Επιθετική συμπεριφορά στη σχέση,, - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Ναι ,γιατί εγώ σκέφτομαι πολύπλοκα εκείνη πιο απλά,μου το έχει πει κιολας
    Θες να μου πεις ένα παράδειγμα να καταλάβω αυτό το περίπλοκο που λέει ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Μαριλου,φυσικά θα σου δώσω ένα παράδειγμα,της λέω να κοιμάται στις σωστές ώρες το βράδυ,προσέχω τας την καφεινη και το τσιγάρο το απόγευμα,τη σοκολάτα,γιατί ξέρω ότι της προκαλεί αϋπνία και κατά επέκταση νοητική και σωματική κόπωση τη επόμενη μέρα,εκείνη λέει έτσι είναι πάντα και απλά μπορεί να κοιμηθεί και με καφέ και ότι λέω βλακείες,άλλο παράδειγμα είναι η αγορά ενός προϊόντος ,βλέπει μόνο την τιμή και τα θεωρει όλα ίδια,εγώ θα σκεφτώ χίλιες εκδοχές χωρίς να τις εκφράζω και να.γινομαι βαρετός,υπεραναλυοντας γίνομαι βαρετός το ξέρω ,αλλά δεν είμαι και χαζός να σκέφτομαι μονοδιαστατα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Μαριλου,φυσικά θα σου δώσω ένα παράδειγμα,της λέω να κοιμάται στις σωστές ώρες το βράδυ,προσέχω τας την καφεινη και το τσιγάρο το απόγευμα,τη σοκολάτα,γιατί ξέρω ότι της προκαλεί αϋπνία και κατά επέκταση νοητική και σωματική κόπωση τη επόμενη μέρα,εκείνη λέει έτσι είναι πάντα και απλά μπορεί να κοιμηθεί και με καφέ και ότι λέω βλακείες,άλλο παράδειγμα είναι η αγορά ενός προϊόντος ,βλέπει μόνο την τιμή και τα θεωρει όλα ίδια,εγώ θα σκεφτώ χίλιες εκδοχές χωρίς να τις εκφράζω και να.γινομαι βαρετός,υπεραναλυοντας γίνομαι βαρετός το ξέρω ,αλλά δεν είμαι και χαζός να σκέφτομαι μονοδιαστατα
    Άλλο πολυπλοκο και άλλο υπέρ αναλύω πράγματα σε κουραστικό σημείο ή ανακατεύομαι σε συνήθειες που έχει καθιερώσει ένας άνθρωπος σαράντα χρόνων θαρρείς και είναι πεντάχρονο και προσπαθώ να τις αλλάξω ...

    Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ?

    Θεωρείς λοιπόν δεδομένου και τις ηλικίας σας ότι αυτά είναι σοβαρά θέματα για να δημιουργούνται ακραίες καταστάσεις ?

    Σαράντα είμαι και εγώ και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να αλλάξει ένας άνθρωπος σε αυτές τις ηλικίες ...

    Έχεις αντιληφθεί ότι η δράση φέρνει και αντίδραση ?
    Άλλο λέω κάτι στον άλλον με τρόπο και ενδιαφέρων για το καλό του και του προτείνω να το δοκιμάσει εφόσον αντιμετωπίζει πρόβλημα και άλλο του επιβάλλω την άποψη μου γιατί μόνο αυτή είναι η σωστή ..

    Μηπως η κοπέλα εκτός των άλλων είναι και πολύ ισχυρή προσωπικότητα που δεν σηκώνει και πολλά και φυσικά πολύ καλά κάνει αφού είναι κάποιας ηλικίας και αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι έτσι είναι πλέον ?

    Συνήθως αυτές οι προσωπικότητες είναι και πολύ ερωτικές και βγάζουν αυτό το πάθος που σε έχει κάνει να θες να την αλλάξεις για να μείνει αυτή η σχέση ..

    Να ξέρεις πως ένα πράγμα,το ίδιο ακριβώς , αν το ζητήσουν από τον ίδιο άνθρωπο με δύο διαφορετικούς τρόπους στην μια περίπτωση θα το κάνει και στην άλλη οχι μονο δεν θα το κάνει αλλά θα αντιδράσει κιόλας ..

    Ξέρεις τι σημαντικός παράγοντας είναι ο τρόπος που ζητάς ή επιθυμείς κάτι να γίνει ?

    Μέσα από αυτά δεν πιστεύεις ότι αν θέλεις να πάνε καλά σε αυτή την σχέση πρέπει ΕΣΥ πρώτα να αλλάξεις τον τρόπο που θες να περάσεις κάτι και όχι εκείνη τον ευατο της?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Έχεις πέσει μέσα,πρέπει να βρω τρόπους να συμπεριφέρομαι ,μόνο έτσι μπορώ να αλλάξω τη συμπεριφορά της,απέναντι μου,

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Έχεις πέσει μέσα,πρέπει να βρω τρόπους να συμπεριφέρομαι ,μόνο έτσι μπορώ να αλλάξω τη συμπεριφορά της,απέναντι μου,
    Κοίταξε δεν μπορώ να κρίνω ποιος έχει λάθος και ποιος όχι από ένα γραπτό μήνυμα .
    Το μόνο που λέω πάντα ότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουμε έναν άνθρωπο και στην τελική δεν μπορούμε να το κάνουμε αν ο ίδιος δεν το θέλει .

    Αν πραγματικά όμως θέλουμε να είμαστε με αυτόν δεδομένου ότι περνάμε καλά ,εισπρατουμε πράγματα που τα έχουμε ανάγκη και αυτά που μας πειράζουν δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία (δεν μιλάμε φυσικά για παραβατικές ή συμπεριφορές που σε προσβάλουν σαν προσωπικότητα) καλύτερα είναι να κάνουμε και λιγάκι τον δικό μας απολογισμό και να δουλεψουμε όσο μπορούμε να αλλάξουμε και εμείς κάτι σίγουρα προς το καλύτερο ?

    Σκέψου ότι και αυτή η σχέση να μην βγει γιατί όντως είχε θέμα η κοπέλα ,εσύ σαν άνθρωπος δεν θα έχεις κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα ως προς αυτό που μόλις είπες ?

    Να ξέρεις στην ζωή μας όλα για καλό κάποιες φορές μας τυχαίνουν ,ακόμα και τα άσχημα ή αυτά που πρέπει να ταλαιπωρηθουμε και λιγάκι .
    Αν μέσα από αυτό αρπάξουμε ευκαιρία και κάνουμε δουλίτσα μόνο με τον ευατο μας να ξέρεις κερδισμένοι είμαστε !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Συμφωνώ μαζί σου όλα για κάποιο σκοπό γίνονται,για να μας γεμίσουν εμπειρία και τροφή για σκέψη,σ ευχαριστώ πολύ

  7. #37
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Ότι και να κάνω το θεωρεί ανώριμο και με υποτιμά,με αποτέλεσμα να τσαντιζεται και να δημιουργεί προβλήματα στη σχέση, είναι απόλυτη στη γνώμη της και δεν δέχεται την άποψη μου,όταν δεν θέλει να μου μιλήσει στο τηλέφωνο δεν απαντάει ενώ αν το κάνω εγώ τσαντιζεται,,τι φταίει άραγε για μια τέτοια συμπεριφορά? γιατί βάζει τον εαυτό της υπεράνω?
    Αυτό που φταίει είναι ότι δεν ανταποκρίνεσαι στην <ιδανική> εικόνα που έχει αυτή για τον σύντροφο της.
    Η συμπεριφορά αυτή, είναι ο τρόπος της να προσπαθεί να σε αλλάξει για να έρθεις στα μέτρα που θέλει, πράγμα το οποίο δεν θα συμβεί ποτέ.
    Αν είναι κάποια με <θέμα> θα το κάνει αυτό στον οποιονδήποτε, ακόμα και αν είναι κούκλος, αν έχει κερδίσει το νόμπελ χημείας ή αν έχει ιδιωτικό νησί και κατάγεται από την βασιλική οικογένεια της Νορβηγίας.
    Αν δεν έχει τόσο <θέμα> απλά θα κουραστεί να προσπαθεί να σε αλλάξει και θα βρει, (πριν ή αφού σε χωρίσει) κάποιον που πλησιάζει πιο πολύ την εικόνα που έχει φτιάξει.
    Ξέχνα τελείως το να σε εκτιμά σαν άνθρωπο, for your own sake.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Μην αφήνεις κανέναν να σε κακομεταχειρίζεται. Και επειδή η κακομεταχείρηση δεν έχει μόνο δέκτες αλλά και άντρες, οι οποίοι δεν βρίσκουν ποτέ όμως στήριξη, βοήθησε τον εαυτό σου και κάντην.

  9. #39
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Αγαπητή μαριλουει είμαστε τρεις μήνες,την σχέση μας θα την έλεγα πολύ έντονη,και αυτό Μ αρέσει ,δεν μπορώ να ζω χωρίς πάθος και έλξη,άρα πάμε καλά,το μόνο πρόβλημα είναι ότι εκνευρίζεται εύκολα κάποιες φορές και μετά το ένα φέρνει το άλλο,απλά νομίζω δεν με καταλαβαίνει,και μου το έχει πει κιολας ότι δεν με ξέρει ακόμα,πιστεύω με τον καιρό να μαθει ο ένας τον άλλο και τα βρούμε,αλλιώς χωρίζουμε ,δεν πρόκειται να κάνω κάτι που θα το μετανιώσω μετά,το ίδιο και εκείνη,απλά πρόβληματα υπάρχουν στις σχέσεις έτσι είναι,
    Βρε καλέ μου φίλε...
    Τι σχέση έχει το ότι σου αρέσει να έχεις παθιασμένη σχέση με το να ανέχεσαι κακοποιητικη συμπεριφορά; Δεν γίνεται δηλαδή να είσαι σε σχέση που θα υπάρχει και παθος και σεβασμός; Αποκλείεται δηλαδή να βρεις μια άλλη κοπέλα που να σε ελκύει εξίσου και παράλληλα θα σου συμπεριφέρεται με σεβασμό; Γιατί να ανέχεσαι τις προσβολές της; Γιατί να παραμείνεις σε μια σχέση με έναν άνθρωπο που όπως λες δεν σε καταλαβαίνει; Χάθηκαν οι γυναίκες; Είστε σε σχέση μόνο 3 μήνες κι έχετε από τώρα τόσο σοβαρά προβλήματα επικοινωνίας; Στα 3 χρόνια δηλαδή, αν ζείτε μαζί κι εκεί θα υπάρχουν ευθύνες, η τριβή της καθημερινότητας, τί θα κάνετε δηλαδή θα σκοτώθειτε; Τι θα πει εκνευρίζεται εύκολα;τι θα πει δεν ξέρει ο ένας τον άλλο ακόμα, είναι αυτό δικαιολογία για υποτιμητική συμπεριφορά; Πιο κάτω λες ότι δεν έχει ναρκισιστικη διαταραχή, απλά είχε αυστηρό πατέρα και έχει κόμπλεξ.μα οι ναρκισσιστες κατά κύριο λόγο γίνονται έτσι από κακή συμπεριφορά των γονιών τους και είναι ο ορισμός των κομπλεξικων! Αντιλαμβάνομαι ότι η έλξη μπορεί να είναι εκρηκτική, αλλά για το καλό σου πρέπει να δεις τα πράγματα με πιο καθαρό μυαλό, αν δε θες να μπεις σε περιπέτειες...ναι όλες οι σχέσεις έχουν προβλήματα, αλλά οι ώριμοι άνθρωποι αντιμετωπίζουν τα προβλήματα με υπεύθυνη συμπεριφορά κι όχι με προσβολές και μούτρα....Λυπάμαι αν σου ακούγομαι σκληρή και υπερβολική αλλά σου μιλάω ως παθουσα....ακόμα κι αν δεν έχει ναρκισιστικη διαταραχή αυτό το άτομο η συμπεριφορά της είναι εγωκεντρική και ανώριμη κι όταν σου τελειώσει το πάθος θα βρεθείς μπροστά σε ένα τεράστιο πρόβλημα....το καλύτερο θα ήταν να μην προχωρήσεις σε συγκατοίκηση με αυτά τα δεδομενα.....όλα αυτά σου τα λέω για να τα σκεφτείς σοβαρά, ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, η ζωή δική σου είναι και η τελική επιλογή δική σου αλλά πρόσεξε πολύ που πας να μπλέξεις.....

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Σιγα ρε μεγαλε γυναικα ειναι τι θα σε κανει οτι και να σε κανει τιποτα δεν παθαινεισ σε λογικα πλαισια παντα οποτε μη σκασ θεσ να κατσεισ κατσε θεσ να φυγεισ φυγε εσυ τι θεσ ειναι το θεμα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Jakavi View Post
    Αυτό θα κάνω θα γίνω πιο σκληρός,δεν θα επιτρέπω να υποτιμά τον εαυτό μου,,40 ειμαστε,αν τα καταφέρουμε καλώς αλλιώς πάνε για αλλά,,,και όλα καλά,
    Στείλτην εκτός αν θεωρείς πως την έχεις ανάγκη στη ζωή σου, κατά τα άλλα στείλτην όσο μεγαλώνει θα γίνεται περισσότερο ιδιότροπη και στο τέλος θα σου κάνει το βίο αβίωτο... Είσαι σε μία ηλικία που αυτά δεν θα έπρεπε να τα συζητάς ή να τα ρωτάς καν...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Επιθετική συμπεριφορά μέσα στο σπίτι
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-02-2021, 20:54
  2. Ψύχωση και επιθετική συμπεριφορά...
    By rad in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-08-2015, 01:05
  3. Επιθετικη Συμπεριφορα
    By Ολιβερ in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 21
    Last Post: 12-05-2014, 10:20
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    By konMak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 14-07-2010, 23:38
  5. Επιθετική συμπεριφορά
    By unlucky in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2010, 21:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •