Έκτακτη ή κάτι άλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252

    Έκτακτη ή κάτι άλλο?

    Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Κάποιες φορές όταν παίρνω βαθιά αναπνοή νιώθω ένα κενό στο στήθος όπως όταν κάνουμε έκτακτη αλλά μετά δεν ακόλουθη το δυνατό γντουπ και ο παλμός είναι normal. Τι μπορεί να είναι αυτό βρε παιδιά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είναι αναπνευστική αρρυθμία (sinus arrhythmia). Ειναι πολύ συνηθισμένο και είναι ακίνδυνο. Εμένα έχει καταγραφεί κάποιες φορές και σε καρδιογράφημα. Είχα πάει παλαιοτερα στον καρδιολόγο όταν αισθανόμουν το ίδιο και μου έκανε καρδιογράφημα και μετά τεστ κοπώσεως και μου εξήγησε τι ειναι.
    Στη βαθιά ανάσα επίσης πέφτουν οι παλμοί της καρδιάς. Ειναι τεχνική για να τους ρίξεις όταν έχει επεισόδιο ταχυπαλμιας. Παίρνε λιγότερο βεβιασμένες ανάσες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κάτι άσχετο, το εμβόλιο το έκανες αν επιτρέπεται; Επέδρασε καθόλου στις έκτακτες; Το κονκορ το συνεχιζεις ή το σταμάτησες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Και που μπορεί να οφείλεται η αναπνευστική αρρυθμια? Όχι concor δεν ξαναπήρα από τα τέλη Φλεβάρη που είχα εκείνο το επεισόδιο. Για εμβόλιο έχω κλείσει 27 μερες από τη δεύτερη δόση δεν είχε κάποια επίδραση. Οι έκτακτες μου πλέον είναι μηδαμινές μόνο 1-2 φορές έκανα κάποιες συνεχόμενες στους 5 μήνες αλλά δεν κράτησε πολύ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Γεια σας παιδια και από μένα. Και εγώ φοβάμαι πως θα επιδράσει το εμβόλιο στις έκτακτες. Χαίρομαι που δεν σου έφερε κανένα θέμα. Ήθελα να ρωτήσω μερικές φορές νιώθω ότι εκεί που κάθομαι στον καναπέ σαν να κάνει μέσα στο κέντρο του στήθους σαν γουργουρητο κάπως περιεργο και προσθαθω να καταλάβω αν είναι ριπη εκτκακτων. Το έχετε παθει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Εγω παντως παιδια που εκανα την πρωτη δοση στις 23 ιουλιου (pfizer) οι εκτακτες μειωθηκαν.ειχα να κανω περιπου 20 ημερες και πριν εκανα μια την εβδομαδα.τυχαιο δεν ξερω πραγματικα.την παρασκευη κανω την δευτερη.θα δειξει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Το έχω νιώσει αυτό αλλά δε ξέρω να σου πω τι είναι 100%. Έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι πολλά από αυτά που παραπέμπουν σε έκτακτη να είναι η κίνηση του οισοφάγου ή του στομαχιού

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    12
    Καλησπέρα παιδιά είμαι νέα στο φόρουμ. Μην σας πω για την ακρίβεια ότι το έκανα για αυτό τον λόγο . Παρουσιάζω και εγώ αυτά τα κενά που είναι σαν διπλή χτύποι να τους πω; Φτερουγίσματα να το πω ; Να ανοίξει η γη να με καταπιεί θα πω μάλλον διότι έχω φρικάρει τελείως. Πριν κάτι μήνες ξεκίνησε εμένα η ιστορία μου με αυτά τα κενά...όπου ήμουν ξαπλωμένη στο κρεβάτι και ένιωσα την πρώτη... μετά από καμία ώρα την δεύτερη και πάει λέγοντας . Τρομοκρατήθηκα... την άλλη ημέρα πήγα στον καρδιολόγο έκανα τις εξετάσεις.. μου έβαλε χολτερ 24 ώρες το πήγα δεν βρήκε ούτε μια αρρυθμία μου είπε... που πάει να πει ότι δεν είναι ( μάλλον από την καρδιά ) αλλά από τι ; Πλέον έχω φτάσει σε σημείο να το έχω ένα πέντε δευτερόλεπτα έχω τρελαθεί τελείως. Μόνο όταν τρωω δεν με πιάνει η όταν μιλάω( όχι πάντα όμως ) είμαι τρομερά αρρωστοφοβικό άτομο.... αλλά εννοείτε δεν τα βγάζω και από το κεφάλι μου. Έχω τρομερό στρες σε σημείο που αν σκεφτώ κάτι με λούζει κρύος ιδρώτας και για να μην σας τα πολυλογώ ένα σαράβαλο ψυχολογικά και δεν έχω κλείσει ακόμη ούτε τα 30 . Από ότι είδα υπάρχουν παρόμοια περιστατικά λιγότερο ενοχλητικά από ότι κατάλαβα αλλά υπάρχουν. Έχετε βρει κάποια λύση σε όλο αυτό ; Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλημερα και από μένα παλι. Ειδικός δεν είμαι σε καμια περιπτωση αλλά έχω το ίδιο με σένα. Κάτι που με βοήθησε ήταν η αλλαγή δουλειάς. Έφυγα από ένα περιβαλλον που ναι μεν αγαπουσα αλλά ήταν πολυ στρεσογονο όποτε ηρέμησα αρκετά και με πολυ στήριξη και επιμονή στον εαυτό μου κατάφερα να τρέφομαι σωστα και παιδια εγω ειλικρινά πιστεύω ότι το στομάχι παίζει ρόλο ότι η γυμναστική παιζει ρόλο και πως είναι οι έκτακτες ένας τρόπος που το σώμα μας ζητάει βοήθεια. Έτσι τουλάχιστον εγω βρίσκω τον τρόπο να ηρεμώ από αυτές. Έστω για λίγο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    12
    Και εγώ αυτό που βλέπω σε πολλές συζητήσεις εδώ μέσα είναι για το στομάχι και ότι η σύνδεση του με τις έκτακτες είναι μεγάλη !

Similar Threads

  1. Παυση στην καρδια η απλή έκτακτη;
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 18-05-2021, 19:13
  2. Αποπροσωποποίηση η κάτι άλλο?
    By Potnia in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 9
    Last Post: 09-01-2021, 05:23
  3. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 14:57
  4. αποπροσωποιηση η κατι αλλο?
    By sunset in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 0
    Last Post: 14-12-2013, 22:07
  5. ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ-ΝΤΡΟΠΗ
    By lavie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 29-02-2012, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •