Σωματικός πόνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121

    Σωματικός πόνος

    Έχω έντονο πόνο εδώ και έναν μήνα και ψάχνομαι με εξετάσεις, αλλά δεν βρίσκουν τίποτα παθολογικό στα αποτελέσματα των εξετάσεων. Είναι σχεδόν συνεχής ο πόνος (ή έτσι πιστεύω). Νιώθω άδεια αν δεν πονάω, και έτσι και καταλάβω να φεύγει ο πόνος, κάνω κάτι για να γυρίσει (πχ σταματώ τα παυσίπονα). Έτσι, είναι σαν όλο το τρέξιμο στους γιατρούς και όλες οι εξετάσεις να τις έκανα για το τίποτα. Ούτως ή άλλως, μου είπαν πως αν δεν βρεθεί τίποτα ούτε στις άλλες 2-3 εξετάσεις που έχω να κάνω, θα μου δώσουν ηρεμιστικά.
    Είναι σαν να θέλω να υπάρχει ένα αίσθημα πόνου (και δεν ξέρω πια αν εγώ το δημιουργώ στο κεφάλι μου), αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Είναι σαν να θέλω να υπάρχει ένα αίσθημα πόνου (και δεν ξέρω πια αν εγώ το δημιουργώ στο κεφάλι μου), αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί.
    θα σου πει ο ψυχιατρος, εαν βεβαια αποφασισεις να πας.
    το σωστο ειναι να πας, σιγουρα εχεις καποιο ψυχολογικο

  3. #3
    Πάτε κάνετε απλές εξετάσεις δε σας βρίσκουν τίποτα και μετά σας δίνουν ναρκωτικά η αντικαταθλιπτικά η αντιεπιληπτικά. Υπάρχουν και εξετάσεις ειδικές που γίνονται σε βάθος χρόνου. Γενικά το ιστορικό είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν υπάρχει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δίκιο έχεις. Κι εμένα ο ψυχίατρος μου έδωσε αντιεπιληπτικο για δήθεν ινομυαλγία αλλά τελικά με μαγνητική μου βρήκαν προβλήματα στο ισχίο που δικαιολογούν τους πόνους. Βρήκαν μια καραμέλα ότι τα πάντα έχουν ψυχολογικό υπόβαθρο.

  5. #5
    Δυστυχώς φίλε δεν είσαι ο μονος, υπάρχει τεράστια εκμετάλλευση και κακό που κάνουν οι ψυχιάτροι. Το ελάχιστο που θα μπορούσε να κάνει ο ψυχίατρος είναι να μη σου ξαναπάρει λεφτά για το κακό που σου έκανε αλλά να φανταστώ αυτός δε ζήτησε ούτε συγγνώμη λες και τα αντιεπιληπτικά είναι παστιλιες.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Δυστυχώς φίλε δεν είσαι ο μονος, υπάρχει τεράστια εκμετάλλευση και κακό που κάνουν οι ψυχιάτροι. Το ελάχιστο που θα μπορούσε να κάνει ο ψυχίατρος είναι να μη σου ξαναπάρει λεφτά για το κακό που σου έκανε αλλά να φανταστώ αυτός δε ζήτησε ούτε συγγνώμη λες και τα αντιεπιληπτικά είναι παστιλιες.
    Πιστεύεις ότι χορηγούν φάρμακα χωρίς λόγο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγώ μια φορά πήγα σε έναν άλλον ψυχίατρο σε άλλη πόλη και είδε τα φάρμακα και μου είπε εάν θέλεις να παίρνεις φάρμακα η όχι είναι δικιά σου επιλογή!

  8. #8
    Εγώ το πιστεύω ακράδαντα όμως στη προκειμένη περίπτωση που αναφέρει ο Niels συνάδελφός του ψυχιάτρου ορθοπεδικός του εξήγησε ότι έχει πρόβλημα στο ισχίο και τα αντιεπιληπτικά δεν είναι παυσίπονα να χορηγούνται για πρόβλημα στο ισχίο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ναι ο ορθοπεδικός μου είπε να μην ξαναπάρω κι ότι έχει παραγινει το κακό με το αντιεπιληπτικο λυρικα. Εμένα μου το είχε δώσει ο ψυχίατρος και για το αγχος και για τους πόνους. Γενικά δυστυχώς υπάρχουν διάφορες απόψεις μεταξύ των γιατρών για τα λεγόμενα ψυχοφαρμακα κι αυτό μπερδεύει και τους ασθενείς. Εγώ έχω καταλήξει ότι για να βοηθηθουμε πρέπει να προσεγγίσουμε συνολικά το πρόβλημα κι όχι να τα περιμένουμε όλα από τα φάρμακα. Από διατροφή, άσκηση, συμπληρώματα, κλπ μέχρι κοινωνικοποίηση...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    27
    Εγώ έχω υπερευλυγισια και υπερκινητικότητα των άρθρωσεων και μου παρουσιάστηκε πόνος στους ώμους,εγω είπα οτι θέλω να επίσκεφτω νευρολογο και παρεμποδιστηκα με την εξής φράση" πάρε το lyrica και να δούμε εάν έχεις διάφορα σε μερικούς μήνες τότε να πας στον νευρολογο" Ε γω έχω φανερά π προβλήματα στα νεύρα , φαίνεται στα δάχτυλα μου . Αρνηται ο νευρολόγος να μου κάνει οποιοδήποτε εξέταση πέραν ψυχιατρικής εκτιμήσεως έπειτα από την διήγηση. Η ψυχίατρος πέντε χρόνια δεν Μ πο ρουσε να καταλήξει σε μι α γνωμάτευση τόσα χρόνια.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    27
    Εάν πιστεύουν οι δυο γιατροί από το χωριουδάκι μου ότι δεν χρήζω άλλων ιατρών πέραν αυτών εγώ τους καταλογίζω έγκλημα,διαμαρτυρομαι πόσα χρόνια πονάω τρέχω από γιατρό σε γιατρό και όταν προ μηνών μου ζήτησε διαιτολόγος εξετάσεις βιταμινής D που οι τιμές της ανέρχονταν στο 5,8������ σημαίνει ότι φταίω . Ομολογώ οτι τώρα του θέτω το ερώτημα για
    Οστεομαλακία ..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Κίρα View Post
    Εάν πιστεύουν οι δυο γιατροί από το χωριουδάκι μου ότι δεν χρήζω άλλων ιατρών πέραν αυτών εγώ τους καταλογίζω έγκλημα,διαμαρτυρομαι πόσα χρόνια πονάω τρέχω από γιατρό σε γιατρό και όταν προ μηνών μου ζήτησε διαιτολόγος εξετάσεις βιταμινής D που οι τιμές της ανέρχονταν στο 5,8������ σημαίνει ότι φταίω . Ομολογώ οτι τώρα του θέτω το ερώτημα για
    Οστεομαλακία ..
    https://i.postimg.cc/nMFFbZYt/162831...2125261268.jpg

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    27
    Γειά σας καλώς σας βρήκα κιόλας ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κι εγώ κάθε χρόνο πεσμένη βιταμίνη d έχω. Παίρνω συμπλήρωμα.

Similar Threads

  1. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  2. Πόνος
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 12-08-2020, 01:28
  3. Πόνος
    By detetedmember27082018 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 23-08-2018, 00:12
  4. ΠΟΝΟΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 20-08-2018, 18:54
  5. Αυχενικο: Πότε θα περάσει ο πόνος; (σωματικός- ψυχικός)
    By EvaBar in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 23-01-2016, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •