Είμαι gay - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 132

Thread: Είμαι gay

  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @nicolina
    Δεν εχω καποιο αλλο θεμα. Ειχαμε παντα πολυ καλη σχεση. Σιγουρα εχει τα θεματα της όπως όλοι μας, ομως σαν συνολο τη βρισκω πολυ καλη μητερα. Απλα οκ, νομιζω μιλαω σε ντουβαρι για το θεμα γκει. Έτσι μου ρχται να της φερω την πρωτη που θα περασει απεξω και να της πω συζουμε και να φυγω στο εξωτερικο (νταξειυπερβολικος). Δεν θυμωνω που περιμενει νυφη, απλα δεν ασχολουμαι.

    Μπαμπα δεν εχω πια (και ειχε καταλαβει κιολας). Δεν ειχα σκοπο να φυγω εξω με τον δικο μου ουτως η αλλως. Βασικα πιο παλια ισως το κανα για σπουδες ομως.

    Ο φιλος μου ειναι σε μια παρομοια φαση. Εχω μια μικρη υποψια οτι ο αδερφος του εναι κ αυτος γκει.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Η μανα σου θελει να της φερεις μια νυφη..ξερεις γιατι?Γιατι δε θελει να μεινεις μονος σου.Θα μου πεις τι κολλα με τη νυφη...ε μεχρι εκει παει ο νους της αφου δεν ξερει.Μπορει δλδ αν μαθει να ερθει να κουλαρει κιολας...οχι απο την αρχη...στην αρχη ειπαμε θα παθει υστερια.Σιγα σιγα ομως θα της φυγει τουλαχιστον αυτο το αγχος οτι θα εισαι μονος σου στη ζωη.Οι περισσοτερες μαναδες ετσι τρωγονται με τη νυφη...μετα ερχονται οι νυφες και η μια τους ξινιζει η αλλη τους βρωμαει.Ποτε δεν ειναι ευκολα τα πραγματα με τις αγορομαμαδες.

    Αδερφια δεν εχεις?Καμια φορα ειναι πιο ευκολο να μιλησεις σε ενα αδελφο/η πριν φτασεις σε μαμα/μπαμπα.

    Τωρα με τους φιλους νομιζω αυτο που σε δυσκολευει ειναι οτι εισαι σε μια παρεα πχ 6 χρονια και 6 χρονια το παιζεις καποιος αλλος και τωρα κολλας να αποκαλυψεις κατι που ισχυει τοσα χρονια.Δεν ειναι δλδ κατι που συνεβει τωρα...να το πεις ως ενα νεο που σου συμβαινει.Ειναι κατι που κρυβεις 6 χρονια.Προφανως αυτο θα ειναι καπως...οχι το γεγονος ως γεγονος αλλα το οτι εισαι καποιος αλλος απο αυτό που οι φιλοι σου ξερουν.βεβαια ρε συ δυσκολακι να μην εχουν υποψιαστει τπτ..πως γινεται?

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Σε αυτο εχεις πολυ δικιο που δε θελει να μαι μονος. Δεν ειμαι μονος και δεν το ξερει. Οταν πεθανε ο μπαμπας μου στην κηδεια γυρναει και λεει στον δικο μου (τον και καλα κολλητο) να μην τον αφηνεις μονο του. Και λεω που να ξερε. Και ο δικος μου το πηρε πολυ "προσωπικα" οτι πρεπει να με προσεχει ακομα περισσοτερο.

    Η μανα μου εχιε ηδη απορριψει νυφες. Οι νυφες θελαν, η πεθερα δεν ηθελε (εγω δεν ηθελα επισης) χαχα.
    Οχι μοναχοπαιδι ειμαι.

    Δεν ξερω τι εχουν υποψιαστει και τι οχι. Νομιζω με θεωρουν ανεραστο φυτουκλα (γιατι εχω τελειωσει 3 σχολες και εχω κανει και διδακτορικο παραλληλα) και σου λενε δεν κανει κατι αλλο το καημενο μονοδιαβαζει

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @nicolina
    Δεν εχω καποιο αλλο θεμα. Ειχαμε παντα πολυ καλη σχεση. Σιγουρα εχει τα θεματα της όπως όλοι μας, ομως σαν συνολο τη βρισκω πολυ καλη μητερα. Απλα οκ, νομιζω μιλαω σε ντουβαρι για το θεμα γκει. Έτσι μου ρχται να της φερω την πρωτη που θα περασει απεξω και να της πω συζουμε και να φυγω στο εξωτερικο (νταξειυπερβολικος). Δεν θυμωνω που περιμενει νυφη, απλα δεν ασχολουμαι.

    Μπαμπα δεν εχω πια (και ειχε καταλαβει κιολας). Δεν ειχα σκοπο να φυγω εξω με τον δικο μου ουτως η αλλως. Βασικα πιο παλια ισως το κανα για σπουδες ομως.

    Ο φιλος μου ειναι σε μια παρομοια φαση. Εχω μια μικρη υποψια οτι ο αδερφος του εναι κ αυτος γκει.
    δηλαδη, εχεις κανει συζητησεις για το θεμα γκει, εστω και γενικα; τι αποψεις εχει για το θεμα;

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βρε Noctis με μπερδευεις!
    Θα στο ξαναπώ, προσωπικά δεν πιστέυω ότι όλοι οι γκει είναι υποχρεωμένοι για να μπορέσουν να ζήσουν όμορφα και φυσιολογικά να κάνουν ένα τεράστιο coming out σε φίλους και συγγενείς, η σεξουαλικότητα μας είναι προσωπικό μας κομμάτι που μοιράζομαστε με όποιον θέλουμε κι όταν θέλουμε. Έχω δει γκει δηλαδή να ναι μια χαρά και να χουν αποδεχθει τον εαυτό τους και την σεξουαλικότητα τους αλλά να μην το χουν μοιραστεί με την οικογένεια τους γιατί πολύ απλά μερικοί άνθρωποι (ειδικά όταν μιλάμε για άλλες γενιές) δεν μπορούν να καταλάβουν. Και δεν χρειάζεται κιόλας. Δηλαδή η μάνα σου για να σε αγαπάει και να την αγαπάς δεν χρειάζεται να ξέρει τι κάνεις στο κρέβατι σου. Μπορείτε να αγαπιέστε και χωρίς αυτό.
    Το εντυπωσιακό με σένα είναι ότι δεν το μοιράζεσαι με κανέναν όμως. Είναι σα να ζεις συνεχώς διπλή ζωή κι αυτό δεν μπορεί να ναι υγιές. Δηλαδή το να χρειαστεί να υποκριθεί κάποιος μια φορά τη βδομάδα σε ένα οικογενειακό τραπέζι μπορώ να το καταλάβω. Αλλά εσύ δεν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου πουθενά και σε καμιά στιγμή της ζωής σου έξω από τους τοίχους του σπιτιού σου. Μου φαίνεται τρομερά μεγάλο βάρος αυτό για να το κουβαλά κάποιος.
    Η ψυχοθεραπεία πως πάει; Νιώθεις να σε βοηθά;

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δηλαδη, εχεις κανει συζητησεις για το θεμα γκει, εστω και γενικα; τι αποψεις εχει για το θεμα;
    Έχει περίεργες. Δεν την πειράζουν οι γκει γενικα. Πχ ξεραμε εναν γκει ο οποιος ειχε τελειως θηλυπρεπη εμφανιση (για αυτο και θεωρουσαμε οτι ειναι γκει). Ηταν σερβιτορος σε ενα καφε. Μη σου πω πιο αρνητικα τον σχολιαζα μεσα μου εγω. Και τον ειδα απο μακρια στις διακοπες και το λεω στη μανα μου και μου λεει πηγαινε να τον χαιρετησεις ειναι πολυ καλο παιδι. Και της λεω σιγα μην τον χαιρετησω, σχεδον δεν τον ξερω. καιμου λεει γειτονας ειναι σιγα.

    Οποτε με βαση αυτο θα την ελεγε κανεις προχω

    Αν πω μανα ειμαι εγω γκει. Αφενος θα αρχισει να πιστευει οτι κατα βαθος νιωθω γυναικα οτι θελω να βαλω λεοπαρ κολαν σαν αυτον και να κανω σεξ με "ανωμαλους". Παραδειγματα τυπου σεργιανοπουλου, τροφοδοτουν μια σκεψη οτι οι γκει δεν βρισκουν σεξ και ψωνιζονται. Ο μπαμπας μου πχ πιστευε οτι οι γκει την πεφτουν σε στρ8 επειδη δεν βρισκουν σεξ. Οποτε για τη μανα μου θα γινω κατι σαν trans στα ματια της. Θα στεαχωρηθει.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Βρε Noctis με μπερδευεις!
    Θα στο ξαναπώ, προσωπικά δεν πιστέυω ότι όλοι οι γκει είναι υποχρεωμένοι για να μπορέσουν να ζήσουν όμορφα και φυσιολογικά να κάνουν ένα τεράστιο coming out σε φίλους και συγγενείς, η σεξουαλικότητα μας είναι προσωπικό μας κομμάτι που μοιράζομαστε με όποιον θέλουμε κι όταν θέλουμε. Έχω δει γκει δηλαδή να ναι μια χαρά και να χουν αποδεχθει τον εαυτό τους και την σεξουαλικότητα τους αλλά να μην το χουν μοιραστεί με την οικογένεια τους γιατί πολύ απλά μερικοί άνθρωποι (ειδικά όταν μιλάμε για άλλες γενιές) δεν μπορούν να καταλάβουν. Και δεν χρειάζεται κιόλας. Δηλαδή η μάνα σου για να σε αγαπάει και να την αγαπάς δεν χρειάζεται να ξέρει τι κάνεις στο κρέβατι σου. Μπορείτε να αγαπιέστε και χωρίς αυτό.
    Το εντυπωσιακό με σένα είναι ότι δεν το μοιράζεσαι με κανέναν όμως. Είναι σα να ζεις συνεχώς διπλή ζωή κι αυτό δεν μπορεί να ναι υγιές. Δηλαδή το να χρειαστεί να υποκριθεί κάποιος μια φορά τη βδομάδα σε ένα οικογενειακό τραπέζι μπορώ να το καταλάβω. Αλλά εσύ δεν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου πουθενά και σε καμιά στιγμή της ζωής σου έξω από τους τοίχους του σπιτιού σου. Μου φαίνεται τρομερά μεγάλο βάρος αυτό για να το κουβαλά κάποιος.
    Η ψυχοθεραπεία πως πάει; Νιώθεις να σε βοηθά;
    Εδω εχω μπερδευτει εγω χαχα. Η σεξουαλικοτητα ειναι περιεργο πραγμα. Ολοι σε θεωρουν στρ8 (εκτος και αν κανει μπαμ οτι δεν). Οπως ολοι με θεωρουσαν δεξιοχειρα. Για αυτο οι οδοντιατρικες εδρες στη σχολη ηταν για δεξιοχειρες, ολες οι καρεκλες που εχουν επιφανεια για να γραφεις ηταν φτιαγμενες για δεξιοχειρες και το χερι μου ηταν στον αερα. Οποτε δεν ειναι προσωπικο κομματι. Θεωρουν οτι εισαι κατι (στρ8). Και επειδη εισαι στρ8 ειναι ολα φτιαγμενα για να σε "διευκολυνουν".

    Ειμαι κρυψινους καπως. Ωστοσο θεωρω οτι πλεον ειμαι σε μια φαση που αν με ρωτησει ευθεως καποιος εισαι γκει; θα πω ναι. Απλα δεν θα θελα εγω να ξεκινησω αυτη την κουβεντα. Στον κυκλο μου τωρα ειναι ενα παιδι που πιστευω οτι ειναι γκει. Ειναι ευδιαθετος, συμαπθητικος, αστειος. Δεν πιστευω οτι θα χε προβλημα αν ειμαι γκει (ακομα και αν πεφτω εξω και ειναι αυτος). Και πολλοι ακομα και φιλοιμου εοχυν προκαταληψεις. Και δεν φταινε αυτοι. Ετσι μεγαλωσαν. Και δεν μπορεις ευκολα να βγαλεις απο μεσα σου αυτο με το οποιο φτιαχτηκες. Εγωηξερα οταν μεγαλωνα οτι το να σαι γκει ειναι κακο για καποιο λογο. ΜΕτα ειδα οτι δεν ειναι και οτι ειναι παραλογο. Ομως και εγω πχ, λεσβιες δεν συμπαθω.Δεν μαρεσει να φιλιουνται δυο γυναικες. Ομως δεν μπορω να πω κατι. Ουτε φυσικα να τους πω να ειναι λεσβιες στο σπιτι τους. Δεν μου ειναι ευχαριστο να τις βλεπω (δεν ξερω γιατι) ομως το δικαιωμα τους ειναι πιο σημαντικο απο το κομπλεξ το δικο μου.

    Η ψυχοθεραπεια καλουτσικα παει. Αυτο που μαρεσει ειναι να ζηταω να μου πει τι πιστευει. Μαρεσει να με ψυχογραφει. Μαρεσει να με βαζει σε κουτακια. Σε αυτη δεν αρεσει βεβαια. Επισης νιωθω οτι νιωθει αυτα που λεω. Δηλαδη το να σαι με ενα μπλοκακι και να κουνας το κεφαλι δειχνοντας απεραντη κατανοηση δεν λεει κατι. Ο ντοκτορ νιωθω πως με καταλαβαινει. Και μου εκανε φοβερη εντυπωση που του εκανα αναφορα σε μια σειρα (αρκετες φορες) και εκατσε και ειδε επεισοδια για να καταλαβει τι του λεω.

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Έχω έναν φίλο που βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι ομοφυλόφιλος.Ο ίδιος δεν θέλει να το παραδεχτεί και ας τον γνωρίζω κοντά δέκα χρόνια.Δε με πειράζει.Έχουμε κοινή παρέα και σε κανέναν δεν έχει κάνει coming out που λέτε και πιο πανω.Ο κολλητός μου που είναι επίσης ομοφ ενοχλήθηκε πολύ έντονα που δε το παραδέχεται και το πήρε πολύ προσωπικά.Εμένα δεν με απασχολεί αν δεν θέλει να μοιραστεί αυτό το κομμάτι του μαζί μας.Εν κατακλείδι noctis να το πεις όπου εσύ θες,υγεία είναι να αισθανόμαστε εμείς πάνω από όλα καλά.Σε κάποια φάση ο κολλητός μου τον έπιασε και τον πίεσε πάρα πολύ να του πει την αλήθεια και έφερε σε πολύ δύσκολη θέση γιατί ήμουν μπροστά και εννοείται ότι πήρα θέση και ξεκίνησα να λέω ότι είναι ασέξουαλ και ο άνθρωπος απλά δεν θέλει ούτε άντρες ούτε γυναίκες.Ε αμαν πια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Έχω έναν φίλο που βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι ομοφυλόφιλος.Ο ίδιος δεν θέλει να το παραδεχτεί και ας τον γνωρίζω κοντά δέκα χρόνια.Δε με πειράζει.Έχουμε κοινή παρέα και σε κανέναν δεν έχει κάνει coming out που λέτε και πιο πανω.Ο κολλητός μου που είναι επίσης ομοφ ενοχλήθηκε πολύ έντονα που δε το παραδέχεται και το πήρε πολύ προσωπικά.Εμένα δεν με απασχολεί αν δεν θέλει να μοιραστεί αυτό το κομμάτι του μαζί μας.Εν κατακλείδι noctis να το πεις όπου εσύ θες,υγεία είναι να αισθανόμαστε εμείς πάνω από όλα καλά.
    Αν υπαρχει κατι χειροτερο απο τους ομοφοβικους στο θεμα γκει, ειναι αυτοι που θελουν να "απελευθερωσουν" αλλους.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Βρε Noctis με μπερδευεις!
    Θα στο ξαναπώ, προσωπικά δεν πιστέυω ότι όλοι οι γκει είναι υποχρεωμένοι για να μπορέσουν να ζήσουν όμορφα και φυσιολογικά να κάνουν ένα τεράστιο coming out σε φίλους και συγγενείς, η σεξουαλικότητα μας είναι προσωπικό μας κομμάτι που μοιράζομαστε με όποιον θέλουμε κι όταν θέλουμε. Έχω δει γκει δηλαδή να ναι μια χαρά και να χουν αποδεχθει τον εαυτό τους και την σεξουαλικότητα τους αλλά να μην το χουν μοιραστεί με την οικογένεια τους γιατί πολύ απλά μερικοί άνθρωποι (ειδικά όταν μιλάμε για άλλες γενιές) δεν μπορούν να καταλάβουν. Και δεν χρειάζεται κιόλας. Δηλαδή η μάνα σου για να σε αγαπάει και να την αγαπάς δεν χρειάζεται να ξέρει τι κάνεις στο κρέβατι σου. Μπορείτε να αγαπιέστε και χωρίς αυτό.
    Το εντυπωσιακό με σένα είναι ότι δεν το μοιράζεσαι με κανέναν όμως. Είναι σα να ζεις συνεχώς διπλή ζωή κι αυτό δεν μπορεί να ναι υγιές. Δηλαδή το να χρειαστεί να υποκριθεί κάποιος μια φορά τη βδομάδα σε ένα οικογενειακό τραπέζι μπορώ να το καταλάβω. Αλλά εσύ δεν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου πουθενά και σε καμιά στιγμή της ζωής σου έξω από τους τοίχους του σπιτιού σου. Μου φαίνεται τρομερά μεγάλο βάρος αυτό για να το κουβαλά κάποιος.
    Η ψυχοθεραπεία πως πάει; Νιώθεις να σε βοηθά;
    Το να μιλησεις στην οικογενεια του καποιος εχει να κανει με την προσωπικη του ηρεμια και γαληνη.Δεν ειναι μονο το σεξ οπως το λες ...ειναι και μια κοινωνική ζωή που οπως και ν ατο κανουμε καθοριζεται απο αυτο.Το περιγραφει πολυ καλα και μονος του...να μπορει να παει σε μια επισκεψη/κοινωνικη εκδήλωση με το φιλο του,για ενα φαγητο οικογενειακα σπιτι του σε μια γιορτη μαζι με το φιλο του χωρις να λεει ψεμματα η να τον παρουσιαζει ως κολλητο του.Δεν ειναι θεμα η αγαπη της μανας του...η δικη του η ψυχικη γαληνη ειναι το θεμα.Αυτο που περιγραφεις πραγματικα δεν ξερω σε τι ανθρωπους αναφερεσαι...που κρυβονται απο την οικογενεια τους αλλα ειναι ευτυχισμενοι.Εκτος κι αν μιλαμε για ατομα που εχουν κανει εναν εικονικο γαμο και ειναι κρυφογκευ η ατομα που επελεξαν ν ααπομακρυνθουν απο την οικογενεια τους ακριβως για να μην χρειαστει να αποκαλυφθουν.Καθολου υγιες ουτε το ενα ουτε το αλλο.Εχω γνωστους μου gay που πραγματικα τους χαιρομαι .Το εχουν δηλωσει..ολοι τους στηριζουν και ειναι στην παρεα οι καλυτεροι...ουτε απωθημενα...ουτε ενοχες.Ειναι βασικο να εχει διπλα τη μανα του για εκεινον οχι για τη μανα του.Και ειδικα για ενα ατομο που αδερφια δεν εχει,πατερα δεν εχει...εχει μονο αυτη και τη σχεση του.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αν υπαρχει κατι χειροτερο απο τους ομοφοβικους στο θεμα γκει, ειναι αυτοι που θελουν να "απελευθερωσουν" αλλους.
    Ο κολλητός μου άργησε πολύ να το παραδεχτεί.Το ανακοίνωσε στα 28.Δε μπορεί να δεχτεί με τίποτα ότι κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να το μοιραστούν ρε παιδί μου.Δε ξέρω τα σκαλώματα του καθένα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Το να μιλησεις στην οικογενεια του καποιος εχει να κανει με την προσωπικη του ηρεμια και γαληνη.Δεν ειναι μονο το σεξ οπως το λες ...ειναι και μια κοινωνική ζωή που οπως και ν ατο κανουμε καθοριζεται απο αυτο.Το περιγραφει πολυ καλα και μονος του...να μπορει να παει σε μια επισκεψη/κοινωνικη εκδήλωση με το φιλο του,για ενα φαγητο οικογενειακα σπιτι του σε μια γιορτη μαζι με το φιλο του χωρις να λεει ψεμματα η να τον παρουσιαζει ως κολλητο του.Δεν ειναι θεμα η αγαπη της μανας του...η δικη του η ψυχικη γαληνη ειναι το θεμα.Αυτο που περιγραφεις πραγματικα δεν ξερω σε τι ανθρωπους αναφερεσαι...που κρυβονται απο την οικογενεια τους αλλα ειναι ευτυχισμενοι.Εκτος κι αν μιλαμε για ατομα που εχουν κανει εναν εικονικο γαμο και ειναι κρυφογκευ η ατομα που επελεξαν ν ααπομακρυνθουν απο την οικογενεια τους ακριβως για να μην χρειαστει να αποκαλυφθουν.Καθολου υγιες ουτε το ενα ουτε το αλλο.Εχω γνωστους μου gay που πραγματικα τους χαιρομαι .Το εχουν δηλωσει..ολοι τους στηριζουν και ειναι στην παρεα οι καλυτεροι...ουτε απωθημενα...ουτε ενοχες.Ειναι βασικο να εχει διπλα τη μανα του για εκεινον οχι για τη μανα του.Και ειδικα για ενα ατομο που αδερφια δεν εχει,πατερα δεν εχει...εχει μονο αυτη και τη σχεση του.
    Καλημερα
    Για την ψυχική του ηρεμία και υγεία μιλώ και γω. Και όχι δεν το βίσκω απαραίτητο να μιλήσει στην οικογένεια του. Δεν ζούμε σε διαφήμιση με τις αγαπημένες οικογένειες που απλώνουν τη μαρμελάδα στο ψωμί το πρωι αγαπημένοι. Τουλάχιστον όχι όλοι. Υπάρχουν οικογένειεες που δεν μπορούν να το δεχτούν, που θα κατηγορήσουν το παιδί τους που θα το κάνουν να νιώσει απόρριψη, να νιώσει άρρωστο, βρώμικο κι ό, τι άλλο θες. Σε αυτές τις περιπτώσεις για ποια ψυχική ηρεμία μιλάμε; Δεν ξέρω πώς είναι η μάνα του νοκτις (προσωπικά θέλω να πιστευω πως θα καταλάβει γιατί είναι μορφωμένη γυναίκα και μάλιστα ψυχολογος) αλλά αν ο ίδιος νιώθει πως θα ναι αρνητική και αθ τον φορτώσει με μεγαλύτερο βαρος , το δικό της που δνε θα μπορεί να διαχειριστεί την αλήθεια του, τότε όχι μια χαρά μπορεί να ζήσει και χωρίς αυτό. Αυτό που παρουσιάζεις είναι το ιδανικό σενάριο που όλοι θα ήθελαν. Οσοι δεν το χουν δεν σημαίνει πως θα ζουν δυστυχισμένοι. Δεν τους διαλέγουμε τους συγγενείς. Μπορούμε να επιλέξουμε όμως πόσα θα μοιραστούμε μαζί τους και πόσο κοντά τους θα είμαστε ώστε να είμαστε καλά. Και δεν αναφέρομαι καθόλου σε εικονικούς γάμους και παραμύθια.... σε απόσταση ασφαλείας αναφέρομαι απ όσους θεωρεί ο ίδιος πως δεν μπορούν να τον καταλάβουν. Της μητέρας του συμπεριλαμβανομένης.

  13. #118
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλημερα
    Για την ψυχική του ηρεμία και υγεία μιλώ και γω. Και όχι δεν το βίσκω απαραίτητο να μιλήσει στην οικογένεια του. Δεν ζούμε σε διαφήμιση με τις αγαπημένες οικογένειες που απλώνουν τη μαρμελάδα στο ψωμί το πρωι αγαπημένοι. Τουλάχιστον όχι όλοι. Υπάρχουν οικογένειεες που δεν μπορούν να το δεχτούν, που θα κατηγορήσουν το παιδί τους που θα το κάνουν να νιώσει απόρριψη, να νιώσει άρρωστο, βρώμικο κι ό, τι άλλο θες. Σε αυτές τις περιπτώσεις για ποια ψυχική ηρεμία μιλάμε; Δεν ξέρω πώς είναι η μάνα του νοκτις (προσωπικά θέλω να πιστευω πως θα καταλάβει γιατί είναι μορφωμένη γυναίκα και μάλιστα ψυχολογος) αλλά αν ο ίδιος νιώθει πως θα ναι αρνητική και αθ τον φορτώσει με μεγαλύτερο βαρος , το δικό της που δνε θα μπορεί να διαχειριστεί την αλήθεια του, τότε όχι μια χαρά μπορεί να ζήσει και χωρίς αυτό. Αυτό που παρουσιάζεις είναι το ιδανικό σενάριο που όλοι θα ήθελαν. Οσοι δεν το χουν δεν σημαίνει πως θα ζουν δυστυχισμένοι. Δεν τους διαλέγουμε τους συγγενείς. Μπορούμε να επιλέξουμε όμως πόσα θα μοιραστούμε μαζί τους και πόσο κοντά τους θα είμαστε ώστε να είμαστε καλά. Και δεν αναφέρομαι καθόλου σε εικονικούς γάμους και παραμύθια.... σε απόσταση ασφαλείας αναφέρομαι απ όσους θεωρεί ο ίδιος πως δεν μπορούν να τον καταλάβουν. Της μητέρας του συμπεριλαμβανομένης.
    πρέπει να συμφωνήσω απόλυτα σε όλα όσα έγραψες. +1 και από μένα

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Συμφωνω με αυτα που λετε. Για καποιους καλυτερα να μην ξερουν. Εγω φταιω που δεν μπορουν να το δεχτει πχ; οχι
    οι φιλοι καλο ειναι να ξερουν.

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Συμφωνω με αυτα που λετε. Για καποιους καλυτερα να μην ξερουν. Εγω φταιω που δεν μπορουν να το δεχτει πχ; οχι
    οι φιλοι καλο ειναι να ξερουν.
    Θα το μοιραστείς εκεί που θες.Δεν είναι απαραίτητο να το ξέρουν και όλοι οι φίλοι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 12:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 09:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 12:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •