Επιθετική συμπεριφορά στη σχέση,, - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση,,,κατά αρχήν περνάμε όμορφα και ωραία,απλά κάποιες φορές βγαίνουν στο προσκήνιο αυτά τα συμπτώματα,,,έχει πολλά θετικά πράγματα συγχρόνως,
    Καλημερα

    Ποσο καιρο ειστε μαζι και πως θα χαρακτηριζες την σχεση σας ?
    Τα σκηνικα που μας περιεγραψες γινονται με αφορμη καποιο γεγονος ή καθημερινα ωστε να τροφοδοτουν την ολη υποψια καθαρα ψυχιατρικης παθησης ,αρα και υπαιτιότητας ολου αυτου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Είναι ΚΑΚΗ ΙΔΈΑ η συγκατοίκηση εφόσον η σχέση δεν πάει καθόλου καλά!!
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Τρεις μηνες και πρόκειται να συγκατοικισουμε τον άλλο μηνα
    πόσο χρονών είστε;
    Εσύ μόνος δεν θά λύσεις τό πρόβλημα.

    Εσύ η μόνη αλλαγή που μπορείς νά κάνεις αφορά τόν εαυτό σου καί τά όρια που καλό είναι να προσπαθήσεις νά βάλεις.

    Όταν θά νιώθεις πως σέ υποτιμά Με τά λόγια τής θά αντιδράς νά δείξεις πως κάποια πράγματα ΔΕΝ τά επιτρέπεις.

  3. #18
    Αυτό θα κάνω θα γίνω πιο σκληρός,δεν θα επιτρέπω να υποτιμά τον εαυτό μου,,40 ειμαστε,αν τα καταφέρουμε καλώς αλλιώς πάνε για αλλά,,,και όλα καλά,

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Όχι πιο σκληρός.

    Απλά νά βάλεις όρια.
    Αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν Θα έχει αυτό αποτελεσμα....

    Αυτή δεν δέχεται νά πάει σέ ψυχολόγο άρα δεν βλέπει καν τό πρόβλημα καί δεν θέλει καν την αλλαγή.
    Για νά αλλάξει αυτή ουσιαστικά πρέπει η ίδια νά ξεκινήσει δουλειά με τον εαυτό τής.

    Εσύ σκέφτηκες νά ζητήσεις βοήθεια από ειδικό;
    Είναι μία καλή ιδέα.......
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Αυτό θα κάνω θα γίνω πιο σκληρός,δεν θα επιτρέπω να υποτιμά τον εαυτό μου,,40 ειμαστε

  5. #20
    Εγώ έχω ψυχολόγο που είχα πάει παλιά,αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να βοηθήσει,αν πάω μόνο εγω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Εγώ έχω ψυχολόγο που είχα πάει παλιά,αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να βοηθήσει,αν πάω μόνο εγω
    Θά πας εσύ αρχικά,
    Καί αν θέλει νά σώσει την σχέση θά πάει καί αυτή θά πάτε καί μαζί..

  7. #22
    Οκ σ ευχαριστώ πολύ

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά θεωρώ πολύ λάθος αυτή τη λογική. "Μπαίνω σε μία σχέση με την ελπίδα να αλλάξω τον άλλον". Με τον άλλο κάνεις σχέση αν τα πάτε καλά, ταιριάζετε, τα βρίσκετε, υπάρχει σεβασμός και λειτουργούν τα πράγματα αβίαστα, όχι για να κάνεις τον ψυχαναλυτή του άλλου ή να μένεις με την ελπίδα "Θα ήταν όλα καλά ΑΝ το ένα κι ΑΝ το άλλο" . Εδώ δεν μιλάμε για κάτι τύπου "Τα πάμε σε όλα καλά, αλλά της κοπέλας μου της αρέσουν τα μακαρόνια, ενώ εμένα το πιλάφι" . Μιλάμε για σοβαρή ασυμφωνία και έλλειψη σεβασμού και κατανόησης. Αυτές δεν είναι υγιείς σχέσεις. Άλλο το ότι βλέπω έναν άνθρωπο να έχει θέματα και προσπαθώ όσο μπορώ να βοηθήσω αν θέλει κι εκείνος να βοηθηθεί και όσο αντέχω, κι άλλο κάνω σχέση με άτομα που η σχέση είναι από την αρχή δυσλειτουργική και με χίλια προβλήματα.

    Τέτοιες βλακείες τις σκέφτονταν κάτι τύποι και τύπισσες τα παλιά τα χρόνια "Θα τον στρώσω εγώ" "Θα την αλλάξω αυτή και θα τη φέρω με τα νερά μου" και φυσικά ποτέ δεν λειτουργούσε στην ουσία. Δυστυχώς βλέπω ότι και σήμερα πολλοί άνθρωποι μπλέκουν σε προβληματικές καταστάσεις εθελοτυφλώντας και κρυβόμενοι πίσω από το δάχτυλό τους. Δεν πρόκειται να δουλέψει όλο αυτό, μακριάαααααα!!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Αυτό θα κάνω θα γίνω πιο σκληρός,δεν θα επιτρέπω να υποτιμά τον εαυτό μου,,40 ειμαστε,αν τα καταφέρουμε καλώς αλλιώς πάνε για αλλά,,,και όλα καλά,
    Ποσο λαθος ολο αυτο πραγματικα ..

    Τι νομιζεις οτι ειναι ο ανθρωπος ειδικα σε αυτη την ηλικια ..

    Αληθεια αξιζει και πιστευεις οτι μπορεις να αλλαξεις ενα ανθρωπο ?
    Ποσο οξυμωρο πραγματικα ειναι να πιστευουμε οτι καποιος ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει ωστε να ειναι μαζι μας ..

    Οι ανθρωποι ειναι αυτοι που ειναι και σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να τους αλλάξουμε .Τον ευατο μας πρεπει να βλεπουμε και αν αντεχουμε ή μας αξιζει ενας τετοιος ανθρωπος ..

    Μηπως και εσυ καλυπτεις καποια αλλη σου αναγκη ,καποια που δεν εχεις ξαναβρει και προκειμενου να μην την χασεις εισαι διατεθημενος ¨να θυσιασεις ¨την δικη σου ψυχικη υγεια για να αλλαξεις εναν αλλον ανθρωπο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Δεν ξέρω αν μπορεί να λειτουργήσει αυτή η σχέση σε μια τέτοια βάση.
    Και δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να μπειτε σε μία διαδικασία συγκατοικήσης όταν δεν έχουν λυθεί τα στοιχειώδη.
    Το ότι περνάτε και όμορφες στιγμές δεν σημαίνει ότι η σχέση σας είναι καλή.
    Προφανώς και γυναίκες που μένουν με κακοποιητικούς συντρόφους θα έχουν και αρκετές όμορφες στιγμές.
    Και λέω αυτό το παράδειγμα γιατί η σχέση αυτή είναι κατά ενα τρόπο κακοποιητική.
    Ο ένας από τους δύο κακοποιεί λεκτικά τον άλλον (με υποτίμηση και επικριτικότητα) και ο άλλος το υφίσταται.

    Όμως, όπως εκείνη δεν μπορεί να αλλάξει εσένα και εσύ δεν μπορείς να αλλάξεις εκείνη.
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις εσύ πως θες να αντιμετωπίσεις αυτη την πρόκληση και δοκιμασία και να επιλέξεις σοφά για τον εαυτό σου.
    Προφανώς, και όλη αυτή η κατάσταση αποκαλύπτει κάποια πράγματα για εσένα.
    Δηλαδή θεωρώ ακόμη και να μην σε γνωρίζω πως ίσως δυσκολεύεσαι να θέσεις τα δικά σου όρια σαφή και ξεκάθαρα.
    Δεν είμαστε σκουπιδοτενεκέδες να ανεχόμαστε τα σκουπίδια του άλλου.
    Αν ο άλλος έχει κάποιο ψυχολογικό θέμα θα το λύσει μόνος του.
    Και δεν σημαίνει το ότι κάποιος που δεν μας σέβεται έχει απαραίτητα και ψυχολογικό πρόβλημα όπως κατάθλιψη κλπ.
    Είναι πολύ δύσκολο να συνανατρέφεσαι με τοξικούς ανθρώπους.
    Σε μολύνουν.
    Και δεν σημαίνει ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος ή δεν αξίζεις ή είσαι ανώριμος και η γνώμη σου δεν μετράει προφανώς.
    Αλλά όσο υφιστασαι αυτή την παθολογική στάση ενός ανθρώπου που δεν σε θαυμάζει και δεν μπορεί να σε αποδεχθεί μπορεί στο τέλος να πιστεψεις ότι όντως είσαι τελικά ανώριμος και η γνώμη σου δεν αξίζει.
    Η καλή η σχέση θα σε κάνει να νιωθεις πολύ όμορφα με τον εαυτό σου.
    Οπως και να έχει το πρώτο βήμα είναι να βάλεις όρια. Όσο δεν βάζεις όρια στους άλλους τόσο τους επιτρέπεις να αφήνουν τα σκουπίδια πάνω τους.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Αγαπητέ Jakavi,

    Νομίζω χωρίς να είμαι ειδήμων οτι η κοπέλα σου έχει μια ναρκισσιστική συμπεριφορά και διακρίνω τοξικά στοιχεία που υπήρχαν και σε δική μου σχέση στο παρελθόν. Κρίνοντας από τη δική μου περίπτωση, οι άνορωποι δεν αλλάζουν. Ακόμα και να κάνεις υποχωρήσεις για να γίνεις όπως εκείνη διατείνεται "καλύτερος" - που αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα γιατί είναι άσχημο να πας να αλλάξεις τον άλλο και να τον βάλεις σε δικά σου καλούπια- πάλι την ίδια επιθετική συμπεριφορά θα έχει.

    Διαβάζω οτι είστε τρεις μήνες μαζί - που ευτυχώς δεν είναι μεγάλο διάστημα - και προσωπικά δεν θα έβρισκα καλή ιδέα να συγκατοικήσετε με βάση το μικρό χρονικό διάστημα που είστε μαζί και ιδίως με αυτή τη συμπεριφορά που έχει απέναντί σου. Η συγκατοίκηση ιδίως χρειάζεται αμοιβαίες υποχωρήσεις και συμβιβασμούς & από όσα περιγράφεις καταλαβαίνω οτι εσύ θα είσαι εκείνος που θα καταπιέζεται μονίμως.
    Λυπάμαι που θα το πω, αλλά ίσως χρειάζεται να βγεις απο αυτή τη σχέση για να αναπνεύσεις.

  12. #27
    Αγαπητή μαριλουει είμαστε τρεις μήνες,την σχέση μας θα την έλεγα πολύ έντονη,και αυτό Μ αρέσει ,δεν μπορώ να ζω χωρίς πάθος και έλξη,άρα πάμε καλά,το μόνο πρόβλημα είναι ότι εκνευρίζεται εύκολα κάποιες φορές και μετά το ένα φέρνει το άλλο,απλά νομίζω δεν με καταλαβαίνει,και μου το έχει πει κιολας ότι δεν με ξέρει ακόμα,πιστεύω με τον καιρό να μαθει ο ένας τον άλλο και τα βρούμε,αλλιώς χωρίζουμε ,δεν πρόκειται να κάνω κάτι που θα το μετανιώσω μετά,το ίδιο και εκείνη,απλά πρόβληματα υπάρχουν στις σχέσεις έτσι είναι,

  13. #28
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Ότι και να κάνω το θεωρεί ανώριμο και με υποτιμά,με αποτέλεσμα να τσαντιζεται και να δημιουργεί προβλήματα στη σχέση, για παράδειγμα γιατί πώς θα οδηγήσω στο δρόμο,το τι ρούχα θα βάλω,για αν θα πάρω ρεπό από τη δουλειά,για το φαγητό που θα φάω,για το αν θα κάτσω να ξεκουραστώ,επίσης όταν κουβεντιαζουμε κάτι σοβαρό όπως για εμβόλια,είναι απόλυτη στη γνώμη της και δεν δέχεται την άποψη μου,όταν δεν θέλει να μου μιλήσει στο τηλέφωνο δεν απαντάει ενώ αν το κάνω εγώ τσαντιζεται,,τι φταίει άραγε για μια τέτοια συμπεριφορά? γιατί βάζει τον εαυτό της υπεράνω?
    Σημειώνω ότι Δεν έχει ναρκισιστικη διαταραχή,,,απλά έχει μεγαλώσει με αυστηρό πατέρα και της έχει δημιουργήσει κάποια κόμπλεξ και ένα τρόπο σκέψης στρατιωτικού τύπου,,ενώ εγώ έχω μεγαλώσει με γονεις αγαθούς και χωρίς κοπλεξ για αυτό σκεφτόμαστε διαφορετικά κάποιες φορές

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Αγαπητή μαριλουει είμαστε τρεις μήνες,την σχέση μας θα την έλεγα πολύ έντονη,και αυτό Μ αρέσει ,δεν μπορώ να ζω χωρίς πάθος και έλξη,άρα πάμε καλά,το μόνο πρόβλημα είναι ότι εκνευρίζεται εύκολα κάποιες φορές και μετά το ένα φέρνει το άλλο,απλά νομίζω δεν με καταλαβαίνει,και μου το έχει πει κιολας ότι δεν με ξέρει ακόμα,πιστεύω με τον καιρό να μαθει ο ένας τον άλλο και τα βρούμε,αλλιώς χωρίζουμε ,δεν πρόκειται να κάνω κάτι που θα το μετανιώσω μετά,το ίδιο και εκείνη,απλά πρόβληματα υπάρχουν στις σχέσεις έτσι είναι,
    Φυσικά και δεδομένου του χρονικού διαστήματος που είστε είναι απόλυτα φυσιολογικό όλο αυτό .

    Οπότε να πούμε ότι βρήκες έναν άνθρωπο που ταιριαζεται παρά πολύ στην ένταση όλου αυτού ,στο καθαρά ερωτικό κομμάτι και περνάτε πολύ καλά εκεί αλλά υπάρχει ένα θέματακι στην υπόλοιπη επικοινωνία ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #30
    Ναι ,γιατί εγώ σκέφτομαι πολύπλοκα εκείνη πιο απλά,μου το έχει πει κιολας

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Επιθετική συμπεριφορά μέσα στο σπίτι
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-02-2021, 21:54
  2. Ψύχωση και επιθετική συμπεριφορά...
    By rad in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-08-2015, 02:05
  3. Επιθετικη Συμπεριφορα
    By Ολιβερ in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 21
    Last Post: 12-05-2014, 11:20
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    By konMak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 15-07-2010, 00:38
  5. Επιθετική συμπεριφορά
    By unlucky in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2010, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •