Τοξικοι γονείς - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Δε νομίζω να με βοηθάνε γι αυτό.. Ζηλεύω και πολύ τους άλλους που δεν αξίζουν.. Ξέρω ότι δεν ειναι ούτε τα μισά από μένα αλλά η οικογένεια βοηθάει.. Έχω προβλήματα θυμού και όταν κάτι δεν είναι όπως θέλω στο σπίτι μου γαμαει τη ψυχολογία να το πω έτσι.. Είναι αδύναμοι και αυτοί κι εγώ τι αυτό και έχει μαζευτεί η κακή ενέργεια να το πω και δε πάμε μπροστά.. Τη μάνα μου τη λατρεύω έχω να πω αλλά δεν έχω αυτά που θέλω στη ζωή μου
    Τι νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει λοιπόν; Και γιατί δεν σε βοηθάνε αυτά που λέμε;

    Ποιος κρίνει αν κάποιος άλλος αξίζει; Και που σε βοηθάει να θυμώνεις και να ζηλεύεις;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Χαμομηλακι τα οικονομικα ειναι το θεμα κ πρεπει να μαθεισ να το διαχειριζεσαι αν εισαι γυναικα ιδια με τισ αλλεσ εισαι δηλαδη παιζεισ μπαλλα χαμηλα παιζεισ κ ψηλα ενα κοροιδο σου λειπει το προβλημα δεν ειναι εκει ομωσ το προβλημα ειναι η αυτοεκτιμηση σου κι η αυτοπεποιθηση σου ασ πουμε εγω πηγα σε καλο σχολειο κι ολοι οι φιλοι μου εχουν λεφτα οταν λεμε λεφτα εννοουμε βιλεσ σπιταρωνεσ πραγματα που αμα τα δεισ εσυ που εισαι απλοσ ανθρωποσ θα τα παιξεισ κι εγω δεν εχω ε τι να κανουμε τωρα ουτε για πλουσια ψαχνω χορτασε το ματι μου και δεν θελω και δεν μπορω το προβλημα που ειναι αφου δεν μπορω γιατι να θελω

  3. #33
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τι νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει λοιπόν; Και γιατί δεν σε βοηθάνε αυτά που λέμε;

    Ποιος κρίνει αν κάποιος άλλος αξίζει; Και που σε βοηθάει να θυμώνεις και να ζηλεύεις;
    Δεν αξίζουν γιατί έχουν κάνει άσχημα πράγματα.. Δε βλέπω κάτι να με βοηθά

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ναι αλλά από τό νά σπαταλάς ενέργεια στους άλλους και στο τί έχουν και αν τό αξίζουν,
    Σπατάλησε την ενέργεια σου στο πώς θά κάνεις αυτά που ΕΣΎ θες,...

    Όλο ασχολούμαστε με τό τί κάνει ο ενας και ο άλλος..

    Επίσης δεν διευκρινιζεις τίποτα να καταλάβουμε, τά λες γενικά και ότι δεν γίνεται τίποτα..

  5. #35
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ναι αλλά από τό νά σπαταλάς ενέργεια στους άλλους και στο τί έχουν και αν τό αξίζουν,
    Σπατάλησε την ενέργεια σου στο πώς θά κάνεις αυτά που ΕΣΎ θες,...

    Όλο ασχολούμαστε με τό τί κάνει ο ενας και ο άλλος..

    Επίσης δεν διευκρινιζεις τίποτα να καταλάβουμε, τά λες γενικά και ότι δεν γίνεται τίποτα..
    Μπορεί να αγαπώ τη μάνα μου αλλά παραμένει ένας άνθρωπος που μου έκοψε τα φτερά όπως και όλοι τους.. Το περιβάλλον με ενοχλεί ειναι τοξικοι.. Το ότι δεν έχουν να μου προσφέρουν τίποτα σαν άνθρωποι με ενοχλεί.. Το ότι είναι σαν μυρμήγκια και δεν έχουν θάρρος και δύναμη να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες.. Το ότι μπορεί να έχω ψυχολογικά νομίζω έχω πολλά προβλήματα με τη διαχείριση νεύρων.. Το σπίτι με ενοχλεί που δεν είναι καθόλου λειτουργικό αλλά αυτό σας φαίνεται περίεργο.. Κάθε μέρα ανεβοκατεβαινω για να κοιμηθώ.. Εξωτερική σκάλα που βλέπει το δρόμο που αυτο σημαίνει ότι φαίνομαι συνέχεια και δε μ αρέσει όλοι όσοι εδου σκαλες έχουν εσωτερικές το δικό μου είναι σαν χωρισμένο στα 2 ενα πράμα.. Το μπάνιο δεν έχει παράθυρο που είναι συνδεδεμένο με άλλο μπάνιο μπανιέρα με ντουζιερα οπότε γι αυτό το λόγο είναι κλειστό.. Δε μπαίνει αέρας είναι δεν είναι 1.90 έχουν βάλει πατάρι από πάνω.. Έχει πολλά πάρα πολλά άλλα τέτοια.. Θα μπορούσα να γράφω για ώρες.. Όλα αυτά αυτοί τα έκαναν προφανώς..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πόσο χρονών είσαι;
    Τό σπίτι όμως πάντα έτσι ήταν δεν είναι τώρα,
    Μόνο να βρεις δουλειά καί νά φύγεις μπορείς.
    Τί νόημα έχει νά διαμαρτυρεσαι για τό σπίτι καί πώς είναι τώρα; νομίζω κανένα νόημα δεν έχει.
    Δεν σού αρέσει τό περιβάλλον που ζεις προσπάθησε νά φύγεις από εκεί.

  7. #37
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τι νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει λοιπόν; Και γιατί δεν σε βοηθάνε αυτά που λέμε;

    Ποιος κρίνει αν κάποιος άλλος αξίζει; Και που σε βοηθάει να θυμώνεις και να ζηλεύεις;
    Ονειρευόμουν μια άλλη ζωή για μένα.. Ξέρω ότι τίποτα από αυτά δε θα γίνει γιατί μου έκοψαν τα φτερά.οι δικοί μου τόσο αδύναμοι που δεν έχω "ασφάλεια" ώστε να νιώθω μια βάση να πατώ.. Νομίζω είναι καταστροφικό να τα βγάζεις τσίμα τσίμα γιατί η ψυχολογία σου χαλάει τελείως.. Μου είχαν υποσχεθεί ότι θα φύγω αλλά δεν και έκανα υπομονή.. Πιο πριν δούλευα και δε μπορούσα να αφήσω εκείνη τη δουλειά γι αυτό επίσης στο μέρος που μένω ξέρω ότι το χειμώνα κάτι θα βρω γι αυτό και το σκεφτόμουν για το τι θα κάνω

  8. #38
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Χαμομηλακι τα οικονομικα ειναι το θεμα κ πρεπει να μαθεισ να το διαχειριζεσαι αν εισαι γυναικα ιδια με τισ αλλεσ εισαι δηλαδη παιζεισ μπαλλα χαμηλα παιζεισ κ ψηλα ενα κοροιδο σου λειπει το προβλημα δεν ειναι εκει ομωσ το προβλημα ειναι η αυτοεκτιμηση σου κι η αυτοπεποιθηση σου ασ πουμε εγω πηγα σε καλο σχολειο κι ολοι οι φιλοι μου εχουν λεφτα οταν λεμε λεφτα εννοουμε βιλεσ σπιταρωνεσ πραγματα που αμα τα δεισ εσυ που εισαι απλοσ ανθρωποσ θα τα παιξεισ κι εγω δεν εχω ε τι να κανουμε τωρα ουτε για πλουσια ψαχνω χορτασε το ματι μου και δεν θελω και δεν μπορω το προβλημα που ειναι αφου δεν μπορω γιατι να θελω
    Δε παίζει τίποτα με κανέναν γιατί δε θέλω να με "βοηθάνε" η να εκμεταλευομαι ώστε να με βοηθήσουν.. Δεν έχω καν όρεξη να ασχοληθώ με αυτά έχω αλλά στο κεφάλι μου.. Και ΌΧΙ δεν είμαι κοροιδο είσαι αν αφήσεις να σε κοροϊδέψουν επίσης και εμένα τα κορόιδα δε μ αρέσουν

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Έχεις προσόντα; πτυχία; εργασιακή εμπειρία; μπορείς νά ξεκινήσεις από τό μηδέν κάπου μόνη σου.
    Δεν λέμε ότι είναι εύκολο αλλά όσο κάθεσαι εκεί και λες συνέχεια ότι σού φταίνε αυτοί για τά δεινά σού τίποτα δεν θά αλλάξει.
    Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου.

    Καί όι γονείς μας άνθρωποι είναι Με ελαττώματα πολλά σάν καί εμάς, κάναν ο, τί μπορούσαν με αυτά που είχαν καί καταλάβαιναν.

    Από δώ καί πέρα λοιπόν τί κάνουμε.

    Δεν σταματάμε νά ονειρευόμαστε από τώρα, δεν τελείωσε τίποτα ακόμα.

  10. #40
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Έχεις προσόντα; πτυχία; εργασιακή εμπειρία; μπορείς νά ξεκινήσεις από τό μηδέν κάπου μόνη σου.
    Δεν λέμε ότι είναι εύκολο αλλά όσο κάθεσαι εκεί και λες συνέχεια ότι σού φταίνε αυτοί για τά δεινά σού τίποτα δεν θά αλλάξει.
    Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου.

    Καί όι γονείς μας άνθρωποι είναι Με ελαττώματα πολλά σάν καί εμάς, κάναν ο, τί μπορούσαν με αυτά που είχαν καί καταλάβαιναν.

    Από δώ καί πέρα λοιπόν τί κάνουμε.

    Δεν σταματάμε νά ονειρευόμαστε από τώρα, δεν τελείωσε τίποτα ακόμα.
    Είμαι άπειρη και γενικά δεν.. Δύσκολα

  11. #41
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Έχεις προσόντα; πτυχία; εργασιακή εμπειρία; μπορείς νά ξεκινήσεις από τό μηδέν κάπου μόνη σου.
    Δεν λέμε ότι είναι εύκολο αλλά όσο κάθεσαι εκεί και λες συνέχεια ότι σού φταίνε αυτοί για τά δεινά σού τίποτα δεν θά αλλάξει.
    Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου.

    Καί όι γονείς μας άνθρωποι είναι Με ελαττώματα πολλά σάν καί εμάς, κάναν ο, τί μπορούσαν με αυτά που είχαν καί καταλάβαιναν.

    Από δώ καί πέρα λοιπόν τί κάνουμε.

    Δεν σταματάμε νά ονειρευόμαστε από τώρα, δεν τελείωσε τίποτα ακόμα.
    Εχω χρήματα στην άκρη αλλά δε θέλω να τα πετάξω όλα γι αυτό και ρωτούσα συμβουλές για τη διαχείριση χρημάτων πιο παλιά βέβαια

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Είσαι άνεργη λοιπόν.
    Αυτό που μπορείς νά κάνεις πχ είναι νά μπεις σέ κάποιο πρόγραμμα ΟΑΕΔ που θά Είναι μακριά από την πόλη σού.
    Μια δουλειά μακριά από τήν πόλη.

    Κάπως έτσι ξεκίνησα καί εγώ καί έφυγα από τό σπίτι Με ένα πρόγραμμα ΟΑΕΔ, καί από τότε δεν ξανά γύρισα.

    Κάνε την αρχή.
    Τόλμησε.
    Αν σού λείπουν προσόντα ξεκινα από τώρα κάνε πχ υπολογιστές (βρίσκεις καί δωρεάν), μάθε κάτι μία ξένη γλώσσα οτιδήποτε.γιατι καί θά σού ενισχύσει τό βιογραφικό καί θά αισθάνεσαι εσύ καλύτερα Με τόν εαυτό σου.

    Γιατί τό πρόβλημα δεν είναι οι γονείς εδώ αλλά πώς θά ξεκολλήσεις, που αισθάνεσαι εξαρτημένη από αυτούς πως θά ενηλικιωθεις.


    Τά χεις σκεφτεί αυτά που γράφω;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Εχω χρήματα στην άκρη αλλά δε θέλω να τα πετάξω όλα γι αυτό και ρωτούσα συμβουλές για τη διαχείριση χρημάτων πιο παλιά βέβαια
    τα λιγα χρηματα, τρωγονται παρα πολυ γρηγορα.
    ο στοχος σου θα πρεπει να ειναι να ξαναβρεις εργασια το συντομοτερο και να κανεις φιλικες σχεσεις με ανθρωπους που να μπορεις να συνεννοηθεις.
    μονο η οικονομικη ανεξαρτησια μπορει να σου δωσει την ελευθερια και την ησυχια σου και μονο ενα προσωπικο υποστηρικτικο φιλικο περιβαλλον, μπορει να σου δωσει στηριξη εφοσον δεν μπορεις να συνεννοηθεις με τους δικους σου.

  14. #44
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα λιγα χρηματα, τρωγονται παρα πολυ γρηγορα.
    ο στοχος σου θα πρεπει να ειναι να ξαναβρεις εργασια το συντομοτερο και να κανεις φιλικες σχεσεις με ανθρωπους που να μπορεις να συνεννοηθεις.
    μονο η οικονομικη ανεξαρτησια μπορει να σου δωσει την ελευθερια και την ησυχια σου και μονο ενα προσωπικο υποστηρικτικο φιλικο περιβαλλον, μπορει να σου δωσει στηριξη εφοσον δεν μπορεις να συνεννοηθεις με τους δικους σου.
    Το ότι δούλευα ήταν για μένα ψυχοφθόρο ..ερχόμουν σπίτι και όλα χάλια ..δε μπορώ να το κάνω ..απλά δε δείτε τη κατάσταση και δε ξέρετε

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλησπέρα tapeino_xamomilaki,

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι έαν υπέστης κάποια μορφή σωματικής ή λεκτικής κακοποίησης από τους γονείς σου που να σου έχουν δημιουργήσει αυτά τα συναισθήματα θυμού ή μίσους. Ισχύει κάτι τέτοιο;
    Από την άλλη, εάν προέρχεσαι απο μια οικογένεια που απλώς δεν είχε τα απαραίτητα οικονομικά εφόδια για να κάνεις όσα ονειρεύεσαι ή την απαιτούμενη μόρφωση για να σε καταλάβει και να σε υποστηρίξει και να σε "σπρώξει" προς την πρόοδο και την προσωπική σου εξέλιξη, θα πρέπει να το αποδεχτείς και να στηριχτείς στις δικές σου δυνάμεις. Δηλαδή, να βρεις μια δουλειά, να βρεις κάποιον ψυχολόγο -υπάρχουν και δωρεάν προγράμματα ψυχολογικής υποστήριξης - και να αναζητήσεις και δωρεάν προγράμματα επιμόρφωσης όπως προτείνουν και παραπάνω.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τοξικοι γονείς vol2
    By tapeino_xamomilaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 05-06-2021, 13:51
  2. Τοξικοι γονείς
    By tapeino_xamomilaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 20-02-2021, 10:15
  3. Τοξικοι γονεις
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2018, 00:22
  4. Τοξικοί γονείς!
    By georgealimos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2018, 11:32
  5. Τοξικοί γονείς
    By UpFor44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2017, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •