ΒΑΡΕΘΗΚΑ - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 16 FirstFirst ... 513141516 LastLast
Results 211 to 225 of 226
  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Εχεις δικιο σε αυτο που λες Αλεξ μου..Οσο να ναι τα φαρμακα μετα απο μακροχρονια χρηση επιβαρυνουν τον οργανισμο γιατι ακομα και πολλες παρενεργειες να μην εχουν δεν παυουν να ειναι χημικες ουσιες.Αλλα δυστυχως αμα ειναι τελικα απαραιτητα τοσο σε ψυχικες οσο και σε σωματικες ασθενειες τοτε αφου δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε ας κοιταξουμε τουλαχιστον τα θετικα αποτελεσματα που μπορουν να φερουν.

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by alex30


    H χρήση φαρμάκων έχει επιπτώσεις στον οργανισμό. Αυτό είναι δεδομένο από τη στιγμή που το φάρμακο είναι \"χημεία\". Οι επιπτώσεις μακροχρόνια έχουν να κάνουν με τα νεφρά που αποτελούν το \"φίλτρα\" του αίματος στο οποίο πηγαίνουν οι ουσίες από το φάρμακο. Έτσι τα φάρμακα επιβαρύνουν μακροχρόνια (το πόσο εξαρτάται από το φάρμακο) τα νεφρά. Το καλύτερο για όσους παίρνουνμε φάρμακα είναι να πίνουμε άφθονο νερό. Αυτό κρίνεται απαραίτητο προκειμένου να καθαρίζουν όσο γίνεται τα νεφρά μας. Τα αντικαταθληπτικά τελευταίας \"γενιάς\" έχουν μικρότερες παρενέργειες και επιπτώσεις στον οργανισμό. Όμως σε αρκετές ψυχικές ασθένειες είναι απαραίτητα. Κάθε τι έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του.
    Φιλικά
    Αλέξης
    Αλεξ, αυτο που λες για τα νεφρα, συκωτι κτλπ ισχυει για τη μακροχρονια χρηση λιθιου το οποιο εχει ετσι κι αλλιως παρα πολλες παρενεργειες σαν φαρμακο και χρειαζεται μεγαλη παρακολουθηση. Για τα αντικαταθλιπτικα δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο. Απο την αλλη αν το βρηκες καπου πολυ θα μ ενδιεφερε να το κοιταξω.

    φιλικα
    τεσσα

  3. #213
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Το να εκφράζει κάποιος την πικρία του που ένα 18χρονο κορίτσι μπαίνει στα ψυχοφάρμακα μοιάζει υπερβολικό! Και μάλιστα σε ένα site ψυχολογίας! Τι να πώ; Αναρωτιέμαι αν πίσω απο αυτή την θέση υπάρχει απλά άγνοια, αδιαφορία ή αναλγησία.

  4. #214
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by Psychologist


    Το να εκφράζει κάποιος την πικρία του που ένα 18χρονο κορίτσι μπαίνει στα ψυχοφάρμακα μοιάζει υπερβολικό! Και μάλιστα σε ένα site ψυχολογίας! Τι να πώ; Αναρωτιέμαι αν πίσω απο αυτή την θέση υπάρχει απλά άγνοια, αδιαφορία ή μήπως κάποιος σκληρός πυρήνας αναλγησίας.
    Τιποτα απ ολα αυτα. Αγνοια δεν εχω. Δε θα μπορουσα αλλωστε εφοσον ολα αυτα ειναι μερος της δουλειας μου. Αδιαφορια επισης δε με χαρακτηριζει ειδικα με τα παιδια και τους εφηβους, αναλγησια παλι δε θα το ελεγα να λες την αληθεια και να μην κρυβεσαι πισω απο το δακτυλο σου. Απλα δεν μ\' αρεσει να αντιμετωπιζεται ετσι καποια συναισθηματικη διαταραχη σαν ταμπου. Πρεπει να σταματησει αυτο το πραγμα. Ατομα στιγματιζονται και απομονωνονται με αυτον τον τροπο. Αν ειναι ποτε δυνατον. Το ξερεις οτι υπαρχουν παιδακια στα 13 και στα 14 που τους χορηγουνται αντιψυχωτικα? Το ξερεις οτι παιδακια στα 7 και τα 8 εχουν σχιζοφρενεια? Ειναι θλιβερο ναι και παρα πολυ στεναχωρο αλλα ειναι ο μονος τροπος για να αποφυγει καποιος τα χειροτερα αργοτερα.

    πολυ φιλικα
    τεσσα

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Το να θεραπευτει ενα παιδι που παρουσιαζει σχιζοφρενεια σε πολυ μικρη ηλικια ειναι αρκετα δυσκολο. Εξαρταται απο πολλα πραγματα. Ειναι απαραιτητο ομως να αντιμετωπιστει.
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=908

    Αν και σε μικρες ηλικιες δεν πρεπει να χορηγουνται φαρμακα καμια φορα ειναι μονοδρομος.
    Αυτο το θρησκευτικο καπως δεν το πολυκαταλαβα. Δαναη μου τι εννοεις κατι ανωτερο και οχι ψυχωση?
    Οσον αφορα την κοινωνικη φοβια... ενα παιδακι ειναι παρα πολυ σπανιο να διαγνωσθει με κατι τετοιο. Και πιστευω ακραδαντα πως η διαγνωση δε θα ηταν ουτε ακριβης ουτε σωστη. Γιατι πολυ σωστα οπως ειπες κι εσυ μπορει να ντρεπεται.

  6. #216
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Και η λύση βρίσκεται στα Ψυχοφάρμακα? Ίσως κάποια πράγματα χρήζουν παιρετέρω διερεύνησης. Το ένα άκρο είναι να δαιμονοποιήσουμε τα φάρμακα. Το άλλο να υποκλιθούμε σε αυτά και να αναζητήσουμε εκεί την διέξοδο.
    Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις για τα παιδάκια. Το περιγράφεις με ακρίβεια.
    Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι έτσι προλαμβάνουμε τα χειρότερα.
    Πρόσφατες έρευνες (αν θέλεις θα μπορούσα να σε παραπέμψω σχετικά) δείχνουν ότι η πορεία αυτών των παιδιών, μακροχρόνια, ουδόλως βοηθήθηκε από τα φάρμακα. Μάλλον ναρκοθετήθηκε η πορεία τους. Επίσης καταδεικνύεται ότι συνήθως οι γονείς ήταν χρήστες τέτοιων σκευασμάτων και σχεδόν τα... ταΐσανε στα παιδιά τους.
    Η λύση αισθάνομαι ότι βρίσκεται στην ειλικρινή προσπάθεια να ασχοληθεί κάποιος με τον εαυτό του και τα προβλήματα του. Τα ψυχοφάρμακα ως επιλογή είναι δεκτή στον άξονα που προανέφερα. Και χωρίς να εφησυχάσουμε και να επαναπαυτούμε.
    Εγώ ως επαγγελματίας αυτό εφαρμόζω.

    Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Δε διαφωνω σε καμια περιπτωση οσον αφορα την υποκλιση και τη διαμονοποιηση των φαρμακων. Με πολυ μεγαλο ενδιαφερον περιμενω τις παραπομπες για να δω τις ερευνες αυτες. Οσον αφορα τετοια αποτελεσματα ειμαι αρκετα επιφυλακτικη. Οπως και στα πλεον διασημα ερωτηματα με τις ακομα πιο περιπλοκες απαντησεις. Τελικα οι ψυχωτικοι εχουν γνωστικες δυσλειτουργιες η τα φαρμακα τις δημιουργουν. Προκαλει το λιθιο καταπτωση της μνημης η οχι?Μη βιαστεις να απαντησεις...

  8. #218
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Το λίθιο όπως θα γνωρίζεις έχει ιδιαίτερα μεγάλη τοξικότητα που \"χτυπάει\" κατά κύριο λόγο στα νεφρά. Παρόλα αυτά χρησιμοποιείται ευρέως στην διπολική διαταραχή που λέγεται μανιοκατάθλιψη. Κι αυτό γιατί ανακουφίζει τα συμπτώματα της κατάθλιψης και δείχνει να προλαμβάνει τα επεισόδια μανίας.
    Τεσα μήπως μου μετέδωσες την διάθεση σου; Την νιώθω κι εγώ… διδακτορική.
    Όσο για τα προβλήματα μνήμης κάποιες μελέτες την συσχετίζουν με απώλεια νευρώνων που εδράζονται στην περιοχή του ιππόκαμπου.

    Συναδελφικά

  9. #219
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Νίκη,
    σε γνωρίζω σε ένα βαθμό, και μέσα από το φόρουμ αλλά και εξαιτίας των προσωπικών μηνυμάτων που έχουμε ανταλλάξει.
    Έχω και γω τις ενστάσεις μου αναφορικά με την επιλογή της φαρμακοθεραπείας, και γιατί γνωρίζω σε κάποιο βαθμό την πορεία σου αλλά και εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας σου
    Οταν η φαρμακοθεραπεία δεν είναι μονόδορμος, τότε σκόπιμο είναι να αποφεύγεται, όχι γιατί η χημεία που θα εισέλθει στον οργανισμό σου, δε θα σε βοηθήσει ή θα σε ταλαιπωρήσει με διάφορες παρενέργειες, αλλά γιατί τόσο οι έρευνες όσο και η κλινική πράξη δείχνουν πως δημιουργείται κάποιου είδους ψυχολογική εξάρτηση αλλά και μια αίσθηση ότι \"είμαι άρρωστος\".
    Επιπλέον, συμφωνώ απόλυτα με το παρακάτω σχόλιο του συναδέλφου και νομίζω πως δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

    Originally posted by Psychologist
    Πρόσφατες έρευνες (αν θέλεις θα μπορούσα να σε παραπέμψω σχετικά) δείχνουν ότι η πορεία αυτών των παιδιών, μακροχρόνια, ουδόλως βοηθήθηκε από τα φάρμακα. Μάλλον ναρκοθετήθηκε η πορεία τους. Επίσης καταδεικνύεται ότι συνήθως οι γονείς ήταν χρήστες τέτοιων σκευασμάτων και σχεδόν τα... ταΐσανε στα παιδιά τους.
    Την ευθύνη του εαυτού σου Νίκη μου είναι σημαντικό να την έχεις εσύ και μια χημεία, δε σε βοηθά σε αυτό, απεναντίας, παίρνει αυτή την ευθύνη να σε φροντίσει.
    Θα σε φροντίσει, αλλά ταυτόχρονα θα κουκουλώσει το πρόβλημα και έτσι αυτό μια μέρα, ενδεχομένως θα επανέλθει.

    ΥΓ. Τέσσα, Psychologist, μπορούμε αν θέλετε να ανοίξουμε ένα θέμα στο φόρουμ \"η γωνιά των επαγγελματιών ψυχικής υγείας\" και να κουβεντιάσουμε ότι και όσο θέλετε εκεί και έτσι να κρατήσουμε αυτό το θέμα αποκλειστικά και μόνο για τη Νίκη, για την πορεία της, για την υποστήριξη της.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  10. #220
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by Psychologist
    Το λίθιο όπως θα γνωρίζεις έχει ιδιαίτερα μεγάλη τοξικότητα που \"χτυπάει\" κατά κύριο λόγο στα νεφρά. Παρόλα αυτά χρησιμοποιείται ευρέως στην διπολική διαταραχή που λέγεται μανιοκατάθλιψη. Κι αυτό γιατί ανακουφίζει τα συμπτώματα της κατάθλιψης και δείχνει να προλαμβάνει τα επεισόδια μανίας.


    Τεσα μήπως μου μετέδωσες την διάθεση σου; Την νιώθω κι εγώ… διδακτορική.

    Συναδελφικά
    Χαχαχαχαχα. Μην το παρεις στραβα το γελιο. Απλα γελαω γιατι το διδακτορικο μου ειναι πανω στη διπολικη διαταραχη και ξερω σχετικα φαρμακα κτλπ.

    Αυτο δεν το πολυκαταλαβα..... Η διαθεση μου ειναι ετσι γιατι εχω εξεταση σε λιγες μερες......

    ΥΓ. Το Τεσσα με δυο \'σ\' αν γινεται please.

  11. #221
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by dodoni
    Νίκη,
    σε γνωρίζω σε ένα βαθμό, και μέσα από το φόρουμ αλλά και εξαιτίας των προσωπικών μηνυμάτων που έχουμε ανταλλάξει.
    Έχω και γω τις ενστάσεις μου αναφορικά με την επιλογή της φαρμακοθεραπείας, και γιατί γνωρίζω σε κάποιο βαθμό την πορεία σου αλλά και εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας σου
    Οταν η φαρμακοθεραπεία δεν είναι μονόδορμος, τότε σκόπιμο είναι να αποφεύγεται, όχι γιατί η χημεία που θα εισέλθει στον οργανισμό σου, δε θα σε βοηθήσει ή θα σε ταλαιπωρήσει με διάφορες παρενέργειες, αλλά γιατί τόσο οι έρευνες όσο και η κλινική πράξη δείχνουν πως δημιουργείται κάποιου είδους ψυχολογική εξάρτηση αλλά και μια αίσθηση ότι \"είμαι άρρωστος\".
    Επιπλέον, συμφωνώ απόλυτα με το παρακάτω σχόλιο του συναδέλφου και νομίζω πως δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

    Originally posted by Psychologist
    Πρόσφατες έρευνες (αν θέλεις θα μπορούσα να σε παραπέμψω σχετικά) δείχνουν ότι η πορεία αυτών των παιδιών, μακροχρόνια, ουδόλως βοηθήθηκε από τα φάρμακα. Μάλλον ναρκοθετήθηκε η πορεία τους. Επίσης καταδεικνύεται ότι συνήθως οι γονείς ήταν χρήστες τέτοιων σκευασμάτων και σχεδόν τα... ταΐσανε στα παιδιά τους.
    Την ευθύνη του εαυτού σου Νίκη μου είναι σημαντικό να την έχεις εσύ και μια χημεία, δε σε βοηθά σε αυτό, απεναντίας, παίρνει αυτή την ευθύνη να σε φροντίσει.
    Θα σε φροντίσει, αλλά ταυτόχρονα θα κουκουλώσει το πρόβλημα και έτσι αυτό μια μέρα, ενδεχομένως θα επανέλθει.

    ΥΓ. Τέσσα, Psychologist, μπορούμε αν θέλετε να ανοίξουμε ένα θέμα στο φόρουμ \"η γωνιά των επαγγελματιών ψυχικής υγείας\" και να κουβεντιάσουμε ότι και όσο θέλετε εκεί και έτσι να κρατήσουμε αυτό το θέμα αποκλειστικά και μόνο για τη Νίκη, για την πορεία της, για την υποστήριξη της.
    Καλα ντε μη βαρατε ολοι πια οι υποστηρικτες της ψυχοθεραπειας εμενα με εχουν μεγαλωσει ψυχιατροι με πολλη αγαπη, φροντιδα και προδερμ
    Τοσο πια να καταργησουμε τη φαρμακοθεραπεια. Να τα ισοπεδωσουμε ολα ερευνες, προσπαθειες ολα? Δεν ειναι πια και γλειφιζουρι η ψυχοθεραπεια. Εγω υποστηριζω συνδυασμο των δυο.

    ΥΓ. Νικο μεταφορα pls.

  12. #222
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by tessa
    Originally posted by alex30


    H χρήση φαρμάκων έχει επιπτώσεις στον οργανισμό. Αυτό είναι δεδομένο από τη στιγμή που το φάρμακο είναι \"χημεία\". Οι επιπτώσεις μακροχρόνια έχουν να κάνουν με τα νεφρά που αποτελούν το \"φίλτρα\" του αίματος στο οποίο πηγαίνουν οι ουσίες από το φάρμακο. Έτσι τα φάρμακα επιβαρύνουν μακροχρόνια (το πόσο εξαρτάται από το φάρμακο) τα νεφρά. Το καλύτερο για όσους παίρνουνμε φάρμακα είναι να πίνουμε άφθονο νερό. Αυτό κρίνεται απαραίτητο προκειμένου να καθαρίζουν όσο γίνεται τα νεφρά μας. Τα αντικαταθληπτικά τελευταίας \"γενιάς\" έχουν μικρότερες παρενέργειες και επιπτώσεις στον οργανισμό. Όμως σε αρκετές ψυχικές ασθένειες είναι απαραίτητα. Κάθε τι έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του.
    Φιλικά
    Αλέξης
    Αλεξ, αυτο που λες για τα νεφρα, συκωτι κτλπ ισχυει για τη μακροχρονια χρηση λιθιου το οποιο εχει ετσι κι αλλιως παρα πολλες παρενεργειες σαν φαρμακο και χρειαζεται μεγαλη παρακολουθηση. Για τα αντικαταθλιπτικα δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο. Απο την αλλη αν το βρηκες καπου πολυ θα μ ενδιεφερε να το κοιταξω.

    φιλικα
    τεσσα
    Πολύ καλά έκανες τεσσα και έγραψες την απορροία σου. Αν προσέξεις στο ποστ μου ξεκινώ με μια γενική διατύπωση για τα φάρμακα χωρίς να αναφέρομαι στα αντικαταθλιπτικά ειδικά. Αν είδες σε παρένθεση ανάλογα με την επιβάρυνση στα νεφρά έβαλα (ανάλογα με το φάρμακο) εννοώντας αν είναι για την καρδιά, για την υπερταση, για το στομάχι κ.α. ʼρα η αναφορά μου στην αρχή ήταν γενική για τα φάρμακα (από ένα απλό για το στομάχι μέχρι για τον καρκίνο που λέει ο λόγος). Έτσι ανάλογα με το τι φάρμακο παίρνεις το νεφρό σαν φίλτρο που είναι θα επιθαρυνθεί είτε λίγο είτε πολύ. Στη συνέχεια έγινα συγκεκριμένος για τα αντικταθληπτικά και τις παρενέργειές τους. Εσύ βέβαια ως ειδικός που είσαι γνωρίζεις περισσότερα από εμένα που δεν είμαι. Λες ότι για τα αντικαταθληπτικά δεν έχεις διαβάσει κάτι σχετικό. Διάβασα και σου το παραθέτω και θα ήθελα τη γνώμη σου:
    α. Στις παρενέργειες των τρικικλυκών αναφέρονται οι εξής: Οι παρενέργειες των τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών σχετίζονται με την αντιχολινεργική (ξηροστομία, δυσκοιλιότητα, κατακράτηση ούρων, και θολή όραση) και την αδρενεργική τους δράση (ορθοστατική υπόταση). Η δεσιπραμίνη και η νορτριπτιλίνη έχουν λιγότερες παρενέργειες σε σχέση με άλλα TCA. http://www.obrela.gr/psychiatry_1_9.htm. Υποθέτω ότι η κατακράτηση ούρων επιβαρύνει τα νεφρά. Αν όχι διόρθωσέ με.

    β. Στις παρενέργειες των SSRIs (που είναι πιο νέα και με λιγότερες παρενέργειες) αναφέρονται οι εξής: Οι ανεπιθύμητες ενέργειες των SSRIs περιλαμβάνουν γαστρεντερικές διαταραχές (όπως, ναυτία, διάρροια, ανορεξία, δυσπεψία), κεφαλαλγία, ανησυχία, αϋπνία, άγχος, υπνηλία, και χαμηλή συχνότητα (<0,2%) ανάπτυξης επιληπτικών κρίσεων. Οι SSRIs μπορεί επίσης να προκαλέσουν υπογλυκαιμία, και για το λόγο αυτό οι διαβητικοί ασθενείς θα πρέπει να παρακολουθούνται προσεκτικά. Αναφέρονται και άλλες στο http://www.obrela.gr/psychiatry_1_9.htm. Πιο κάτω αναφέρει ότι \"Οι SSRIs θα πρέπει να δίδονται με ιδιαίτερη προσοχή σε ηπατοπαθείς επειδή μεταβολίζονται μέσω του ήπατος\". Αυτή διαδικασία του μεταβολισμού στο ύπαρ δεν το επιβαρύνει; Απορροίες εκφράζω. Όπου είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει.

    Όμως όταν ένα φάρμακο έχει μέσα χημικές ουσίες, όταν αυτές επί χρόνια περνάνε από τα νεφρά δεν προκαλούν επιβάρυνση; Μικρή ή μεγάλη, εξαρτάται επαναλαμβάνω από το είδος του φάρμακου (για καρκίνο, για στομάχι, για έντερα, για επιληψία, για την καρδιά κλπ.).
    Φιλικά
    Αλέξης

  13. #223
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Καλα ντε μη βαρατε ολοι πια οι υποστηρικτες της ψυχοθεραπειας εμενα με εχουν μεγαλωσει ψυχιατροι με πολλη αγαπη, φροντιδα και προδερμ
    Τοσο πια να καταργησουμε τη φαρμακοθεραπεια. Να τα ισοπεδωσουμε ολα ερευνες, προσπαθειες ολα? Δεν ειναι πια και γλειφιζουρι η ψυχοθεραπεια. Εγω υποστηριζω συνδυασμο των δυο.


    Έχω να απαντήσω αρκετά. Ωστόσο επιλογή μου είναι να σεβαστώ τις κουβέντες που dodoni διατύπωσε.
    Να αφήσουμε αυτήν την σελίδα αποκλειστικά και μόνο ως χώρο έκφρασης για την Νίκη και την πορεία της.

  14. #224
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by Psychologist
    Καλα ντε μη βαρατε ολοι πια οι υποστηρικτες της ψυχοθεραπειας εμενα με εχουν μεγαλωσει ψυχιατροι με πολλη αγαπη, φροντιδα και προδερμ
    Τοσο πια να καταργησουμε τη φαρμακοθεραπεια. Να τα ισοπεδωσουμε ολα ερευνες, προσπαθειες ολα? Δεν ειναι πια και γλειφιζουρι η ψυχοθεραπεια. Εγω υποστηριζω συνδυασμο των δυο.


    Έχω να απαντήσω αρκετά. Ωστόσο επιλογή μου είναι να σεβαστώ τις κουβέντες που dodoni διατύπωσε.
    Να αφήσουμε αυτήν την σελίδα αποκλειστικά και μόνο ως χώρο έκφρασης για την Νίκη και την πορεία της.
    Ολοκληρο θεμα σου ανοιξα Γιωργο στη γωνια των επαγγελματιων υγειας. Και περιμενω.... περιμενω....

    τεσσα

  15. #225
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Διαβασα μονο την πρωτη σελιδα χωρις να διαβασω τις υπολοιπες,εκτος απο καποιες αναφορες περι φαρμακων.Δεν θα πω περι \"η ζωη ειναι ωραια\" κτλ.Η ζωη μπορει να γινει πολυ ασχημη.παρολα αυτα υπαρχουν καποιοι \"κανονες\" για να την κανουμε ομορφοτερη εμεις.Παλευουμε για 30 ευρω την μερα και δεν μπορουμε να παλεψουμε για την δικη μας \"ευτυχια\"?Ειμαι 33 χρονων και αυτο που καταλαβα μεχρι τωρα ειναι πως η ευτυχια βρισκεται μεσα στη συντροφικοτητα,στη φιλια,στην εκτιμηση.Ψαξτε να βρειτε φιλους να φερθειτε σε αυτους σωστα για να φερθουν και αυτοι σε εσας.Στην αρχη επιλεκτικα για να μην πεσετε στην παγιδα να γινετε κοροιδα.Ολοι δινουμε συμβουλες απο ιντερνετ,λεμε την γνωμη μας,αλλα οταν ερχεται κατι σε προσωπικο επιπεδο τα αλλαζουμε.Το ενστικτο μας μας λεει κοινωνικοτητα και πρεπει να το ακουσουμε,κοινωνικοτητα με ατομα που μπορουν να ειναι κοινωνικα ομως.Αυτη ειναι η συμβουλη μου για τον οποιοδηποτε εδω μεσα.Ολοι μελαγχολουμε,ολοι θελουμε .... το να εχουμε λιγα δεν ειναι συμβιβασμος,το να εχουμε πολλα ειναι εγωισμος.Ολα θα πανε καλα,αρκει να το θελουμε και εμεις.Ας γινουμε ευχαριστοι για να μας αγαπαν,να βγαλουμε τις ασχημες σκεψεις απο το μυαλο.Να παιρνουμε και κανα τηλ και οχι να περιμενουμε να μας παιρνουν μονο.Αυτα για σημερα.ο πραγματικος λογος που γραφω ομως ειναι πως εχω για πωληση ενα zastava (αμαξι ειναι) σε καλη κατασταση,μονο 500 ευρα.ζητειται αγοραστης αμεσα μπας και βγαλουμε καμια εκδρομη.(Αυτο για να κανουμε και λιγο χιουμορ).φιλια σε ολους

Page 15 of 16 FirstFirst ... 513141516 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •