Κρατώντας έναν χαμένο φίλο μέσα μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 183
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Mα ο θάνατος έχει γίνει μπίζνα. Από τα γραφεία μέχρι τους παπάδες. Μια μαλακισμένη συγγενής του που ότι και να σου πω είναι λίγο (του φίλου μου) το έπαιζε συντετριμένη ενώ τον μισούσε (όλους τους μισεί) και μου έδωσε κόλυβα στο μνημόσυνο και θύμωσα πάρα πολύ. Δεν ξέρω γιατί ένιωσα μια σκέψη "τα κόλυβα του "αδερφού" μου θα φάω μωρή μαλακισμένη" και τα πέταξα όλα με το που έφυγα. Για τον μπαμπά σου, σε καταλαβαίνω. Σε πειράζουν πολλά πράγματα εκείνες τις στιγμές.

    Όταν μπήκε ο φίλος μου στο χώμα..ένιωσα μια ηρεμία. Πέραν της πίκρας και του πόνου δεν ξέρω πως να το εκφράσω. Στον καφέ ένιωσα μια ηρεμία. Ότι μαλάκωσε ο πόνος.
    Ναι ξέρω τι λες για τα κολυβα.
    Εγώ ηρεμούσα όταν τον κοιτούσα. Δεν ειχα ξαναδει ποτέ νεκρό, όσους έχασα πριν τον πατέρα μου, δεν τους είδα και νόμιζα ότι κι αυτόν δεν θα μπορώ να τον δω. Όταν τον κοιτούσα ηρεμούσα ομως, δε μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από πάνω του.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Είναι μεγάλη κουβέντα το "αποδέχομαι", ούτε εγώ είμαι σίγουρη πώς το εννοεί ο καθένας ακριβώς.
    Έχω δει ανθρώπους να λένε πως το χουν αποδεχτεί αλλά να φαντάζονται και να πιστεύουν πως ο άνθρωπος τους υπάρχει κάπου αλλου κάπως. Οι διάφορες θρησκείες πχ έχουν 'ενα σωρό εκδοχές για τον θάνατο πανομοιότυπες πάνω κάτω...κατ εμέ δεν τον αποδέχονται ακριβώς απλά μάλλον προσφέρουν μια "ελαφρύτερη" εκδοχή για όποιον την χρειάζεται.

    Στο δικό μου μυαλό αποδέχομαι σημαίνει κάπως βρίσκομαι σε ειρήνη μέσα μου για ο, τι συνέβει. Πχ δεν έχω θυμό, δεν βρίσκομαι σε μια συνεχή άρνηση, δε βάζω τον εαυτό μου σε ρόλο Θεου που θα μπορούσα να χω κάνει ή να μην έχω κάνει κάτι. Τρόπο να μη μου λέιπουν όσοι έχασα δεν έχω βρει. Κι ούτε να μην αναπολώ στιγμές μαζί τους.

    Στη περίπτωση σου απ όσο διάβασα το θέμα σου, το μόνο που θα με ανησυχούσε κάπως είναι αυτό που λες οτι είναι ένα θέμα που δεν συζητάς και κρατάς μόνο για σένα. Νιώθω οτι θες να κρατήσεις τις αναμνήσεις ζωντανές σα να πρόκειται να εξασθενήσουν αν τις μοιραστείς με κάποιον. Μπορεί να λέω και βλακείες....απλά αυτη την αίσθηση μου δωσες.
    Αυτό που λες είναι συχνό, πολλές φορές λένε έχω ξεπεράσει κάτι (οτιδήποτε) και αν το θίξεις γίνονται πυρ και μανία. Μαρέσει το βρίσκομαι σε ειρήνη με ότι συνέβη.

    Νιώθω ότι αν το πω θα ακούσω μαλακίες και θα ευτελίσω το θέμα. Ο δικός μου θα νομίζει ότι είχα σχέση μαζί του για παράδειγμα. Τα παιδιά στο μποξ ειχαν στεναχωρηθεί πολύ γιατί ήμασταν μια ομάδα. Όταν επέστρεψα στην προπόνηση ένιωθα ο ελέφαντας στο δωμάτιο. Μου έδινναν συλληπητήρια,κάπως νιώθαν ότι ακόμα και αν πόνεσαν εγώ πόνεσα πιο πολύ. Όταν πήγαινα χωρίς αυτόν μου έλεγαν τι τον έκανα και το αντίστροφο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Σήμερα είδα πιο πρωτότυπο εφιάλτη από τους συνηθισμένους. Είδα ότι εγώ έκανα τη νεκροτομή, του άνοιξα τον θώρακα, του έβγαλα την καρδιά να τη ζυγίσω και μετά προσπαθούσα να του βγάλω τον εγκέφαλο για επισκόπηση. Τα χέρια μου ήταν γεμάτα αίμα. Αλλά αυτό είναι ψέμα, οι νεκροί δεν ματώνουν. Χάλια ξύπνησα.
    Μπορείς να μην δίνεις σημασία στα όνειρα σου ?
    Δεν δηλώνουν τίποτα παρά μόνο είναι διάσπαρτες σκέψεις που κάνεις κατά την διάρκεια της ημέρας .

    Σκέψου μόνο τι σκέψεις κάνεις πριν κοιμηθείς ,τι εικόνες φέρνεις στο μυαλό σου και σε συνδιασμό με αυτό που σπουδάζεις και είναι άμεσα συνδεδεμένο με όλο αυτό .
    Πως λοιπόν τα όνειρα σου να μην είναι επηρεασμένα ?

    Τα όνειρα είναι αέρας πολλές φορές και όπως έρχονται φεύγουν όπως και οι φοβίες μας .
    Όσο λοιπόν εσύ καλλιεργείς εικόνες ,συναισθήματα και φοβίες τόσο όλο αυτό θα σε επηρεάζει παντού ,ακόμα και στα όνειρα σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπορείς να μην δίνεις σημασία στα όνειρα σου ?
    Δεν δηλώνουν τίποτα παρά μόνο είναι διάσπαρτες σκέψεις που κάνεις κατά την διάρκεια της ημέρας .

    Σκέψου μόνο τι σκέψεις κάνεις πριν κοιμηθείς ,τι εικόνες φέρνεις στο μυαλό σου και σε συνδιασμό με αυτό που σπουδάζεις και είναι άμεσα συνδεδεμένο με όλο αυτό .
    Πως λοιπόν τα όνειρα σου να μην είναι επηρεασμένα ?

    Τα όνειρα είναι αέρας πολλές φορές και όπως έρχονται φεύγουν όπως και οι φοβίες μας .
    Όσο λοιπόν εσύ καλλιεργείς εικόνες ,συναισθήματα και φοβίες τόσο όλο αυτό θα σε επηρεάζει παντού ,ακόμα και στα όνειρα σου .
    δίκιο έχεις.. δεν είναι οτι θεωρώ "προφητικά" η κάτι τέτοιο τα όνειρα απλα ειναι σαν να τα ζω κάπως και ξξυπνάω ταραγμένος..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    δίκιο έχεις.. δεν είναι οτι θεωρώ "προφητικά" η κάτι τέτοιο τα όνειρα απλα ειναι σαν να τα ζω κάπως και ξξυπνάω ταραγμένος..
    Λογικό είναι να σε επηρεάζουν ψυχολογικά .
    Όλοι μας επηρεαζόμαστε από ένα κακό όνειρο και την επόμενη μέρα είμαστε κακοκεφι και προβληματισμένοι .

    Παιχνίδια του μυαλού της σκέψης και της διάθεσης είναι και προσπάθησε να τα βλέπεις έτσι από εδώ και πέρα ώστε να μην σου γίνεται συνήθεια !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Λογικό είναι να σε επηρεάζουν ψυχολογικά .
    Όλοι μας επηρεαζόμαστε από ένα κακό όνειρο και την επόμενη μέρα είμαστε κακοκεφι και προβληματισμένοι .

    Παιχνίδια του μυαλού της σκέψης και της διάθεσης είναι και προσπάθησε να τα βλέπεις έτσι από εδώ και πέρα ώστε να μην σου γίνεται συνήθεια !
    Tα όνειρα δεν είναι το βασικό θέμα όμως που σκέφτομαι τον φίλο μου. Ουτε συμβαίνουν συνέχεια. Φοβάμαι μη μουρμουρίζω τίποτα όμως και με ακούσει οδικός μου. Η αν πεταχτώ απότομα θα ανησυχήσει τι έχω κτλ και του λεω ότι είδα εφιάλτη και μαγκαλιάζει αλλά δεν του λέω τι βλέπω.

    Με πείραζε κάτι άλλο που πάθαινα αλλά ήταν για μικρή περίοδο τότε. Έλεγα ότι είμαι "stuggered". Ήταν ένας όρος στο αγαπημένο μου παιχνίδι το final fantasy VII όταν κάποιος έτρωγε πολλά χτυπήματα κοκάλωνε και έγραφε stuggered. Μπορεί να μίλαγα να κοκάλωνα και να έβλεπα το ατύχημα ξανά, μετά τον φίλο μου με ανοιχτά μάτια και μετά τσακ επιστροφή στο τώρα. Για αυτό δεν διέκοψα από την αρχή τον ψυχολόγο.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Tα όνειρα δεν είναι το βασικό θέμα όμως που σκέφτομαι τον φίλο μου. Ουτε συμβαίνουν συνέχεια. Φοβάμαι μη μουρμουρίζω τίποτα όμως και με ακούσει οδικός μου. Η αν πεταχτώ απότομα θα ανησυχήσει τι έχω κτλ και του λεω ότι είδα εφιάλτη και μαγκαλιάζει αλλά δεν του λέω τι βλέπω.

    Με πείραζε κάτι άλλο που πάθαινα αλλά ήταν για μικρή περίοδο τότε. Έλεγα ότι είμαι "stuggered". Ήταν ένας όρος στο αγαπημένο μου παιχνίδι το final fantasy VII όταν κάποιος έτρωγε πολλά χτυπήματα κοκάλωνε και έγραφε stuggered. Μπορεί να μίλαγα να κοκάλωνα και να έβλεπα το ατύχημα ξανά, μετά τον φίλο μου με ανοιχτά μάτια και μετά τσακ επιστροφή στο τώρα. Για αυτό δεν διέκοψα από την αρχή τον ψυχολόγο.
    Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τον λόγο που δεν ξέρει ο άνθρωπος σου αυτή την ιστορία .
    Μια ιστορία τελείως φιλική και μάλιστα για έναν άνθρωπο που δεν είναι καν στην ζωή αλλά υπήρξε ο μέντορας σου !

    Τόσα μέτωπα στην ζωή σου ανοιχτά πραγματικά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τον λόγο που δεν ξέρει ο άνθρωπος σου αυτή την ιστορία .
    Μια ιστορία τελείως φιλική και μάλιστα για έναν άνθρωπο που δεν είναι καν στην ζωή αλλά υπήρξε ο μέντορας σου !

    Τόσα μέτωπα στην ζωή σου ανοιχτά πραγματικά ...
    νομιζω ότι στην αρχή πόναγε πολύ για να του την πω.. και μετά δεν ξέρω.. δεν έχω συγκεκριμενη απαντηση.. θα αρχισει να σκεφτεται οτι ημουν ερωτευμενος μαζι του και οτι τον γουσταρα και θα με εκνευρσει γτ θα νιωσω οτι κατι τοσο σημαντικο για μενα αυτος το βαζει στο ιδιο επιπεδο με ενα πηδημα. ειναι ζηλιαρης και ανασφαλης, πιστευει οτι ολη μερα ψαχνω πως θα τον κερατωσω ξερω γω.. ένα άλλο κομμάτι μου σκεφτεται οτι ισως μαρεσει που ειναι κρυφο, ισως χρειαζομαι και εγω να εχω ενα κομματι εντελως κρυφο μονο για μενα δεν ξερω...

    βεβαια ουτε η μητερα μου τα ξερει ακριβως ολα αυτα. ξερει ποσο μου χει στοιχισει. και αυτην την στεναχωησε πολυ ακομα το εχει μεσα της δεν ειναι οτι καποια στιγμη το ξεχασε..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    νομιζω ότι στην αρχή πόναγε πολύ για να του την πω.. και μετά δεν ξέρω.. δεν έχω συγκεκριμενη απαντηση.. θα αρχισει να σκεφτεται οτι ημουν ερωτευμενος μαζι του και οτι τον γουσταρα και θα με εκνευρσει γτ θα νιωσω οτι κατι τοσο σημαντικο για μενα αυτος το βαζει στο ιδιο επιπεδο με ενα πηδημα. ειναι ζηλιαρης και ανασφαλης, πιστευει οτι ολη μερα ψαχνω πως θα τον κερατωσω ξερω γω.. ένα άλλο κομμάτι μου σκεφτεται οτι ισως μαρεσει που ειναι κρυφο, ισως χρειαζομαι και εγω να εχω ενα κομματι εντελως κρυφο μονο για μενα δεν ξερω...

    βεβαια ουτε η μητερα μου τα ξερει ακριβως ολα αυτα. ξερει ποσο μου χει στοιχισει. και αυτην την στεναχωησε πολυ ακομα το εχει μεσα της δεν ειναι οτι καποια στιγμη το ξεχασε..
    Όλα εξαρτώνται από τον τρόπο που θα τα παρουσιάσεις εσύ .
    Το γεγονός ότι έχασες έναν πολύ σημαντικό άνθρωπο στην ζωή σου που σε στήριζε στο θέμα των σπουδών και γενικά είχες ένα πολύ καλό καθοδηγητή δεν αφήνει περιθώριο για ερωτικές σκέψεις από τον φίλο σου ..

    Μήπως η δική σου ενοχικοτητα ότι μπορεί να υποβόσκει και κάτι ερωτικό που δεν θες φυσικά να το παραδεχτείς όπως και μια απλή λέξη , είναι αυτό που σε κάνει να θες να το κρατάς κρυφό?

    Αλλιώς δεν έχει καμία λογική εξήγηση όλο αυτό ,ακόμα και από την ίδια σου την μητέρα που ούτε σε αυτή έχεις παρουσιάσει την άλλη σου πλευρά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όλα εξαρτώνται από τον τρόπο που θα τα παρουσιάσεις εσύ .
    Το γεγονός ότι έχασες έναν πολύ σημαντικό άνθρωπο στην ζωή σου που σε στήριζε στο θέμα των σπουδών και γενικά είχες ένα πολύ καλό καθοδηγητή δεν αφήνει περιθώριο για ερωτικές σκέψεις από τον φίλο σου ..

    Μήπως η δική σου ενοχικοτητα ότι μπορεί να υποβόσκει και κάτι ερωτικό που δεν θες φυσικά να το παραδεχτείς όπως και μια απλή λέξη , είναι αυτό που σε κάνει να θες να το κρατάς κρυφό?

    Αλλιώς δεν έχει καμία λογική εξήγηση όλο αυτό ,ακόμα και από την ίδια σου την μητέρα που ούτε σε αυτή έχεις παρουσιάσει την άλλη σου πλευρά ...
    Όπως και να το παρουσιάσω θα ζητήσει να τον δει, θα δει ότι ήταν όμορφο παιδί και πάει.. που και κουασιμόδος να ήταν πάλι θα ζήλευε

    Ερωτικό δεν 8α το λεγα. Αντικειμενικά ήταν καλό πακέτο για να μιλήσω χύμα. Αλλά ήταν.. δεν ξέρω πως να το πω, ήταν ο ήλιος μου δε θα τον έβλεπα ερωτικά. Η μεγαλύτερη "ηδονή" που θα μπορούσα να νιώσω από εκείνον ήταν να τον κάνω να με καμαρώσει για κάτι. Σαν παιδάκι που θέλει την επιβεβαίωση του μπαμπά του. Έχω κοιμηθεί και στο ίδιο κρεβάτι μαζί του κάμποσες φορές δεν ερεθίστηκα. Και βασικά δεν ξέρω, γιατί να με πειράζει να τον γούσταρα; Απλά τον υπεραγαπούσα. Τώρα στο μυαλό μου τον έχω σαν προστάτη από τον ουρανό. Και ελπίζω να μην τον απογοητεύω.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Όπως και να το παρουσιάσω θα ζητήσει να τον δει, θα δει ότι ήταν όμορφο παιδί και πάει.. που και κουασιμόδος να ήταν πάλι θα ζήλευε

    Ερωτικό δεν 8α το λεγα. Αντικειμενικά ήταν καλό πακέτο για να μιλήσω χύμα. Αλλά ήταν.. δεν ξέρω πως να το πω, ήταν ο ήλιος μου δε θα τον έβλεπα ερωτικά. Η μεγαλύτερη "ηδονή" που θα μπορούσα να νιώσω από εκείνον ήταν να τον κάνω να με καμαρώσει για κάτι. Σαν παιδάκι που θέλει την επιβεβαίωση του μπαμπά του. Έχω κοιμηθεί και στο ίδιο κρεβάτι μαζί του κάμποσες φορές δεν ερεθίστηκα. Και βασικά δεν ξέρω, γιατί να με πειράζει να τον γούσταρα; Απλά τον υπεραγαπούσα. Τώρα στο μυαλό μου τον έχω σαν προστάτη από τον ουρανό. Και ελπίζω να μην τον απογοητεύω.
    Τον ευατο σου να ρωτήσεις γιατί να πειράζει να τον γουσταρες και όχι εμάς .
    Οι πράξεις σου και το "μυστικό" σου στο είπα δεν έχουν καμία απολύτως λογική μαζί με όλα τα υπόλοιπα.

    Λυπάμαι που στο λέω αλλά έχεις πολλά θέματα και είναι όλα μπερδεμένα το μυαλό σου .
    Μόνο μια βαθιά ψυχανάλυση θα σε βοηθήσει σιγά σιγά να τα βάλεις όλα σε μια τάξη ώστε η ζωή σου να απαλαχτει από όλα αυτά .

    Ότι και αν πούμε εμείς έχεις φταίξει μια τέλεια σπηλιά που εκεί μέσα βρίσκεις όλες τις δικαιολογίες του κόσμου προκειμένου να συντηρισει όλο αυτό γιατί κατά βάθος σου αρέσει και δεν θες να το λύσεις και να πας παρακάτω ..

    Μάλλον νομίζοντας ότι πηγαίνοντας παρακάτω ότι θα τον απογοητεύσεις και ότι θα τον ξεχάσεις .

    Ίσως γι αυτό θέλεις να είσαι ακόμα εκεί .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτό που λες είναι συχνό, πολλές φορές λένε έχω ξεπεράσει κάτι (οτιδήποτε) και αν το θίξεις γίνονται πυρ και μανία. Μαρέσει το βρίσκομαι σε ειρήνη με ότι συνέβη.

    Νιώθω ότι αν το πω θα ακούσω μαλακίες και θα ευτελίσω το θέμα. Ο δικός μου θα νομίζει ότι είχα σχέση μαζί του για παράδειγμα. Τα παιδιά στο μποξ ειχαν στεναχωρηθεί πολύ γιατί ήμασταν μια ομάδα. Όταν επέστρεψα στην προπόνηση ένιωθα ο ελέφαντας στο δωμάτιο. Μου έδινναν συλληπητήρια,κάπως νιώθαν ότι ακόμα και αν πόνεσαν εγώ πόνεσα πιο πολύ. Όταν πήγαινα χωρίς αυτόν μου έλεγαν τι τον έκανα και το αντίστροφο.
    Noctis μου δινεις την αίσθηση οτι ζεις μια μοναχική ζωή κιας περιστοιχίζεσαι απο κόσμο. Δεν ξέρω πώς αντέχεις να κρατάς τόσα μυστικά από όλους.
    Εννοώ ότι οκ, όλοι μας σε ένα βαθμό δεν δείχνουμε όοολες μας τις εκφάνσεις σε όλους προφανώς, επιλέγουμε τους ανθρώπους που θα μοιραστούμε κάτι αλλά φαντάζομαι στη ζωή του καθενός υπάρχουν ένα δυο άτομα που να μπορεί να νιώθει πως μπορεί να μοιραστεί τα πάντα. Εσύ κρατάς ολόκληρα κομμάτια του εαυτού σου κρυμμένα από όλους γύρω σου ακομα κι απο τα σημαντικά πρόσωπα στην ζωή σου. Καμιά σχέση δεν μπορεί να είναι αληθινή όταν ο άλλος κρατά τόσα μυστικά.
    Δεν νιώθεις την ανάγκη του να υπάρχει έστω ένας άνθρωπος που θα σε γνωρίζει ολόκληρο;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπορείς να μην δίνεις σημασία στα όνειρα σου ?
    Δεν δηλώνουν τίποτα παρά μόνο είναι διάσπαρτες σκέψεις που κάνεις κατά την διάρκεια της ημέρας .

    Σκέψου μόνο τι σκέψεις κάνεις πριν κοιμηθείς ,τι εικόνες φέρνεις στο μυαλό σου και σε συνδιασμό με αυτό που σπουδάζεις και είναι άμεσα συνδεδεμένο με όλο αυτό .
    Πως λοιπόν τα όνειρα σου να μην είναι επηρεασμένα ?

    Τα όνειρα είναι αέρας πολλές φορές και όπως έρχονται φεύγουν όπως και οι φοβίες μας .
    Όσο λοιπόν εσύ καλλιεργείς εικόνες ,συναισθήματα και φοβίες τόσο όλο αυτό θα σε επηρεάζει παντού ,ακόμα και στα όνειρα σου .
    Γιατί να μην δινει σημασία στα όνειρα του;
    Δεν μιλώ βεβαίως για προφητικά όνειρα ή κάτι τέτοιο, αλλά τα όνειρα μπορούν να μας δώσουν χρήσιμες πληροφορίες για το μέσα μας ειδικά όταν είμαστε μπερδεμένοι. Κι όσο περισσότερο μαθαίνουμε να τα προσέχουμε και να τα παραηρούμε , τόσο περισσότερο το υποσυνείδητο μας "μιλά" μέσα από αυτά.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Γιατί να μην δινει σημασία στα όνειρα του;
    Δεν μιλώ βεβαίως για προφητικά όνειρα ή κάτι τέτοιο, αλλά τα όνειρα μπορούν να μας δώσουν χρήσιμες πληροφορίες για το μέσα μας ειδικά όταν είμαστε μπερδεμένοι. Κι όσο περισσότερο μαθαίνουμε να τα προσέχουμε και να τα παραηρούμε , τόσο περισσότερο το υποσυνείδητο μας "μιλά" μέσα από αυτά.
    Εξήγησα ακριβώς τον λόγο γιατί δεν πρέπει να δίνεις σημασία στην τελευταία παράγραφο.
    Καλλιεργείς καταστάσεις που προϋπάρχουν στις σκέψεις σου ,εξού και τα όνειρα .

    Τυχαίο το γεγονός ότι όταν μας τυρανναει κάτι την ίδια ακριβώς περίοδο βλέπουμε και τα αντίστοιχα όνειρα ?

    Προφητικά όνειρα δεν υπάρχουν .
    Υπάρχουν επιθυμίες και φοβίες που μέσα από αυτά βρίσκουν πρόσφορο έδαφος και εξελίσσονται .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εξήγησα ακριβώς τον λόγο γιατί δεν πρέπει να δίνεις σημασία στην τελευταία παράγραφο.
    Καλλιεργείς καταστάσεις που προϋπάρχουν στις σκέψεις σου ,εξού και τα όνειρα .

    Τυχαίο το γεγονός ότι όταν μας τυρανναει κάτι την ίδια ακριβώς περίοδο βλέπουμε και τα αντίστοιχα όνειρα ?

    Προφητικά όνειρα δεν υπάρχουν .
    Υπάρχουν επιθυμίες και φοβίες που μέσα από αυτά βρίσκουν πρόσφορο έδαφος και εξελίσσονται .
    Μα δεν μίλησα για προφητικά.
    Και προφανώς δεν είναι τυχαίο που κάτι που μας απασχολεί θα το ονειρευτούμε κιόλας.

    Αλλο πράγμα είπα. Ότι η ανάλυση των ονειρων μας, μπορεί να μας βοηθήσει να μας καταλάβουμε και να μας μάθουμε καλύτερα. Επιθυμίες πχ που η λογική δεν μας αφήνει να εκφράσουμε ή να συνειδητοποιήσουμε,και τις "λογοκρίνει" μπορεί να βγουν σε όνειρα. Φοβίες επίσης. Όλα αυτά που μπορεί να απωθούμε στη διάρκεια μιας μέρας για διάφορους λόγους μπορεί να έρθουν με την μορφή ονείρου. Υπάρχει ολόκληρος κλάδος της ψυχολογίας που ασχολείται με τα όνειρα και την ερμηνεία τους και πλήθος επιστημόνων έχουν ασχοληθεί ανα τους αιώνες.

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι είδους σχέση έχω με έναν φίλο μου
    By Kynodontas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 07-07-2020, 22:52
  2. ζω μεσα σε εναν εφιαλτη
    By μαρια1999 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 01-02-2012, 19:07
  3. Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2010, 17:51
  4. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 17:06
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 22:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •