Τα ρολογια βηματομετρητων....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Τα ρολογια βηματομετρητων....

    Αυτα τα ρολογια που σου λενε τους καρδιακους παλμους, το οξυγονο στο αιμα και λειτουργει 24/7 και σου δειχνει την ποιοτητα του υπνο κτλ ειναι αξιοπιστα?
    Επισης μετραει τα βηματα που κανεις καθε μερα. κτλ ..
    πχ αμα εχεις μη φυσιολογικους καρδιακους παλμους σε ειδοποιει..

    λεω να το παραγγειλω λογω οτι εχω αρχισει γυμναστικη...

    αλλα αμα δω κατι σοκαριστικο πχ μια αρυθμια μια μη φυσολογικη λειτουργεια της καρδιας θα πανικοβληθω!

    Αξιζει τον κοπο να το αγορασω? Νομιζω θα ειναι ενας πολυτιμος οδηγος για την υγεια καποιου....

    ποια η γνωμη σας? εχετε καποιο τετοιο ρολοι?

  2. #2
    Έχω εγώ τέτοιο ρολόι και είμαι ευχαριστημένος .. είναι ακριβείς στης μετρήσεις οξυγόνου και παλμών .. δεν αντικαθιστά βέβαια το ιατρικό εξοπλισμό δεν είναι όλα τα ρολόγια έτσι πρέπει να ψάχτεις γιατί δεν είναι όλα ίδια θα πέσεις και σε μουφα ..
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αυτα τα ρολογια που σου λενε τους καρδιακους παλμους, το οξυγονο στο αιμα και λειτουργει 24/7 και σου δειχνει την ποιοτητα του υπνο κτλ ειναι αξιοπιστα?
    Επισης μετραει τα βηματα που κανεις καθε μερα. κτλ ..
    πχ αμα εχεις μη φυσιολογικους καρδιακους παλμους σε ειδοποιει..

    λεω να το παραγγειλω λογω οτι εχω αρχισει γυμναστικη...

    αλλα αμα δω κατι σοκαριστικο πχ μια αρυθμια μια μη φυσολογικη λειτουργεια της καρδιας θα πανικοβληθω!

    Αξιζει τον κοπο να το αγορασω? Νομιζω θα ειναι ενας πολυτιμος οδηγος για την υγεια καποιου....

    ποια η γνωμη σας? εχετε καποιο τετοιο ρολοι?

  3. #3
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αυτα τα ρολογια που σου λενε τους καρδιακους παλμους, το οξυγονο στο αιμα και λειτουργει 24/7 και σου δειχνει την ποιοτητα του υπνο κτλ ειναι αξιοπιστα?
    Επισης μετραει τα βηματα που κανεις καθε μερα. κτλ ..
    πχ αμα εχεις μη φυσιολογικους καρδιακους παλμους σε ειδοποιει..

    λεω να το παραγγειλω λογω οτι εχω αρχισει γυμναστικη...

    αλλα αμα δω κατι σοκαριστικο πχ μια αρυθμια μια μη φυσολογικη λειτουργεια της καρδιας θα πανικοβληθω!

    Αξιζει τον κοπο να το αγορασω? Νομιζω θα ειναι ενας πολυτιμος οδηγος για την υγεια καποιου....

    ποια η γνωμη σας? εχετε καποιο τετοιο ρολοι?
    Κοίτα σίγουρα Υπάρχουν καποια, τα οποία θα ειναι αρκετά αξιόπιστα, ομως το γεγονός οτι αναφέρεις πως αν δεις κατι "μη φυσιολογικό" θα πανικοβληθείς με οδηγεί στο να σου προτείνω να μην πάρεις.
    Το άγχος ειναι ύπουλο και ξερουμε πολυ καλα πως λειτουργεί υποσυνείδητα.
    Δε ξερω αν εχεις θεμα με ψυχοσωματικά και ΓΑΔ, που ευχομαι οχι, αλλα ισως να αποτελέσει τριγκερ κομματι για το ψυχισμο σου, αυτη η συνεχής καταγραφή.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Κοίτα σίγουρα Υπάρχουν καποια, τα οποία θα ειναι αρκετά αξιόπιστα, ομως το γεγονός οτι αναφέρεις πως αν δεις κατι "μη φυσιολογικό" θα πανικοβληθείς με οδηγεί στο να σου προτείνω να μην πάρεις.
    Το άγχος ειναι ύπουλο και ξερουμε πολυ καλα πως λειτουργεί υποσυνείδητα.
    Δε ξερω αν εχεις θεμα με ψυχοσωματικά και ΓΑΔ, που ευχομαι οχι, αλλα ισως να αποτελέσει τριγκερ κομματι για το ψυχισμο σου, αυτη η συνεχής καταγραφή.
    Αυτο με φοβιζει και εμενα οτι θα ειμαι σε αναταραχη ολη την ωρα...
    αλλα θα το ρισκαρω! θα το παρω..
    Περπαταω 2 ωρες την ημερα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Ο βελονιστης μου είπε να το βγάλω ένα τέτοιο που φορούσα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Έχω το samsung smartwatch 3.

    Πολύ αξιόπιστο, και παράλληλα μετράει την πίεση με μεγάλη ακρίβεια ,αφού το βαθμονόμησεις πρώτα με ένα πιεσόμετρο.

    Επίσης καταγράφει την ποιότητα του ύπνου σου ,τον χρόνο REM και τον βαθύ ύπνο, δίνοντας ανάλογη βαθμολογία.

    Λιγο ακριβό, περί τα 400 ευρω ,αλλά Είμαι πολύ ευχαριστημένος .

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Έχω το samsung smartwatch 3.

    Πολύ αξιόπιστο, και παράλληλα μετράει την πίεση με μεγάλη ακρίβεια ,αφού το βαθμονόμησεις πρώτα με ένα πιεσόμετρο.

    Επίσης καταγράφει την ποιότητα του ύπνου σου ,τον χρόνο REM και τον βαθύ ύπνο, δίνοντας ανάλογη βαθμολογία.

    Λιγο ακριβό, περί τα 400 ευρω ,αλλά Είμαι πολύ ευχαριστημένος .
    400 ευρω???????? εγω αυτο που θελω να παρω κανει 49 ευρω...

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    αυτο ειναι που θελω να παρω...

    https://www.skroutz.gr/s/28831484/Hu...ite-Black.html

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Για μέτρηση βημάτων, και καρδιακους παλμούς, πιθανόν να είναι αρκετό...
    Να ξέρεις όμως, ότι ο,τι πληρώνεις παίρνεις...

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Για μέτρηση βημάτων, και καρδιακους παλμούς, πιθανόν να είναι αρκετό...
    Να ξέρεις όμως, ότι ο,τι πληρώνεις παίρνεις...
    το συγκεκριμενο που ειδες παραπανω που θελω να αγορασω μετρα και τα χιλιομετρα που κανεις μεσα στην μερα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Η φίρμα είναι αξιόπιστη .
    Για τα παραπάνω, αξίζει να το δοκιμάσεις .
    Θα σου δώσει κίνητρο για άσκηση...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εφ όσον μετράει βήματα, θα αναφέρει και τα χιλιόμετρα που έκανες...
    Έτσι κάνει τουλάχιστον το δικό μου.

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Εφ όσον μετράει βήματα, θα αναφέρει και τα χιλιόμετρα που έκανες...
    Έτσι κάνει τουλάχιστον το δικό μου.
    τους τελευταιους 6 μηνες αρχισα περπατημα.. ξεκινησα 2 ωρες την ημερα για ενα μηνα, μετα το παρατησα μετα το ξανα ξεκινησα 1 ωρα την ημερα και τωρα παλι 2 ωρες την ημερα! εχω πορωθει για την διαφορα στην ψυχολογικη μου υγεια και την σωματικη...
    κατεβασα καποιες εφαρμογες για μετρηση βηματων και καψιμο θερμιδων στο κινητο αλλα θεωρω οτι ειναι μαλακιες... συμφωνεις? οσο το εχω δοκιμασει εγω δεν ειναι εγκυρες...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αυτα τα ρολογια που σου λενε τους καρδιακους παλμους, το οξυγονο στο αιμα και λειτουργει 24/7 και σου δειχνει την ποιοτητα του υπνο κτλ ειναι αξιοπιστα?
    Επισης μετραει τα βηματα που κανεις καθε μερα. κτλ ..
    πχ αμα εχεις μη φυσιολογικους καρδιακους παλμους σε ειδοποιει..

    λεω να το παραγγειλω λογω οτι εχω αρχισει γυμναστικη...

    αλλα αμα δω κατι σοκαριστικο πχ μια αρυθμια μια μη φυσολογικη λειτουργεια της καρδιας θα πανικοβληθω!

    Αξιζει τον κοπο να το αγορασω? Νομιζω θα ειναι ενας πολυτιμος οδηγος για την υγεια καποιου....

    ποια η γνωμη σας? εχετε καποιο τετοιο ρολοι?
    Ενα θα σου πω.. Παίρνω ενα οξύμετρο καλό απο μαγαζι με ιατρικα είδη το βαζω και μου δείχνει οτι εχεω 228 παλμούς παθαινω σοκκ λεω τι λέει είχα ταχυπαλμια αλλα οχι κι ετσι το ξαναβαζω λεει 130 μετα ελεγε 120 μετα 150 οτι ναναι κ απο τότε λεω δεν ξαναβαζω τίποτα δεν θα παθαίνω εγκεφαλικά χωρίς λογο..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •