ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΡΙΑΚΗ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Insomnia --- Οι υποχρεώσεις σου, να υποθέσω, είναι κυρίως το διάβασμα και η απόδοση στην εξεταστική; (Φαντάζομαι ότι είσαι φοιτήτρια). Πολλοί φοιτητές έχουν αυτό που περιγράφεις πάντως, δεν αποδεικνύει κάποια διαταραχή αυτή η στάση. Ειδικά αν, όπως υποψιάζομαι, είσαι σε κάποια υψηλόβαθμη σχολή με δύσκολα μαθήματα, είναι λογικό να σε πιάνει η αναβολή, να θες μόνο να ξαπλώνεις και να μην διαβάζεις.
    Όντως, οι υποχρεώσεις μου αφορούν κατά κύριο λόγο το διάβασμα και τη δουλειά μου. Εγώ είχα πάντα αυτό με την αναβλητικότητα και το πρόβλημα με την αποδιοργάνωση και τη διαχείριση του χρόνου (από δημοτικό), δεν είναι πως αυτό είναι κάτι καινούργιο για μένα. Δρω αυτοκαταστροφικά. Θυμάμαι στις πανελλήνιες τη καθηγήτρια στο φροντιστήριο να μου λέει: "Όταν επιτέλους μπαίνεις σε μια σειρά και τα πας μια χαρά, πάντα κάτι κάνεις και τα καταστρέφεις όλα".

    Αυτό με την αναβλητικότητα και την αποδιοργάνωση όμως δεν αφορά μόνο τα της σχολής και τις πιο "σοβαρές" ας πούμε υποχρεώσεις, αλλά και κοινωνικές συναναστροφές...πριν λίγες μέρες ήθελα να βγαίνω συνέχεια και ήμουν "στο πόδι" και τις τελευταίες 4 μέρες, σέρνομαι κυριολεκτικά. Νιώθω κουρασμένη, ενώ δεν κάνω κάτι που να με κουράζει. Μου είπε μια φίλη μου να βγούμε πριν 3 μέρες και βαριόμουν και την επόμενη βγήκα με μια άλλη φίλη και ούτε μπάνιο έκανα, γιατί σερνόμουν πάλι. Και μετά την έξοδο μας, βαριόμουν να γυρίσω και σπίτι. Στο μεταξύ, έχω τύψεις και νιώθω πως δεν είμαι καλή φίλη. Έτσι, καμιά φορά πιέζω και τον εαυτό μου να βγει. Γιατί να είμαι τόσο αυτοκαταστροφική;;; Αντί να βγω έξω να περάσω καλά, να διασκεδάσω, επιλέγω να μελαγχολώ και να κλαίω...πάντα νιώθω μισή, αλλά ποτέ δεν καταλαβαίνω τον λόγο

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Για κάποιο λόγο δε μου εμφάνισε ότι σου απάντησα και το ξαναέγραψα

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Με βοήθησε από την ώρα που έφυγα μέχρι και το πρωί της επόμενης ημέρας...Πραγματικά υπάρχουν στιγμές που νιώθω ότι έχω όλα όσα υπάρχουν σαν κατηγορίες στο forum...

    Τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει και σκέφτομαι υπαρξιακά ζητήματα και μετά με έπιασαν κρίσεις πανικού από τον φόβο του ότι θα τρελαθώ κλπ...Μετά τη συνεδρία σα να εξαφανίστηκαν και τις τελευταίες ώρες το έχω πάλι!

    Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα αλλά μάλλον έχω κάποια απωθημένα, τα οποία λόγω ανασφάλειας συνεχίζουν να μην πραγματοποιούνται και το άγχος με μπερδεύει ως προς αυτά με αποτέλεσμα να μην τα αναγνωρίζω στο 100%.

    Εξαιτίας αυτού, αλλάζω συνέχεια διάθεση όπως και εσύ, γούστο σε πράγματα κλπ κλπ. Νιώθω ότι επηρεάζομαι εύκολα από οτιδήποτε που ερμηνεύω εγώ ως αρνητικό προς εμένα και είμαι το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας φοβισμένος και αγχωμένος. Πραγματικά θέλω να προσπαθήσω να οργανωθώ από φθινόπωρο μήπως και φύγει το παθολογικό άγχος...
    Έχεις ιδεοληψίες σχετικά με τα υπαρξιακά ζητήματα ή σχετικά με το μη τρελαθείς;
    Τι τύπο ψυχοθεραπείας κάνεις;
    Πολύ πιθανό να είναι από το άγχος αυτό που νιώθουμε. Πιστεύω πως το άγχος σε μεγάλο βαθμό οδηγεί σε αμφιβολία και η αμφιβολία με τη σειρά της στην αμφισβήτηση του εαυτού, της ταυτότητας μας. Νιώθουμε χαμένοι, φοβισμένοι και αγχωμένοι. Η αμφισβήτηση τρέφεται από επιπλέον άγχος και οδηγεί το άτομο στο να πιστεύει πως έχει χάσει τον εαυτό του τελείως, πως έχει τρελαθεί, να ψάχνει να βρει που ανήκει...προσωπικά βιώνω και έντονα το αίσθημα έλλειψης του ανήκειν, νιώθω μοναξιά, προσπαθώ να βρω ασφάλεια και να γεμίσω το κενό με το να βοηθάω τους άλλους, άσε που όσο περισσότερη αμφιβολία έχω για μένα, τόσο κρέμομαι από άλλους και ψάχνω άλλους να με σώσουν.

    Μεγάλο ρόλο στην όλη κατάσταση παίζει και το σίριαλ που ζούμε...σε λίγο αυτή η γλυκιά "κανονικότητα" θα μοιάζει με μυθοπλασία.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Για κάποιο λόγο δε μου εμφάνισε ότι σου απάντησα και το ξαναέγραψα
    Ε, θα τα παιξε κι αυτό το φόρουμ...πόσους users να αντέξει ακόμη;;

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Έχεις ιδεοληψίες σχετικά με τα υπαρξιακά ζητήματα ή σχετικά με το μη τρελαθείς;
    Τι τύπο ψυχοθεραπείας κάνεις;
    Πολύ πιθανό να είναι από το άγχος αυτό που νιώθουμε. Πιστεύω πως το άγχος σε μεγάλο βαθμό οδηγεί σε αμφιβολία και η αμφιβολία με τη σειρά της στην αμφισβήτηση του εαυτού, της ταυτότητας μας. Νιώθουμε χαμένοι, φοβισμένοι και αγχωμένοι. Η αμφισβήτηση τρέφεται από επιπλέον άγχος και οδηγεί το άτομο στο να πιστεύει πως έχει χάσει τον εαυτό του τελείως, πως έχει τρελαθεί, να ψάχνει να βρει που ανήκει...προσωπικά βιώνω και έντονα το αίσθημα έλλειψης του ανήκειν, νιώθω μοναξιά, προσπαθώ να βρω ασφάλεια και να γεμίσω το κενό με το να βοηθάω τους άλλους, άσε που όσο περισσότερη αμφιβολία έχω για μένα, τόσο κρέμομαι από άλλους και ψάχνω άλλους να με σώσουν.

    Μεγάλο ρόλο στην όλη κατάσταση παίζει και το σίριαλ που ζούμε...σε λίγο αυτή η γλυκιά "κανονικότητα" θα μοιάζει με μυθοπλασία.
    Καλημέρα! Δεν έχω ιδέα τι τύπος είναι...η αλήθεια είναι πως ενώ τα ψάχνω όλα πολύ αυτό δεν το ξέρω. Κοίτα, όταν έχω την απαιτούμενη διαύγεια αντιλαμβάνομαι και εγώ ότι είναι από το άγχος, αλλά άπαξ και μιλήσει το άγχος το χάνω το παιχνίδι τελείως. Ούτε εγώ ξέρω που ανήκω...μια ζωή νόμιζα ότι ήμουν αντισυμβατικός κατά κύριο λόγο αλλά από όταν ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού/άγχους έχασα τον προσανατολισμό μου ολοκληρωτικά.

    Το κακό είναι ότι το τελευταίο διάστημα έχω και ψυχοσωματικά άλλου είδους παρότι στο παρελθόν είχα μόνο θέματα με το έντερο όταν αγχωνομουν..

    Όσον αφορά τα υπαρξιακά, αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι ότι το σκεπτικό μου δε μπάζει κάπου ουσιαστικά...Δίκιο έχω, απλώς έχουμε μάθει (μας έμαθαν) στη ζωή μας να ασχολούμαστε με το υλικό, με αποτέλεσμα το πνευματικό να πηγαίνει περίπατο...

    Υ.Γ Αν θες στείλε μου κάνα μύνημα να τα πούμε πιο εμπεριστατωμένα από εκεί

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Καλημέρα! Δεν έχω ιδέα τι τύπος είναι...η αλήθεια είναι πως ενώ τα ψάχνω όλα πολύ αυτό δεν το ξέρω. Κοίτα, όταν έχω την απαιτούμενη διαύγεια αντιλαμβάνομαι και εγώ ότι είναι από το άγχος, αλλά άπαξ και μιλήσει το άγχος το χάνω το παιχνίδι τελείως. Ούτε εγώ ξέρω που ανήκω...μια ζωή νόμιζα ότι ήμουν αντισυμβατικός κατά κύριο λόγο αλλά από όταν ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού/άγχους έχασα τον προσανατολισμό μου ολοκληρωτικά.

    Το κακό είναι ότι το τελευταίο διάστημα έχω και ψυχοσωματικά άλλου είδους παρότι στο παρελθόν είχα μόνο θέματα με το έντερο όταν αγχωνομουν..

    Όσον αφορά τα υπαρξιακά, αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι ότι το σκεπτικό μου δε μπάζει κάπου ουσιαστικά...Δίκιο έχω, απλώς έχουμε μάθει (μας έμαθαν) στη ζωή μας να ασχολούμαστε με το υλικό, με αποτέλεσμα το πνευματικό να πηγαίνει περίπατο...

    Υ.Γ Αν θες στείλε μου κάνα μύνημα να τα πούμε πιο εμπεριστατωμένα από εκεί
    Ναι, θα σου στείλω όταν βρω περισσότερο ελεύθερο χρόνο για συζήτηση, μιας και το πρόγραμμα μου είναι πιεσμένο τις τελευταίες μέρες.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ερώτηση σχετικά με απιστία
    By Dimis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 11-03-2021, 11:12
  2. Ερώτηση σχετικά με αυνανισμό και στηση
    By PanosGRi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 05-11-2018, 00:59
  3. Μια ερωτηση σχετικα για τα ψυχοσωματικα συμπτωματα
    By Stavrosbmw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 16-08-2016, 22:23
  4. ερωτηση σχετικα με εξετάσεις
    By blackhack in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 15-04-2016, 11:10
  5. μια ερώτηση σχετικά με τα αντιψυχωσικά
    By mstrouf in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2009, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •