Αϋπνία και κεφαλαλγία μετά από covid λοιμωξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23

    Αϋπνία και κεφαλαλγία μετά από covid λοιμωξη

    Καλησπέρα!

    Τον περασμένο Οκτώβρη, κόλλησα covid. Το περασα με τα κλασσικα συμπτώματα, χωρίς όμως να χρειαστώ νοσηλεία. Κατά τη διάρκεια των συμπτωμάτων κοιμομουν κανονικά και με το παραπάνω. Κλείνοντας δύο βδομάδες και τη μέρα που υποχώρησαν εντελώς τα συμπτώματα έχω αϋπνίες και πονοκεφάλους, δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου, 2 ώρες ελαφρά και αν..

    Πάντα δυσκολεύομουν να κοιμηθώ λόγω ενός χρόνιου πονου που εχω, οι αϋπνίες όμως που είχα ήταν μόνο για μια με δύο μέρες τη βδομάδα και την επόμενη κοιμόμουν νορμάλ. Μετά τον covid έχω παρατεταμένη αϋπνία, δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου και το κεφάλι μου πάει να σπάσει με εμβοες . Θέλω να τονίσω ότι ο covid δεν με αγχώσε ούτε έγινε κάτι άλλο που να δικαιολογεί αυτό το πράγμα, η καραντίνα δεν με επηρεασε καθόλου, εννοώ οικονομικά η σε κάποιο άλλο θέμα για να το
    απόδοσω εκεί. . Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Από διάθεση πως είσαι ; Και εγώ σε παρόμοια φάση και ξεκονησα λαντοζ και ζαναξ αλλά δεν έχω δει διαφορά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    δεν εχω προσωπικη αναλογη εμπειρια, αλλα διαβασε αν θες για το long covid syndrome που ειναι αυτο που περιγραφεις ακριβως και με πολλα αλλα συμπτωματα.
    δλδ ανθρωποι που νοσησαν ελαφρα η κανονικα, δεν μπορουνννα ξεφορτωθουν πολλα περιεργα συμπτωματα, πολλους μηνες μετα την μολυνση.

  4. #4

  5. #5
    Υπάρχει μία ομάδα στο fb, η οποία είναι από τις πιο σοβαρές (όσο αντέξει) για θέματα long covid.
    Μπορείς να δεις ιστορίες άλλων, να γράψεις αν θες την δική σου και να έχεις γνώμες ειδικών.
    Long Covid Ελληνική ομάδα υποστήριξης

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Πηγαίνω από το κακό στο χειρότερο. Αναρωτιέμαι πως επιβιωνω με τόση αϋπνία. Τι διάθεση να έχω... Δεν είμαι καταθλιπτικός, εχω όμως άγχος...

    Μιλησα με γιατρούς και μου ανεφεραν ότι σε κάποιους κάνει αγγειοδιαστολη στα αγγεία του εγκεφάλου, έτσι δικαιολογουνται τα συμπτώματα.

    Αν και παρθένος από χάπια, δεν με έπιασαν τα ζαναξ 1mg που πήρα για 3 μέρες έτσι και τα σταμάτησα. Σήμερα θα πάω σε νευρολογο γιατί η γαϊδουρινή υπομονή μου εξαντλήθηκε. Ήθελα να του δώσω χρόνο να λυθεί το πρόβλημα από μόνο του αλλά έχω μπει σε άσχημο φαύλο κύκλο αϋπνίας.

    Πραγματικά πριν κολλήσω covid ήμουν στην καλύτερη περίοδο της ζωής μου, κοιμόμουν σαν άνθρωπος είχα ρυθμίσει το βιολογικό μου ρολόι, νύσταζα έπεφτα στο κρεβάτι κοιμόμουν και ξυπναγα μετά από 7 ώρες χωρίς χάπια και ουσιες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Να παίρνεις xanax και να μην κοιμάσαι είναι περίεργο. Μήπως έχεις υπερένταση; Υπερβολικό άγχος; Πίνεις ή τρως καφεινη;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Di Francesco View Post
    Πηγαίνω από το κακό στο χειρότερο. Αναρωτιέμαι πως επιβιωνω με τόση αϋπνία. Τι διάθεση να έχω... Δεν είμαι καταθλιπτικός, εχω όμως άγχος...

    Μιλησα με γιατρούς και μου ανεφεραν ότι σε κάποιους κάνει αγγειοδιαστολη στα αγγεία του εγκεφάλου, έτσι δικαιολογουνται τα συμπτώματα.

    Αν και παρθένος από χάπια, δεν με έπιασαν τα ζαναξ 1mg που πήρα για 3 μέρες έτσι και τα σταμάτησα. Σήμερα θα πάω σε νευρολογο γιατί η γαϊδουρινή υπομονή μου εξαντλήθηκε. Ήθελα να του δώσω χρόνο να λυθεί το πρόβλημα από μόνο του αλλά έχω μπει σε άσχημο φαύλο κύκλο αϋπνίας.

    Πραγματικά πριν κολλήσω covid ήμουν στην καλύτερη περίοδο της ζωής μου, κοιμόμουν σαν άνθρωπος είχα ρυθμίσει το βιολογικό μου ρολόι, νύσταζα έπεφτα στο κρεβάτι κοιμόμουν και ξυπναγα μετά από 7 ώρες χωρίς χάπια και ουσιες.
    Ένα φάρμακο μπορεί να μην έχει ως αποτέλεσμα επειδη α) δεν αντιμετωπίζει αυτό που εσύ θέλεις να αντιμετωπίσεις (κακή εκτίμηση ένδειξης) και β) το φαρμακογενετικό σου προφιλ (μπορεί αν και σπάνιο να είσαι fast metaboliser ή mutant σε κάποιον υποδοχέα)

    Αν έχεις χρόνιο πόνο έχεις σκεφτεί να σε δει αναισθησιολόγος σε ιατρείο πόνου;

  9. #9
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Να παίρνεις xanax και να μην κοιμάσαι είναι περίεργο. Μήπως έχεις υπερένταση; Υπερβολικό άγχος; Πίνεις ή τρως καφεινη;
    Κι εγώ έπαιρνα λαντοζ και ζαναξ για κατάθλιψη και δεν κοιμόμουν με τίποτα. Με είχαν εξαντλήσει από την αϋπνία αυτά τα χάπια…
    Σε κάποιους οργανισμούς δρν λειτουργούν δυστυχώς όπως θα έπρεπε. Δεν μου κάνει εντύπωση που έφεραν αϋπνία στον φίλο που έγραψε το ποστ.
    Ίσως να χρειάζεται κάτι άλλο ο δικός του οργανισμός…

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι μυστήριο ο ύπνος. Έχω χρόνιο πρόβλημα από μικρός. Με φάρμακο κοιμάμαι.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Ναι έχω υπερβολικό άγχος και υπερένταση, θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα της παρατεταμένης αϋπνίας όμως.
    Με τον πόνο έχω συμβιβαστεί, έβλεπα μια μικρή βελτιώση με το καιρο και ήμουν αισιοδοξος, πριν τον covid είχα άγχος αλλά διαχειρισιμο σε λογικά πλαίσια, αϋπνίες είχα αλλά μόνο αν δεν τηρουσα ένα σταθερό πρόγραμμα και έπρεπε για παράδειγμα να ξυπνήσω πρωί, εκεί αγχωνομουν. Οταν δεν δούλευα πρωί όμως ξερενομουν.
    Αυτό που έχω πάθει το συνδέω με τον covid, δεν εξηγείται αλλιώς..
    Κλείνω 10 μήνες με αυτή την ιστορία, το άφησα μήπως ο οργανισμός από μόνος του επανέλθει αλλά δν το βλέπω.
    Αυτό που με αγχώνει και με τρομάζει είναι η ανάγκη του να παρω κάποια αγωγή που μετά δεν θα μπορώ να διακόψω...
    Θεωρώ ότι αν κάνω μια μέρα έναν καλό ύπνο χωρίς βοηθεια θα βρω τον δρόμο μου, αλλά πως...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Για δες τι θα σου πει ο νευρολόγος... εμένα ο ψυχίατρος μου είπε να μην κοιμάμαι πάνω από είκοσι λεπτά το απόγευμα γιατί επηρεάζει τον βραδινό ύπνο. Επίσης το μασάζ βοηθάει στην χαλάρωση ενώ η παραμονή σε εξωτερικό χώρο το πρωί βοηθάει στην αποκατάσταση των κιρκαδικων ρυθμών, δηλαδή του βιολογικού ρολογιού. Επίσης μου έχουν πει να αποφεύγω το φαγητό μετά τις 8 το βράδυ, ειδικά τα φρούτα και αλκοόλ. Εννοείται ότι πρέπει να αποφεύγεις καφέδες, σοκολάτα, αναψυκτικά και οτιδήποτε έχει καφεινη και υπερβολική ζάχαρη. Βοηθάει και η βαλεριάνα σε ρόφημα το βράδυ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Di Francesco View Post
    Ναι έχω υπερβολικό άγχος και υπερένταση, θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα της παρατεταμένης αϋπνίας όμως.
    Με τον πόνο έχω συμβιβαστεί, έβλεπα μια μικρή βελτιώση με το καιρο και ήμουν αισιοδοξος, πριν τον covid είχα άγχος αλλά διαχειρισιμο σε λογικά πλαίσια, αϋπνίες είχα αλλά μόνο αν δεν τηρουσα ένα σταθερό πρόγραμμα και έπρεπε για παράδειγμα να ξυπνήσω πρωί, εκεί αγχωνομουν. Οταν δεν δούλευα πρωί όμως ξερενομουν.
    Αυτό που έχω πάθει το συνδέω με τον covid, δεν εξηγείται αλλιώς..
    Κλείνω 10 μήνες με αυτή την ιστορία, το άφησα μήπως ο οργανισμός από μόνος του επανέλθει αλλά δν το βλέπω.
    Αυτό που με αγχώνει και με τρομάζει είναι η ανάγκη του να παρω κάποια αγωγή που μετά δεν θα μπορώ να διακόψω...
    Θεωρώ ότι αν κάνω μια μέρα έναν καλό ύπνο χωρίς βοηθεια θα βρω τον δρόμο μου, αλλά πως...
    Καλησπέρα, πως είσαι τώρα είδες κάποια βελτίωση όσον αφορά τον ύπνο? Επισκέφθηκες νευρολογο τελικά?
    Και εγώ άρχισα να έχω αϋπνία από την 2η μέρα νοησησης και έχουν περάσει δύο εβδομάδες από τότε που βγήκα αρνητικός με την αϋπνία να παραμένει και να μου προκαλεί άγχος, απορώ πως βγάζω την μέρα και σκέφτομαι ότι απλά κάποια στιγμή θα καταρρευσω!
    Ειδικά όταν διάβασα το ποστ και και είδα ότι σε πάει 10 μήνες αυτή η περιπέτεια απέκτησα επιπλέον άγχος και το ψάχνω συνέχεια στο ίντερνετ όπου διαπιστώνω ότι πολλοί περνάνε αυτό το μαρτύριο . Πάνε δύο βδομάδες και κοντεύω να τρελαθώ!
    Θα κανω υστηματική χρήση μελατονινης μπας και γίνει τίποτα. Εσύ δοκίμασες κάτι αυτούς τους 10 μήνες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    211
    Εγω εχω αϋπνία 3 χρονια και εχω παει σε ψυχιατρο, σε ψυχολόγο δεν υπαρχει βελτιωσει με τιποτα, περνω 2 φαρμακα remeron και Neurontin και παλι τις περισσότερες μερες δεν κοιμάμαι καλα, ειναι εξαντλητική η αυπνια και απ τα πιο δύσκολα στην αντιμετώπιση

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μήπως έχεις άπνοια; Εγώ το τσεκαρα αλλά όχι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. covid και ιστοριες
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2021, 02:16
  2. Covid kai ektaktes..
    By Alex1312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 17:44
  3. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30
  4. Lamictal-κεφαλαλγία
    By Nasia2020 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-2020, 00:43
  5. φοβος για λοιμωξη hpv λαρυγγα..
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 20-09-2012, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •