Κρατώντας έναν χαμένο φίλο μέσα μου - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast
Results 166 to 180 of 183
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δεν είναι θέμα "κακού", δεν είναι κακό, αλλά είναι μια εξάρτηση που δεν τη χορταίνεις ποτέ και δεν την έχεις ανάγκη, δεν είναι σαν το φαγητό. Περισσότερους λόγους που δεν είναι καλό να υπακούς συχνά στις- όποιες- παρορμήσεις του εαυτού σου (γλυκά, ύπνος, πολύ φαϊ. πολύ σεξ, τζόγος κλπ) αναφέρουν οι διάφορες φιλοσοφίες, διαφορετικούς η κάθε μία. Εμένα δεν με νοιάζει κι αν κάποιος κάνει και 10 φορές σεξ μέσα σε μια μέρα, έχω περάσει άλλωστε κι εγώ από τη φάση που νόμιζα ότι το σεξ είναι ό,τι σημαντικότερο και πρέπει να είμαι άρρωστος που δεν το κυνηγάω. Αλλά μην ξεχνάς ότι ο Νοκτίς είπε ότι "είναι θλιβερό να περάσεις μια ζωή ανέραστος" για όσους κάνουν εγκράτεια, που είναι πολύ άδικο. Άσε τους παπάδες, και φιλόσοφοι όπως ο Διογένης ο Κυνικός, ο Πλάτων, οι Στωικοί και άλλοι είπαν ότι δεν πρέπει να υποκύπτουμε σε όλες τις παρορμήσεις μας. Όλοι αυτοί έλεγαν βλακείες? Αν θες τους ακολουθείς, αν θες τους απορρίπτεις, αλλά μην τους υποτιμάς.
    Νοκτίς είμαι 35. Αν όμως ήμουν μεγαλύτερος ή μικρότερος, θα είχε σημασία? Μάλλον θα πάω το κομπιούτερ για αναβάθμιση επειδή έχει θέματα, οπότε ίσως δεν θα μπαίνω για 1-3 μέρες.
    Και το να παω σε μια έξοδο με φίλους δεν έχω ανάγκη όπως το φαγητό, αλλά το κάνω. Και το να διασκεδάσω, να ακούσω μουσική, να περάσω όμορφα...όλα αυτά είναι ανθρώπινες ανάγκες που και χωρίς αυτές δεν θα πεθάνω αλλά με κάνουν πιο χαρούμενο και ισοροπημένο άνθρωπο όταν τις ικανοποιώ. Το σεξ είναι και βιολογική ανάγκη πέρα από όλα τα άλλα.

    Το να έχουν αποφασίσει άνθρωποι να ζουν χωρίς αυτό, ενω το θέλουν (ΔΕΝ μιλώ για όσους δεν το θέλουν) λόγω προκαταλήψεων, φόβου, τύψεων κτλ....ναι είναι λυπηρό και μόνο δυστυχία μπορεί να φέρει στον άνθρωπο.

    Να σου θυμίσω πως και οι γυναίκες που φοράνε μπούργκα αν τις ρωτήσεις πολλές απο αυτές θα σου πουν πως είναι δική τους επιλογή , πως κανείς δεν τους αναγκάζει και πως είναι κάτι που το πιστεύουν και το επιλέγουν οι ίδιες. Τις πιστεύεις; Θεωρείς εσύ ως ώριμος άνθρωπος ότι αυτή η επιλογή είναι όντως ελεύθερη οταν σου χει γίνει πλύση εγκεφάλου από τότε που γεννήθηκες;

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εσύ το έφερες στην κουβέντα Μαριλού, κανείς άλλος.
    Και ο eagle μας είπε γιατί το ανακατεύουμε και γιατί το συγκρίνουμε ενώ ούτε εγώ ούτε ο νοκτις αναφερθήκαμε καθόλου στους Ταλιμπαν.
    Όταν το αναφέρεις ενώ μιλάμε για την εδώ καταπίεση και λες εκεί υπάρχει καταπίεση όχι εδώ....αυτό λέγεται σύγκριση στα ελληνικά.

    Υγ. Τελικά νομίζω ότι κατάλαβα τι θες να πεις όταν λες "ουδετερότητα". Μάλλον εννοείς αντικειμενικότητα (το οποίο πάλι βέβαια δεν στέκει γιατι ουδεις αντικειμενικός) ή αμεροληψία ή χωρίς προκαταλήψεις...κάτι τέτοιο τελοσπαντων και λανθασμένα λες ουδετεροτητα θεωρώντας το κάτι θετικό.
    Όχι Ελισάβετ σου εξήγησα τι σημαίνει ουδετερότητα και ότι αυτό εννοώ .
    Αντικειμενική σκέψη ναι πρέπει να έχεις αλλά εγώ δεν μπαίνω ποτέ σε μια διαμάχη άμεσα σε ένα άθεο και ένα που θέλει να σέβεται τον Θεό του όπως τον ονομάζει αυτόν .
    Είμαι ουδέτερη ,για στάση μιλάμε και εκεί αυτή την λέξη χρησημοποιουμε ..

    Είμαι πολύ συγκεκριμένη σε αυτά που λέω και αν δεν μπορούν να κατανοηθούν δεν φταίω εγώ γι αυτο .

    Ουδέποτε υπήρξα θερμός υποστηριχτείς των παπάδων ασχετα των πιστευων μου που είναι αυτά που είναι και νιώθω πολύ γεμάτη και περήφανη για αυτά ,ποτέ δεν κατέκριναν όμως και τους ανθρώπους που έχουν διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις, οποίες είναι αυτές και γενικά δεν μου αρέσει να φοριούνται ταμπέλες στους ανθρώπους και να εξαπολυουμε ένα κατηγορώ.

    Όλοι οι άνθρωποι αν το σκεφτείς κάποια καταπίεση ή βαθιά επιθυμία κρύβουμε .
    Από την πιο απλή μέχρι την πιο μεγάλη .
    Το να σεβόμαστε όμως την κάθε αυτού καταπίεση και να μην προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς είναι αυτό που σε κάνει να ξεχωρίζεις από την νοσηρή μάζα της κοινωνίας.

    Είμαι πολύ ξεκάθαρη στο τι λέω .. ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όχι Ελισάβετ σου εξήγησα τι σημαίνει ουδετερότητα και ότι αυτό εννοώ .
    Αντικειμενική σκέψη ναι πρέπει να έχεις αλλά εγώ δεν μπαίνω ποτέ σε μια διαμάχη άμεσα σε ένα άθεο και ένα που θέλει να σέβεται τον Θεό του όπως τον ονομάζει αυτόν .
    Είμαι ουδέτερη ,για στάση μιλάμε και εκεί αυτή την λέξη χρησημοποιουμε ..

    Είμαι πολύ συγκεκριμένη σε αυτά που λέω και αν δεν μπορούν να κατανοηθούν δεν φταίω εγώ γι αυτο .

    Ουδέποτε υπήρξα θερμός υποστηριχτείς των παπάδων ασχετα των πιστευων μου που είναι αυτά που είναι και νιώθω πολύ γεμάτη και περήφανη για αυτά ,ποτέ δεν κατέκριναν όμως και τους ανθρώπους που έχουν διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις, οποίες είναι αυτές και γενικά δεν μου αρέσει να φοριούνται ταμπέλες στους ανθρώπους και να εξαπολυουμε ένα κατηγορώ.

    Όλοι οι άνθρωποι αν το σκεφτείς κάποια καταπίεση ή βαθιά επιθυμία κρύβουμε .
    Από την πιο απλή μέχρι την πιο μεγάλη .
    Το να σεβόμαστε όμως την κάθε αυτού καταπίεση
    και να μην προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς είναι αυτό που σε κάνει να ξεχωρίζεις από την νοσηρή μάζα της κοινωνίας.

    Είμαι πολύ ξεκάθαρη στο τι λέω .. ...
    Ποια καθε αυτού καταπίεση πρέπει να σεβόμαστε;;;;

    Ειλικρινα δεν ξέρω τι θες να πεις εδώ. Δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις, είναι σα να βάζεις απλά λέξεις στη σειρά ασύντακτα κι είναι αδύνατον να καταλάβει κάποιος τι λες.

    Καμιά διαμάχη δεν υπήρχε πάντως στο θρεντ για να χρειαστεί να είναι κάποιος ουδέτερος. Πώς γίνεται εσύ που δημιούργησες την ένταση και την διαμάχη να λες κιόλας ότι είσαι ουδέτερη δεν ξέρω.
    Εγώ ουδέτερο ξέρω έναν που τσακώνονται κάποιοι κι αυτός δεν παίρνει θέση. Στην καθομιλουμένη το χρησιμοποιούμε και με αρνητική έννοια και τον λέμε ισαποστάκια. Εδώ δεν τσακώνονταν κανεις. Εγώ μιλούσα με τον νοκτις και ήρθες εσύ και αρχισες να τσακώνεσαι μόνη σου. Μάλιστα στην επίθεση που έκανες στον νοκτις χρησιμοποιήσες και τα προσωπικά του δεδομένα τα οποία ήρθε να εμπιστευτεί εδώ για να του την πεις. Το λες και χτύπημα κάτω απτην ζώνη.
    Last edited by elisabet; 20-08-2021 at 00:16.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:34.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:34.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elisabet ελπίζω οι "απειλές" να πιάσουν τόπο χαχα
    πάντως και εγώ που έχω πτυχίο, μαστερ και διδακτορικό σε ελληνικό πανεπιστήμιο δεν βγαζω νόημα μη νομίζεις.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @elisabet ελπίζω οι "απειλές" να πιάσουν τόπο χαχα
    πάντως και εγώ που έχω πτυχίο, μαστερ και διδακτορικό σε ελληνικό πανεπιστήμιο δεν βγαζω νόημα μη νομίζεις.
    Να τα σκίσεις! Θα τα σκίσω κ εγώ τα δικά μου, τζάμπα στραβωθήκαμε :) :)

    Για να επανέλθω στο θέμα σου, σκεφτόμουν χθες μια συζήτηση με την ψυχολόγο μου σχετικά με το πενθος, που μου λεγε οτι συχνά μοιάζει ο πονος να ρχεται κατά κυματα και σε ανυποπτες στιγμές. Οτι μπορεί να είσαι κάπου έξω πχ με μια παρέα , να περνάς όμορφα, να γελάς και ξαφνικά από κάτι που είδες μικρό, ή κάτι που ειπώθηκε ή ακόμα κι από μια μυρωδιά καμιά φορά να σου ρθουν σαν κυμα αναμνήσεις απτο ατομο που έχασες και να νιώσεις αυτή την έλλειψη ή την νοσταλγία.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Να τα σκίσεις! Θα τα σκίσω κ εγώ τα δικά μου, τζάμπα στραβωθήκαμε :) :)

    Για να επανέλθω στο θέμα σου, σκεφτόμουν χθες μια συζήτηση με την ψυχολόγο μου σχετικά με το πενθος, που μου λεγε οτι συχνά μοιάζει ο πονος να ρχεται κατά κυματα και σε ανυποπτες στιγμές. Οτι μπορεί να είσαι κάπου έξω πχ με μια παρέα , να περνάς όμορφα, να γελάς και ξαφνικά από κάτι που είδες μικρό, ή κάτι που ειπώθηκε ή ακόμα κι από μια μυρωδιά καμιά φορά να σου ρθουν σαν κυμα αναμνήσεις απτο ατομο που έχασες και να νιώσεις αυτή την έλλειψη ή την νοσταλγία.
    Αυτό με το κύμα ισχύει και έχει τύχει να μου έρθει ακριβώς πάνω σε στιγμή γέλιου και ξαφνικά σε πικραίνει. Mε βοηθάει μια νοοτροπία που έχω ότι όσο ζούμε πρέπει να "παίζουμε", παντα ψαχνω εναν σκοπό ή κάτι για να ειμαι ενεργος, δεν θα βυθιζόμουν στην καταθλιψη. Ισως για αυτο διαλεξα να γινω γιατρος.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:35.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτό με το κύμα ισχύει και έχει τύχει να μου έρθει ακριβώς πάνω σε στιγμή γέλιου και ξαφνικά σε πικραίνει. Mε βοηθάει μια νοοτροπία που έχω ότι όσο ζούμε πρέπει να "παίζουμε", παντα ψαχνω εναν σκοπό ή κάτι για να ειμαι ενεργος, δεν θα βυθιζόμουν στην καταθλιψη. Ισως για αυτο διαλεξα να γινω γιατρος.
    Όχι δεν μιλώ για κατάθλιψη. Ακολουθεί την "φυσιολογική" ροή στην διαδικασία του πένθους ας πούμε. Είναι φυσιολογικό να σου λείπει ένας άνθρωπος που αγάπησες και όσο περισσότερες στιγμές έχετε ζήσει μαζί, τόσα περισσότερα θα στον θυμίζουν στην καθημερινότητα.
    Προσωπικά αντιλήφθηκα ότι όσο περισσότερο εκφράζω προς τα έξω αυτη την έλλειψη τις στιγμές που την νιώθω, τόσο περισσότερο αναλαφρο μου γίνεται.
    Στο λέω, επειδή παλιότερα σε άλλους θανατους δικών μου, είχα κάπως την δική σου αντίδραση, δεν τα μοιραζόμουν με κανέναν σχεδόν. Νομίζω ότι τότε το κουβαλούσα ως βάρος, δεν ξέρω πώς να στο περιγράψω, το ένιωθα πιο βαρυ το συναίσθημα.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elisabet οι απειλές δεν πιάσαν τόπο
    λυπήθηκα και που τα πτυχία μας είναι άχρηστα γιατι πολυ τα αγαπούσα τα πτυχία μου..
    και την αυτογνωσια με μετρο, σταλα δεν εχει μεινει, καποιοι δεν εχουν καθολου :P

    Όσον αφορά την απώλεια, το μοιράστηκα με πολλούς και μου έκανε εντύπωση, γιατι ως αυτιστικουλης όπως με λεει ο δικος μου δεν μοιραζομαι πραγματα. Το ειπα σε πολλούς και πρώτη φορά ένιωσα ότι "για δες, κοιτα ποσοι ανθρωποι ειναι διπλα σου"
    οταν εχασα τον μπαμπα μου με ρωτουσαν αν χρειαζομαι χρηματα και ντρεποντουσαν πως θα το φερουν. Δε θα δανειζομουν ποτε, αλλα με εκανε χαρουμενο οτι το ελεγαν και το εννοουσαν.

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 20-08-2021 at 13:36.

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @elisabet οι απειλές δεν πιάσαν τόπο
    λυπήθηκα και που τα πτυχία μας είναι άχρηστα γιατι πολυ τα αγαπούσα τα πτυχία μου..
    και την αυτογνωσια με μετρο, σταλα δεν εχει μεινει, καποιοι δεν εχουν καθολου :P

    Όσον αφορά την απώλεια, το μοιράστηκα με πολλούς και μου έκανε εντύπωση, γιατι ως αυτιστικουλης όπως με λεει ο δικος μου δεν μοιραζομαι πραγματα. Το ειπα σε πολλούς και πρώτη φορά ένιωσα ότι "για δες, κοιτα ποσοι ανθρωποι ειναι διπλα σου"
    οταν εχασα τον μπαμπα μου με ρωτουσαν αν χρειαζομαι χρηματα και ντρεποντουσαν πως θα το φερουν. Δε θα δανειζομουν ποτε, αλλα με εκανε χαρουμενο οτι το ελεγαν και το εννοουσαν.
    Καλά έκανες!
    Κι εγώ το είδα αυτό που λες. Λέμε καμιά φορά για το πόσο έχουν χαλάσει οι ανθρώπινες σχέσεις κτλ κτλ...κι όμως βρίσκονται άνθρωποι όταν είσαι ανοιχτός, πρόθυμοι να σε βοηθήσουν και να σου σταθούν εκεί που δεν το περιμένεις. Εγώ επειδή με τον πατέρα μου περάσαμε και μια αρκετά μεγάλη περίοδο με την ασθένεια του (είχε καρκίνο) βρήκα στον δρόμο μου πολλούς τέτοιους ανθρώπους. Και φίλους μου που ήδη ήξερα πως θα ναι εκεί, αλλά και άλλους που δεν το περίμενα καθόλου. Κάπως σου αναπτερώνεται η ελπίδα για την ανθρωπότητα όταν βλέπεις τετοια...
    Γιαυτό , και ισχύει σε όλα τα θέματα αυτό, όσο "μόνος" κι αν νιώθεις σε κάτι, αρκεί να αφήσεις ένα παραθυρακι ανοιχτό προς τους άλλους και θα έρθουν αυτοί που είναι να έρθουν. Οι μασκες των δυνατών και υπερανω είναι αυτές που δεν μας αφήνουν να δούμε τους ανθρώπους γύρω μας.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δεν είναι θέμα "κακού", δεν είναι κακό, αλλά είναι μια εξάρτηση που δεν τη χορταίνεις ποτέ και δεν την έχεις ανάγκη, δεν είναι σαν το φαγητό. Περισσότερους λόγους που δεν είναι καλό να υπακούς συχνά στις- όποιες- παρορμήσεις του εαυτού σου (γλυκά, ύπνος, πολύ φαϊ. πολύ σεξ, τζόγος κλπ) αναφέρουν οι διάφορες φιλοσοφίες, διαφορετικούς η κάθε μία. Εμένα δεν με νοιάζει κι αν κάποιος κάνει και 10 φορές σεξ μέσα σε μια μέρα, έχω περάσει άλλωστε κι εγώ από τη φάση που νόμιζα ότι το σεξ είναι ό,τι σημαντικότερο και πρέπει να είμαι άρρωστος που δεν το κυνηγάω. Αλλά μην ξεχνάς ότι ο Νοκτίς είπε ότι "είναι θλιβερό να περάσεις μια ζωή ανέραστος" για όσους κάνουν εγκράτεια, που είναι πολύ άδικο. Άσε τους παπάδες, και φιλόσοφοι όπως ο Διογένης ο Κυνικός, ο Πλάτων, οι Στωικοί και άλλοι είπαν ότι δεν πρέπει να υποκύπτουμε σε όλες τις παρορμήσεις μας. Όλοι αυτοί έλεγαν βλακείες? Αν θες τους ακολουθείς, αν θες τους απορρίπτεις, αλλά μην τους υποτιμάς.
    Νοκτίς είμαι 35. Αν όμως ήμουν μεγαλύτερος ή μικρότερος, θα είχε σημασία? Μάλλον θα πάω το κομπιούτερ για αναβάθμιση επειδή έχει θέματα, οπότε ίσως δεν θα μπαίνω για 1-3 μέρες.
    δεν ειναι εξαρτηση, ιγκλ... ειναι ΕΠΙΘΥΜΙΑ.
    εχεις προβλημα με τις επιθυμιες των ανθρωπων;; το να δεις ενα ωραιο ηλιοβασιλεμα, ειναι μια επιθυμια και μια ικανοποιηση που θελεις να επαναλαβεις.
    αυτο δεν σημαινει οτι σου προκαλει "εξαρτηση"
    εξαρτηση απο το σεξ, υπαρχει σε εθισμενους που εινια αρρωστοι και πανε για απεξαρτηση, οπως οι αλκοολικοι.
    οποιος πινει ελκοολ, δεν ειναι εξαρτημενος, ουτε ειναι κακο το αλκοολ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.
    αυτο που δεν βαζεις στο σκεπτικο σου ποτε, και θα επρεπε μιας και ανεφερες και φιλοσοφια, ειναι το ΜΕΤΡΟ.
    μιλας παντα για καποιους που εχουν θεο το σεξ και κανουν μονο σεξ και θελουν μονο σεξ και για καποιους που το εχουν βγαλει απο την ζωη τους, κανουν εγκρατεια ενω εχουν επιθυμια σεξουαλικη, χωρις ποτε να μας εχεις εξηγησει για ποιον λογο οταν εχουν επιθυμια ερωτικη θα πρεπει να το στερουνται.
    βλεπεις μονο μαυρο και ασπρο. δεν υπαρχιε μονο η στερηση και η θεοποιηση του σεξ.
    υπαρχει η μεση οδος.
    το να κανει καποιος σεξ οταν το επιθυμει, χωρις να εχει σταματησει τις λειτουργιες και τις δραστηριοτητες του για να ψαχνει μονο σεξ. διοτι αυτο ειναι ο εθισμος που σχολιαζεις. το να μην μπορεις να κανεις τιποτε αλλο.
    και ΟΧΙ βρε πουλακι μου. οταν κανεις σεξ, δεν το θες συνεχεια!! το θες οταν το θες. ναι, θα το ξαναθελησεις. δεν το κανεις μια φορα μονο. θα κανεις ομως κι αλλα πραγματα! εργασια, κοινωνικες σχεσεις, ψυχαγωγια, επιμορφωση, ταξιδια και πολλα αλλα..
    ποιο ειναι το προβλημα με το να κανει κανεις σεξ;;; δεν το εχω καταλαβει και δεν το εχεις πει!!!

    εσενα ποιο ειναι το προβλημα σου και μας μιλας μονο για θεοποιηση του σεξ και πληρη αποχη;;;; δεν το βλεπεις οτι υπαρχουν πολλες επιλογες αναμεσα σε αυτα τα δυο;;;
    Last edited by Remedy; 20-08-2021 at 13:10.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Ενας καθηγητής μας ειχε πει στη χημεία ότι βολεύει πολλές φορές να σκεφτόμαστε τους ομοιοπολικους και τους ετεροπολικους δεσμούς σαν ένα απόλυτο δίπολο, να τα βλέπουμε όλα άσπρο μαύρο. Όμως στη φύση, περισσότερο κοντά στην αλήθεια το ότι υπάρχουν όλες οι ενδιάμεσες αποχρώσεις του γκρι παρά το απόλυτο άσπρο και μαύρο. Ορισμένοι άνθρωποι φοβουνται να κανουν σεξ και το σκεπτικο αυτο τους βοηθαει. Ειναι καλυτερα να σκεφτεις κάτι οτι ειναι πολυ κακο ωστε να μη σου λειπει.

    Το οξυγόνο δεν είναι εξάρτηση; το νερό; το φαγητό; γιατι να βασανιζεις την ψυχή σου με το να μη κανεις σεξ; επειδη αν εγώ παω με τον ταδε θα γινω πρεζακι του σεξ και θα το ψαχνω ασυστολα; γιατι να μη γινω εναν με τον αλλον σωματικα και ψυχικα τη στιγμη του σεξ; απλά πολλές φορες τα άτομα αυτα θα βαλουν παραδειγματα του στυλ "α ναι ε; και αν θελω να σε σκοτωσω δεν πρεπει να κρατηθω πρεπει να το κάνω;". Εθελοτυφλούν. Δεν μιλάω για τον συγκεκριμενο, ισα ισα φαινεται πολυ μετριοπαθής και δεν ειναι "επιθετικός".

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast

Similar Threads

  1. Τι είδους σχέση έχω με έναν φίλο μου
    By Kynodontas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 07-07-2020, 21:52
  2. ζω μεσα σε εναν εφιαλτη
    By μαρια1999 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 01-02-2012, 18:07
  3. Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2010, 16:51
  4. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 16:06
  5. Βοήθεια σε εναν φίλο!
    By a_friend in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •