέσουν οι άντρες αλλά οι γυναίκες. Α και έχω και πολλές ιδιοτροπίες, εμμονές πες το όπως θες...με εκνευρίζουν διάφοροι ήχοι (το μάσημα της τροφής, η τριβή ανάμεσα σε μαχαιροπίρουνα, οι βαθιές ανάσες), οσμές (ο καπνός του τσιγάρου, κάποιες κολόνιες, η χλωρίνη) και άλλες λεπτομέρειες, ακόμη και λέξεις που μπορεί να χρησιμοποιήσουν άτομα της οικογένειας μου (πχ. νευριάζω να λένε την ισιωτική μαλλιών, ισιωτήρι. Γενικά φάσκω και αντιφάσκω, πολλές εξαιρέσεις, πολλές ιδιοτροπίες. Ούτε εγώ με μπορώ κάποιες στιγμές αν και όπως λες εσύ κάποιες φορές νιώθω ωραία και καλά με όλο αυτό, το διασκεδάζω και άλλες φορές νιώθω μπερδεμένη και πως έχω πρόβλημα να εκφράσω την προσωπικότητα μου.

    Έχεις ρωτήσει ποτέ τον/την ψυχολόγο σου σχετικά με αυτο;
    Προχθές συνάντησα την ψυχολόγο μου μετά από περίπου 1 χρόνο γιατί είχα διάφορες ιδεοληψίες που με άγχωναν σε μεγάλο βαθμό...Μέσω της συνεδρίας, μου επισήμανε ότι απ' ότι φαίνεται, έχω μια γενικότερη αγχώδης δομή με αποτέλεσμα να χρειάζεται να οργανώσω τους διάφορους τομείς της ζωής μου (να βρω δουλειά, σχέση, να βάλω δραστηριότητες στο πρόγραμμα), ώστε να μην έχω κρίσεις άγχους.

    Μέσω αυτού, κατάλαβα ότι πιθανότατα το άγχος ευθύνεται για τις διαφορετικές πτυχές του χαρακτήρα και ουσιαστικά με έχει μπερδέψει με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι μου γίνεται...Εσένα τί σου έχουν πει;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Είναι εντυπωσιακή η δυσπιστία που έχεις, τόσο προς τους ψυχίατρους, όσο και προς τους ψυχολόγους. Δυσκολεύεσαι γενικά να εμπιστευτείς τους ανθρώπους;
    Από που βγαίνει αυτό το πόρισμα; Είχα ρωτήσει την ψυχολόγο και κάποια στιγμή για το αν έχω μια άλλη διαταραχή προσωπικότητας (είχα μια ιδεοληψία σχετική) και μου είπε πως η ίδια-ως ψυχολόγος-αν είχε εντοπίσει κάποια "ανησυχητικά" στοιχεία θα με παρέπεμπε σε ψυχίατρο για να διερευνηθεί περαιτέρω και να με διαγνώσει ανάλογα. Ειδάλλως, δε θα πηγαίναμε σε ψυχίατρο για να λάβουμε διαγνώσεις. Οι λόγοι που διέκοψα τις συνεδρίες με την ψυχολόγο ήταν αφενός γιατί συνειδητοποίησα πως δεν ταίριαζα μαζί της (επομένως δε μπορούσε να γίνει αποτελεσματική δουλειά) και αφετέρου, όπως είπα και παραπάνω, μετακόμισα και αναζητώ κάποια άλλη ψυχολόγο. Όσον αφορά τώρα τη ψυχίατρο, οι συνεδρίες μαζί της είναι μηνιαίες και δεν ξεπερνούν το μισάωρο. Δεν νομίζω πως έχουμε τόσο χρόνο, ώστε να καταφέρω να της μιλήσω για τόσες λεπτομέρειες και μάλιστα τη στιγμή που δίνουμε βάση στο κομμάτι της αγωγής. Επιπλέον, εμπιστεύομαι ό,τι μου λέει στο θέμα της ΙΨΔ (γιατί δε ξέρω και περισσότερα από αυτή), ωστόσο έχω κάποιες διαφωνίες μερικές φορές (πχ. όταν μου χορήγησε αγχολυτικά, αλλά δεν τα πήρα από επιλογή μου. Δε θα έλεγα πως έχω και "φοβερή δυσπιστία", απλά γενικώς θεωρώ πως καλό είναι να μην εμπιστευόμαστε τυφλά τον καθένα, αλλά να έχουμε και δική μας κρίση των πραγμάτων, γιατί εμείς γνωρίζουμε τις αντοχές μας. Και λογικά αν το σκεφτούμε, πάνω κάτω όλοι μας είχαμε εμπειρίες με γιατρούς. Υπήρξαν όλοι καλοί και άξιοι εμπιστοσύνης; Και δε μιλάω μόνο για ψυχιάτρους αλλά γενικά για επιστήμονες.

    Για να απαντήσω και στην τελευταία ερώτηση:
    Τους υπόλοιπους ανθρώπους είτε τους εμπιστεύομαι τυφλά, είτε καθόλου. Δυστυχώς. Εξαρτάται περισσότερο από την "ενέργεια" που θα μου βγάλει το άλλο άτομο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Γιατί είχες διακόψει τις συνεδρίες; Είχες νιώσει καλύτερα;
    Τώρα που ξαναπήγες, σε βοήθησε;

    Αυτό με τις κρίσεις άγχους, σίγουρα η οργάνωση και το καλό πρόγραμμα είναι βοηθητικές λύσεις, αλλά όταν μιλάμε για αγχώδη-νευρωτική δομή προσωπικότητας, πόσο εύκολο είναι αυτό; Εγώ πχ. αιώνια έχω πρόβλημα με την οργάνωση, με την διαχείριση του χρόνου και την σταθερότητα στην απόδοση μου στις διάφορες υποχρεώσεις μου. Πιστεύω πως εμείς που αγχωνόμαστε πέφτουμε και πιο εύκολα στη παγίδα της αναβλητικότητας και της αυτοκαταστροφικής συμπεριφοράς, ακριβώς γι' αυτό τον λόγο. Και είναι κάτι που δυστυχώς με ταλαιπωρεί χρόνια. Παντού σκόρπια χαρτιά με ¨στόχους ημέρας", "υποχρεώσεις". "λίστες" κλπ κλπ, η μάχη με την ώρα η οποία σου υπενθυμίζει μόνο πόσο μη αποδοτική είσαι, η μελαγχολία στην οποία πέφτεις και το αυτομαστίγωμα γιατί δεν κατάφερες για μια ακόμη φορά να ολοκληρώσεις όσα προγραμμάτιζες και η επόμενη μέρα ακολουθεί-δυστυχώς-το ίδιο μοτίβο...και εσύ απ' την άλλη να αλλάζεις 200 διαθέσεις εντός της ημέρας και εκεί που ξύπνησες με μια αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα να κυνηγήσεις τους στόχους σου και να γίνεις παραγωγική, ξαφνικά νιώθεις ανίκανη για το οτιδήποτε και τσουπ οι κρίσεις πανικού, το δε μπορώ να αναπνεύσω από το άγχος, το "πηγαίνω πέρα δώθε" απ' τη νευρικότητα μου, το όλα με ενοχλούν και μου φταίνε, οι αναζήτηση επιβεβαίωσης από τους άλλους...Μα ακόμα κι εκεί που βλέπεις μια πρόοδο και αισιοδοξείς και λες το χω και για λίγο νιώθεις πως όλα ειναι γκουντ και έχεις μπει σε μια σειρά, είσαι παραγωγική και νιώθεις πως όλα ειναι υπο έλεγχο, τσουπ σκάει μια αλλαγή διάθεσης και αισθάνεσαι πως θες απλά να κοιμάσαι, βαριέσαι απίστευτα, βαριέσαι να κάνεις μπάνιο, να μαζέψεις τα ρούχα σου, να στρώσεις το κρεβάτι σου, να διαβάσεις, να βγεις και απλά κάθεσαι και μαραζώνεις και κάτι μέσα σου σου φωνάζει πως έχεις υποχρεώσεις και πρέπει και και...και επειδή έχεις έντονο αίσθημα ευθύνης και πάντα επιδιώκεις και το καλύτερο αποτέλεσμα, βυθίζεσαι στις τύψεις, στο άγχος και στις ενοχές. Και εκεί πάλι βρίσκεις καταφύγιο στη κολλητή σου: την αναβλητικότητα.....μμααλιστ� �αα...δεν ξερω αν περιγράφουν και σενα αυτές οι γνώριμες σκηνές, αλλά εγώ πάντως αγχώθηκα και μόνο που τα έγραψα (εντωμεταξύ εγώ αυτή τη στιγμή αποφεύγω να κάνω άλλα πράγματα που πρέπει να κάνω και γίνομαι αναβλητική, γράφοντας στο φορουμ αυτό σχετικά με το πρόβλημα της αναβλητικότητας: είμαι τραγική, το γνωρίζω).

    Ό,τι το άγχος μπορεί να σε αποπροσανατολίσει είναι βέβαιο. Εγώ, δεν ξέρω αν θυμάσαι, αλλά είχα πει πως στην ψυχίατρο μόνο είχα αναφέρει πως είμαι κυκλοθυμική και πολλές φορές δρω παρορμητικά, καταπιάνομαι με κάτι τη μια μέρα και την επόμενη έχω βαρεθεί, ότι έχω έντονα ξεσπάσματα θυμού, όταν είμαι πολλή θυμωμένη ή λυπημένη, απειλώ να αυτοκτονήσω ή σκέφτομαι πως θέλω να μου κάνω κακό. Κάποιες φορές αυτοτραυματίζομαι κιόλας στη διάρκεια αυτών των ξεσπασμάτων, για να νιώσω κάποια ανακούφιση. Αυτά, περιληπτικά, της είχα αναφέρει και μου είπε πως δεν έχει σχέση η ΙΨΔ με αυτά και πως είναι θέμα προσωπικότητας και μου συνέστησε μακροχρόνια ψυχοθεραπεία, ώστε να μάθω να διαχειρίζομαι καλύτερα τα συναισθήματα μου.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Γιατί είχες διακόψει τις συνεδρίες; Είχες νιώσει καλύτερα;
    Τώρα που ξαναπήγες, σε βοήθησε;

    Αυτό με τις κρίσεις άγχους, σίγουρα η οργάνωση και το καλό πρόγραμμα είναι βοηθητικές λύσεις, αλλά όταν μιλάμε για αγχώδη-νευρωτική δομή προσωπικότητας, πόσο εύκολο είναι αυτό; Εγώ πχ. αιώνια έχω πρόβλημα με την οργάνωση, με την διαχείριση του χρόνου και την σταθερότητα στην απόδοση μου στις διάφορες υποχρεώσεις μου. Πιστεύω πως εμείς που αγχωνόμαστε πέφτουμε και πιο εύκολα στη παγίδα της αναβλητικότητας και της αυτοκαταστροφικής συμπεριφοράς, ακριβώς γι' αυτό τον λόγο. Και είναι κάτι που δυστυχώς με ταλαιπωρεί χρόνια. Παντού σκόρπια χαρτιά με ¨στόχους ημέρας", "υποχρεώσεις". "λίστες" κλπ κλπ, η μάχη με την ώρα η οποία σου υπενθυμίζει μόνο πόσο μη αποδοτική είσαι, η μελαγχολία στην οποία πέφτεις και το αυτομαστίγωμα γιατί δεν κατάφερες για μια ακόμη φορά να ολοκληρώσεις όσα προγραμμάτιζες και η επόμενη μέρα ακολουθεί-δυστυχώς-το ίδιο μοτίβο...και εσύ απ' την άλλη να αλλάζεις 200 διαθέσεις εντός της ημέρας και εκεί που ξύπνησες με μια αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα να κυνηγήσεις τους στόχους σου και να γίνεις παραγωγική, ξαφνικά νιώθεις ανίκανη για το οτιδήποτε και τσουπ οι κρίσεις πανικού, το δε μπορώ να αναπνεύσω από το άγχος, το "πηγαίνω πέρα δώθε" απ' τη νευρικότητα μου, το όλα με ενοχλούν και μου φταίνε, οι αναζήτηση επιβεβαίωσης από τους άλλους...Μα ακόμα κι εκεί που βλέπεις μια πρόοδο και αισιοδοξείς και λες το χω και για λίγο νιώθεις πως όλα ειναι γκουντ και έχεις μπει σε μια σειρά, είσαι παραγωγική και νιώθεις πως όλα ειναι υπο έλεγχο, τσουπ σκάει μια αλλαγή διάθεσης και αισθάνεσαι πως θες απλά να κοιμάσαι, βαριέσαι απίστευτα, βαριέσαι να κάνεις μπάνιο, να μαζέψεις τα ρούχα σου, να στρώσεις το κρεβάτι σου, να διαβάσεις, να βγεις και απλά κάθεσαι και μαραζώνεις και κάτι μέσα σου σου φωνάζει πως έχεις υποχρεώσεις και πρέπει και και...και επειδή έχεις έντονο αίσθημα ευθύνης και πάντα επιδιώκεις και το καλύτερο αποτέλεσμα, βυθίζεσαι στις τύψεις, στο άγχος και στις ενοχές. Και εκεί πάλι βρίσκεις καταφύγιο στη κολλητή σου: την αναβλητικότητα.....μμααλιστ� �αα...δεν ξερω αν περιγράφουν και σενα αυτές οι γνώριμες σκηνές, αλλά εγώ πάντως αγχώθηκα και μόνο που τα έγραψα (εντωμεταξύ εγώ αυτή τη στιγμή αποφεύγω να κάνω άλλα πράγματα που πρέπει να κάνω και γίνομαι αναβλητική, γράφοντας στο φορουμ αυτό σχετικά με το πρόβλημα της αναβλητικότητας: είμαι τραγική, το γνωρίζω).

    Ό,τι το άγχος μπορεί να σε αποπροσανατολίσει είναι βέβαιο. Εγώ, δεν ξέρω αν θυμάσαι, αλλά είχα πει πως στην ψυχίατρο μόνο είχα αναφέρει πως είμαι κυκλοθυμική και πολλές φορές δρω παρορμητικά, καταπιάνομαι με κάτι τη μια μέρα και την επόμενη έχω βαρεθεί, ότι έχω έντονα ξεσπάσματα θυμού, όταν είμαι πολλή θυμωμένη ή λυπημένη, απειλώ να αυτοκτονήσω ή σκέφτομαι πως θέλω να μου κάνω κακό. Κάποιες φορές αυτοτραυματίζομαι κιόλας στη διάρκεια αυτών των ξεσπασμάτων, για να νιώσω κάποια ανακούφιση. Αυτά, περιληπτικά, της είχα αναφέρει και μου είπε πως δεν έχει σχέση η ΙΨΔ με αυτά και πως είναι θέμα προσωπικότητας και μου συνέστησε μακροχρόνια ψυχοθεραπεία, ώστε να μάθω να διαχειρίζομαι καλύτερα τα συναισθήματα μου.
    Με βοήθησε από την ώρα που έφυγα μέχρι και το πρωί της επόμενης ημέρας...Πραγματικά υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι έχω όλα όσα υπάρχουν σαν κατηγορίες στο forum...

    Τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει και σκέφτομαι υπαρξιακά ζητήματα και μετά με έπιασαν κρίσεις πανικού από τον φόβο του ότι θα τρελαθώ κλπ...Μετά τη συνεδρία σα να εξαφανίστηκαν και τις τελευταίες ώρες το έχω πάλι!

    Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα αλλά μάλλον έχω κάποια απωθημένα, τα οποία λόγω ανασφάλειας συνεχίζουν να μην πραγματοποιούνται και το άγχος με μπερδεύει ως προς αυτά με αποτέλεσμα να μην τα αναγνωρίζω στο 100%.

    Εξαιτίας αυτού, αλλάζω συνέχεια διάθεση όπως και εσύ, γούστο σε πράγματα κλπ κλπ. Νιώθω ότι επηρεάζομαι εύκολα από οτιδήποτε που ερμηνεύω εγώ ως αρνητικό προς εμένα και είμαι το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας φοβισμένος και αγχωμένος. Πραγματικά θέλω να προσπαθήσω να οργανωθώ από φθινόπωρο μήπως και φύγει το παθολογικό άγχος...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Insomnia --- Οι υποχρεώσεις σου, να υποθέσω, είναι κυρίως το διάβασμα και η απόδοση στην εξεταστική; (Φαντάζομαι ότι είσαι φοιτήτρια). Πολλοί φοιτητές έχουν αυτό που περιγράφεις πάντως, δεν αποδεικνύει κάποια διαταραχή αυτή η στάση. Ειδικά αν, όπως υποψιάζομαι, είσαι σε κάποια υψηλόβαθμη σχολή με δύσκολα μαθήματα, είναι λογικό να σε πιάνει η αναβολή, να θες μόνο να ξαπλώνεις και να μην διαβάζεις.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Με βοήθησε από την ώρα που έφυγα μέχρι και το πρωί της επόμενης ημέρας...Πραγματικά υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι έχω όλα όσα υπάρχουν σαν κατηγορίες στο forum...

    Τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει και σκέφτομαι υπαρξιακά ζητήματα και μετά με έπιασαν κρίσεις πανικού από τον φόβο του ότι θα τρελαθώ κλπ...Μετά τη συνεδρία σα να εξαφανίστηκαν και τις τελευταίες ώρες το έχω πάλι!

    Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα αλλά μάλλον έχω κάποια απωθημένα, τα οποία λόγω ανασφάλειας συνεχίζουν να μην πραγματοποιούνται και το άγχος με μπερδεύει ως προς αυτά με αποτέλεσμα να μην τα αναγνωρίζω στο 100%.

    Εξαιτίας αυτού, αλλάζω συνέχεια διάθεση όπως και εσύ, γούστο σε πράγματα κλπ κλπ. Νιώθω ότι επηρεάζομαι εύκολα από οτιδήποτε που ερμηνεύω εγώ ως αρνητικό προς εμένα και είμαι το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας φοβισμένος και αγχωμένος. Πραγματικά θέλω να προσπαθήσω να οργανωθώ από φθινόπωρο μήπως και φύγει το παθολογικό άγχος...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ερώτηση σχετικά με απιστία
    By Dimis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 11-03-2021, 11:12
  2. Ερώτηση σχετικά με αυνανισμό και στηση
    By PanosGRi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 05-11-2018, 00:59
  3. Μια ερωτηση σχετικα για τα ψυχοσωματικα συμπτωματα
    By Stavrosbmw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 16-08-2016, 22:23
  4. ερωτηση σχετικα με εξετάσεις
    By blackhack in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 15-04-2016, 11:10
  5. μια ερώτηση σχετικά με τα αντιψυχωσικά
    By mstrouf in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2009, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •