Τοξικοι γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1

    Τοξικοι γονείς

    Εύχομαι οι γονείς μου να ψωφουσαν.. Να μην υπήρχαν σε αυτό το κόσμο.. Μόνο και μόνο που με έχουν κάνει να είμαι με άνθρωπος με ανάγκες που δε μπορεί να καλύψει.. ΨΩΦΟΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι καλό να εκφράζουμε τα συναισθήματα μας. Τι ηλικία έχεις; Εξαρτασαι από τους γονείς σου οικονομικά; Μένεις μαζί τους;

  3. #3
    Εκείνη τη στιγμή είχα νεύρα αλλά νιώθω ότι ζω σε μια φυλακή εξαιτίας τους.. Προφανώς και δε μπορώ να τους σεβαστώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα, χαμομιλακι.
    αδερφια, εχεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Κακά τα ψέματα, οι γονείς μας έχουν μεγάλο μερίδιο στο «χτίσιμο» της προσωπικότητας μας και κυρίως εξαιτίας του μιμητισμού που υπάρχει στην παιδική ηλικία. Υιοθετείς κάποιες συνήθειες, που ναι μεν μπορούν να αλλάξουν στο μέλλον, αλλά χρειάζεται πολλή δουλεία με το μέσα μας.

    Συνήθως οι περισσότεροι αναζητούν τη συμβολή ενός ειδικού ψυχικής υγείας για να βοηθηθούν μέσω της πνευματικής αναζήτησης, αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που τα καταφέρνουν μόνοι τους. Εσένα τι σε απασχολεί ακριβώς;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Εύχομαι οι γονείς μου να ψωφουσαν.. Να μην υπήρχαν σε αυτό το κόσμο.. Μόνο και μόνο που με έχουν κάνει να είμαι με άνθρωπος με ανάγκες που δε μπορεί να καλύψει.. ΨΩΦΟΣ
    Τι έγινε και έφτασες να γράψεις αυτό το μύνημα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι έγινε και έφτασες να γράψεις αυτό το μύνημα ?
    Δεν αντέχω έχω ανάγκες που δε μπορώ να υλοποιήσω.. Γενικά ανάγκες πολλές που με πνίγουν και θέλω να ουρλιαζω

  8. #8
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα, χαμομιλακι.
    αδερφια, εχεις;
    Μία χαμένη έχω που μια ζωή με συγκρίναν μαζί της.. Μια ζωή μου έλεγε τι δε πρέπει να κάνω και καταλήξα να ειμαι ένας άνθρωπος που δεν ήθελα γι αυτούς.. Πότε ουσιαστικά δε με βοήθησαν να βρω τον εαυτό μου η να βελτιωθώ σε οτιδήποτε... Δε τη θέλω καθόλου στη ζωή μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Δεν αντέχω έχω ανάγκες που δε μπορώ να υλοποιήσω.. Γενικά ανάγκες πολλές που με πνίγουν και θέλω να ουρλιαζω
    Καλημέρα !

    Τι είδους ανάγκες είναι αυτές που δεν μπορείς να τις καλύψεις μόνη σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Τι είδους ανάγκες είναι αυτές που δεν μπορείς να τις καλύψεις μόνη σου ?
    Κοινωνικές και υλικές.. Σε αρκετό βσθμοω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Κοινωνικές και υλικές.. Σε αρκετό βσθμοω
    Και που ακριβώς σε εμποδίζουν ?
    Θέλεις να μου πεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που σε φτάνει στο σημείο που έγινε και η αιτία να αντιδράσεις έτσι και να γράψεις το αρχικό σου μύνημα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Μία χαμένη έχω που μια ζωή με συγκρίναν μαζί της.. Μια ζωή μου έλεγε τι δε πρέπει να κάνω και καταλήξα να ειμαι ένας άνθρωπος που δεν ήθελα γι αυτούς.. Πότε ουσιαστικά δε με βοήθησαν να βρω τον εαυτό μου η να βελτιωθώ σε οτιδήποτε... Δε τη θέλω καθόλου στη ζωή μου
    ωραια...
    εχεις ηδη δουλεια, απ οτι διαβασα σε παλιοτερο μηνυμα σου.
    με την δουλεια, μπορεις και να κοινωνικοποιηθεις περισσοτερο, απο το να εισαι κλεισμενη σε ενα σπιτι...
    προσανατολισου στο να ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΝΕΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ αντι να αναλωνεσαι στα προβληματα που σου δημιουργει η οικογενεια σου.
    πρεπει να στησεις ενα υπσοτηρικτικο περιβαλλον. να βρεις ανθρωπους που σε καταλαβαινουν και να κανεις καποιες παρεες.
    στην πορεια μπορει να βρεθει μια κολλητη φιλη, η ακομα και συντροφος που να θελησετε να μεινετε μαζι και να μοιραζεστε τα εξοδα.
    ετσι θα γλυτωσεςι αποτ ην ακταπιεση της οικογενειας σου.
    αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις.
    δεν γινεται να εισαι καθηλωμενη στα του σπιτιου και να περιμενεις να λυθουν μονα τους τα προβληματα σου.
    ξεκινα με κοινωνικοποιηση, μαζευε χρηματα, με στοχο να φυγεις το συντομοτερο απο το απτρικο, χωρις να ομως να αναγκαστεις να ξαναγυρισεις σε 3 μηνες...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Πες μας και άλλα για σενα για να καταλάβουμε

  14. #14
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και που ακριβώς σε εμποδίζουν ?
    Θέλεις να μου πεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που σε φτάνει στο σημείο που έγινε και η αιτία να αντιδράσεις έτσι και να γράψεις το αρχικό σου μύνημα ?
    Ότι κάνουν με εκνευρίζει..είναι χαζοί λένε συνέχεια χαζομάρες κάνουν συνέχεια χαζομάρες δε μπορώ να τους εμπιστευτω σε τίποτα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Δεν βοηθάνε όι γονείς νά βρούμε τόν εαυτό μας. Είναι υπεύθυνοι για εμάς σίγουρα μέχρι νά μεγαλώσουμε...
    Μετά καλό είναι ..αν μπορούμε νά παίρνουμε τή ζωή μας στα χέρια μας. Αν λοιπόν έχεις δουλειά εγώ θά σού έλεγα προσπάθησε νά φύγεις από τό σπίτι... μακριά καί αγαπημένοι.
    Θά βρείς τον εαυτό σου καί αυτά που θέλεις μόνη σου και Με άλλα υποστηρικτικό περιβάλλον.
    Αλλά κυρίως μόνη σου..

    Επίσης ποσό χρονών είσαι;
    Καί ποια είναι αυτά που θέλεις νά κάνεις καί δεν σέ βοηθάνε;
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Μία χαμένη έχω που μια ζωή με συγκρίναν μαζί της.. Μια ζωή μου έλεγε τι δε πρέπει να κάνω και καταλήξα να ειμαι ένας άνθρωπος που δεν ήθελα γι αυτούς.. Πότε ουσιαστικά δε με βοήθησαν να βρω τον εαυτό μου η να βελτιωθώ σε οτιδήποτε... Δε τη θέλω καθόλου στη ζωή μου

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τοξικοι γονείς vol2
    By tapeino_xamomilaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 05-06-2021, 13:51
  2. Τοξικοι γονείς
    By tapeino_xamomilaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 20-02-2021, 10:15
  3. Τοξικοι γονεις
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2018, 00:22
  4. Τοξικοί γονείς!
    By georgealimos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 10-06-2018, 11:32
  5. Τοξικοί γονείς
    By UpFor44 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-2017, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •