χάσιμο λίπους όχι κιλών - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Remedy ο διαιτολόγος μου είπε να κάνω βάρη το έχω διαβάσει κιόλας ότι η άσκηση με αλτήρες αυξάνει την μυϊκή μάζα έχω μέλλον ακόμη θα πάρει περισσότερο χρόνο για να δω αποτέλεσμα πρέπει να αυξηθεί η μυική μου μάζα έτσι μου είπε .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by χρυσοβαλαντου View Post
    Marilou τις έχω κάνει όλα καλά είναι
    Ωραία τοτε να ακούς τον διατροφολογο σου και το άτομο που σου βγάζει πρόγραμμα για άσκηση.

    Φυσικα και θα κάνεις βάρη γιατί το απαιτεί ο σωματότυπος σου .
    Αν μου έλεγες είμαι ένα 1.70 και βάλε στάνταρ δεν θα σου είχαν δώσει αυτό το πρόγραμμα .

    Τα πέντε γεύματα γίνονται απαραίτητα για την ενεργοποίηση του μεταβολισμού μας και το κυριότερο για να μην αφεινουμε το στομάχι μας άδειο ώστε να οδηγούμαστε σε βουλιμικα επεισόδια .

    Να προτιμάς ένα μέρος των ασκήσεων σου να γίνεται πρωί και πάντα πολύ καλή ενυδάτωση όχι μόνο με νεράκι αλλά και με ηλεκτρολύτες τώρα που η ζέστη είναι ανυπόφορη ώστε να μην χάνεις πολύ σημαντικά στοιχεία από τον οργανισμό σου και μπλοκάρει όλο αυτό που πας να κάνεις .

    Πρόσεχε μόνο με τα βάρη την σωστή στάση του σώματός σου και να ζητάς να σου δείχνουν τις τεχνικές των ασκήσεων ώστε να αποφύγεις τραυματισμούς .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14
    Και αν βαρεθεις τα βάρη μπορεί να αρχίσεις τα ομαδικά πχ TRX, crossfit κτλ. και αν έχει το γυμναστήριο σου yoga καλό είναι να κάνεις μια φορά την εβδομάδα για να αποκτήσεις ελαστικότητα κ αν δεν έχει προσπάθησε να κάνεις διατάσεις στο τέλος της προπόνησης σού.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by χρυσοβαλαντου View Post
    Remedy ο διαιτολόγος μου είπε να κάνω βάρη το έχω διαβάσει κιόλας ότι η άσκηση με αλτήρες αυξάνει την μυϊκή μάζα έχω μέλλον ακόμη θα πάρει περισσότερο χρόνο για να δω αποτέλεσμα πρέπει να αυξηθεί η μυική μου μάζα έτσι μου είπε .
    καλημερα!!
    τοτε, προφανως το κυριο θεμα σου δεν ειναι απωλεια, αλλα η αναλογια μυων και λιπους στο σωμα σου και η διαιτολογος εχει επικεντρωθει στην αυξηση των μυων, και δευτερυοντως στην απωλεια βαρους. πραγμα στο οποιο συνηγορει και το οτι το υπερβαρο σου ειναι 8 κιλακια και οχι 15- 20- 30, οπου η τακτικη θα ηταν σιγουρα διαφορετικη.
    να την εμπιστευθεις λοιπον, να κανεις υπομονη για το ποτε θα αλλαξει το νουμερο της ζυγαρια ςκαι να μεινεις πιστη στο προγραμμα σου.
    μπορεις βεβαια να την ρωτησεις, εφοσον εχετε συγκεκριμενο στοχο (υποθετω) ποτε το βλεπει χρονικα να τον πιασετε, αν εισαι αρκετα επιμελης.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Απώλεια κιλών με αύξηση μυών και όχι λίπους συνεπώς όχι αλλαγη στο βάρος ειναι μια προσεγγιση που πραγματικά τόσα χρόνια μέσα σε όλα αυτά πρώτη φορά την ακούω ..

    Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα πραγματικά
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Απώλεια κιλών με αύξηση μυών και όχι λίπους συνεπώς όχι αλλαγη στο βάρος ειναι μια προσεγγιση που πραγματικά τόσα χρόνια μέσα σε όλα αυτά πρώτη φορά την ακούω ..

    Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα πραγματικά
    οσο πιο πολλους μυωνες εχει ενας ανθρωπος τοσο πιο καλες καυσεις κανει εφ οσον γυμναζετε γιατι το σωμα πρεπει να κρατησει τους μυες του και αρα ειναι και πιο ευκολο να χασει κιλα. επιπλεον κατ ογκο οι μυωνες ειναι ελαφρυτεροι απο το λιπος. ειναι κατι που το κανουν πολυ συχνα οι αθλουμενοι με βαρη, δηλαδη ολο τον χειμωνα τρωνε και φουσκωνουν την ανοιξη μειωνουν το φαγητο προσπαθωντας να μην χασουν μυες αλλα λιπος.
    τωρα εαν μια αγυμναστη γυναικα μπορει να φτιαξει μυωνες δεν το ξερω, υπολογιζω πως οχι αν δεν εχει βοηθεια απο ειδικο

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οσο πιο πολλους μυωνες εχει ενας ανθρωπος τοσο πιο καλες καυσεις κανει εφ οσον γυμναζετε γιατι το σωμα πρεπει να κρατησει τους μυες του και αρα ειναι και πιο ευκολο να χασει κιλα. επιπλεον κατ ογκο οι μυωνες ειναι ελαφρυτεροι απο το λιπος. ειναι κατι που το κανουν πολυ συχνα οι αθλουμενοι με βαρη, δηλαδη ολο τον χειμωνα τρωνε και φουσκωνουν την ανοιξη μειωνουν το φαγητο προσπαθωντας να μην χασουν μυες αλλα λιπος.
    τωρα εαν μια αγυμναστη γυναικα μπορει να φτιαξει μυωνες δεν το ξερω, υπολογιζω πως οχι αν δεν εχει βοηθεια απο ειδικο
    Σταματήστε γενικά να ποσταρετε την βικιπαίδεια και βγες έξω στην πραγματικότητα για να ανακαλύψεις πως όλες αυτές οι θεωρίες εξαρτώνται άμεσα από τον μεταβολισμό και την ιδιαιτερότητα που έχει ο κάθε άνθρωπος ανάλογα τον σωματότυπο του και πολλά άλλα παθολογικά αίτια που μπορούν να μπλοκάρουν το οτιδήποτε από τον αρχικό στόχο να χάσει κάποιος βάρος ...

    Ειδικά στο θέμα μυϊκή μάζα δεν είναι απλά τα πράγματα και δεν ποντάρεις μόνο στη γυμναστική και ειδικά στα βάρη ..
    Η μυϊκή μάζα θέλει πολύ αυστηρή και ιδιαίτερη διατροφή ....

    Ας αφήσουμε τους διατροφολόγος και τους γυμναστές που εχουν διπλώματα και γραφεία και κατευθεινουν τους πελάτες του και μην μπλεκομαστε σε ξένα χωράφια απλά και μόνο για να πούμε κατι που έχουμε διαβάσει και φυσικά δεν έχουμε μπει ποτέ στην διαδικασία να δούμε κατά πόσο εφαρμόζετε σε ένα άνθρωπο κάτω από καθημερινές συνθήκες ...

    Πες τα άλλα καθημερινά που ξέρουμε όλοι μας και άσε τους ειδικούς που βγάζουν αυτές τις μετρήσεις με τα μηχανήματα που έχουν και όχι με την θεωρία

    Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να φτιάξουν μυϊκό σύστημα .
    Το θέμα όμως δεν είναι να φτιάξεις απλά το θέμα είναι να μην φτιάξεις καμένο μυϊκό σύστημα και μετά σου σκάνε τα θεματακια σαν ντόμινο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Γεια σας μετά από ένα μήνα δίαιτα και άσκηση ένα κιλό μείον μόνο αλλά τις τελευταίες μέρες παρατήρησα κάτι ότι έχω ζάλη και ατονία ακόμη και τώρα ίσως είναι από την δίαιτα που κάνω .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χασιμο 70+ κιλων..
    By -wow- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 03-03-2012, 01:08
  2. χασιμο λιπους αλλα οχι κιλων
    By sweetgirl_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 14
    Last Post: 09-02-2012, 08:33
  3. υγιεινή διατροφή για χάσιμο λίπους
    By irene-bak in forum Παχυσαρκία
    Replies: 21
    Last Post: 23-05-2011, 00:45
  4. ΧΑΣΙΜΟ ΛΙΠΟΥΣ
    By xazomanoulaaa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 01-07-2010, 11:14
  5. χασιμο κιλων
    By comfusio in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 28-03-2009, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •